Méhlegelő

  • 2736 válasz
  • 1180260 megtekintés
*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Méhlegelő
« Válasz #1485 Dátum: 2017. Április 29. 20:44 »
Olyan repcét meg nem nemesítettek ki, ami 12-14 C foknál is mézel. Szóval a mai napon országszerte nem volt nektárgyűjtésre alkalmas idő.

Persze voltak már jó gyűjtési napok, de egy-kettő, amit azóta meg is ettek a méhek.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Méhlegelő
« Válasz #1486 Dátum: 2017. Április 29. 20:53 »
én, nem ezt tapasztalom  ;)

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Méhlegelő
« Válasz #1487 Dátum: 2017. Április 29. 21:20 »
Tájegységenként óriási a különbség. Itt az ország közepén ilyen a helyzet. De akinek ennél jobb dolga van, hallgat.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Méhlegelő
« Válasz #1488 Dátum: 2017. Április 29. 21:33 »
Bács-Kiskun - Baja környéke 1,5 km-re az első tábla a kaptáraktól eddig a következőképp alakult: 04.25. 10-24Celsius szeles +2,2 kg, 26. 12-24Celsius borult-időnként szeles +3,3 kg, 27. 14-25Celsius borult, szeles +2,6 kg, 28. 10-24Celsius borult, délelőtt hideg, +1,1 kg, 29. 6-14Celsius borult -0,8 kg.  25-e előttről nem tudok pontos eredményt mondani.
 
üdv, Szerlo

Re:Méhlegelő
« Válasz #1489 Dátum: 2017. Április 29. 21:41 »
Gratula! :)   És még nincs vége  ;)

Re:Méhlegelő
« Válasz #1490 Dátum: 2017. Április 29. 21:55 »
Köszönöm, bár nem az én érdemem. Csak a  kérdés miatt adtam meg az adatokat, hozzáteszem, ehhez jó nagy adag szerencse is kellett. A tudásom/tudatlanságom ennek kb az 1%-át teszi ki szerintem. Nagyon örültem, először láttam életemben, hogy a kaptár aljdeszkáján koppant a mérleg nyelve :)

Re:Méhlegelő
« Válasz #1491 Dátum: 2017. Április 29. 22:38 »
Tájegységenként óriási a különbség. Itt az ország közepén ilyen a helyzet. De akinek ennél jobb dolga van, hallgat.
8

Azért  halgat mert azt mondják úgyis hogy hazudik.
Üdv:robi

Re:Méhlegelő
« Válasz #1492 Dátum: 2017. Április 30. 20:48 »
Húúúha....
Ma este negyed hétkor fotóztam!
Kezd melegedni a helyzet.
Nagyernyei Attila

Re:Méhlegelő
« Válasz #1493 Dátum: 2017. Április 30. 20:59 »
Akkor nálunk lehet, hogy mégis elfagyott.

*

ekecs

  • **
  • 54
Re:Méhlegelő
« Válasz #1494 Dátum: 2017. Április 30. 23:57 »
Attila! Babos akác. Anyazárás? Egyébként Te hol laksz? Ez költői kérdés volt. Nálunk Nagyatád mellett cirka 3-3.5 cm a virág. Lehet,hogy tényleg megfogta a fagy?

Re:Méhlegelő
« Válasz #1495 Dátum: 2017. Május 01. 07:04 »
Ekecs!
Igen, itt az idő.
Tolna megye, Szekszárd mellett lakom.
Ebben az időszakban sok telefonom van, hogy mi lehet az akáccal.
A próbát leírtam, de az idei évben van egy másik csavar is a virágokban.
Nagyon nézzétek meg a kiszemelt erdőt!
A kinyílott virágok egy része 30%-al kisebb, és adott erdőn belül nagy köztük a különbség.
Azok a képek pont egy ilyen erdőrészben készültek.
Egymás mellett álló fákon teljesen más a virág (fenológiai) állapota.
Az egyik fán még 3-4 cm-es és felfelé álló  bimbók vannak, a másik fa pedig illatos virágoktól roskad.
Többen hívtak, hogy ez mi lehet?
Nem tudok rá szakszerű választ adni, de ez nem jót jelent.
Azt tudjuk, hogy a fák fagyérzékenysége különböző, de lehet csak megfázott.
Szerintem ez kavar be.
Azért még nem kongatnám a vészharangokat, de az idei akácszezont már biztosan nem a rekordok könyvében fogjuk dokumentálni.
A méhcsaládok gyönyörűek, rajtuk nem fog múlni a siker.
Az időjárással nincs mit tennünk, az akácvirág pedig áprilisban mindent látott.
27 fokos meleget, viharos szelet, esőt, havat, gyenge fagyot.
Véleményem szerint az elmúlt időszak időjárásának tükörképét láthatjuk most a fákon.
Aki egyöntetű szép bimbókat, vagy virágokat lát, azt tanácsolom hallgasson, ha nem szeretne szomszédokat.
Nagyernyei Attila

*

nyuszt

  • ***
  • 130
Re:Méhlegelő
« Válasz #1496 Dátum: 2017. Május 01. 10:27 »
Üdvözletem  !  Tegnap délután megnéztem én is  az  akácosokat . A völgyekben ( fagyzugos helyen ) nem találtam virágfürtöt , ugyan azon erdőnél fent a domb tetőn vannak virágfürtök , de nagy a szórás a méretük -- fejlettségük között. Akad három centis és  fejlettebb is amely a héten már kezd " babosodni " . Baranya dombjai között,   fényképet sajnos nem készítettem. Üdv: nyuszt

Re:Méhlegelő
« Válasz #1497 Dátum: 2017. Május 01. 11:32 »
Az eltérő virágnagyság egyértelműen elfagyást jelent. A legnagyobb virágok a "jó" virágok, a valamivel kisebbek már korai elfagyásról árulkodnak, a még kisebbek későbbi elfagyásról. Mézelésük is így változik, jó-gyengébb-még gyengébb- nem mézel. Ha sarkítjuk a dolgokat az akácvirág három időpontban fagyhat el. Legkorábban rügypattanás után, ez a legrosszabb fagyás, szinte teljes fagykárt szenvedhet. Ez lehet 2-3-4-5 m-ig, vagy akár feljebb is. Ekkor látjuk az erdőt úgy, hogy pl. három méterig fekete a gally, fölötte zöld csak.  Ez a virágmennyiséget nagyon befolyásolja.  Második fagyás már zöld bimbós, lombos állapotban érheti, ez általában csak talajmenti vagy csekély magasságú, de itt már csak a fölötte lévő rész mézelése várható. Ez hullámszerű, inkább az aljakat érinti. Harmadik lehetőség az elfagyásra már virágzáskori, ottlétünkkor jöhet, ez nem olyan jelentős, bár látványos. A lefagyott virágok, levelek lehervadnak, 1-2 nap alatt leszáradnak, lehullanak. Ez általában kisebb mérvű szokott lenni.  Ezt ismerjük, a hegyi legelőkről, köd után mintha elvágták volna, megáll minden mézelés. És most még csak a fagykárról szóltam, a szél, az eső, a ciklon mind egyéb rontó tényező.

Re:Méhlegelő
« Válasz #1498 Dátum: 2017. Május 01. 20:44 »
Bács-Kiskun Baja melletti mai képek. Az akác kicsit gagyin sikerült, távcső volt a telefon kamerája előtt......  :-\

Re:Méhlegelő
« Válasz #1499 Dátum: 2017. Május 01. 20:46 »
Szerintetek mennyi gáz ez így? A repce 1,5 km-re van a kaptáraktól, az akác a szájukban 20 méteren belül...