Méhlegelő

  • 2703 válasz
  • 1172594 megtekintés
Re:Méhlegelő
« Válasz #2175 Dátum: 2019. Szeptember 17. 13:03 »
Most szeretném Fehér Viktort (Tomipapát) nyilvánosan vizsgáztatni.
Remélem annyira  nem utál, hogy nem veti alá magát a megmérettetésnek.
Kérdésem milyen növény látható az alábbi képeken?
A fa  egyébként látványnak sem gyenge, egy tengerparti parkban fotóztam.
Addig sem jutottam el, hogy ez virágbimbó, vagy már termés.
Még nem láttam ilyent.
Nagyernyei Attila

Kis türelmet, valamilyen okból nem tudom megnyitni a képeket, azt adja a gép, hogy az adathotdozó írásvédett.

Amíg csak három maszatot látok, addig nincs esély a "megmérettetésre"...

Ha bejutottam a "titkok csarnokába", akkor majd alaposan megszakértem...

Köszönet Cézének, e-mailban átküldte a számomra a klubon megnyithatatlan képeket (levélben pedig már sikerült)!

E képek alapján Somogyi Csaba profi dendrológus, a feltett fa valóban a Magnolia grandiflora szép példánya, a fotón terméses állapotban.

Tehát a rejtély megoldódott, ám a képek megszemlélése volt csak kihívás, a növény felismerése nem, hiszen 1972 nyarán vetettem először a magját, melyeket áldott emlékű Dr. Schmidt Gábor tanárom és mentorom hozott haza Bulgáriából.

A felnevelt csemetéket több helyre is szétosztottuk, a legszebb példányt a(z akkori) Kertészeti Egyetem Budai arborétumában, a főépület lépcsőházának védett öblében ültettük el. Ide kerültek olyan növények, mint az örökzöld, fatermetű Ligustrum lucidum, a Nandina domestica (japán szentfa), a szobaarália (Fatsia japonika) itt a szabadban telelt a szintén szobanövény  borostyánarália (Fatshedera lizei), néhány fagyérzékeny örökzöld bangita (Viburnum tinus) és az azóta is szabadban telelő Trachycarpus fortunei (kínai kenderpálma), a cédrusok, a nagylevelű, téli napra nagyon érzékeny babérmeggyek, a vietnámi korallberkenye=Photinia davidiana, ami valójában nem berkenye-féle, hanem a borbolyákhoz tartozik.

http://www.turistamagazin.hu/viragba-borult-a-budai-arboretum.html  Második képen a "mediterrán öböl"

Szóval láttam már elég régen örökzöld magnoliát itthon is, természetesen Olaszországban, Görögországban, Horvátországban és Törökországban is nagyon sokat,  egy ideje pedig terjed országszerte, igazolva, hogy a telek is melegedtek, nem csak a nyarak.

Azért itt kell megfeddjelek, hiszen úgy jársz-kelsz a szűkebb környezetedben is, hogy nem látsz. Nem tudom, hogyhogy nem láttad Szekszárdon is az örökzöld liliomfát, pedig volt ott is, igaz dézsás növényként. Ha Szekszárdon járok, mindig A Kávé Házába járok kávézni, az ország legjobb kávéját készítik-mérik, tehát az intézmény iránti érdeklődésem nem dendrológiai eredetű. Viszont teraszát egy Magnolia grandiflora is díszítette, s mivel az idei évben egyéb okoknál fogva nem voltam Szekszárdon (Szekszárd jött hozzám), neked kell elmenned lecsekkolni, hogy ott lakik-e még az az örökzöld liliomfa. A múltkor még ott volt, javaslom a 8. képen beazonosítani: https://www.airbnb.ie/things-to-do/places/2134294  (sajnos a képekkel még mindig nem boldogulok, próbálom linkben küldeni, mert így legalább látják a többiek is, hogy miről beszélek. A Kávé Háza egyébként neked Görögszó és Szálka felé menet útba esik, a Bátaszéki út 25. számon találod...

Nos, talán sikerült átmennem a nyilvános vizsgán,  Somogyi Csabának pedig gratulálok a gyors megfejtéshez.

Re:Méhlegelő
« Válasz #2176 Dátum: 2019. Szeptember 17. 20:21 »
Köszönöm!
Nagyernyei Attila

*

Kitin

  • *****
  • 934
Re:Méhlegelő
« Válasz #2177 Dátum: 2019. Szeptember 18. 20:48 »
Fehér Viktortól szeretném megkérdezni, hogy tudja-e vajon milyen gomba támadta meg a körtefámat? Nem hiszem, hogy tapló.

Re:Méhlegelő
« Válasz #2178 Dátum: 2019. Szeptember 18. 22:11 »
Rókagomba. Szépen látszik, hogy kilóg a szájából egy nyúlgomba.

Re:Méhlegelő
« Válasz #2179 Dátum: 2019. Szeptember 18. 23:50 »
Fehér Viktortól szeretném megkérdezni, hogy tudja-e vajon milyen gomba támadta meg a körtefámat? Nem hiszem, hogy tapló.

Sajnos a képek megnyitása még mindig meghaladja a képességeimet, de erősen küzdöttünk a barátokkal, hogy valahogy meg tudjam nézni. A megpillantás sem okozott örömöt, mert sajnos az én gombaismeretem kevés ehhez, valójában sajnos a kép minősége sem teszi lehetővé a határozást.

Javaslom egy új kép készítését (olyanét, ahol a termőtest jellegzetességei jól láthatók), majd a belépést a Gombahatározó Facebook-csoportba, s ott feltenni a határozásra alkalmas képet. Segítőkészek és profik.

A fafaj alapján többféle tapló is lehetne, körtén leggyakoribb a szegett tapló (Fomitopsis pinicola), s a képed alapján lehetne az fiatal korában, de nem zárnám ki az almafa-rozsdástapló (Inonotus hispidus) lehetőségét sem, de hangsúlyozom, nem a szakterületem, majd Fődi Attila vet a problémára egy gyógypillantást.

Bükk Feri is szokta ajánlani a Miskolci Gombász Egyesület kitűnő honlapját, most én is ezt teszem:

http://www.miskolcigombasz.hu/fajlista/index.php

Re:Méhlegelő
« Válasz #2180 Dátum: 2019. Szeptember 19. 07:59 »
Hamarosan indul egy igen kései mézelő növény virágzása.
A kolduskrizantém, vagy más néven őszirózsa.
Mivel tegnap befejeztem 1-2 kevésbé mézes lép fészken kívüli felkarcolásásást, és ezt sokan úgy vélték ....késő volt.
Leírtam, hogy ez a méheknek szinte semmi megterhelést nem jelent, mert egy "sima fuvarral" megússzák a méz egyik sejtből a másikba raktározását, nem kell invertálni mint a cukorszirupot.
Ezért is szóba elegyedtem olyan méhészekkel akik közelében tömegével virágzik az őszi rózsa, hogy nem aggódnak e a késői hordástól?
És mit válaszoltak?
Miről beszélsz Attila?
Legalább a kikelő fias helyét jól megpakolják, ezen telelnek.
A hét végén felmelegedés várható, és elég hosszú jó időnek nézünk elébe.
Lesz idejük a méheknek lefedni ezt a kevéske mézet, tehát aggódjanak azok akiknek szegényes a mézkészletük.
Nekem most az NB18-as mérlegesem 60.5Kg!!!!!
Pergetés után már mértem 32,8 Kg-ost is.
Csak nehogy most azzal jöjjetek, hogy hol van ez a sok méz!
Természetesen 6-8 keretbe ennyi nem fér, a többi fészken kívül maradt, és ezt a tavaszi bővítéskor karcolom majd fel nekik.
(csakhogy megelőzzem a látnokok benyögéseit)
Hiába a "nyomorék családjaimnak" ennyi méz csak elegendő lesz a télen. :P
Nagyernyei Attila



Re:Méhlegelő
« Válasz #2181 Dátum: 2019. Szeptember 19. 08:46 »
111
« Utoljára szerkesztve: 2019. November 30. 22:46 írta kivancsi111 »

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:Méhlegelő
« Válasz #2182 Dátum: 2019. Szeptember 19. 09:47 »
"H
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 22:12 írta oszkár »

*

Kitin

  • *****
  • 934
Re:Méhlegelő
« Válasz #2183 Dátum: 2019. Szeptember 22. 22:39 »
Eltelt néhány nap, most már talán érzek magamban annyi bátorságot, hogy felfedjem a különleges gomba fajtájának titkát.
Eredetileg tréfának szántam, nem gondoltam, hogy ilyen részletes választ kapok Fehér Viktortól.  ;)
Tehát a történet úgy kezdődött, hogy dolgozgattam a kertben és egyszer csak valamiért felnéztem a körtefára, rögtön frászt is kaptam micsoda gomba támadta meg ezt a fát. Már láttam is magam előtt ahogy szépen lassan tönkre megy ez a kiváló fa.
Közelebbről szemügyre véve kiderült, hogy csak a korábban elhagyott kesztyűm szórakozik velem...
Eltettem egy biztos helyre ahol később majd megtalálom, hát meg is lett  :)
Tehát a fán látható gomba nem más, mit egy közönséges munkáskesztyű.  :-X

Re:Méhlegelő
« Válasz #2184 Dátum: 2019. Szeptember 22. 23:06 »
Hát ez nagy vót!
Hiába a polihisztorság?

A brigadéros!

Re:Méhlegelő
« Válasz #2185 Dátum: 2019. Szeptember 23. 08:23 »
Eltelt néhány nap, most már talán érzek magamban annyi bátorságot, hogy felfedjem a különleges gomba fajtájának titkát.
Eredetileg tréfának szántam, nem gondoltam, hogy ilyen részletes választ kapok Fehér Viktortól.  ;)
Tehát a történet úgy kezdődött, hogy dolgozgattam a kertben és egyszer csak valamiért felnéztem a körtefára, rögtön frászt is kaptam micsoda gomba támadta meg ezt a fát. Már láttam is magam előtt ahogy szépen lassan tönkre megy ez a kiváló fa.
Közelebbről szemügyre véve kiderült, hogy csak a korábban elhagyott kesztyűm szórakozik velem...
Eltettem egy biztos helyre ahol később majd megtalálom, hát meg is lett  :)
Tehát a fán látható gomba nem más, mit egy közönséges munkáskesztyű.  :-X

Kedves Zoltán!

Szükségtelen szorongania, egyrészt nem csak művelem, de értem is a tréfát, másrészt e tréfa nyomán sokat tanultam  is.
 
A tréfán jómagam is jót mosolyogtam, szellemes fricska volt, azaz lett volna, ha egyenlők az esélyeink. Így inkább csak ártalmatlan pimaszkodás lett, de erre még értelmes ember nem ránt kardot.

Nem voltak tehát esélyeink egyenlők, kár, hogy egy olyan képpel követte el ezt a tréfálkozást, melyet képtelen voltam rendesen megnyitni és értékelni, de ennek valójában semmi jelentősége. Sok sebet sem a büszkeségemen, sem a renomémon nem ejtett, hiszen a válaszban sem titkoltam, hogy sem szaktudásom, sem a képmegnyitó és értékelő képességem nem elegendő ahhoz az ellenfényes maszathoz, amit feltett a megtréfálásomra. Bevallom, kértem segítséget is a kép megnyitásához, de a segítők sem voltak képesek az ellenfényes fotóról semmit mondani.

Az, hogy benyeltem: a láthatatlan gomba-sziluett valójában gomba lehet és a körtén leggyakrabban előforduló károsító taplógombákat idéztem lehetőségként, az semmi mást nem illusztrál, mint azt, hogy az ilyen nyilvános "vizsgáztatásoktól" nem tartok, szívesen próbálok segíteni annyival, ami ismereteimből telik- de éppen önnek nem kell ezt magyaráznom, hiszen tapasztalhatta, amikor privátban kért tőlem véleményt a növényvédelmi problémáira... Szerencsére azóta viccelődni is megtanult...

Sebaj, a történetnek van több tanulsága is, melyet sikerült leszűrnöm: mindnyájan röhögtünk végre egy jót és ami még fontosabb, végre szegény brigagyérosnak is sikerült örömöt szerezni, nem kellett "by one's own hand" gondoskodnia az örömszerzésről, mikor fölriadt a fauteuil-ben (magyarul fotölyben) a kora-éjféli szundikálásból...

Hát ez nagy vót!
Hiába a polihisztorság?

A brigadéros!

Ez utóbbi ér a legtöbbet, amíg e tréfán örömködik, addig se vet  erdőnek diót...

Látom, szegény brigagyéros Tónyi továbbra is igyekszik a szekeret inaszakadtából   tónyi, megérdemli hát e kicsiny örömöt az árva...

Azért -látván, hogy brigagyérosunk nemigen olvasta az eredeti tréfát- feltenném a "tényfeltáró" hozzászólás előzményeit is, hátha sikerülhet e fotölyben szundikáló cukrászmesternek egyszer értőn elolvasnia, miket is írkáltunk itt össze, amíg ő szundikált, vagy erdőt telepített, esetleg diót vetett.

Fehér Viktortól szeretném megkérdezni, hogy tudja-e vajon milyen gomba támadta meg a körtefámat? Nem hiszem, hogy tapló.

Sajnos a képek megnyitása még mindig meghaladja a képességeimet, de erősen küzdöttünk a barátokkal, hogy valahogy meg tudjam nézni. A megpillantás sem okozott örömöt, mert sajnos az én gombaismeretem kevés ehhez, valójában sajnos a kép minősége sem teszi lehetővé a határozást.

Javaslom egy új kép készítését (olyanét, ahol a termőtest jellegzetességei jól láthatók), majd a belépést a Gombahatározó Facebook-csoportba, s ott feltenni a határozásra alkalmas képet. Segítőkészek és profik.

A fafaj alapján többféle tapló is lehetne, körtén leggyakoribb a szegett tapló (Fomitopsis pinicola), s a képed alapján lehetne az fiatal korában, de nem zárnám ki az almafa-rozsdástapló (Inonotus hispidus) lehetőségét sem, de hangsúlyozom, nem a szakterületem, majd Fődi Attila vet a problémára egy gyógypillantást.

Bükk Feri is szokta ajánlani a Miskolci Gombász Egyesület kitűnő honlapját, most én is ezt teszem:

http://www.miskolcigombasz.hu/fajlista/index.php

Ha a Nagy Faültető Parasztvakító Brigádvezető értőn képes lesz elolvasni, akkor talán nem csak felébred, de képes lesz arra is ráébredni, hogy itt senki nem "polihisztorkodott", egy szellemes(?) tréfa "áldozataként" igyekeztem korrekt választ adni.  Ha a képet képes lettem volna megnyitni, akkor sem mondtam volna mást, mint amit mindenki olvashatott: tisztában vagyok azzal, hol vannak a korlátaim.
Mondjuk illúzióim nincsenek Csányi úr szövegértését illetően, eddig sem arról volt híres, hogy jellemzően képes lett volna egy észérv vagy csak némileg összetett mondat felfogására, feldolgozására. Ékes bizonyítéka ennek, hogy még annak felfogására sem volt képes: a teljesen elcseszett és javarészt illegális  "dióerdőtelepítő projektjét" és "szeméttelep-fásításának" agyhalott gondolatát kifogásoltam, nem a világ  különböző égtájain történő legális, szakmailag átgondolt és végrehajtott erdőtelepítéseket. Azóta persze rájöttem, hogy válaszra sem érdemes, amikor a fotölyben felhörkenve megsorozza a Nagyérdemű méhész-közösséget a "NémáHeTeVakparasztÜtessmánfát" kezdetű agymenéseivel, hiszen köztudottan nem valami fogékony az önálló gondolkodásra és az észérvekre...

Ezek után viszont kérném, Zoltán, a MIGE honlapjára tegye már fel az új felfedezését, én pedig majd a taxonómusoknak javaslom az újonnan felfedezett "faj" elnevezésénél a Manica sajtkukaciensis nevet, de még nem biztos, hogy az új "fajt"  nem inkább a Vizipokurensis pappi névre javasolom-e keresztelni. Majd privátban megbeszéljük, ha nincs jobb ötlete.

Persze az elől sem zárkóznék el, hogy a brigagyéros ébredésének emlékére róla nevezzük el ezen új fajt, de természetesen nem feltétlenül ragaszkodom ehhez, lehet, hogy ő momentán jobban örülne egy olyan keresztnek, amit a gazdája kapott nem oly régen a méhészek és a méhészeti ágazat felemeléséért  kifejtett munkásságáért. Esetleg néhány új díjat is alapíthatna a jó agrárminiszter, s  akkor Tónyi brigagyéros megkaphatná a "Méhészeti Ágazat Kiváló Szekértolója Érdemrend Nagykeresztjét a Lőcsökkel", vagy a "Szirupos Léprecsalás Érdemes Művésze Díjat", esetleg a"Nagy Faültető Rendet a Gyökerekkel". Persze amíg megcsinálják neki e Díjakat és Rendet, addig nem bánom, ha megkapja a maga keresztjét. Hadd cepelje ... Mint látható, most is erősen szenved a keresztjének a cepelésétől...

Javaslom tehát kedves Zoltán, indítson szavazást, nevezzünk-e el Tónyiról "kesztyűgombát", vagy ne nevezzünk?

Remélem, nem késünk el az új faj bejelentésével, a "kesztyűgomba" nemzetség-nevet ugyan már azt hiszem lelőtték, legfeljebb új kultúrfajként illetve változatként identifikálhatnánk a Pleurotus brigagyéroscsányitónyiensis cv. pappi-t

https://dumpor.com/hu/articles/28187

Re:Méhlegelő
« Válasz #2186 Dátum: 2019. Szeptember 23. 10:13 »
Agyilag beteg ez a fazon.

Re:Méhlegelő
« Válasz #2187 Dátum: 2019. Szeptember 23. 10:37 »
Mármint ki?
Üdv:robi

Re:Méhlegelő
« Válasz #2188 Dátum: 2019. Szeptember 23. 11:06 »
111
« Utoljára szerkesztve: 2019. November 30. 22:47 írta kivancsi111 »

Re:Méhlegelő
« Válasz #2189 Dátum: 2019. Szeptember 23. 11:16 »
Hát mit mondjak?
Kitin gumikesztyűs cumija nagyot durrant.
Egyébként Fehér Viktornak (Tomipapának) abban igaza van, hogy végre mindannyian röhögtünk egy jót.
Viszont nem mindegy, hogy az ember kínjában röhög, vagy  potyognak a könnyei úgy nevet.
Ez körülbelül olyan volt mint a kanyarfúró, vagy reszelő zsír.
Egy biztos a Fekete-Fehér Méhészklub hangulatának igen jót tett, hogy Kitin megtanította Fehér Viktort kesztyűben dudálni.
Nagyernyei Attila