Méhlegelő

  • 2722 válasz
  • 1177913 megtekintés
Re:Méhlegelő
« Válasz #765 Dátum: 2015. Július 15. 19:06 »
Hétvégén elkezdtem a pörgetést, az egyik csapatot tegnap délután fejeztük be. Hát mit mondjak, volt már jobb is.
13 kiló családonként.
Ma délután kezdtük a másik csapatot, meg kell küzdeni a mézért. Olyan kutatás van, hogy szinte a kaptárat sem lehet kinyitni. Sajna ezeknél kevesebb van egy kicsivel, de ez esetben azt is írhatom volt már rosszabb is.

 Üdv. jani bátya

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Méhlegelő
« Válasz #766 Dátum: 2015. Július 22. 10:21 »
Idézet
Hétvégén elkezdtem a pörgetést, az egyik csapatot tegnap délután fejeztük be. Hát mit mondjak, volt már jobb is.
13 kiló családonként.

jani bátya!
Tetszenek írásaid! Tükröződik belőle az őszinteség!
Sok méhész "túlzásokból" szeretne nagy eredményeket elérni :-\
Önámításból senkinek sem lesz több hordó méze(csak szájhős)
Csak osztani tudom amit írtál, felénk is hasonló a helyzet. Legerősebb családoktól lett csak jobb eredmény, ami felhúzta az átlagot.....
A mézelvétel nagyon kimerítő volt.(meleg,kutatás,szúrás!)
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:Méhlegelő
« Válasz #767 Dátum: 2015. Augusztus 01. 07:25 »
Igen volt már jobb is, talán a 24kg  átlag körvonalazódik. Itt a naprafogó hazájában ez nem túl nagy eredmény. Voltak 30kg-os családok de amint az átlag mutatja, sajnos nem mind volt ilyen. A virágzás már több mint egy hónapja tart, jelenleg már az utolsó táblák vannak finisben. De ezek már a kutatásmentes pergetést sem biztosítják. Sok lehet már a nem nektározó fajta, de az időjárási anomáliák sem segítettek.

Re:Méhlegelő
« Válasz #768 Dátum: 2015. Augusztus 01. 19:49 »
Azt a mindenit! Én eddig nem foglalkoztam a témával de most ráakadtam egy 2013 as táblázatra. Méhsűrűség megyénként . Feltűnt zala megye kiült a D betű az arcomra :o. Mennyi méhlegelő van arra fele hogy ennyi méhet mernek tartani?  Mondjuk a dunántult nem ismerem.
Üdv:robi

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Méhlegelő
« Válasz #769 Dátum: 2015. Augusztus 01. 21:06 »
Szia robi 75!

Konkrétan én sem tudok adatokkal szolgálni, de a saját körzetemről tudok dolgokat. Az idén a napraforgó úgy nézett ki, hogy kb 100 hektár volt vetve a röpkörzetemben. Amikor szépen kinyílott a szotyi nagy része azt láttuk a mérlegen, hogy nem látunk semmit. Minden nap telefonon vagy személyesen értekeztünk a méheüs szomszéddal, hogy mik a napi mérések, végül arra jutottunk, hogy nem számíthatunk semmire, mivel kettő km-es körzetben kb ezer család tanyázott.  :o
Ez a helyi méhészek és a vándorok összessége volt.
Szóval a Dunántúl, konkrétan Tolna megye egy része így néz, nézett ki.

Üdv.: Nb18

Re:Méhlegelő
« Válasz #770 Dátum: 2015. Augusztus 01. 21:51 »
Szia! Döbbenet. Akkor ott fel kell kötni a gatyát rendesen. Felénk is szoktak naprán tömörödni az emberkék azért él még az ősi csordaszellem. Szerencsére el lehet ovatosan slisszolni a susnyásba. Így hálistennek egy léceléssel két helyről ki tudtam venni 18 kg ot fészekhez nem nyultam. Erre fele sem vannak tisztában az emberkék hogy 1 ha napra 1 család 2 család már meglehet érezni 3-4 család meg is állíthatja a mérleget. Az időjárás miatt az idén amugy is borotvaélen táncoltam az 1 akác is két helyről lett meg.  Itt azért vannak területek de a köves utakhoz közeli jol járhato helyeket meglepik mint légy a dögöt hi hi hi a marhák ;D természetesen én ezt kihasználom nem állok be a sorba az alföld nagy rengeteg szotyit vetnek. Mért kell 3-400 hektáron 2500 családnak tömörödni.Ami ráadásul ötöd annyi vizet sem kapott mint egy negyedorával arrébb ahol ugyanennyit vetettek és össz vissz volt 3-400 család. Én még azt is figyelem melyik rész ázott jobban menet közben az idén ennek stratégiának hálás vagyok. Mondjuk mindig kint esz a fene a határba.
« Utoljára szerkesztve: 2015. Augusztus 01. 22:48 írta robi 75 »
Üdv:robi

Re:Méhlegelő
« Válasz #771 Dátum: 2015. Augusztus 01. 23:57 »
Na van egy elméletem a napraforgo leterhelésről ami a kb 30 km es körzetemre nagyjábol igaz is. Nézzük országosan lehet rossz uton vagyok és megköveztek de vállalom. Tételezzük fel tényleg 1 200 000 cs van szűk hazánkba meg 650 000 ha napra ez bisztos. Kb 250 000 ha rossz földön van meg nem jo fajta. A méhek 1 harmada nem ellenfél gyenge szir szar családok meg nem is vándorol rá mindenki. Marad 800 000 harcképes család meg 400 000 ha jo szotyi. Már igy is királyok lehetnénk de nem mert kb 600 000 család meglep 200 000 ha szotyit. Na az kis rész csendbe van és pörget még ilyen rossz idöjárási körülmények közt is legalább 1 jot. Szigoruan saját környezetemböl kiindulva nagyítottam az országra a koncentrácionál ovatos voltam nagyobb szokott lenni.  Hát akkor mért nem férünk el?  Mondjuk a számok azok rossz dolgok mert igazak is lehetnek. Vagy ennyire sok nehezitő körülmény van hogy nem tudunk oszolni? Nem tudom bisztosra. Na mindegy ha nagyobb koponyák olvassák lehet jot nevetnek nézzétek már a parasztgyereket hol él?  A közelembe számolva voltak a családok meg a szotyi is mindent figyelembe véve ez jött ki. De mivel én ismerem a határt így le szoktam lépni . Soha nem aggattam a körmöm senkibe sem nem veszekedtem senkivel sem mindenki oda megy ahova akar én is. Hát ez nem éppen egy tudományos okfejtés de egynek jo.
Üdv:robi

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Méhlegelő
« Válasz #772 Dátum: 2015. Augusztus 19. 19:11 »
QUQURIQ !!!

Kései végzet fa vagy más néven Szecsuáni sors fa.

Balaton környékén már több  virágzó fával találkoztam az idén!
Senki nem tudta a nevét.
Egy hetes utána járás után sikerült beazonosítani!
Nekem csak egy 20 cm gyökeres csemetém van.

Egy kis érdekességet kínálok, mézetek utána, megéri!
Virégpor és nektárhiányos időben jó szolgálatot tehet, a méheinknek!
Miért?
Mert már vagy három hete virágzik, és van még hátra még három hét!
Hűvösebb nyári időben szinte még csak most kezdene virágozni.
Reggel járják a méhek.
Viszont egész nap nagyon finom vanillia illata van a fának. Kicsit hasonlít az estike illatára, csak sokkal intenzívebb.
Rengeteg virág nyílik rajta.

(Clerodendrum trichotomum var. fargesii)

A Föld melegebb éghajlatú területeinek jellegzetes dísznövényei a végzetfák, mely nemzetség elnevezése a görög kleros (végzet, sors) és dendron (fa) szavakból tevődik össze. Noha eme nemzetségnek legtöbb faja csak szobanövényként nevelhető a mi éghajlatunkon, a Délkelet-Ázsiából származó kései végzetfa a mi zord teleinket is képes átvészelni a kert egy védett szegletében. Ez a kései virágzású nagyobb cserje vagy kisebb termetű fa a nyár második felétől az ősz elejéig hozza hosszúporzós, csillag alakú, fehér virágait, melyek kellemes illatot árasztanak. Ez a lombhullató cserje igazi szépségét azonban az ősz folyamán mutatja meg, amikor is élénkszínű, mutatós termései színt lopnak az addigra már némileg kifakult kertbe. Metálkék, bogyós termései, valamint csillagot formáló, bíborra színeződő csészelevelei rendkívül drámai hatással ruházzák fel ezt a dísznövényt. Megfelelő metszéssel fának is nevelhetjük. Végső magassága akár az 5-6 métert is elérheti.
Gondozása

Kevés gondoskodást igénylő cserje, mely napos, félárnyékos fekvést, valamint tápanyagban gazdag, jó vízáteresztő képességű, savas vagy semleges kémhatású talajt igényel. Vízigénye közepes, fiatal korban rendszeres öntözésre van szüksége. A téli hideg szelektől védett helyre ültessük, s a tél folyamán takarással védjük az erősebb fagyoktól. Tél végi metszés során távolítsuk el az elhalt, illetve beteg ágakat. A betegségekkel és a kártevőkkel szemben viszonylag ellenálló.
Szaporítása

Félfás dugvánnyal a nyár folyamán, valamint a vadhajtások leválasztásával.

Lehet, hogy jó lenne kései méhlegelő javításnak?

Üdv. Kiskakas!


Re:Méhlegelő
« Válasz #773 Dátum: 2015. Augusztus 20. 06:27 »
Robi! Ez mifelénk úgy van hogy ha valaki perget egy jót akkor akinek nem sikerült nem azt mondja hogy jobbak a másik családjai, hanem jobb helyen volt. Tehát jövőre irány oda. Az egyik helyen a napra környékén minden bokorban kaptár van, 20 km.-t arrébb mész és ha egyedül nem is vagy de nem vagytok olyan sokan.

Re:Méhlegelő
« Válasz #774 Dátum: 2015. Augusztus 20. 07:50 »
Él még az ősi csorda ösztön. ;D
Üdv:robi

Re:Méhlegelő
« Válasz #775 Dátum: 2015. Augusztus 20. 09:27 »
QUQURIQ !!!

Kései végzet fa vagy más néven Szecsuáni sors fa.


No végre. Kedves méhésztársak. Olyan eseményeken elmélkedni, ami nem történt meg, vagy a politikával hasonlítgatni értelmetlen tevékenység. Ki elmélkedik azon, hogy kormányfőink vannak, nincsenek, aztán megint vannnak. Senki, mert nincs értelme.

A szakmai munkának van a legnagyobb értelme:
Mindenki gyarapítsa környezete méhlegelőjét. Szárazságtűrő, vagy éppen megfelelő vízidényű,  adott talajnak megfelelő növényekkel.

Nálunk a terjőke kígyószisz egy csoda. Az a baja, hogy kevés van belőle. Egy jól megtermett fa sokszáz négyzetméter lágyszárúval ér fel.

Igazad van Kiskakas, kell egy igazi méhlegelő adatbázis: Mikor, milyen körülmények között mézel, milyen a fejlődése, mikor ültessük, mennyi a mézhozama. Ha minden méhész telepít megfelelő növényeket, akkor nagyon sokat teszünk az ínséges időszakok rövidítéséért. Kevesebb ínséges időszak, kevesebb etetés egysíkú cukorral, jobb egészségi állapot a méheknek. Kevesebb betegség, kevesebb szomszéd állomány fertőzés... Minden összefügg mindennel.

Hajrá Kiskakas, hajrá mindenki, ültessünk minél több méhlegelő növényt, a meglévőket meg ne hagyjuk kaszálni.

Olyan területeken kaszáltat az önkormányzat, ahol nem zavarna a gyermekláncfű! De azért azt is lekaszáltatják, mert nincs meg az a gondolkozás, ami az angolgyep alternatívájaként a sokszínűséget támogatja. Mindenhol  legyen csak fű.

(zárójelben: a közmunkásokat irányító ember pillanat alatt kiküldi a kaszásokat, no ezt az árokpartot is kaszáljátok le. Huh egy napra megint nem kell ezekkel a közmunkásokkal sem foglalkozni... Beosztottnak értelmes munkát adni egy külön adottság. Most, az értelmetlen kaszálásokkal, a közmunkások munkaerejének eltékozlása folyik KÁROS TEVÉKENYSÉGGEL.

Ehelyett adok egy tippet: Ásson a közmunkás egy 1x1x1 méteres gödröt, keverje be trágyával, és ültessen bele egy fát, iszapolja be. Ezzel is elmegy a napja. És akkor még hasznot is hoz a közösségnek, és nem pusztítja a biodiverzitást. ...
Einstein tévedett: Ha csak méheink vannak, már akkor leáldozóban az emberiség létjogosultsága!

Re:Méhlegelő
« Válasz #776 Dátum: 2015. Augusztus 20. 09:47 »
Igen ám de ahoz hajlongani kell! 46 ezrbe ennyi fér bele egyenes derékkal motorossal kaszálni. Jo lenne viccnek de nem az. :(
Üdv:robi

Re:Méhlegelő
« Válasz #777 Dátum: 2015. Augusztus 22. 17:07 »
A szecsuáni végzetfának nagyon szép a virágpora, valószínű nektárt is jól termel, mert erősen járják a méhek, kár, hogy nagyon fagyérzékeny, fagyzugos helyeken visszafagy.

Re:Méhlegelő
« Válasz #778 Dátum: 2015. Augusztus 22. 19:59 »
Csodálatosak a képei, a könyvét is mindig örömmel forgatom. Gratulálok és szép fényeket kívánok a további képeihez.

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Méhlegelő
« Válasz #779 Dátum: 2015. Augusztus 29. 11:47 »
NAK-NÉBIH napraforgó-, szója- és cirok fajtabemutató Székkutason

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal 2015. augusztus 31-én napraforgó-, szója- és cirok-fajtabemutatót tart, amelyre tisztelettel meghívják az érdeklődőket.

Helyszín:

NÉBIH Növényfajta-kísérleti Állomás, Székkutas

Időpont:

2015. augusztus 31. (hétfő) 9:30-14:00 óra

Program:

9.00-9.30       Regisztráció

9.30-9.55       Köszöntő beszédek

                     Lukács József, elnökhelyettes (NÉBIH-NKI)

                     NAK képviselője

9.55-10.05      A Székkutasi Növényfajta-kísérleti Állomás tevékenységének bemutatása

                     Török Dénes, állomásvezető (NÉBIH-NKI)

10.05-10.20    A napraforgó fajtahasználat és fajtakísérletek

                     Szekrényes Gábor, témavezető (NÉBIH-NKI)

10.20-10.35    A szója fajtahasználat és fajtakísérletek

                     Szekrényes Gábor, témavezető (NÉBIH-NKI)

10.35-10.50    A cirok termesztés helyzete

                     Dr. Matók György, témavezető (NÉBIH-NKI)

10.50-13.00    Fajtabemutató a fajtakísérleti parcellák mellett, konzultáció

                     Szekrényes Gábor, témavezető (NÉBIH-NKI)- napraforgó és szója

                     Dr. Matók György, témavezető (NÉBIH-NKI), cégképviselők-cirok

13.00-14.00    Ebéd

 

A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött.

Regisztrálni az alábbiakban – név/cégnév, cím/telephely és e-mail cím megadásával – lehet, a szabad férőhelyek erejéig.
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.