Méhlegelő

  • 2703 válasz
  • 1171992 megtekintés
Re:Méhlegelő
« Válasz #930 Dátum: 2016. Április 29. 19:46 »
1991-ben volt hasonló fagy kár !!!!!!! Sajnos a helyzet napról napra csak romlik, a "vörös akác" egyre nagyobb területeket foglal el !!!!!!!!!

*

Dozer

  • *
  • 32
Re:Méhlegelő
« Válasz #931 Dátum: 2016. Április 30. 09:03 »
kakadu, majd vasárnap megyek haza, és megnézem azt a 10 métert. Pénteken láttam sárgulni, vasárnapra jól látható lesz.
Az biztos, hogy én nem jövök 300 kilométert a méhekkel, munka mellett nem lehet megoldani.

Re:Méhlegelő
« Válasz #932 Dátum: 2016. Április 30. 13:24 »
Gondoltan, így kávészünetben megírom, hogy ma van az első normális hordás repcéről. Loccsannak a kertek a frissen beömlő nektártól. Kár hogy holnaptól megint rossz idő jön. Brutálisan dolgoznak a lányok, olyan, mintha be akarnák hozni ezt a két hét lemaradást. Hát egye fene, hagyom nekik :D

Re:Méhlegelő
« Válasz #933 Dátum: 2016. Április 30. 17:32 »
Szerencsére nállunk nem az első, és sajnos nem is annyira jó hordási nap ez a mai, mennek a méhek abban nincs hiba de a mérleg az nem igazán emelkedik. Virágporoznak ezerrel, ma nem néztem meg a repcetáblát hogy mi van még hátra a virágzásból. Már sok nem lehet.  A jó családok összeségében hordtak rendesen lesz mit pergetni, bár mástól hallottam hogy nem kell repcét pergetnie, pedig ők szájába pakolnak, míg az enyémek több mint 2km-ről hordanak.

Re:Méhlegelő
« Válasz #934 Dátum: 2016. Április 30. 17:49 »
Akkor én előnyben vagyok, mert ki sem kell mennem a repcetáblára, és napra pontosan meg tudom mondani, hogy mennyi van még hátra belőle. Jövő hét közepén permetezik bascaya-val, tehát húzom a belem addigra.

Re:Méhlegelő
« Válasz #935 Dátum: 2016. Április 30. 18:26 »
Szerintem nincs meghűlt virág, vagy lefagy, vagy nem.  A nyírségi valamirevaló akácosokban távcső nélkül nem is érdemes akácot nézni. Olyan magasan van a lombkorona hogy azt szabadszemmel kiértékelni nem lehet. Néhány évben előfordul talpig virágzás is de nincs nagy jelentősége, az alsó régiókban csak az 1-2 éves sarjú, vagy új telepítésű akácosok nyílnak. Magányos vagy erdőszéli akácoknak van alsó lombozata, de ezek mennyisége csekély. Szóval amikor azt mondják hogy 5-6 méterig fagyott, akkor még nem aggódok, ott nincs  semmi ami elfagyjon. 
Viszont akadnak bőven valós problémák is, az egyik éveben a sok esőtől rárohadt a fákra a virág bűzlött az erdő tőlle, a másikban az eső hiánya miatt csontá száradtak az elején nyílt virágok. Volt hogy a jégeső bombázott széjjel bennünket, igazi telet varázsolva az erdőre, vagy hajnalra virágzásban elvitte a fagy a mélyebb részeket. Amikor rendszeresen kalapos virágzásra vándoroltunk, mert a magas fák ellenére is a lombkorona alja lefagyott. Vagy amikor 6-7 hektárt kímélt meg a fagy. Amikor fúlba virágzó erdőn az első kis esőig semmi nem volt, utánna 2X pergettünk. Szóval az elmúlt 20 év alatt voltak cifra dolgok, de mindíg eredményesek voltunk, de az igazi problémákat a nyavajás hidegfrontok okozták azzal nem lehet mit kezdeni, többnyire 4-5 nap amikor a méhek ki sem repülnek a hideg és az eső miatt, a virágzás állapotától függően a front után szokott 2-3 nap jó hordás lenni, de ilyenkor már nagyon hirtelen vége,  a virágnak. Lefő a virág, szoktuk mondani. Igazi öreg erdők már nincsennek, a 25-30 éves erdőknél öregebb ritkaság manapság. Szerencsére folyamatos a telepítés is, és a sarjaztatás is.  Átjáróház eddig nem volt, mert főleg csak a régieket engedik az erdőre, a megbízhatóság miatt, továbba néhány éve hatalmas vihar pusztított így, rengeteg soronkívűli irtás volt, ezért sok hely meg is szűnt. ... Lényeg hogy legyen a fán virág, bele az erdő közepébe, a méhcsaládok legyenek jók, mert lehet hogy 4-5 igazi hordási napot hagy az időjárás.

Re:Méhlegelő
« Válasz #936 Dátum: 2016. Április 30. 18:29 »
Most éppen üzemképtelen lett a robogóm, az atómat meg nincs kedvem rongálni a vacak földutakon, idén álló méhész vagyok csak reménykedhetem hogy nem lesz a mérgezésem a repcéről, vagy nem jelentős.

Re:Méhlegelő
« Válasz #937 Dátum: 2016. Április 30. 21:15 »
De gondolom eddig sem robogóval hordtad öket? ;D
Üdv:robi

Re:Méhlegelő
« Válasz #938 Dátum: 2016. Május 01. 05:31 »
Robi 75!
Természetesen nincs összefüggés a  robogó elromlása, és a vándorlás kihagyása között. A valódi okot ha én "javítani "tudnám... dr lenne a nevem előtt.
 Repcét mindíg találnak a telephellyem környékén, akácra viszont vándorolni szoktam, ami most elmarad ...
A méheknek a repce 2,5 km, de mivel én repülni nem tudok, nekem 4km  nagyon vacak úton, vagy kerülővel 10 km viszonylag jobb úton. Pusztán egy kis kíváncsiskodás miatt.

Re:Méhlegelő
« Válasz #939 Dátum: 2016. Május 01. 06:54 »
Végre itt a május!
Az áprilisi időjárás felejtős.
Tegnap 10 percenként vettem le a kabátot, majd újra vissza.
Ha jött egy felhő fáztam, ha kisütött izzadtam.
A méhek szinte tomboltak volna, annyira mézel a megmaradt, kevéske galagonya.
Az időjárás előrejelzést figyelve, az idén galagonyáról elmarad a pörgetés.
Van még egy rossz hírem.
A mellékelt képeken is láthatjátok.
Közvetlen környezetemben 200 hektár, szinte összefüggő galagonyást kiirtottak, és a gazda erre még támogatást is kapott!
Célja a legelők visszaállítása.
Otthagyták a fává nőtt ősi galagonyást, szívfájdító látvány a barbár munka.
Rengeteg kismadár, és vad búvó, óvóhelyét semmisítette meg egy katasztrofális rendelet.
Már riadóztattam a helyi méhészeket, és Bross Péter elnököt.
Ígéretet kaptam arra, hogy jelzi az illetékeseknek, a madárvédőknek, és  a rendeletalkotóknak.
Sok dolog fáj ebben a környezetromboló, pusztító világunkban, de amikor belénk csap a villám, mert közvetlenül méheink elől veszik el a méhlegelőt, csak háborogni tudok.
Helyi jól szituált politikus dörzsöli a jó kis bevétel után a tenyerét.
Ezek a nyakkendős "úriemberek" szívtelenségükkel,pénzéhes, kapzsi mivoltukkal, megmagyarázhatatlan cselekedetükkel kivívták az ellenszenvemet.
A szükséges intézkedéseket megtettem, erről még majd olvashattok.
Az első kép, hogy milyen volt, majd milyen lett.
Nagyernyei Attila


Re:Méhlegelő
« Válasz #940 Dátum: 2016. Május 01. 07:32 »
Itt még volt legalább indok, a legelők "visszaállítása". Másfelé, mivel a közmunkásoknak nem tudnak értelmes munkát adni, megy az értelmetlen bozótolás. Évről évre folyamatosan, amit az egyik éveben ritkítottak azt a másikban totálisan kiírtják. Lehet ez kertek gerádja, csatarona vagy útmenti bokrosok, erdősávok.
Hol vannak ilyenkor a nagy természetvédők, pedig ők ágalnak a legjobban az akácosok ellen, mert szerintük nem  ad a vadnak elég búvóhellyet. lassan sivatag lesz a vidékből. Nem a közmunka program ellen vagyok, de tessék nem kárt okozni és értelmes munkát adni ezeknek az embereknek.

Re:Méhlegelő
« Válasz #941 Dátum: 2016. Május 01. 08:01 »

Ezek a nyakkendős "úriemberek" szívtelenségükkel,pénzéhes, kapzsi mivoltukkal, megmagyarázhatatlan cselekedetükkel kivívták az ellenszenvemet.
A szükséges intézkedéseket megtettem, erről még majd olvashattok.
Az első kép, hogy milyen volt, majd milyen lett.
Nagyernyei Attila
Remélem, hogy csak tudatlanságból teszik, amit tesznek. Mert mit is jelent egy átlag halandónak a méhecske?Miért figyeljen a méhész érdekeire? A méhecske számára egy kellemetlenkedő kis jószág, ami ráadásul csíp is. A méhész meg valamilyen kalapos, pipás különc. Akinek a háza ég, kiabáljon: peticiók, plakátok, oktatás....

*

Kitin

  • *****
  • 934
Re:Méhlegelő
« Válasz #942 Dátum: 2016. Május 01. 09:22 »
Attila! valószínű rossz képet tettél fel egymás mellé /ilyen volt -ilyen lett/ mert egyiken egy tó van a másikon nem!

Lehetne tenni javaslatot, hogy a közmunkások inkább termesszék, mint irtsák a galagonyát.
Biztos több hasznot hozna:
http://gyorgytea.hu/gyorgyteak/gyogytea-keverekek/a-vernyomas-baratja

http://erdokostolo.blogspot.hu/2012/09/galagonyalekvar.html

+ búvóhely az élővilágnak és gyönyörű amikor virágzik.
    + tüskés is így akár még az illetékteleneket is elriaszthatja.
Az én kertemben van!

Re:Méhlegelő
« Válasz #943 Dátum: 2016. Május 01. 11:50 »

Van még egy rossz hírem.
A mellékelt képeken is láthatjátok.
Közvetlen környezetemben 200 hektár, szinte összefüggő galagonyást kiirtottak, és a gazda erre még támogatást is kapott!
Célja a legelők visszaállítása.
Otthagyták a fává nőtt ősi galagonyást, szívfájdító látvány a barbár munka.
Rengeteg kismadár, és vad búvó, óvóhelyét semmisítette meg egy katasztrofális rendelet.
Már riadóztattam a helyi méhészeket, és Bross Péter elnököt.
Ígéretet kaptam arra, hogy jelzi az illetékeseknek, a madárvédőknek, és  a rendeletalkotóknak.
Sok dolog fáj ebben a környezetromboló, pusztító világunkban, de amikor belénk csap a villám, mert közvetlenül méheink elől veszik el a méhlegelőt, csak háborogni tudok.
Helyi jól szituált politikus dörzsöli a jó kis bevétel után a tenyerét.
Ezek a nyakkendős "úriemberek" szívtelenségükkel,pénzéhes, kapzsi mivoltukkal, megmagyarázhatatlan cselekedetükkel kivívták az ellenszenvemet.
A szükséges intézkedéseket megtettem, erről még majd olvashattok.
Az első kép, hogy milyen volt, majd milyen lett.
Nagyernyei Attila

Attila!

Ez a része az írásodnak nem más, mint a tőled megszokott, buta hangulatkeltés...

Nem a nyakkendős politikus határozza meg, hogy úri gusztusának megfelelően milyen művelési ágban kívánja hasznosítani a tulajdonában vagy használatában (kezelésében) lévő földterületet, hanem a törvény.
http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=A0700129.TV

Mint látható, a művelési ág megváltoztatása nem csak egyszerű szándék kérdése. A szabályokat pedig be kell tartani.

http://www.kormanyhivatal.hu/download/c/48/d0000/Taj_ugymenet_muv_ag_2013.pdf

Nem árt kissé jobban körbejárni a kérdést:
http://www.georgikon.hu/tanszekek/agrargaz/Tananyagok/B%C3%A1nhegyi%20Gabriella/Szakigazgat%C3%A1s/Agr%C3%A1rszakig%20anyagok%205-12%20h%C3%A9t.pdf

Felhívnám figyelmed az 53.-54. oldalakra, a termőföld hasznosítása és védelme tárgyában, valamint az 59. oldalra.

Amennyiben esetleg természetvédelmi besorolású a kérdéses terület, a természetvédelmi hatóságnak is beleszólása van a hasznosításba:
http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=99600053.TV

Nem volt időm rákeresni a konkrét területre, de mivel szeretek arra a környékre ellátogatni, egykor kicsit részletesebben is megismerkedtem a szálkai Lajvér-völgy értékeivel. Mindenkinek szeretettel ajánlom a látogatást, ismerkedést a környék természeti és egyéb (gasztronómia, borkultúra, szabadidős horgászat, túrák a környéken stb.) kincseivel. A Lajvér-borház  http://vinoport.hu/pinceszet/lajver-borhaz-kft-/568 meglátogatását a túra végére ajánlanám...

Nos, néhány adalék, kedvcsinálónak. Felhívnám a figyelmet Szálka rendezési, fejlesztési tervében a mezőgazdasági, erdőgazdasági területekkel kapcsolatos elképzelésekre, tájhasználatra, táj- és természetvédelmi törekvésekre:
http://www.szalka.hu/Web-rendelet/Rendezesi-terv/alatamaszto_2014.pdf

Néhány adat a földtani, hidrogeológiai értékekhez:
http://www.zorenyitibi2.eoldal.hu/cikkek/lajvervolgylajverpatakkialakulasadeldunantulzorenyitibi.html

Aztán ha nem csak méhészkedni támadna kedve a Nagyérdeműnek:
https://www.youtube.com/watch?v=jDeh3ML4TIo

Alkalmasint pedig majd számolj be, hogyan sikerült megbüntetni azt az elcserjésedett legelőt kitisztító nyakkendős politikust, aki nem átallott jogkövető állampolgárként a művelési ágnak megfelelő gazdálkodást folytatni. Feltehetően -amennyiben sejtésem szerint Natura 2000 besorolású a terület- a természetvédelmi hatóság inspiratív noszogatására...
Egy kis összefoglaló a Natura 2000 gyepterületekre vonatkozó jogi környezetről:
http://kekvercse.mme.hu/uploads/File/Tortel_071120_Gyeptamogatasok_FGy.pdf
Ha valakit a jogszabály részletesebben is érdekelne:
http://www.termeszetvedelem.hu/_user/browser/File/N2k_fennterv/3melleklet_Natura%20_jogszabalyokban_vegl.pdf

Hogy aztán Bross Péter mit tud tenni a problémád orvoslása érdekében, arról vannak ugyan sejtéseim, de tűkön ülve várom beszámolódat, mire jutottatok... Esetleg időszerű lehet egy brüsszeli petíció, tüntetés...
« Utoljára szerkesztve: 2016. Május 01. 13:53 írta lousicide »

*

barger

  • ***
  • 173
Re:Méhlegelő
« Válasz #944 Dátum: 2016. Május 01. 15:57 »
Tomipapának sok ideje van :)
Baranyi Gergely