Méhlegelő

  • 2703 válasz
  • 1173357 megtekintés
Re:Méhlegelő
« Válasz #135 Dátum: 2014. Május 22. 06:48 »
Jó reggelt kollégák!
Ha jaj!
Nagy a baj.
Tegnap is keresett egy méhész, hogy tudok e eladó akácmézet?
Megvallom soha senkinek nem kívántam rosszat, mert az általában vissza szokott ütni.
Az élet ismét engem igazolt, mikor folyamatosan arról beszéltem, hogy 2.000 Ft alatt tilos akácmézet otthon eladni.
A kollégák (konkurencia)körülöttem a mai napig 1.500 Ft-ért nyomták az "Ó" mézet. A méhésztől-méhészig 2014-es akácméz induló ára 1.400 Ft!!!!!!
Hoppá,hoppá! Ezt lesz érdekes 1.500-ért adni. Mindig az volt az indok... "Sokan áruljuk a faluban, nem lehet emelni."
Ha valaki 1.400-ért vesz, és üvegbe tölti, talán még tetőt is tesz rá, akkor már bukta a mutatványa.
Úgyhogy kedves konkurencia, ne haragudjatok de nem tudlak benneteket sajnálni.
Most beigazolódott az amiről a MÉHÉSZET-ben is írtam. Árat kell emelnetek, viszont akkor elvesztitek a vevőtöket.
Ez elkerülhetetlen, mert ha nem teszitek tönkre mentek.
Tudjátok mi volt az a MIZO botrány? A tejet rendkívül olcsón kínálták, és a konkurenciájukat így két vállra tudták
fektetni. Amikor már csak egyedül voltak, felemelték duplájára a tej árát.
De ehhez multinak kellett volna lennetek.
Sajnálom,hogy ilyen rosszmájú a reggeli gondolatom, de a mézet nem szabad elherdálni, annak árát meg kell kérni.
Aki szereti, és megteheti,hogy megveszi, néhány száz forint nem fogja földhöz vágni.
Az életnek ilyen szigorú szabályai vannak. Valamit elrontottatok.
Sokan alávágtak a piacon is egymásnak, hogy a vevőket elhalásszák. Taktikát kell váltani. Ne legyünk olcsó Jánosok!
Egyébként is Hungaricumot kínálunk.
Nagyernyei Attila

*

Veszti1982

Re:Méhlegelő
« Válasz #136 Dátum: 2014. Május 22. 08:30 »
Geddekas: "osztják az észt, hogy miért jó eltitkolni a napi emelkedési eredményeket"
Ez melyik szövegkörnyezetből olvasható ki? Mert én úgy értelmezem a Moderátor szavait, hogy attól senki nem lett okosabb, ha valaki beírja, hogy neki 20 kg lett az első akácon, ha nem jelöli meg a helyet ahonnan.

A rokonságomban sokan méhészkednek és egyszer egy ismerősöm megkérdezett, hogy miért van az, hogy mi egymás között mindent megosztunk, de neki soha nem mondom meg az igazat, mindig csak ködösítve? Az volt a válaszom, hogy te sem mondtál igazat nekem soha Sanyikám :)

Attila, had reagáljak a gondolatmenetedre: "Ennek az akácméz árában is meg kell jelennie! Ez egy jóléti termék, ínyencek eledele. A lakosság szociális problémáját ne a méhészek oldják meg."
Egy híres borász úgy nyilatkozott, hogy a gazdának már az első kapavágáskor tudnia kell, hogy a bora kocsmákban, vagy palackozva elit helyen lesz feltálalva. Úgy gondolom, hogy ez így van a méznél is. Aki 22%-os víztartalommal pörget, az nyilván nem fogja kiüvegezni, hanem a napi piaci nagykeráron igyekszik mihamarabb túltenni rajta. Az, hogy ez etikus vagy sem - most nem szeretném minősíteni. Aki viszont tudja, hogy kiüvegezve fogja árulni, az hagyni fogja benn a mézét addig míg a méhek beérlelik. Ilyenkor ez már jóléti termék, mert minőség. Az akácmézről beszélek.
Aki nem teheti meg a 2000 Ft-os akácméz vásárlást, az vegyen vegyes mézet, repcét, napraforgót. Nincs becsapva, mert semmivel nem kevesebb értékű, csak nem akác.
Vándorlás: Mi is a bakonyi indulás előtti pillanatban a megbízható telefonhívásokat mérlegelve maradtunk itthon, így a barátaink 240-250.000 Ft-ot hagytak a zsebünkben (fuvarozás kamionnal 4x130km). Most akik fenn vannak, olyan infókat adnak, hogy 1-1,5 Kg van naponta az erős családoknál. Remélem 3-4Kg minimum összejön nekik, mert azért az már fedezi a méhek nyaralási költségeit, ha hasznot még nem is termel. Volt már egy hasonló évünk 2010-ben.
Az a méhész aki most vesz akácmézet annak valóban lehet, hogy bukta ez az év, vagy nullszaltós, de nem akar vevőt veszteni, ami érthető. Én 2000-ért adtam eddig is, (engem nem érint) de legalább segít ez az év felzárkózni az 1500-asoknak.
A nagykereskedők honnan kapnak akácmézet azt nem tudni, csak ne legyen botránykeverés annak érdekében, hogy a méhész ne tudja eladni háztól.

Re:Méhlegelő
« Válasz #137 Dátum: 2014. Május 22. 20:50 »
Sziasztok ! Sajnos, nagyot vártam és keveset pőrgettem ! Na majd jővőre , jobb lesz ! De az akác amit most pőrgettem , nagyon finom lett ! / Bár nem szeretem a mézet /  Űdv .  Antal

Re:Méhlegelő
« Válasz #138 Dátum: 2014. Május 22. 21:20 »
Sziasztok!
Szerintem az OMME korán adta ki azt a nyilatkozatot, hogy 20-30 %-al kevesebb lesz idén az akácméz termés.
Mihez képest?
A jó-közepes években 20-25 kg a pergetési átlag.
A kiváló években 30 kg, és a fölött.
Szerintem országos átlagban közelebb leszünk az 5 kilóhoz, mint a 10-hez.
Tolna megyében néhány szerencsés méhész megközelítette a 20 kg-os átlagot, de nem ez a mérvadó.
A használható adatokat produkálók, 10-15 kilós eredményről számolnak be.
A szájhősök adatait nem közlöm. Örüljünk ennek is!
Ma hívott Somogy megyéből egy ismert méhész, nagyon el volt keseredve, összesen 6 kilót emelkedett a mérlege, pedig elmondása szerint bombák voltak a családjai.
Vas és Zala megyékből is hasonló hírek jönnek.
Nagyernyei Attila

Re:Méhlegelő
« Válasz #139 Dátum: 2014. Május 22. 21:30 »
Hogy lehet már ilyenkor ezt kijelenteni? Úgy hogy a Méhészek egy része még a vándortanyán, jó-részünk meg még nem is pergetett !!! A mérleg csak és kizárólag  tájékoztató adatot közöl! :-X

Re:Méhlegelő
« Válasz #140 Dátum: 2014. Május 23. 05:58 »
Sziasztok!
A Zöld Fórumon olvasható hozzászólásból azt szűröm ki,hogy nem valami nagy tiszteletnek örvend a méhészek
körében az OMME elnöke. Ettől kezdve az sem számít ki nyilatkozta.
A bizalmat, a tekintélyt ki kell érdemelni. Az nem az égből pottyan, és nem lehet követelni. Még jó,mert ha a rajtuk múlna,megtennék.

"Tegnap reggel az m1 reggeli műsorában a szalaghírben olvastam, hogy az OMME elnök nyilatkozata szerint a magyar akácméztermés 25-30 %-kal elmarad a szokásostól.

Hol él ez az ember? Melyik csillagködben?"
Nagyernyei Attila


*

Kitin

  • *****
  • 934
Re:Méhlegelő
« Válasz #141 Dátum: 2014. Május 23. 20:51 »
Meghozta a postás a júniusi méhészújságot, megörültem neki, kinyitottam és ott mindjárt az első oldalon olvasható az alábbi mondat:
"De országos átlagban az idén is lett mindenkinek tíz-tizenkét kiló körüli repceméze  GMO-mentes, kiváló minőség"

Na a itt gyorsan elég is lett az olvasásból, majd talán júniusban tovább olvasom.

Re:Méhlegelő
« Válasz #142 Dátum: 2014. Május 23. 22:47 »
Kitin!
Tolna megyében a méhészek 1-2 %-a vándorolt repcére, és hozzávetőleg 20-25 de legyen 40%-a méhészeknek helyben ért repcét.  (A szakink biztosan tudja.)
Az ilyen meggondolatlan firkálmányok csak arra jók,hogy a méhészek érdekével szembe menjen a vezetés.
Nálunk kulturáltabb országokban a termelési eredményeket próbálják titkolni. Ezzel szemben itthon a kereskedőknek kijátsszák a lapokat,egy olyan újságban amit megvetettek velünk.
Az OMME átment KSH-ba? Ennek belső információknak kellene lennie, ezt kéne a nagy okosoknak titkosítani.
Utána meg keseregnek, hogy csak ennyi a méz ára.
Az én szűkebb környezetemben senki nem vándorolt repcére, és a hegyek között amúgy sem jellemző a repce vetés.
Annál inkább szőlőültetvények! Jó kis vörösbor lesz belőle.
Érdekes lehet Nógrádban,meg Borsodban is a 10 Kg-os átlag.
Legjobb eredmények a Mátrában vannak.
Röhej.
Ettől már csak az akác becslésük profibb. Az mindent visz.
Ma hívott Zalából egy jó barátom, 21%-os víztartalmú akácmézét eladta 1.400 Ft-ért.
Akkor biztosan csak 20-25 %-al kevesebb a termés?
Sok privát üzenetet is kapok, hogy írjam meg az eredményt (eredménytelenséget).
Ezt rendre visszautasítom, de annyit elárulok marhára fújnak az OMME vezetésre a méhészek, hogy "ekkorát mondtak."
Mondjuk elnökünk szerint méhcsaládjaiban  80. 000 méh dolgozott. Kemény. Nekem tavaly Hartán azt mondta, hogy 150 családja van.
Kicsit rövidebbnek tűnt a TV-ben a sor. Ha pedig összerepítette, akkor az átlagot szigorúan el kell osztani,a lereptetett csapat darabszámával is.
Na nem folytatom, mert a riporter is megemlítette,hogy látszanak a gyakorlott mozdulatok.
Az a gond, hogy sok a dumában a púder.
Mára ennyi.

Nagyernyei Attila

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Méhlegelő
« Válasz #143 Dátum: 2014. Május 23. 23:31 »
QUQURIQ!

Szia Attila!

A nagyra becsült elnökünknek azért lett ilyen jó az akác termése, mert nem vándorolt vegyszernövényre!

Kiskakas!

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Méhlegelő
« Válasz #144 Dátum: 2014. Május 23. 23:33 »
Ma Gödöllőn csak egyenleg volt, pedig az akác még szép fehér és alig hull a szirma. Mi okozza, hogy nem ad mézet? Ha vasárnap nem pergetek, akkor egy hét alatt meg is eszik. Szerintem 5-10 kg/ család közötti eredményre számíthatok.
« Utoljára szerkesztve: 2014. Május 23. 23:36 írta Geddekas »
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Méhlegelő
« Válasz #145 Dátum: 2014. Május 23. 23:42 »
QUQURIQ!

Sziasztok!

Légköri szárazság. Ilyenkor beszáradnak a nektáriumok.
Ma 44,2 C volt a napon, 32 C árnyékban, igen nagy intenzitású UV sugárzással.
Az akác elérte a teljes nyílottsági állapotot, nem tud éjszakánként felfrissülni a harmattól!
Sajna Vége!

Kiskakas!

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Méhlegelő
« Válasz #146 Dátum: 2014. Május 23. 23:44 »
Ne ijjesztgess! Holnap estére kiderül, hogy igazad van-e.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

Vivaldi

  • *****
  • 2049
Re:Méhlegelő
« Válasz #147 Dátum: 2014. Május 24. 19:44 »
Ma Gödöllőn csak egyenleg volt, pedig az akác még szép fehér és alig hull a szirma. Mi okozza, hogy nem ad mézet? Ha vasárnap nem pergetek, akkor egy hét alatt meg is eszik. Szerintem 5-10 kg/ család közötti eredményre számíthatok.
A fagyott virág jellemzője, hogy a méhek kb 10 óráig mennek akkor leállnak, mert a fagyott virágok kiszáradnak, mivel közel sincs olyan nektár képző képességük, mint az eredeti virágoknak. Ahogy olvasgatom a beírókat különböző megyékből, az a meglátásom, hogy az egész ország elnézte az akácot. Nálunk két hete kezdtek hordani akácról. A keddig behordott 3-4kg akácot a következő négy nap alatt amikor ki se mentek elfogyasztották. Aztán még 3 napig hordtak az eredeti nem fagyott virágokról. Az egész alföld felrohant Nógrádba. Én mondtam , itt egy pár vándorméhésznek, hogy nagy hordásra ne számítsanak, mert ez már a másod virág. Ugyanis az volt a helyzet, hogy ez a virág, az ami abból a mellék rügyekből indult rögtön az virágzik. Ami nem fagyott meg az a hegyekben, az öreg fákon északi oldalakban meg sem indult akácok voltak. Egy két napon múlott az egész. Jelen pillanatban is esik, ezért még annak is örülhetünk, ha fél, vagy egy kilót hordanak. Legtöbb évben amikor normálisabb az akác. Semmi gond nincs. Mert mire a vándorok ellepik Nógrádot, már meghordták a családok a kaptárakat, mivel a hiedelemmel ellentétben már majdnem egyszerre nyíllik a középakáccal. Utánna hordásra már remény sincs akkora a leterheltség. Az idén viszont megint elleptek abban a hidelemben, hogy vissza tért az 1980-as évek, amikor is még 10nap volt a közép akác és a nógrádi akác között. De nem volt most sem. A téveszmét az okozta, hogy a nagyon korán megpattanás után közvetlenül elfagyott akácosok meglehetősen nagy tömegben adják a másodvirágot. A rendes virág azonban már öt napja lement. Ahogy olvasgatom Zalában is most van vége az akácnak amikor Nógrádban,  és az ország más vidékein is. Az pedig máskép nem lehetséges, csak úgy , hogy ott is, és az ország nagy részén másodvirág volt. A nagyon híg akác méz a keretekben az is a másodvirágokra utal. Summa-summárum, az idén az akác kipattanás után, majdnem mindenütt megfagyott az országban. Azonban megfelelő időjárás esetén a másod virág is mézelne, de ekkora leterheltség esetében, ez sem működik.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Méhlegelő
« Válasz #148 Dátum: 2014. Május 25. 09:22 »
Tegnap egyenleg lett csak. Ma szerintem sok helyen már apadás lesz és a felső akácokról menekülni kell a hordástalanság és nagy meleg miatt beálló kutatás miatt. Egyetértek Vivaldi elemzésével.

Jó lenne tudományos vizsgálat is arra, hogy miért ilyen érzékenyek a másodvirágok? Honnan, hogyan kapják a táplálékot? Pontos növényismereti leírást is kellene megjelentetni, hogy minél több méhész tudja, hogyan is néz ki az első virágos hajtás és a másodvirágos hajtás.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Méhlegelő
« Válasz #149 Dátum: 2014. Május 25. 12:57 »
QUQURIQ!

Geddekas!

Látod, ezt mondtam!

Kiskakas!