Méhlegelő

  • 2754 válasz
  • 1182500 megtekintés
Re:Méhlegelő
« Válasz #1050 Dátum: 2016. Június 08. 09:43 »
Elvittem a méheket akácra, 2 hétig voltak ott. Utána mikor visszavittem a telephelyre őket, akkor néhány kaptár nem oda került vissza, ahol eredetileg állt, hanem máshová. Ahol korábban álltak, oda nem raktunk kaptárat. Mégis ott keresgéltek a méhek. Úgyhogy elég sokáig megjegyzik a régi helyüket

Re:Méhlegelő
« Válasz #1051 Dátum: 2016. Június 08. 22:04 »

Re:Méhlegelő
« Válasz #1052 Dátum: 2016. Június 09. 10:52 »
Baranyában elindult a Nagylevelű hárs, járják is szépen a méhek.

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Méhlegelő
« Válasz #1053 Dátum: 2016. Június 09. 20:42 »
QUQURIQ !!!

Ma elindult Bp. en a csörgőfa virágzása.
Rengeteg virágport ad és a nektár mennyisége sem elhanyagolható!
Nagyon jól fejődnek a kölyökcsaládok rajta.

Kiskakas

ui. A vaddohány is kezdené a mézelését, ha a tavaszi fagyok nem tettek volna benne kárt.

„Ha meg tudjuk változtatni önmagunkat,
a tendenciák is megváltoznak a világban.
Ahogy az ember megváltoztatja a saját természetét,
úgy fog irányába megváltozni a világ hozzáállása.
Nem szabad arra várnunk, hogy lássuk, mások mit tesznek.”

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Méhlegelő
« Válasz #1055 Dátum: 2016. Június 11. 07:23 »
QUQURIQ !!!

Íme egy lehetőség!
Az OMME központilag a méhészekért, -nek kérvényezhetné, hogy központilag megszervezze a mézelő növények szaporítását, ami hosszú távon működhetne.
A kezdő injekció a lényeg, a lebonyolítás már csak a tenni akarás!!!
      
FELHÍVÁS

Az agrár-környezetvédelmi, illetve az éghajlatváltozással kapcsolatos célok teljesítéséhez kapcsolódó

nem termelő beruházási projektek megvalósítására

A Felhívás címe: Élőhelyfejlesztési célú nem termelő beruházások

A Felhívás kódszáma: VP4-4.4.1-16.

Magyarország Kormányának felhívása az aktív mezőgazdasági termelők részére, a mezőgazdasági táj,

ökoszisztéma szolgáltatásainak megfelelő szintjének visszaállítása, valamint fejlesztése, megvalósítása

érdekében.

A Kormány a Partnerségi Megállapodásban célul tűzte ki a biológiai sokféleség helyreállításának,

megőrzésének és javításának előmozdítását. A cél elérését a Kormány aktív mezőgazdasági termelők

együttműködésével tervezi megvalósítani jelen felhívásban foglalt feltételek mentén.

Az együttműködés keretében a Kormány vállalja, hogy:

 A felhívás feltételeinek megfelelő projekteket a projektre megítélt támogatás alapján hektáronként

vagy folyóméterenként 400 eurónak megfelelő forint összeg vissza nem térítendő, terület alapú

támogatásban részesíti a rendelkezésre álló forrás erejéig.

A támogatási kérelmet benyújtó szervezetek az együttműködés keretében vállalják1

, hogy:

 projektjük megvalósításával hozzájárulnak a mezőgazdasági táj ökoszisztéma szolgáltatásainak

megfelelő szintjének visszaállítása, valamint fejlesztése céljának eléréséhez.

Üdvözlettel: Kiskakas!

Re:Méhlegelő
« Válasz #1056 Dátum: 2016. Június 15. 07:14 »
Valaki tud valamit a Grafic- napraforgó mézeléséről?

Re:Méhlegelő
« Válasz #1057 Dátum: 2016. Június 15. 08:52 »
Mára egyre melegedőbb időt jósoltak, de reggel óta szakad.
A kis levelű hárs teljes virágzásban van, Szekszárdon az egész városban érezni a bódító illatát.
A díszfáknak ültetett facsoportokról a helyi méhészek méhcsaládjai szerényen gyarapodtak, de legalább etetniük nem kell.
A tömegvirágot adó nagy levelű hársnak (zselicinek) még mindig van egy erős hete a virágzás kezdetéig.
A napraforgónak láthatóan tetszik ez a párás változékony időjárás, és a vízhiánytól sem szenved.
Gyönyörűek a vetések, de sajna a nyakunkon van.
Előző írásomban még csak viccnek szántam, hogy lassan megérjük, előbb fog a napraforgó virágozni mint a hárs.
Az idén együtt fognak.
Nagy baj ez, mert a hársméz jól eladható, a piacos méhészeknél keresik a vevők.
Most nehéz lesz tisztán kivenni majd, és a mézelése sem stabil.
Hasonló időjárási körülmények mellett, más más években, egyszer bombán mézel, egyszer meg semmi hordás nincs róla.
Ez megfejthetetlen számomra, így csak a szerencsében bízom.
A selyemfűről (vaddohányról) most kezdenek nyalakodni, tegnap volt aki már fél kilót mért.
A vaddohány megfagyott, ebben senki ne kételkedjen, azért indult ilyen későn.
A fagymentes részeken már jó egy hete virágzik.
Tetves is, ritka is, de azért a miénk.
Nagyernyei Attila

Re:Méhlegelő
« Válasz #1058 Dátum: 2016. Június 15. 11:23 »
Mára egyre melegedőbb időt jósoltak, de reggel óta szakad.
A kis levelű hárs teljes virágzásban van, Szekszárdon az egész városban érezni a bódító illatát.
A díszfáknak ültetett facsoportokról a helyi méhészek méhcsaládjai szerényen gyarapodtak, de legalább etetniük nem kell.
A tömegvirágot adó nagy levelű hársnak (zselicinek) még mindig van egy erős hete a virágzás kezdetéig.
..............

Attila!

Látom, még mindig sikertelenül vívod heroikus küzdelmedet a hárs-fajoknak, illetve a hazai hársaink virágzási sorrendjének megismerésével.

Segítségképpen idézném a hazai alapfajok legegyszerűbb meghatározásához a "Ződre" feltett írást, a határozó bélyegek magyarázatával. Ha esetleg nem honos fajokra lennél kíváncsi, nagyon szívesen azokról is keresgélek elő és teszek fel anyagot. A képek a Ződön megszemlélhetők...
Tehát a fajok megkülönböztetése levél alapján (Tilia cordata=kislevelű, T. platyphyllos=nagylevelű, T. argentea= ezüsthárs):

http://meheszforum.hu/forum/viewtopic.php?f=6&t=37&p=107392#p107392

Ha majd elvirágoztak a hársaink, termés alapján is könnyű a megkülönböztetése a nagy- illetve kislevelű hársnak: az érőfélben lévő termés fala a kislevelűnél ujjal könnyen összeroppantható, a nagylevelűnél (és az ezüstnél) viszont olyan kemény, hogy ujjal nem roppantható össze. Egyébként a termés mérete is jó elkülönítő bélyeg, hiszen a kislevelű termése sokkal kisebb, mint a nagylevelűé és az ezüsthársé.

A virágzási sorrend egyébként az alábbiak szerint alakul. Azért Zsoltit idéztem, hogy ne csak tőlem halljad a helyes sorrendet:

http://meheszforum.hu/forum/viewtopic.php?f=6&t=37&p=107382#p107382

Semmi bajom egyébként azzal, hogy nem vagy képes megjegyezni a hársak virágzási sorrendjét, de mivel a Klub tagjai sokszor a Te tájékoztatásodból kénytelenek okosodni a méhlegelő témában, szükségét érzem, hogy az a tájékoztatás korrekt legyen...

Szintúgy fontosnak vélem, hogy a Zselicbe ne a nagylevelű hársra küldd a méhészeket, a Zselic meghatározó hárs-faja az ezüsthárs:
http://kapos.hu/hirek/gazdasag/2014-04-03/hungarikum_lehet_a_somogyi_ezust_harsmez.html

Egyébként Csányi Antallal sem azért vitatkoztam erről egykor, mert nekem nem mindegy, hogy Ti ismeritek-e a hársakat, hanem azért, mert fontosként ítélem meg a méhlegelőt adó növényekkel kapcsolatos korrekt tájékoztatást, ha már osztjuk itt az észt a témában...

Re:Méhlegelő
« Válasz #1059 Dátum: 2016. Június 15. 12:17 »
.............
A selyemfűről (vaddohányról) most kezdenek nyalakodni, tegnap volt aki már fél kilót mért.
A vaddohány megfagyott, ebben senki ne kételkedjen, azért indult ilyen későn.
A fagymentes részeken már jó egy hete virágzik.
Tetves is, ritka is, de azért a miénk.

Ami a ritkaságot illeti, azért nem mindenütt olyan ritka...

A csatolt állomány-képet Tibibi tette föl a Ződre, június 11-én. Ritkának nem nagyon ritka, s valóban nyalakodnak már róla. Nálunk is kezd virágozni, pedig errefelé böcsülettel megfagyott.

Ami a tetvességet illeti, én viszont találtam egy betelepült levéltetű-fajt, ami rendkívül látványos bevándorló, s úgy látszik, az enyhe telek következtében sikerrel képes áttelelni. Sajnos, egyúttal veszélyes vírusvektor (csakúgy, mint az Aphis gossypii is), viszont a selyemkórót oly mértékben képes károsítani, hogy az akár ki is pusztulhat. A róla a kertünkben készült fotó ugyan hagy kívánnivalót maga után, de én sajnos nem tudom jobban idekukorékolni...

Re:Méhlegelő
« Válasz #1060 Dátum: 2016. Június 15. 16:51 »
Lousicide!
Hamarosan a körzetemben lévő hársfákból lefényképezek néhányat, és ha lehetséges felteszem ide.
Nálam a méhészetemben, mint ahogy tavaly is írtam nagy levelű hársfák vannak, ezeknek olyan egy hét 10 nap van vissza a virágzásuk kezdetéig.
Teljesen együtt nyílnak az ezüsthárssal!
Szekszárd belvárosában kis levelű hársak virágoznak.
Én ennyire "nem vágom" a hársfajokat mint Te lousicide, csupán a levelük nagysága alapján írom le, amiket látok.
Az ezüsthárs egyértelmű.
Én nem vitatom az igazad, majd a képeket láttán minősíts engem, és hársakat.
A vaddohánnyal pedig neked nem igen akad gondod, biztosan tudsz egy jó tetűirtó szert.
Az valóban szép sűrű, reménykeltő amely a fotón látható.
Nagyernyei Attila

Re:Méhlegelő
« Válasz #1061 Dátum: 2016. Június 15. 20:33 »
Attila!

Már tavaly is ígérted a bizonyító fotókat, csak a heves "paradigma-váltás" jegyében azok elmaradtak.

Amúgy köszönöm, hogy fotóillusztrációkkal kívánod a hazai hársak taxonómiájának ismeretében még fennálló hiányosságaimat korrigálni, de amit egykor a Természettudományi Múzeum Növénytárának herbáriumában nem voltam képes elsajátítani a hársak identitása tekintetében (pedig ott Wágner János teljes hársgyűjteményét is módom volt tanulmányozni), azt néhány habitusfotó alapján nem valószínű, hogy képes lennék feldolgozni...

Mindenesetre szeretettel újfent felajánlom, hogy sekélyes ismeretanyagomat a hársak megnyugtató megkülönböztetése érdekében szívesen megosztom bárkivel, csak ne akarj meggyőzni arról, hogy a nagylevelű hárs később virágzik a kislevelűnél. Az elnevezéssel ellentétben a hársaknál nem a levelek mérete a faji megkülönböztetés csalhatatlan bélyege. Láttam már nagyon kislevelű nagylevelűt, s nagyon nagylevelű kislevelűt, s még kopasz molyhoslevelűt is...

Egyébként a Nyugat-Magyarországi Egyetem soproni Botanikus Kertjében 18 hárs-taxont gondoznak, s ennél is gazdagabb a MTA Vácrátóti Botanikus Kertjének hárs-gyűjteménye, mely egyúttal a genus Nemzeti Gyűjteménye is. Kósa Gézánál érdeklődhetsz, ha az én szavam nem eléggé hiteles előtted.

Kár prestige-kérdést kreálnod a hársak virágzási idejének kérdéséből, nem szégyen a még hiányzó ismeretanyag, de ellenkezés helyett célravezetőbb lehetne a módszeres ismeretszerzés. Egyébként nálunk a nagylevelű hárs jószerivel már elvirágzott, s tegnap nyitott virágot az a néhány kislevelű, mely falucskánkat díszíti. Az ezüst majd néhány nap múlva követi őket.

Az Aphis nerii-t (oleander-levéltetű) meg Isten ments irtani, nálam komoly segítséget jelent az Asclepias syriaca "karbantartása" során, ráadásul oly bőségesen mézharmatozik, ami sok bűnére ad felmentést...

Re:Méhlegelő
« Válasz #1062 Dátum: 2016. Június 16. 06:49 »
Lousicide!
Ezt írod:
"Láttam már nagyon kislevelű nagylevelűt, s nagyon nagylevelű kislevelűt, s még kopasz molyhoslevelűt is..."
Ettől kezdve biztosan én tévedek, mert én csupán a leveleik alapján minősítettem őket.
A nagylevelű nekem most is nagy, a kislevelű meg kicsi, de elhiszem neked.
Ígéretemhez híven tegnap fotóztam.
Szekszárdon a tűzoltóság mellett áll két hársfa (a CBA-val szemben), ezeket is lefotóztam.
Az egyiknek olyan 1/3 nagyságú a levele a mellette állóéhoz képest és jó egy hete elvirágzott.
Remélem valamit ki tudsz venni a képből, mert úgy készítettem, hogy a felém eső volt a kicsi, a mellette lévő távol eső a nagyobb levelű.
A második kép a méhészetemben van, még nem virágzik.
Üdv:
Nagyernyei Attila


Re:Méhlegelő
« Válasz #1063 Dátum: 2016. Június 16. 06:53 »
Itt van még egy kép a tűzoltóság mellett lévő fákról.
Együtt nem tudtam feltenni őket.
Nagyernyei Attila

Re:Méhlegelő
« Válasz #1064 Dátum: 2016. Június 16. 09:23 »

Attila!


Köszönöm, hogy fáradtál a fotózással, bár a feltett képek még helyismerettel rendelkező szakember számára sem kifejezetten alkalmasak a faji identitás meghatározására. Mindenesetre az először feltett két kép közül a második nagy találati valószínűséggel a Tilia cordata fajhoz tartozó egyedet ábrázol (a telephelyeden lévő fáról készült). Mindenesetre ha pontosan be szeretnéd azonosítani, hasonlítsd össze a szálkai tó bejárata mellett álló hársakkal, azok biztonsággal kislevelűek (tavaly kifejezetten a kedvedért megálltam a fiatal, de már "talpig" virágdíszt viselő fácskáknál, s örömmel konstatáltam, hogy a levelek fonákja egyértelművé teszi, mely fajhoz tartoznak.

A levelek nagysága alapjában véve semmit nem mond, a határozáshoz a szőrözöttséget, az ereket és az érzugok szőrözete, esetleg a fonák csillagszőrözöttsége használható fel. Ezek a legegyszerűbb bélyegek, ismételten feltennék egy linket a három alapfaj faji hovatartozásának és virágzási sorrendjének tanulmányozását segítendő:
http://www.bozotmives.hu/article/Harsfa-fajok

Ezt követően egy kicsit részletesebben, fajonként, erdész-botanikai szemszögből és fotóval illusztrálva:
http://www.oee.hu/upload/html/2014-07/EVFA1997.pdf
http://enfo.hu/mokka/dendrologia/f187.html

http://enfo.hu/mokka/dendrologia/f188.html


http://enfo.hu/mokka/dendrologia/f189.html
http://erdeszetilapok.oszk.hu/01742/pdf/EL_EPA01192_2010_02_057-059.pdf

Több cikk is jelent meg a hársakról a Méhészet és a régi (Nikovitz-féle) Méhészújság lapjain, legutóbb például az ezüst hársról Horváth János szakszerű, erdész-méhész megközelítésű interpretációjában...

Ezeknél sokkal többet nem kell róluk tudni, a méhészeti jelentőségüket pedig nem innen, hanem a helyszínen lehet megítélni. Ezúton kívánok mindenkinek gazdagon nektározó hárs-szezont (a nagylevelű már sajnos jóformán mindenhol végzett, mifelénk a kislevelű két napja virít) , az idei év időjárása az ezüst hárs mézelése szempontjából viszont rendkívül ígéretesnek tűnik. Több barátom is ma-holnap indul hársra, az ő információik alapján szívesen beszélgetek később az ezüst hárs idei viselkedéséről, hozamáról...