Méhlegelő

  • 2703 válasz
  • 1172485 megtekintés
Re:Méhlegelő
« Válasz #1965 Dátum: 2019. Április 16. 20:02 »
Azt ma éreztem,hogy repcén vannak a méheim.
Elég későn indultak, hiszen reggel -2 fokról startolt a hőmérő.
Délután 17-ig melegedett, ez kicsit kevés a repcének.
A méhcsaládok erősségétől, a repce állapotától, a talaj nedvességéről függően, 30 deka és 1 kiló közötti eredményekről hallottam.
Ahhoz képest, hogy 10 napja milyen riasztó képet mutatott a növény, indulásnak nem is rossz.
Remélem a méheket sehol nem fogja megtizedelni.
Nagyernyei Attila

Re:Méhlegelő
« Válasz #1966 Dátum: 2019. Április 16. 20:09 »
Szia Attila! A reggeli -2 nem bántotta az akácot?

Re:Méhlegelő
« Válasz #1967 Dátum: 2019. Április 16. 20:20 »
A szomszédom házának a teteje teljesen a kéményig fehér volt!
A fű az udvaromban úgy szintén.
A kint felejtett muskátliknak kapufa.
Az akácon ettől függetlenül ma estig nem láttam semmi gondot.
Egyszer úgy 15 éve már jártunk így.
Gyönyörűen virágzott, az idő is passzolt de nem mézelt.
Ha egyet lehet tippelni, szerintem ezt eddig ITT megúsztuk.
Elég rövid ideig volt ilyen hideg, szinte csak pár órát.
Majd meglátjuk.
Nagyernyei Attila

Re:Méhlegelő
« Válasz #1968 Dátum: 2019. Április 19. 08:20 »
El kezdett virágozni a galagonya és a vadgesztenye is.
Miért érdekes ez nekünk méhészeknek?
Azon kívül, hogy a galagonyát sok méhész (köztük én is) jelzőfának is tekintem, azon felül, hogy ha passzol hozzá az idő kiváló méhlegelő, méze meg valami fenomenális.
A szív motorja, egy igazi elixír a szervezetnek.
Most még sem ez írásom indítéka.
Valahogy ehhez a két növényhez nem passzol az akác!
Ennek több oka is lehet, de a virágzások között nem szokott ekkora különbség lenni!
Amikor a vadgesztenye virágai hullanak, vagy a galagonya elvirágzott szinte akácot járják már a méhek.
Én továbbra is úgy látom, hogy két hét múlva még nem lesz akácról hordás, és ennek nyomós oka van.
Méhészeti pályafutásom alatt nem tapasztaltam még ilyen eltolódást.
Verzióim?
A jobbik eset, amiről már írtam is az aszály.
Emiatt virágoztak tovább is a gyümölcsfák, és lassúbb a fejlődésük, talán az akácé (?)is.
A másik ami ettől sokkal szomorúbb, hogy megfázott az akácvirág.
Az ellenőrzést már tudjátok, amikor olyan állapotba kerül mint a pattogatott kukorica, akkor egy fiatal virágzó fát erősen rázzunk meg.
Ha keményen állja agresszív beavatkozásunkat, akkor megnyugodhatunk.
Ha hull a virág mint  a  hó, akkor megjöttünk.
Egyébként a fiatal fákon 2-2.5 centisek a virágbimbók, és ha a fenti megfigyelésemre hagyatkoznék, akkor most "zöld babos" virágnak kéne lennie, de minimum oldalra kellett volna billennie.
Erre mondják az idősebb méhésztársak, hogy addig ne aggódjunk amíg áll.
Nagyernyei Attila

*

nata

  • ***
  • 175
Re:Méhlegelő
« Válasz #1969 Dátum: 2019. Április 19. 19:27 »
Itt aztán lehet rugdosni a fiatal fákat, egy darab virág sincs rajtuk. 8-9 méternél kezdődik valami, bár elég kérdéses, hogy az megfázott-e.

*

keydo

  • *
  • 17
Re:Méhlegelő
« Válasz #1970 Dátum: 2019. Április 19. 19:39 »
Egyet értek Attillával, annyira vontatott, hogy mikor ellenőrzöm hol tart, nem hiszek a szememnek! Annyi, hogy most melegebbet mond, ez picit gyorsírja, én máj 5,6 környékét tippelem. Csak győzzük a családokat egyben tartani!

Re:Méhlegelő
« Válasz #1971 Dátum: 2019. Április 19. 20:00 »
Bocs, hogy belebeszélek, de azt érdemes lenne mindig hozzátenni, hogy hol érvényes az a bizonyos növényfejlettségi állapot.
Nagyernyei Attiláról köztudott, hogy merre lakik, de a viszonylag ritkán hozzászólóknál ez nem minden esetben egyértelmű.
Nálunk Dél-Zalában tegnap-ma indultak az előbbre lévő repcék.
Körték-vadkörték-meggyek az utolsókat rúgják, az alma virága teljében.
A vadgesztenye (fehér bokrétafa) még csak bimbós, a galagonya még sehol.
Az akác bimbó kb. 1 cm-es.

Re:Méhlegelő
« Válasz #1972 Dátum: 2019. Április 19. 20:50 »
Pest megye észak keleti részén is 1cm-es az akác de már 2 hete. A kertben van 2 mandula fa 3-4 hétig virágzott kb, egy hete estek le a virágok. Ez a hosszú idejű virágzás szinte minden gyümölcsfára igaz, ebben az évben. Ilyet még nem láttam. Ha nem esik jelentős eső nem sok jó várható az akáctól...sajnos.

Re:Méhlegelő
« Válasz #1973 Dátum: 2019. Április 19. 21:27 »
Tényleg érdekes ez az év is.
Én is láttam ma virágzó galagonyát az erdő északi hideg oldalán és olyat is,a rét közepén ,napfényes helyen amelyeken egészen pici még a virág.
Pár hete Beck Matyi és König Sanyi barátommal minden idők legkorábbi akácát vártuk,prognosztizáltuk.Csak aztán jött a hideg.

Én sem emlékszem ilyen hosszú cseresznye és megy virágzásra.
Háromhete virágoznak a cseresznyék,és ugyanúgy mint a galagonyánál nagyon nagy -az ugyanolyan fajtájúaknál is- a virágzás különbsége,az egyik vadcseresznye már elvirágzik a másik akkor kezd virítani.

Szerintem az országban nagyon sok helyen nagy az akác fagykára.
—Vannak olyan országrészek ahol a  közvetlenül rügypattanás után megfagyott a virág kezdemény,ott másodvirágzás lesz.Ott most nagyon kicsi a virág és ezt a kárt most nagyon nehéz észrevenni.
Ott gyenge,nagyon gyenge mézelés lesz.
—Vannak olyan országrészek ahol az akác valamikor később fagyott meg ott most “feketék” a fák.Ez elég egyértelmű.Ilyen helyeken ha a fák tetején,domb tetőn maradt virág az még mézelhet nagyon jól.
Erre volt már példa.
—Vannak országrészek,kisebb területek ahol csak vontatott a virág fejlődése,főleg a hideg éjszakák és nappalok miatt.
A sok napon át tartott az északi,keleti,észak-keleti hideg levegő beáramlás
Ezeken a helyeken (első és másfeledik akácot figyelem) most
3-4 cm-es az akácvirág.
Reménykedjünk,hogy a vontatott fejlődésű helyeken jó mézelés lesz.

Csányi Antal


Re:Méhlegelő
« Válasz #1974 Dátum: 2019. Április 20. 11:06 »
15 ÉVIG OKOZOTT A REPCE KÁRT MÉHÉSZETEMBEN , MINDEN A  " RÉGI " MOST IS ELKEZDŐDÖTT A MÁSZKÁLÁS REPCÉN ,  "GRATULÁLOK " AZOKNAK AKIK MINDENT ELKÖVETTEK , HOGY TOVÁBBRA IS PUSZTULNAK A MÉHEK !!!!! KICSIT SEM VAGYOK IDEGES RÁJUK !!!!!!!!!!!

Re:Méhlegelő
« Válasz #1975 Dátum: 2019. Április 20. 13:22 »
MINDENHONNAN JÖNNEK A HÍREK ELKEZDŐDÖTT A " BULI " MÁSZKÁLÁS ÉS ELNÉPTELENEDÉS A CSALÁDOKNÁL !!!!!!
« Utoljára szerkesztve: 2019. Április 20. 16:16 írta mézengúz »

Re:Méhlegelő
« Válasz #1976 Dátum: 2019. Április 20. 16:46 »
Mi változott volna? A neós tilalom a neós repce elvetése után lépett életbe. Ha viszont a napraforgón is ilyen sz@r lesz a helyzet, akkor kezdetünk vakarózni.

Re:Méhlegelő
« Válasz #1977 Dátum: 2019. Április 20. 21:05 »
Kezd izgalmas lenni.
Találós kérdés.
Mi van ezzel a virággal?
A kulcshoz viszonyítva még nem lehetne zöld babos.
Valami történt vele.
A képet, ifj. Illés Sándor anyanevelő készítette.
Nagyernyei Attila

Re:Méhlegelő
« Válasz #1978 Dátum: 2019. Április 20. 21:13 »
Száraz neki a talaj.

Re:Méhlegelő
« Válasz #1979 Dátum: 2019. Április 20. 21:36 »
Abban az állapotában,méretében kapott hideget,megfázott.Vagy kényszervirág a száraz talaj miatt.