Méhlegelő

  • 2703 válasz
  • 1172964 megtekintés
Re:Méhlegelő
« Válasz #960 Dátum: 2016. Május 02. 18:38 »
Csengőd,Tabdi vonalon ugyanezt látnád vaddohány ügyben.Vándorok egyre többen,dohányos terület egyre kisebb.Évekig oda jártunk v.dohányra (idén lesz a 3.év hogy nem megyünk oda).Kaskantyú környékén is nagyon sok új telepítésű szőlő és gyümölcsös van.Ez van,mindenki szeretne minél többet kihozni a területéből.A selyemkórótermesztés pillanatnyilag nem valami nagy biznisz.(Bár találtam a neten egy 300 oldalas termesztési technológiát rá,majd átrágom magam rajta.  ;) )

Azért az akáctelepítésnél azt is vegyük figyelembe,hogy nem csak a végfelhasználás létezik.Sorokat is kell ritkítani,abból elég tisztességes tüzelő és oszlopmennyiség kijön már néhány évvel a telepítés után.Az erdő még elég jó hasznot hoz, a szántóföldi növénytermesztéshez viszont tényleg nagyon sok föld kell,hogy megérje.
„Ha meg tudjuk változtatni önmagunkat,
a tendenciák is megváltoznak a világban.
Ahogy az ember megváltoztatja a saját természetét,
úgy fog irányába megváltozni a világ hozzáállása.
Nem szabad arra várnunk, hogy lássuk, mások mit tesznek.”

Re:Méhlegelő
« Válasz #961 Dátum: 2016. Május 03. 19:38 »
Érdekes dolgot figyeltem ma meg a délelőtti órákban.
A méhek úgy zsongták a fenyőfákat hogy én még nem láttam és hallottam ilyent, főleg nem ilyenkor amikor már az akác is virágba borult itt a városon belül. :o

Üdv. jani bátya

Re:Méhlegelő
« Válasz #962 Dátum: 2016. Május 03. 20:24 »
Édes harmat, tobzódnak a tetvek a fenyőkön. Május-júniusban tapasztalható, meleg csapadékos napokon. Amilyen intenzív, olyan gyorsan abba is tud maradni. Egyik napról a másikra. Hárson is tapasztaltam már ilyet. Egy napig tömegesen járták a szomszédban lévő hársfát, sokkal intenzívebben, mint virágzás idején. Nem volt sem kezdete, sem vége. Csak jött és ment.

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Méhlegelő
« Válasz #963 Dátum: 2016. Május 03. 22:20 »
QUQURIQ!!!

A vaddohány kb. 10 cm nagyságú.
Úgy nézem, a levelei nem fagy károsultak..., viszont ritkábbnak látom a kelését!
Na!... na pergetése után elmondom, hogy, hogy is adott...

Kiskakas

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Méhlegelő
« Válasz #964 Dátum: 2016. Május 04. 00:10 »
Azért meg kéne nézni közelebbről azokat a fenyőket, ugyanis kiválaszthatnak a friss hajtásokon édes nedvet a növény tetű nélkül is, másrészt a tetvesedést még korainak tartom.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Méhlegelő
« Válasz #965 Dátum: 2016. Május 04. 06:04 »
Igen, alaposabban megnézve a fákat, rengeteg friss világoszöld  hajtás van rajtuk, tetűnek nem láttam nyomát.
Számomra csak az a furcsa, hogy évek óta állnak itt ezek a fák és és még sosem észleltem ezt a méhek iránti érdeklődést utánuk. De az is igen furcsa, hogy ez az érdeklődés oly mértékű, hogy elvonja a méheket a fenyőktől 10 méterre található teljes virágzásban lévő akácfától a méheket. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy az akácon nincs méh, van de megközelítően sem olyan aktivitással járták mint a fenyőt.

Üdv. jani bátya

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Méhlegelő
« Válasz #966 Dátum: 2016. Május 04. 07:24 »
Kóstold meg a friss hajtást, de lehetőleg ne a lenti, hanem a felső részéről a növénynek. Ha igazam van (nem 100%) Ritka kegyelmi állapota a természetnek, hogy a friss hajtásban a napfény és a talaj vízellátottsága, no meg a kedvező hőmérséklet hatására annyi cukor képződik, hogy azt képtelen bármivé átalakítani és kiválasztja magából.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Méhlegelő
« Válasz #967 Dátum: 2016. Május 04. 07:36 »
Az akác akkor is adhat nektárt, ha 2 m magasan csak 14-15 C fok van, ha nincs szél és magas a páratartalom. Viszont nem jó, ha éjjel 5-8 C fok alatt van a hőmérséklet virágzás alatt. Tehát az éjszakai borult idő kedvez a nektárképződésnek. Nappal kellene a napsütés
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Méhlegelő
« Válasz #968 Dátum: 2016. Május 04. 08:18 »
Sajnos itt ellent kell mondanom, a több évtizedes tapasztalatomra támaszkodva!
Geddekas ezt nem jól tudod!
Éppen az kedvez az akác nektárképződésének ha hűvösek, sőt hidegek a virágzás alatti éjszakák.
Nógrád megyében többször megtapasztaltam, hogy hajnalban deres fűre ébredtünk!
Csak úgy ropogott a lábunk alatt amikor hajnalban mentünk a szomszédba egy kortyinka rövidet inni.
Ezután a szikrázó napsütés hatására 10 kiló vagy afölötti napi eredmények születtek.
Feljegyzéseimből, és vándortársaimtól is megtudhatod ezt.
Ha hűvös a hajnal, és harmatos, vagy deres  a fű,a napsütés hatására felszálló pára a nektárképződést csak segíti.
Sokszor már délelőtt 10 órakor megvolt az egyenleg.
Gondolom az egyértelmű, ha délelőtt egyenleg van, az kiváló eredményt fog az nap jelenteni.
A mérlegre minden este 8-kor húzzuk a gyarapodást.
Reggel nem piszkáljuk, nem húzzuk vissza a fogyást!!!!!
Ez önmagunk becsapása lenne.
Ha vissza is húzzuk,  az arra jó, hogy ellenőrizzük a víztartalmat, de nem egyébre.
Tehát minden este azonos időben mérünk!
Ha másnap délelőtt 10-kor egyenleg van akkor lehet egy sört bontani.
Behozták a fogyást, és még a méhek súlyát nem is számoltuk.
Tehát ha ekkor beülnek a méhek, már van 2-2.5 Kilós napi gyarapodásunk.
Ettől kevesebb kijáró méhvel nem szabad vándorolni, mert súlyos csalódás lehet a vége!
A fent leírt tapasztalataimat kérem fogadjátok tisztelettel.
Senkit nem kívánok kioktatni, de ebben van némi rutinom már.
Az idei akácot meg ne temessétek el!
Fagy, eső, rossz idő?
Bízzatok a méhekben!
Néhány szép napot ha elkapnak, nem fogtok bennük csalódni!
Ti azzal foglalkozzatok, hogy minél szebbek legyenek, úgy, hogy ne rajozzanak!
A méhek teszik majd a dolgukat.
Nagyernyei Attila


*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Méhlegelő
« Válasz #969 Dátum: 2016. Május 04. 09:58 »
Soha nem voltam nógrádi, mátrai akácon. A magas hegyek között minden más egy kicsit.

A sík és lankás dombvidéki akác egy kicsit más mint a hegyvidéki. A gödöllői és nyírségi akácot ismerem és ez a tapasztalatom, amit leírtam.

Átéltem több olyan akácot, amikor a hőmérséklet napi ingadozása nem haladta meg a 10 C fokot és nem fértek egymástól a méhek a kijáróba annyira mentek hajnaltól napestig. Viszont olyat is többször, hogy jött hideg hullámmal nagyon hűvös csillagfényes éjszaka és utána az előző napihoz képest visszaesett a hordás, pedig nappal felment 20 C fok fölé a hőmérséklet.

Egyébként valóban nem kell temetni az idei akácot, de fele annyi akáclegelő terület van, mintha nem fagyott volna, tehát a zsúfoltság nagyon nagy lesz a megmaradt legelőkön.
« Utoljára szerkesztve: 2016. Május 04. 10:05 írta Geddekas »
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Méhlegelő
« Válasz #970 Dátum: 2016. Május 04. 11:30 »
Korábban a "szakirodalom" rovat 14. oldalára becsatoltam egy cikket, "Miért nem mézelt az akác?" címmel. Abban leírják, hogy mi az oka annak, hogy az éjszakai hideg miatt miért jobb a nektárképződés.

Re:Méhlegelő
« Válasz #971 Dátum: 2016. Május 04. 13:01 »
Én azt szeretném -ami az utóbbi években nem igazán volt felénk-, hogy gyönyörű, szélcsendes, fülemüle énekkel tarkított éjszaka után a méhek már reggel 6-kor teherrel zuhanjanak a kijáróba és gyönyörű, páradús 26-27 fok hőmérsékletű napokon este 8-ig tudjanak dolgozni. Mindenki szereti ilyenkor hallgatni a kaptárakból hallatszó kellemes morajlást...:-)

Re:Méhlegelő
« Válasz #972 Dátum: 2016. Május 04. 13:39 »
Én azt szeretném -ami az utóbbi években nem igazán volt felénk-, hogy gyönyörű, szélcsendes, fülemüle énekkel tarkított éjszaka után a méhek már reggel 6-kor teherrel zuhanjanak a kijáróba és gyönyörű, páradús 26-27 fok hőmérsékletű napokon este 8-ig tudjanak dolgozni. Mindenki szereti ilyenkor hallgatni a kaptárakból hallatszó kellemes morajlást...:-)

... és ezáltal megfordulna a méz iránya, Magyarországról menne Kínába ;)
A méhek nem hazudnak.
Sem arról, hogy mivé kellene változtatnunk a környezetünket, sem arról, hogy végül mivé sikerül.

Re:Méhlegelő
« Válasz #973 Dátum: 2016. Május 04. 14:18 »


"... és ezáltal megfordulna a méz iránya, Magyarországról menne Kínába ;) "


Csak ne az ő árukon  ;)

Re:Méhlegelő
« Válasz #974 Dátum: 2016. Május 04. 17:30 »
Jam Clerk (Jim Clark jut eszembe a nevedről) :-) ,

Én méhész családban nőttem fel, elég régóta vagyok méhész és már mindig is méhész leszek, maradok. Akkor is, ha büntetnék a méhtartást...;-)