Méhlegelő

  • 2703 válasz
  • 1172169 megtekintés
Re:Méhlegelő
« Válasz #2130 Dátum: 2019. Június 03. 08:15 »
Sajnos tavaly átéltem egy erős neos mérgezést és a tüneteket, valamint fejleményeket elég behatóan ismerem. Igenis van a fiasításra mérgező hatása, sőt a kijáró méheket is pusztítja csak ez sokszor nehezen észre vehető. Labratóriumi megerősítésem nincs, mert külföldi laborokat nem tudok megfizetni. Már gondoltam, hogy csokorba szedem ezen tünet együtteseket, okulni lehetne belőle, de megoldást még ez sem jelentene. Próbálom elkerülni a káros behatásokat, de nehezen sikerül.

*

neo

  • *****
  • 939
Re:Méhlegelő
« Válasz #2131 Dátum: 2019. Június 03. 14:40 »

Neonak csak annyit.
Ezt hol olvastad tőlem?
"Repcén!!!!! Korlátozni az anyát már márciusban, a nemzedékváltás előtt. "
Nagyernyei Attila

Itt:
Ezt írja neo:
"Van viszont 4 fiókon fiasításom, egy fiók mézzel. Most már remélem megszorulnak, direkt így akartam, ..."
Ugye ezt nem értitek.
Én értem, mert pont fordítva kéne lennie.
1 fiók fias, 3 fiók méz.
Ja, ja.
Hogy mire képesek ezek fiókos kaptárak.
Ez is marha nagy hátránya a rakodó kaptárnak.
Már réges régen korlátozni kellett volna az anyát, akkor lenne fordított az állás.
Ugye május 5-én íródott. Ekkor még csak repcemézről lehetett szó. Ha repcéből akarunk ilyen arányt kihozni, akkor azt már repce előtt kell korlátozni. Az pedig március. Ezzel szemben nekem az a stratégiám, hogy akkor lehet átvészelni az eltűnéseket, ha bőven van fias. Ennek mézre vonatkozó következményei nem tárgya a vitának, mert ha fias sincs és kijáró méh sincs, akkor méz sem lesz. Sem repcén, sem utána. Mondhatni, hogy virtuális méz lesz belőle az ilyen gyakorlati méhészeti felfogásból. A virtuális méhészi felfogásból pedig gyakorlati méz. Legalább akácból, ha a repcén el is tűnnek a méhek. A napraforgón eltűnteket pedig kipótolják a frissen kelők.
Ami a fordított arányt illeti. Én négy/egy arányt írtam, most látom, hogy Neked egy/ három lett belőle a megfordítás után, de ez a lényegen nem változtat.
Egyetlen cikkre nem emlékszem, amelyiket felraktad volna, és bizonyítaná az igazad, de majd utána nézek.

Re:Méhlegelő
« Válasz #2132 Dátum: 2019. Június 03. 20:12 »
Egyébként Te olyan olvasott vagy hogy Te bisztosan érted amit ír de ilyenkor nem leteremteni kellene hanem neked kellene feltenni ide a cikkeket amik egyértelmüen bizonyitják amit mondasz.

Nagyon hálássak lennénk ha segitenél nekünk kevésbé jól olvasóknak és a bizonyitó cikkeket le is forditanád nekünk mert Te már sokkal felkészültebb vagy mint mi. Kár hogy a Geddekas nem akar ide irni, Ő is olyan érthetően szokta elmagyarázni a dolgokat.
Ejnye,ejnye Szenttamási Uram!

Nem bírja Attila b...tatása nélkül.
Milyen élet lenne az?
Csinálhat bármit,helyesíràsi hibát,nevet változtathat,én akkor is felismerem rettenetes stílusát.
Jobb lenne mindenkinek ha nem rontaná a levegőt itt a fekete-fehéren.

Csányi Antal

*

atya

  • *****
  • 1043
A sikerhez csak annyi kell, hogy képes legyél az életed a magad módján élni.

Re:Méhlegelő
« Válasz #2134 Dátum: 2019. Június 15. 20:01 »
Egy hete vagyok a vaddohányon, de valahogy nem akar beindulni.

Üdv. jani bátya

Re:Méhlegelő
« Válasz #2135 Dátum: 2019. Június 15. 20:47 »
Virágporból bőség van, 3-4-5 NB lép léctől-lécig tömve virágporral!
Soha nem tapasztaltam ilyent.
Egy kettő szokott lenni, de ennyi.
Az ezüsthársnak van még vissza egy hét esetleg tíz napja, így nem sokat fognak rajta szorgoskodni a méhek, mert a napraforgó is nyakunkon van.
Valamikor, 30 éve július közepén indult a szotyi, és augusztusban pergettük.
Mostanság egy hónappal előrébb van, aztán jön a nagy pangás, a cukros zsák.
A méhészeti technológia, az összes körülmény minden megváltozott.
Napraforgóig soha nem védekeztünk atka ellen, a nyári serkentések ismeretlenek voltak.
Hordásból hordásba mentünk, a végén az aranyvesszőről a pluszt kipergetve, simán beteleltünk.
Ez már csak az álom kategóriája.
Nem volt neo, meg mászkálás.
A nógrádi vándorlásokat alig vártuk, mert a fenti bulik és baráti beszélgetések a szalonnasütés közben a mai napig a szívem csücske.
Mindig várjuk a következő legelőt, hogy majdcsak jobb lesz....
Most is ez van.
Nagyernyei Attila



Re:Méhlegelő
« Válasz #2136 Dátum: 2019. Június 22. 21:03 »
Tehát a hárs elindult.
Isteni finom illata van, el sem tudom dönteni melyik jobb az akácé vagy a hársé.
Hordás van, fröccsennek a keretek de egy borzasztóan szeszélyes mézelő fáról beszélünk.
Egy időjárási front hatására teljesen le tud állni.
Ma is műlépeztem, gyönyörűen építenek.
Nem mindenki ilyen szerencsés, az egyik méhész barátom ma délután tett be cukorlepényt a családokhoz, mert szinte éheznek.
Nagyernyei Attila

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:Méhlegelő
« Válasz #2137 Dátum: 2019. Június 23. 08:15 »
Nálam néhány napja indult a hárs, szép hordás van róla. Ez a meleg, párás idő kedvez a virág nektártermelésének. Tegnap este a vihar előtt szinte fekete volt az ég, olyan tömegben igyekeztek haza a méhek. Ha elmúlik az esőzés megnézem én is a betett mülépeket, remélem szépen építik. Eddig majd minden évben pörgettem a hársról. Változó mennyiséget, de pörgettem. Gesztenyés is van a közelben, az is belekeveredik. Kár, hogy nem adnak érte többet, és nem olyan népszerű, mint az akác..., szerintem finomabb méz.

Re:Méhlegelő
« Válasz #2138 Dátum: 2019. Június 23. 09:38 »
Itt most este volt zivatar, 30 mm esett. Szerencsére a napraforgónak még van kb. egy hete a virágzásig. Valamiért nem vagyok nyugodt, ha nyílás elött pár nappal jól beázik.

Re:Méhlegelő
« Válasz #2139 Dátum: 2019. Június 23. 09:44 »
Érthetetlen számomra, hogy a hársméz miért esik ilyen méltatlan megítélés alá a méhészek részéről.
Gyakorlatilag a méhészek értékelik le ezt a kiváló mézet!
Sokan 1.700-1.800 Ft-ért adják.
Kiváló gyulladásgátló, fájdalomcsillapító, antibakteriális hatása miatt a torokfájás doktora.
Mi alig adunk el belőle kevesebbet mint akácból, és természetesen 2.500 Ft-ért.
Sokan a marketing hallatán káromkodásra gondolnak.
Véleményem szerint ágazatunk ebben is fényévnyire lemaradt a fejlettebb országoktól.
Egyszerűen nem tudunk eladni, de ezen ne is csodálkozzunk.
A magyar méhészek elkényelmesedtek, jött a felvásárló Úr, kipergette a "zsét" a konyhaasztalra, és örült a család.
Most, hogy a mézárak nem túl fényesek mindenki piacozni, meg üvegben akar magas(?) áron értékesíteni.
Igen ám de ez egy külön szakma!
Alacsony áron nem kunszt eladni egy árut!(jó alámegyek a másiknak)
A megfelelő áron való eladás már nem megy lazán csuklóból, hogy a vevő meg is adja érte az általunk megálmodott összeget.
Ezt egyetemen és különböző felső szintű oktatásokon képzett szakemberek oktatják a fejlettebb országokban.
Nekünk magyaroknak mindig nagy volt az arcunk, hogy...majd mi megmutassuk megy az tanulás nélkül is.
A marketing egy nagyon kemény, de hatékony "fegyver" a vásárlók megnyeréséhez.
Ez nem megy egyik napról a másikra.
A hársméz méltatlan megítélése ennek épületes példája.
Nagyernyei Attila



*

ata67

  • *****
  • 521
Re:Méhlegelő
« Válasz #2140 Dátum: 2019. Június 23. 15:52 »
A jelen akáctermés, és a piaci hírverés valós helyzetjelentései miatt, gondoltam, felviszem az akác árát. 2000 ft-ért adtam eddig, 2300 ft-ra vittem föl. Mondom, ha most nem fogadják el, akkor soha... Úgy néz ki, elfogadták a vevőim. A hársot ugyanúgy 2000- ért adtam, de kevesen kértek, pedig mindig kínálom, meggyőződéssel, mert jobban szeretem, mint az akácot. Számomra jobb az íze, markáns, fűszeres, illata fenséges. Ennek az árán még gondolkodom. Ha nem viszik üvegezve, eladom hordósan.
Azért azt elmondom, hogy az egyik vevőmnek elmagyaráztam, a termelői méz egy teljes értékű, beltartalmú akácméz. Ha pontos technológiai fegyelemmel van termelve (tisztító pergetés elvégzése), akkor az magasan felülmúlja a multikban forgalmazott akácmézek minőségét, mert az ott forgalmazott mézek egy minimálisan meghatározott értékhez vannak beállítva... Azt mondta a vevőm, hogy tudja.
Ugyanez a vevőm, néhány éve, amikor néhány éve 2500 ft-ért akartam neki adni, elfordult tőlem. Egy év múlva visszatért ugyan, de ugyanúgy 2000 ft-ért adtam neki, mint addig, tehát én visszakoztam. Most azonban úgy döntöttem, a helyzetre tekintettel, emelek. Most vevőm maradt. Úgy látom, ez egy idegi harc is, de a piaci helyzet, médiahírek is meghatározóak lehetnek.
Sűrű, jó minőségű akácot pergettem, mert kivártam az utolsó pillanatig. (Kétszer halasztottam a pergetés időpontját.) Megtehettem, nem vándorlok. Nem sokat pergettem, 7 kg körül, de a vevőimet ki tudom szolgálni. A hárs jóval több lesz, már most úgy látom. Mindezt hobbi méhészként írom, nem ebből élek, tudom, hogy nekem jóval könnyebb. Azonosulok a gondolattal, hogy az embereknek, a családoknak szüksége van valami termelői tevékenységre, mert ha semmi ilyet nem végeznek, nem ismernek, akkor teljesen kiszolgáltatottak. Magam is mindig több lábon igyekeztem állni, az őseim parasztok voltak. Akkor is fontosnak tartom ezt, ha a megélhetésem szempontjából ez a lábam a leggyengébb.
Másrészről... Beszéltem nálam jóval nagyobb méhésszel (150 családos), azt mondta alig maradt méhe megint. Nincs akác. (Ehhez képest a kevés kis akác is valami.) Pár éve csak néhány családja maradt, most megint. Idős ember, cudar idők járnak...
Attila! Úgy látom, Neked régóta szálka a szemedben, ha a méhészek szerinted túl alacsony áron adják a mézet. Nem lehet, hogy a Te vidékeden sokkal több a fizetőképes vevő, mint a szegényebb régiókban? Azért tudod ilyen jó áron eladni a mézedet kiüvegezve. Lehet, hogy más méhészek szemében ez a szálka, hogy Te ezt nem veszed figyelembe.  ;)
Üdv: Ata67

Re:Méhlegelő
« Válasz #2141 Dátum: 2019. Június 23. 20:42 »
A mézpiaci rovatban válaszolok ata67-nek.
Nagyernyei Attila

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:Méhlegelő
« Válasz #2142 Dátum: 2019. Július 01. 21:31 »
p
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 21:10 írta oszkár »

Re:Méhlegelő
« Válasz #2143 Dátum: 2019. Július 03. 06:32 »
Most indul, de a mászkálás is. (Nem nálam!)
Több helyről panaszkodtak.
Nagyernyei Attila

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:Méhlegelő
« Válasz #2144 Dátum: 2019. Július 03. 08:10 »
R
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 21:03 írta oszkár »