Méhlegelő

  • 2731 válasz
  • 1179139 megtekintés
Re:Méhlegelő
« Válasz #825 Dátum: 2016. Február 24. 14:16 »
Sziasztok!

Azt szeretném kérdezni, ha kinéztem egy vándorhelyet ahová más nem jár, és oda szeretnék lecuccolni, akkor tegyek-e ki figyelemfelhívást, hogy lefoglalom a helyet?
Erdésszel természetesen beszéltem, ő is azt mondta, hogy mehetek oda nyugodtan, nem szoktak oda járni vándorméhészek. De ha valaki mégis az erdész tudta nélkül szeretne oda pakolni, akkor az lássa, hogy már menne oda valaki.
Köszi

Re:Méhlegelő
« Válasz #826 Dátum: 2016. Február 24. 15:17 »
Persze, tegyél ki egy FOGLALT! táblát, névvel címmel, telo számmal, saccra méhcsaládszám.
Üdv:robi

Re:Méhlegelő
« Válasz #827 Dátum: 2016. Február 24. 15:26 »
Köszi, Robi!

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Méhlegelő
« Válasz #828 Dátum: 2016. Február 24. 16:01 »
Sziasztok!

Létezik még olyan erdő Mo.-on, ahová nem vándorolnak méhészek?
Zoli becsüld meg az ilyen "szűz" területet és csak olyannak áruld el, akiben biztos megbízol, hogy nem fog a nyakadra pakolni, vagy veri le a tábládat...


Nb18

Re:Méhlegelő
« Válasz #829 Dátum: 2016. Február 24. 17:09 »
Ha a szemétláda nyárfa mézelne >:(, nem lenne itt semmi baj ;D.
SENKINEK SEM ÁRULD EL :o.
Van kocsija mindenkinek, keressen magának.
Persze a régi méhész barátságokra ez nem vonatkozik.
Ja igen! A tábla ne látszódjon messziről!
Üdv:robi

Re:Méhlegelő
« Válasz #830 Dátum: 2016. Február 24. 19:08 »
  Kérdés hogy miért nem volt ott idáig senki ? lefagyás rossz megközelítési lehetőség ..stb. DE
  vak tyúk is talál szemet ,v szűz kéz .   ;D :-X

  Albert

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Méhlegelő
« Válasz #831 Dátum: 2016. Február 24. 19:40 »
QUQURIQ !!!

Én is jártam már úgy, hogy sok régi tábla, nagy nehezen találtam magamnak helyet!
Elindult a vaddohány, senki nem jött!
Gondoltam, de király, egyedül leszek!
Amikor meg vizet vittem a méheknek, feltűnt, hogy nagyon gyengén járnak a méhek.
A kaptárakban csak lézengtek a méhek.
Bezzeg a vaddohány bimbója televolt elpusztult méhekkel.
Ezért nem jött ide senki, de legalább én levettem a táblámat...

A pofára esett ksikakas!

Re:Méhlegelő
« Válasz #832 Dátum: 2016. Február 24. 21:49 »
Dohányra én is jártam, de befejeztem >:(.
Akác után pihennek a méhek, rendezem a soraikat, plussz atkairtás, napraforgó mézem is sokkal több van, ha előtte a dohányon nem hagyom ott a kijáró bogarakat.
Meg már a jó dohányos helyeket is meglepik, mint légy a dögöt.
Na ez meg végképp nem hiányzik a méheimnek.
Üdv:robi

Re:Méhlegelő
« Válasz #833 Dátum: 2016. Február 25. 06:19 »
Szekszárd déli, és keleti dombjain teljesen virágba borultak a mandula fák!
Ilyenkor a városba vezető utakon feltekintünk a szőlők közé ültetett gyümölcsfákra, látványuk felemelő.
A rengeteg virágzó mandula fa a tavasz közeledtét jelzi.
Amikor még normálisan működött a szaktanácsadói hálózat, fényképezőgéppel a nyakunkban (legalábbis én) jártam a vidéket, mert a fenológiai jelentés kötelező volt.
Véleményem szerint nagyon hasznos a növények virágzási állapotának rögzítése, mert hosszú távon össze lehetne hasonlítani az éveket.
Gondolom ezt nem kell magyarázni, hogy mekkora különbség van a 30 évvel ez előtti állapotokhoz.
Tolna megyében Szekszárdon a 33 éves megfigyelésem alapján február 20-a körül még soha nem virágoztak a mandula fák.
Legalább 3 héttel előrébb van a természet!
És a méhcsaládok?
Az OMME honlapján napra kész információt találhattok erről.
Nem túl régi a jelentés, csupán két éves!
"Akác fenológiai jelentés a szaktanácsadói hálózat információi alapján
by Tukacs Zsófia • 2014-03-03
A szaktanácsadói hálózat információi alapján adjuk közre az alábbi, akác fenológiai összeállítását. A felmérés 2013. május 2-6 közötti időszakban készült. A fényképes összeállítás megtekinthető egyesületünk honlapján a „megfigyelőhálózat” címszó alatt a következő linken:http://mehlegelo.omme.hu/gallery Kérjük a méhésztársakat a vándorlás állategészségügyi és…"
Szerintem nem ártana egy "frissítés"!
Az OMME megmentői (nem ellenségei) teljesen alkalmasak a méhészek tájékoztatására.
Akik az OMME-ellenségei (Főként Bross) akkor volt utoljára normális jelentés, amikor távozott.
Az OMME újság valahogy erről elfelejt beszámolni.
Nagyernyei Attila



*

atya

  • *****
  • 1043
Re:Méhlegelő
« Válasz #834 Dátum: 2016. Február 25. 06:58 »
Elnézve a szaktanácsadói névsort, érdemleges változások nem történt ahhoz képest, mikor még te is közéjük tartoztál.
Részben az élet szabott határt a mandátumnak, részben a vezetés szelektálta ezt a névsort is.
Senki ne gondolja, hogy minden ugyan úgy fog működni mint 10 - 20 éve. Lám lám minden előrébb tart a természetben is. Megfigyelhető volt már az évekkel ezelőtt is, hogy a telek sem voltak olyan igazi telek. A tavasz kezdete is csak ehhez igazodott. De ha belenézünk a kaptárjainkba, akkor ott is láthatjuk ezeket a változásokat.
A méhlegelők leterheltségét figyelve, el lehet mondani azt, hogy a méhészek beléptek a verseny szférába.
Versenyeznek a megélhetésért, ki így, ki amúgy. A méhsűrűség miatt sokan féltik a vándortanyáikat és ezért nem is mondják meg pontosan mikor hová vándorolnak egy - egy fajta méhlegelőre. A jelenség, az állóméhészetekre nagy nyomást jelent, nem beszélve az anyanevelők telephelyeiről. A főbb hordási területek mindenki ismeri,(van is erre vonatkozólag egy térképe is a méhészeknek) mert profitálni szeretne, még akkor is ha 20 - 40 - 60 méhcsaláddal és másod állásban végzi a méhészkedést.
Innentől kezdve szerintem megszűnt a "családias légkör", hisz kialakult egyfajta verseny, és nem érdeke senkinek hogy reggel kaptárnyitáskor körülnézve szembesüljön azzal ténnyel, hogy az évek óta használt vándortanyáján és körülötte van még vagy ezer méhcsalád.
Ezekre az esetekre vonatkozóan sem látok semmiféle méhész etikai szabályozást főként nem komoly határozott retorziót. Ezért van az, hogy sokan, "vándorolnak" a vándorláshoz szükséges okmányok nélkül, csak úgy fű alatt.
Ezzel is generálva a méhészek közti feszültséget. Nem egytől, kettőtől hallottam már azt a mondatot, hogy évek óta nem beszélek ezzel vagy azzal a szarházival, mert a nyakamra telepedett. Ezeket és az ilyen problémákat csak összefogással, egy jól működő szabályzott rendszer kialakításával, és kemény betartatásával lehet csak kordában tartani. A statisztikák szerint a "hivatalosan bejegyzett" vándor méhészek száma százalékban, 5 %. Tehát rendet lehetne tenni.
« Utoljára szerkesztve: 2016. Február 25. 07:25 írta atya »
A sikerhez csak annyi kell, hogy képes legyél az életed a magad módján élni.

Re:Méhlegelő
« Válasz #835 Dátum: 2016. Február 25. 07:31 »
Nagyon nehéz lesz ezt a folyamatot a helyes mederbe terelni. Ha egyáltalán lehet. A méhészek gyakran test-test ellen feszülnek egymásnak. Nincs semmi empátia, semmi tisztesség egymás iránt. Sokan vagyunk és már elegen is vagyunk. Szerintem a méhegészségügyi-felelős hálózat mindenképpen erősítésre szorul. Létszámilag és anyagilag is. Nagyobb anyagi megbecsülés mellett felelősségre vonható "felelősöket" kell kiválasztani.
Gatyába kell rázni az ágazatot. Amíg kizárólag egyéni érdekek és az uniós pénzek meg politikai érdekek dominálnak addig ebből nem lesz semmi. Aztán idővel majd az sem fog tudni megélni aki a méhészekből élt, mert majd nem lesz aki "eltartja"...
Ahhoz, hogy változtatni tudjunk a helyzetünkön nekünk méhészeknek is többet kell áldozni, anyagilag is. Marketing, méhlegelő, méhegészségügy, vándorlás, mézpiac stb.
Viszont azért kéne egy felelősségre vonható vezetés, aki korrekten, hatékonyan bánik az erre fordítandó anyagiakkal is.
Talán most sokan gondolhatják, hogy ugyan vegyem már ki a kezem a biliből... ;D De nem sok választásunk van.

Re:Méhlegelő
« Válasz #836 Dátum: 2016. Február 25. 08:44 »
Legelőn tobzódás régen is volt! De aki akart az akkoriba még el tudott bújni :D.
Olyat mint 2001- ben vagy kettőben naprán volt, azóta sem láttam.
Szomszéd falu határában meglepték a napraforgókat, egy bizonyos területen volt vetve mind, sok száz hektár. De akkoriban nem nagyon voltak jó mézelő fajták. 10 - 15 konti figyelt a táblákban, valahonnan jöttek ???. Mint utóbb kiderült, se engedély se eü papír, plussz a szokásos csapat is ott volt, gyalogban meg fene tudja mennyi. Nyúlós lett a vége, nem kicsi, kolléga 150 családjának is annyi lett. A nyúlós azóta bejárt majd mindenkit kissebb nagyobb mértékben :(, de továbbra is ott szeretnek tobzódni abban a határban.
Ugyanis odajár egy két valóban kitűnő, eredményes régóta méhészkedő kolléga, na most őket a méhészkedéssel próbálkozók szépen körül veszik, mint a partizánok.
Mert ugye a nóta a régi,  az eredménytelenség a rossz helynek köszönhető ;D, megyek utánna mert ő 20 éve milliomos, csak tuti helyekre megy.
Én tényleg távolról figyelgetem a dolgokat ;D, és igazából mindenki át van ba @va :o, évek óta  egy-két szemétláda régi kolléga megvezeti a népet rendesen.
Ki tábláznak rendesen, ide ennyi száz család, oda amannyi  ???, a táblákon valós adatok vannak, valódi méhészek,  így senki nem megy arra. Ez már repcén is működik.
Igazából meg sehol senki :o, össze beszélnek, te rakhatod az én tábláimat, én meg a tiedet, még időben.
Szóval vannak g@ci ládák, bocsánat a szóért.
Azt javaslom ha repcén vagy naprán ilyen sok száz családos táblát talál valaki, és nincs ott a virágzás megindulása után mondjuk egy héttel, nyugodtan verje le és pakoljon oda.
Később ha megjelenik valaki ugatni ;D, akkor megvan a lókötö ;D, finoman orrba kell vágni mint parasz az ökröt.


« Utoljára szerkesztve: 2016. Február 25. 09:00 írta robi 75 »
Üdv:robi

Re:Méhlegelő
« Válasz #837 Dátum: 2016. Február 25. 08:55 »
Miért lenne kötelező ott lenni a virágzás kezdetére??? Több méhlegelőre technológiai ok miatt nem megyünk a virágzás kezdetére, például mert az elején még szokták permetezni.

Re:Méhlegelő
« Válasz #838 Dátum: 2016. Február 25. 09:05 »
Igaz :D.
Módosítottam ;D!
Amit írtam az igaz, megtörtént dolgok, oda kell figyelni, sokakra felnéznek hisznek nekik, egész tömeget tudnak a határba ide oda irányítani, finom trükkel.
Üdv:robi

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Méhlegelő
« Válasz #839 Dátum: 2016. Február 25. 10:51 »
Ha a köztes méhlegelők területe nem nő legalább annyira, amennyi volt az 1960-as 1970-es években, akkor az időszakos (nyári, nyárvégi) fehérjehiányos éhezés miatt a jelenlegi méhállomány összeomlik és visszamegy a létszám 5-700 000 méhcsaládra. Az is mutatja a jelenlegi méhlegelő túlterheltségét, hogy az export nem nő
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.