Méhlegelő

  • 2703 válasz
  • 1172499 megtekintés
*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Méhlegelő
« Válasz #30 Dátum: 2014. Március 03. 09:39 »
A jogszabályok ismerik az ültetvény fogalmát. Monokulturás akác és fenyő véleményem szerint megfelel az ültetvény kritériumainak. Magánvéleményem, hogy miért ne lehetne rossz minőségű szántóra ültetvényként akácot ültetni.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Méhlegelő
« Válasz #31 Dátum: 2014. Március 03. 20:31 »
Ha szántóként van nyilvántartva, valószínüleg "müvelési ág változást"  kell kérni, utána lehet lépni. Hogy szakmai feladatokra erdész szakembert kell felkérni az valószinű.  Akkor éri meg, ha nagyobb területről van szó.

Re:Méhlegelő
« Válasz #32 Dátum: 2014. Március 03. 20:45 »
Lehet legelőnek átminősíteni,akkor lehet némi fát ültetni és nem kell az erdészetet bevonni.Én ugyanezt csináltam.

Üdv.Bogár21

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Méhlegelő
« Válasz #33 Dátum: 2014. Március 03. 22:44 »
jó ötlet. Hány %-os erdősítést lehet így csinálni?
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Méhlegelő
« Válasz #34 Dátum: 2014. Március 04. 05:23 »
Mi fásítást csináltunk volt szőlőterületen.Igaz,hogy itt be kell vonni az erdészetet,de nem kell terveztetni.Tavaly még nem problémáztak az akácért sem,de azt nem árt komolyan venni,hogy csak a bejelentéstől számított 46.napon lehet megkezdeni a fásítást,mert a Földhivatal előzetes bejelentés nélkül tart egy szemlét.1500 nm-ig tuti meg lehet ezt húzni.
„Ha meg tudjuk változtatni önmagunkat,
a tendenciák is megváltoznak a világban.
Ahogy az ember megváltoztatja a saját természetét,
úgy fog irányába megváltozni a világ hozzáállása.
Nem szabad arra várnunk, hogy lássuk, mások mit tesznek.”

Re:Méhlegelő
« Válasz #35 Dátum: 2014. Március 04. 06:48 »
Kedves Geddekas!

Én 3100m2-en 800db akác,100db hárs,és 20 evodiát ültettem.Helyszínt ugyan a Földhivatal nem látta,de váratlanul nem is fogja mert körbe van kerítve nádszövettel. ;)

*

trobi

  • *
  • 35
Re:Méhlegelő
« Válasz #36 Dátum: 2014. Március 04. 07:12 »
Repülőről fényképezik. ;D ;D

Re:Méhlegelő
« Válasz #37 Dátum: 2014. Március 04. 11:40 »
  ...2012 októbere óta nem lehet akáccal erdősíteni. Először úgy volt, hogy az akác után lehetett csak akácot telepíteni, más fafaj után nem, majd később még így se lehetett.
Akkor mondjuk egy szántóföldet be szabad ültetni akáccal, ha nem Natura 2000-es területen van?

Mortimer!

Egy szántóföldet is természetesen be lehet ültetni akáccal. Az akác ma hazánkban erdészeti telepítésre engedélyezett fafaj. A részletekbe nem mennék bele, megpróbálom összefoglalni úgy a kérdésére adott választ, hogy az a többiek dilemmáira is fényt derítsen.

A "szántóföld" gyakorlatilag egy művelési ág-kategória, az ingatlannyilvántartásról szóló törvényben "szántó" művelési ágként szerepel. Ha művelési ágat kíván váltani, az bejelentés-köteles, a Földhivatal ellenőrzi azt. Elvileg a szántón telepíthetne művelési ág váltása nélkül is akácot, amennyiben a 71/2007. (VII.27.) FVM rendelet szerint (évelő lágyszárú vagy) rövid vágásfordulójú sarjaztatott fás szárú energetikai célú ültetvényt szeretne belőle létesíteni. Méhészeti célra viszont ez az ültetvény nemigen lehet alkalmas, ahhoz hosszabb vágásforduló lenne szükséges. Ilyet is telepíthet, a 72/2007. (VII.27)FVM rendelet ezt lehetővé is teszi, de ezen esetben az ültetvénye már a "fásított terület" művelési ágba sorolandó, tehát a művelési ág változását szükséges bejelentenie, s a telepítés már az erdőtörvényben foglaltaknak megfelelő kell legyen. ("Legelő" létesítése is művelési ág változást jelent, s ha "fás legelő" létesítése a cél, a "szántó" művelési ágból át kell soroltatni a "fásítás" művelési ágba.) Bármilyen célból telepít is (kultúrerdő, faültetvény, fásítás, energiatermelés céljából telepített fás szárú ültetvény, majorfásítás) függetlenül a művelési ágtól, engedélyköteles tevékenység. Az Erdőtörvény értelmében az erdőtelepítés és fásítás csak jóváhagyott telepítési-kivitelezési terv birtokában végezhető, ezen engedélynek tartalmaznia kell az ingatlannyilvántartási adatokat, a földrészlet termőhelyi adatait, a telepítésre kerülő faállomány tervezett adatait, az eltelepítendő szaporítóanyag adatait és a tervező-kivitelező szakirányító felelős személy adatait. Egyes kivételes esetekben a fásítások, energetikai célú ültetvények egyszerűsített tervezését követően is engedélyezhetik, s elegendő lehet a gazdálkodó bejelentési kötelezettsége mellett munkához látni. Javasolnám, mint kamarai tag, konzultáljon a szaktanácsadóval, a falugazdásszal, ő biztosan képben van a szabályokkal. Lényeges tehát, hogy csak engedély birtokában fogjon hozzá bármilyen telepítéshez, s arról sem szabad megfeledkezni, hogy védett területeken, Natura 2000 területeken és azok közelében akáccal fásítani, erdősíteni nem lehet, de e területeken a terveztetés során minden erdőtelepítési, fásítási szándék tekintetében is a természetvédelmi hatóság előzetesen engedélye szükséges.. A tervezést és az engedélyezést a NÉBIH (MgSzH) Erdészeti Igazgatóság végzi. Nem érdemes "partizánkodni", a művelési ág megváltoztatása esetén a termőföld védelméről szóló 2007. évi CXXIX. törvény az engedély és bejelentés nélküli változásokat keményen szankcionálja, s az erdőtörvény is rendelkezik az engedély nélküli vagy az attól eltérően kivitelezett telepítések fennmaradási vagy felszámolási eljárásáról, mely akác esetében a természetvédelmi és Natura 2000 területeken biztosan a felszámolást jelenti. Energia-ültetvények esetén a potenciális felhasználóval megkötött előszerződés is szükséges a telepítés engedélyezéséhez. A gyengébb minőségű szántó művelési ágban végzett erdőtelepítést, fásítást, energia-ültetvények telepítését egyébként támogatják, csakúgy, mint a NATURA 2000 területeken folytatott gazdálkodást és erdő-átalakítást. Érdemes előbb részleteiben tájékozódni, s csak azután lépni, mert az a lehető legrosszabb módszer, ha először a szántót legelővé alakítják, majd ott fásítanak. Természetvédelmi és NATURA 2000 területeken ez akáccal semmiképp nem kivitelezhető, egyéb területeken meg a  terveztetést és engedélyeztetést  követően legálisan és támogatott formában lehet megoldani. A költségek tekintetében pedig a legális út a gazdaságosabb, mert a bírságok elég komoly összeget jelenthetnek...

A pontos és részletes törvényi, jogszabályi hátteret kívánságra szívesen leírom, de talán egyszerűbb, ha a Kamarai falugazdásszal konzultál a szándékot illetően, ő azért került át a Kamarához, s az a dolga, hogy segítse a gazdálkodókat eligazodni.

Re:Méhlegelő
« Válasz #38 Dátum: 2014. Március 04. 13:19 »
Köszönjük Arisztaiosz!
Igazából nekem nincs most tervemben akáctelepítés, csak hogy ˝képben legyek˝ , azért kérdeztem. Apámnak van pár hektár földje, de abban gabona fog teremni még sokáig.
Még azt megkérdezném, hogy az igaz-e, hogy hazánkban erdőt megszüntetni, más jellegű művelés alá vonni tilos? Egyáltalán mi az erdő? A fasor is az?
Köszi.

Re:Méhlegelő
« Válasz #39 Dátum: 2014. Március 04. 16:27 »
Méhészet 2014 március. 4. oldal.
"Márciusi üzenetünk
Az Európai Bizottság Magyarországi Képviselete szerkesztőségünknek küldött válaszlevele szerint az akácra egyenlőre semmi veszély nem leselkedik Brüsszelből. A jövőben korlátozás alá eső invazív fajok jegyzékét még nem állították össze. A képviselet sajtóosztályának vezetője által jegyzett- a 17. oldalon lévő- írásból világosan kiderül: jelenleg nem létezik az írtásra ítélt fajok listája, még tervezet formájában sem.
  Moskovits Ákos
   sajtófőnök"

Üdv. jani bátya

Re:Méhlegelő
« Válasz #40 Dátum: 2014. Március 04. 19:38 »
Mortimer!

A Méhész Fórumon éppen most folyik hasonló beszélgetés az Akác topicban. Újra belinkeltem az Erdőtörvényt, abból a kérdések könnyen megválaszolhatók. Jöjjön át oda, nem sok értelmét látom, hogy párhuzamosan beszélgessünk olyan dolgokról, melyek odaát már alaposan kitárgyalásra kerültek. A fasor (méretétől, szélességétől függően nem erdő, de lehet fásítás is), az erdőtörvény pedig egyértelműen rendelkezik az erdő igénybevételének lehetőségeiről, szabályairól. Az erdő definícióját odaát már átbeszélük, nem szeretném párhuzamosan folytatni a beszélgetést, mert itt egy topic áll rendelkezésünkre, míg odaát a Méhlegelő téma jobban tematizált és áttekinthetőbb.

Re:Méhlegelő
« Válasz #41 Dátum: 2014. Március 04. 20:28 »
Köszönöm Jani bátya!
Nekem még nem jött meg az márciusi Méhészet.
Remélem ez mindenkinek megfelelő válasz arra, hogy sima hisztériakeltés az egész akác ügy.
Ennek ellenére higgyétek el, én már ültettem annyi akáccsemetét a méhészetem körül, hogy nem kell magyarázkodnom!
Sőt van rózsaszín AC akácom is, éppen 28 gyönyörű fa. A többi fehér akác!
Nagyon féltem én is ezt a kincset adó fánkat, de amikor meghallom,hogy akáckoalíció, már sikítani szeretnék.
Nincs ennél fontosabb?
Ha ezt a csontot méhészeti szezonba dobják be nekünk, észre sem vesszük a hírt.
Nagyernyei Attila

Re:Méhlegelő
« Válasz #42 Dátum: 2014. Március 04. 20:34 »
Ez viszont tény! :)

Re:Méhlegelő
« Válasz #43 Dátum: 2014. Március 05. 14:11 »
Én viszont nem vagyok meggyőzve arról, hogy hisztéria keltés!

Van egy 2009-es EU-s tanulmány.
http://ec.europa.eu/environment/pubs/pdf/factsheets/Invasive%20Alien%20Species/Invasive_Alien_HU.pdf

Az utolsó oldalon több linket is ajánlanak, ahol további információ található az invazív fajokról.
A legutolsó link neve: Az invazív fajok globális adatbázisa

Én vettem a fáradtságot és megnyitottam a linket.
Beírtam a "Standard Search" helyre a "Robinia pseudoacacia" vagyis a fehér akác nevét.
A következőket lehet látni:
http://www.issg.org/database/species/search.asp?sts=sss&st=sss&fr=1&x=26&y=7&sn=Robinia+pseudoacacia&rn=&hci=-1&ei=-1&lang=EN

Itt van még egy érdekes olvasni való, szintén EU-s honlapról:
http://ec.europa.eu/environment/nature/invasivealien/docs/citizens_summary/hu.pdf

A leglényegesebb az utolsó mondat:
"A javaslat várhatóan 2016-ban fog hatályba lépni"

Összegezve. Van egy EU-s tanulmány, amelyhez kapcsolódik egy adatbázis, benne az akác, mint invaziv faj!

Ezek alapján, értetlenül nézem, ahogyan Nagyernyei Attila azt írja hisztéria keltés!
Pontosan Öntől vártam volna, az első lesz aki azt mondja, el a kezekkel az akáctól!   
Nem értem Önt! Várni kellene 2016-ig?
Arra már gondolni sem merek, hogy azért nem támogatja az akác melletti koalíciót, mert a jelenlegi OMME vezetése teljes mellszélességgel kiáll ezért az ügyért!

Szabó József


*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Méhlegelő
« Válasz #44 Dátum: 2014. Március 05. 14:25 »
Az akác ügyében az a kérdés, hogyan rangsorol most és majd a Magyar Kormány. Ha fontos számára a méhészeti ágazat, akkor talál olyan áthidaló megoldást, amivel az EU-nak az invázós élőlényekre vonatkozó szabályozását is teljesíti és a magyar méhészek méhlegelő igényét is.

Nincs mese, lesznek helyek, ahol fel kell adni az akáclegelőinket, de nem a akáclegelőink többségét.

Emlékezetem szerint kítűnő akáceredményeink és akácméz exportunk volt a 70-es és 80-as években is, holott akkor lényegesen kisebb területen volt akácerdő.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.