Méhlegelő

  • 2703 válasz
  • 1172676 megtekintés
Re:Méhlegelő
« Válasz #1935 Dátum: 2019. Február 10. 17:43 »
Lajos!
isten ments, hogy olyan dologba szóljak bele, amihez nem értek. Itt is pusztán a logika kérdezteti velem. Egészen biztosan arról van szó, hogy az akác kiéli a talajt? Nem arról van szó, hogy ugyanannak a gyökérzetnek van 100-120 éves élettartama, mint a tölgynek? Új, magról kelt növényegyedek lehet, hogy éppúgy évszázadokon át életben maradhatnának, mint a tölgyek. Hiszen Te is sarjról beszéltél.

Magát az okot én sem ismerem, nem ez a szakmám, csak belecsöppentem.

Illetve, ha egészen pontos akarnék lenni, genetikailag erdésznek-vadásznak születtem, csak aztán 14 évesen - holott én Sopronba szeretem volna menni - anyám azt mondta, hogy egy ilyen girhes, nyamvadt gyerek menjen könyvelőnek, a tollat jobban elbírja, mint a fejszét.
Mondjuk szerencsés választás volt, mert 88-ban, az új adórendszer bevezetésekor már gyakorlattal a hátam mögött nyitottunk egy könyvelőirodát, ami máig elég jól prosperál.
Az ebből befolyó plusz jövedelmeket feltettem termőföldbe, többek közt erdőbe.
Mára ez lett a főtevékenység, szántóföldi növénytermesztés és erdőgazdálkodás. Szóval megvalósult a gyerekkori álom, végül mégis erdész lettem, csak a saját erdőmben.
A méhészet ugyanilyen, egy életre az emlékembe vésődött a gyerekkori viasz-méz-propolisz illatkeverék apám három családos kísérletezéséből, ezért úgy 6 éve nekiálltunk 10 családdal.
A múlt szezont 191 családdal fejeztük be, hogy mennyivel tavaszodunk ki, az majd kiderült.
Ja és úgy, hogy közben nem vettünk egyetlen családot sem, de az utóbbi 3 évben anyát sem.
Ez egy vargabetű volt, visszatérek az akáchoz.

Azt tudom mondani, amit a szakképzett szakirányítómtól hallok. Ő bizonyára ismeri az élettanát is, nekem csak a konyhanyelvre lefordított ismeretek jutnak, amik a mindennapi gyakorlati munkához szükségesek.
Két ok lehet. Az egyik, a genetikai leromlás, a másik a talaj nitrogénben való feldúsulása. Én ezt az utóbbit tartom valószínűbbnek, de ha valaki hozzáértő mást mond, készséggel elhiszem.


 

Re:Méhlegelő
« Válasz #1936 Dátum: 2019. Február 23. 11:01 »
Az akàctól most eltérő kérdésem merült fel. Keskenylevelű ezüstfa, vagy olajfűz kihasznàlhatósàgàról, mézeléséről  van szó. Az alföldön kezd egyre inkàbb teret nyerni. De a kunsàg egyes részein ahogyan felénk is felütötte a fejét. Nem használt területeket cirka 2 év alatt ellep, erősen invazív. Tavaly remek kiegészítése volt a vegyes mézemnek, erős jellegzetes illatú zamatos méz lett. Rà talàltam egy nagyobb kiterjedésű olajfüzes területre és kacérkodom a fajtaméz előàllítàsànak gondolatàval. A környező területeken kukoricàn kívül csak legelők vannak az olajfűz dominàl. KB 1-hektàrról lehet szó. Mi a véleményetek megtàmadjam pàr csalàddal? Van valakinek tapasztalata esetleg?

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:Méhlegelő
« Válasz #1937 Dátum: 2019. Február 23. 11:30 »
N
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 20:05 írta oszkár »

Re:Méhlegelő
« Válasz #1938 Dátum: 2019. Február 23. 12:09 »
Akkor hajrá. A leterhetősége milyen lehet egy àtlag évben? 1hektàrra levetítve? 3-4csalàd?

Re:Méhlegelő
« Válasz #1939 Dátum: 2019. Február 23. 12:27 »
Azt azért figyelni kell, nem megy-e rá más is, vagy hogy mennyi család éri el az állóméhészetek közül.

Re:Méhlegelő
« Válasz #1940 Dátum: 2019. Február 23. 14:23 »
Àllóméhészet a környéken nincs, a helyi méhészek pedig inkább dohànyra mennek ilyenkor. Eddig nem pakolt oda senki. Remélem időben lecsapok rà.

*

nata

  • ***
  • 175
Re:Méhlegelő
« Válasz #1941 Dátum: 2019. Február 23. 16:27 »
Az olajfűznek vaddohányra már vége van bőven. Nagy csodát nem kell várni tőle, szépen fejlődnek rajta a családok, de ha tökölsz az akác pörgetéssel, akkor beszínezi rendesen.

*

Attila

  • ****
  • 285
Re:Méhlegelő
« Válasz #1942 Dátum: 2019. Február 24. 21:54 »
Sziasztok!

Sudárzsályával van valakinek tapasztalata?
Ültetés, szaporítás, rovarlátogatottság, virágzási idő hossza?

Köszi a válaszokat előre is!
Attila

Re:Méhlegelő
« Válasz #1943 Dátum: 2019. Február 26. 19:40 »
Szia,

nagyon komálják. Tőosztással lehet, bírja a homokos talajt is, meleg napos helyet szeret mint a levendula és jól néz ki. Hosszan virágzik, meg nem mondom pontosan mettől meddig, de biztos, hogy a nyár közepén amikor más nemnagyon.


Sziasztok!

Sudárzsályával van valakinek tapasztalata?
Ültetés, szaporítás, rovarlátogatottság, virágzási idő hossza?

Köszi a válaszokat előre is!
Attila

*

laza

  • *
  • 22
Re:Méhlegelő
« Válasz #1944 Dátum: 2019. Március 11. 10:44 »
Van valakinek ötlete, hogy honnan lehetne szerezni pár darab "Rózsaszín AC" akác csemetét? Köszi!

Re:Méhlegelő
« Válasz #1945 Dátum: 2019. Március 11. 13:22 »
A Nyírségben van sok helyen. Igazából ha nagy területen lenne, akkor látnánk az eredményét. De ez régen sem volt általános.

Re:Méhlegelő
« Válasz #1946 Dátum: 2019. Március 11. 21:04 »
Nyír-Erdő Zrt. foglakozott vele.
Én is tőlük rendeltem.
Nagyernyei Attila

*

laza

  • *
  • 22
Re:Méhlegelő
« Válasz #1947 Dátum: 2019. Március 12. 23:17 »
Köszi, megtaláltam. A baktalórántházi telephelyükön van 110db. De állításuk szerint, évek óta mind el van adva, évekre előre! Hogy akkor ugyan mi a francért nem csinálnak többet, meg sem kérdeztem :) Tipikus magyar mentalitás! Ha igaz akkor azért, ha meg nem, akkor meg azért...

*

Kitin

  • *****
  • 934
Re:Méhlegelő
« Válasz #1948 Dátum: 2019. Március 25. 19:57 »
17:20-nál micsoda fácska nőtt.

https://www.youtube.com/watch?v=aeDl5TqaiSw

Re:Méhlegelő
« Válasz #1949 Dátum: 2019. Március 27. 00:05 »
Sziasztok! Merre hogy àll a repce? Facebook-on lehet màr képeket làtni itt-ott. Àllítólag nem sok van hátra a viràgzàsig.