Méhlegelő

  • 2734 válasz
  • 1179927 megtekintés
*

atya

  • *****
  • 1043
Re:Méhlegelő
« Válasz #705 Dátum: 2015. Június 02. 10:22 »
P a!
Ezt az észrevételedet, ajánlom neked is figyelmedbe!
Idézet
Látja Ecsém, vagy kevesebb alkoholneműt kellenék fogyasztania, vagy többet, így talán sikerülhetne értelmesen írnia, bár ekkor meg elesnék annak lehetőségétől, hogy "Tükröt" tartsak kend elé... Akkor meg igyék kend annyit, amennyi jólesik!
A sikerhez csak annyi kell, hogy képes legyél az életed a magad módján élni.

Re:Méhlegelő
« Válasz #706 Dátum: 2015. Június 02. 11:53 »
Jenő!

Valami hasonlót akartam én is tudatosítani, Irido be is linkelte azt a hozzászólást, mely fotókkal illusztrálva megadta a meghatározást segítő jellemző bélyegeket. Aki innentől fogva csak arra képes, hogy botanikai határozó-bélyegként kizárólag a levél méretét legyen képes megfigyelni, azzal valóban nem érdemes vitatkozni a hárs fajok identifikálása során. Arról pedig valóban fölösleges értekezni, hogy a Tilia fajok mennyire változatosak és milyen könnyen kereszteződnek egymással, az alfajok és hibridek (akár többszörös hibridek is) méhészeti szempontból nem  meghatározóak, s a virágzási idejük is általában a szülő fajok virágzási ideje közé esik. Alapvetően a három honos faj a jelentős méhészeti szempontból, azok felismerése viszont nem feltétlenül dehonesztáló. "Városi hársak" nevű fajcsoport pedig nincs, legfeljebb a városi mikroklímában korábban megkapják a hársak a virágzáshoz szükséges hőösszeget, de a virágzási sorrend ettől függetlenül nem változik...
Amennyiben valaki szeretne jobban elmélyedni a hársak tanulmányozásában, privátban szívesen megadom a vonatkozó botanikai irodalmat, elsősorban Wagner János munkáit javaslom tanulmányozásra.
A virágzási idő viszont az utóbbi évtizedek során korábbi lett, de a virágzási sorrend valóban nem változott. Ennek illusztrálására linkeltem be az óvári egyetemi kutatócsoport fenológiai megfigyeléseit a T. cordata fajjal kapcsolatban. A megfigyeléseiket nem egy területre korlátozták, így reprezentatív a vizsgálatuk. A településünk szép, idősebb hársai közül pl. a T. platyphyllos első néhány példánya már tegnapelőtt virágot bontott (a többiek majd néhány nap múlva), s ma reggel, délelőtt tömeges méhlátogatást tapasztaltam rajtuk. A T. cordata-ból keveset ültettek nálunk, az a néhány példány viszont még legalább 10 nappal később bont majd virágot, az ezüst hárs virágzása pedig mintegy két hét múlva várható. Hangsúlyozom, hogy kifejezetten "települési hársakról" beszélek, a mi vidékünkön (meszes homokpuszta és folyóparti, ártéri puhafás ligeterdők) egyik hársfaj sem jellemző sem a telepített, sem a természetközeli erdőkben, tölgy-kőris-szil ligeterdők pedig a falunk környezetében nincsenek.

*

irido

  • ****
  • 488
Re:Méhlegelő
« Válasz #707 Dátum: 2015. Június 02. 12:18 »
Anti!
Semmi gond! Én is csak kontráztam!
Igen, Tomipapa néha fájó módon tud írni. Be kell látni, hogy azt viszont fergeteges tehetséggel teszi. Tudom, ezzel nem mindenki ért egyet, azok főképpen nem, akik a céltábla szerepében vannak. Én azt nem tudom elképzelni, hogy lenne még egy ilyen nyelvi tehetséggel megáldott ember a méhészek között. Nekem az a kép nem áll össze, hogy két ember lenne a nick mögött. A másik oldalról viszont tudnék konkrét hsz-eket is mutatni, ahol kizárt dolog, hogy azt egy ember írta.
Szerintem el kellene gondolkodni valami árok betemetésen. A dolgok képesek annyira elfajulni az ilyen adok-kapok vitában, hogy annak semmi értelme. A fene egye meg, egyetlen fontos dolog létezik: a méhek! Tényleg jó volna erről úgy beszélni, hogy ne bántsuk meg egymást!

Re:Méhlegelő
« Válasz #708 Dátum: 2015. Június 02. 22:10 »
Tisztelt mindenki. Ha valaki annyit segít idegeneknek ami a tőle elvárhatót jóval meghaladja és az információáradatban hibát is vét néha azt is meg kell köszönni a segítő szándék miatt. (Jelzem nem tudom hogy vétett-e egyáltalán hibát Attila mivel hárs felénk csak mutatóba van.)
A stílus maga az ember. Tomipapa esetében is!
Az itt írogatók nagy részével személyesen is szivesen megismerkednék ellentétben néhány ide néha átkóborló okostojással.
Nem lenne szabad ezt a fórumot is hagyni szétfikázódni szétokoskodni néhány sz@rjankó miatt akinek nyilvánvalóan csak a provokálás a célja. A szakmai dolgokhoz magasröptű idegen szavak és tudományoskodáson kivül  egyebet hozzátenni nem tud.
Ja de. Ez milyen darázs a fotón? Vagy ez milyen virág? Ez a profil is fontos egy ilyen fórumon, de nincs szükség mellé uszításra.
Tudnék még írni de inkább nem merülök bele jobban. Szép estét. Ja és bocs hogy ezt a méhlegelő topikba írom.

Re:Méhlegelő
« Válasz #709 Dátum: 2015. Június 02. 22:45 »
Kamikaze!
Én nem érzem, hogy vétettem.
Majd lefotózom, aztán eldöntik a szakemberek, hogy milyen hárs.
Szerintem kis levelű hárs, és Szekszárdon már illatozik.
Valóban a városi védett környezetben korábban nyílik.
A nagy levelű virágbimbói gombostű fej nagyságúak.
Olyan június 20 körül várom felénk a virágzás kezdetét.
Nagyernyei Attila

Re:Méhlegelő
« Válasz #710 Dátum: 2015. Június 03. 06:26 »
Sziasztok ! Azért kérdeznék valamit ,mi a kűlőnbség a nektár ize ,illata a két falyta hárs kőzőtt ?   Űdv . Antal

Re:Méhlegelő
« Válasz #711 Dátum: 2015. Június 03. 08:26 »
Majd jövőre?
Tisztelt Méhészek!
Így az akácpergetés után sok méhész az eredményeit latolgatja.
Most azokhoz szeretnék szólni, akiknek nem sikeredett valami fényesre az idei akácpergetés.
Volt aki a rajzással küzdött, vannak olyanok akiknek nagy téli veszteségük volt, és voltak gyengélkedők.
Véleményem szerint az idei akác tipikusan közepesre sikeredett, de nagyon tág határok között változnak az eredmények.
Biztosan találkoztatok olyan méhésszel a pályafutásotok során, aki a szerény pergetését azzal nyugtázta, hogy majd jövőre.
Nem szeretném őket megbántani, de a méhészetben ez nem igaz!
Nincs majd jövőre!
A pillanatnyi helyzetet kell maximálisan kihasználni, mert a jövő bizonytalan.
Jön az Yvett ciklon2?
Fagy, szélvihar, felhőszakadás, jégeső, kánikula lesz 2016 akácon?
Ezért szép ez a foglalatosság, mert tele van bizonytalansággal, és egyben reménnyel.
Ne áltassuk magunkat azzal, hogy jövőre jobban odafigyelek, és akkor jobb lesz.
Még az is lehet, de ez nem a fogadalmunk eredménye.
A méhészkedés sikerét az hozza, hogy az adott méhlegelőt, hogy tudjuk kihasználni maximálisan, a méhcsaládjaink egészségének, erejének megőrzése mellett.
Akinek bejött, ne kérkedjen, ne dicsekedjen az eredményével, mert azzal másoknak fájdalmat okozhat, és lehet, hogy a szerényebb eredményt elérő nem is tehet róla.
Mondok egy példát.
Amikor Tolna megyében a legszebb eredmények születtek, az Alföld nagy részén komoly szél volt, Gödöllő környékén meg esett.
Az idén a szerencse tényező sokkal nagyobb súlyú volt mint más években.
Nógrádba felnéztem, de a virág már annyira ázott volt, hogy nem vállaltam a kockázatot.
Jól döntöttem.
Majd jövőre!
Nagyernyei Attila

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:Méhlegelő
« Válasz #712 Dátum: 2015. Június 03. 12:50 »
Akinek bejött, ne kérkedjen, ne dicsekedjen az eredményével, mert azzal másoknak fájdalmat okozhat, és lehet, hogy a szerényebb eredményt elérő nem is tehet róla.
Nagyernyei Attila
Attila!
Ezzel a mondatoddal maximálisan egyetértek. A kiegyensúlyozottság szélsőséges helyzetekben nagyon fontos.
Annyi kiegészítést tennék: szerintem szükséges elemezni, értékelni a felkészítési folyamat során elkövetett hibáinkat (ha voltak...), hogy jövőre jobban rá tudjunk készülni a lehetőségekre. Ilyen értelemben van értelme a "jövőn" gondolkodni.
Neked, és másoknak is köszönöm a sok segítséget, amit a szakmai hozzászólásokkal kapok.
Üdvözlettel: ata67

Re:Méhlegelő
« Válasz #713 Dátum: 2015. Június 03. 13:04 »
Egyetértek Attila által írottakkal és néhány gondolatot magam is fűznék a témához.
Mivel a méhészklubot nálam tapasztaltabb és komolyabb állománnyal rendelkező méhészek is olvassák ezért gondolataimat elsősorban inkább kezdő ill. csak 1-2 éve méhészkedő kollégákkal osztanám meg. Kiváltképp azokkal, akiknek csalódás az elmúlt 4 méhészeti év, akik nem erre számítottak amikor méhészethez fogtak. Szokták mondani, hogy aki méhészkedésre adja a fejét, az kétszer örül a méhcsaládjainak: először akkor, amikor megveszi és hazaviszi őket majd idővel utána amikor sikerül nagy nehezen túladni rajtuk. Közvetlen környezetemben is akad pár ismerős, aki néhány éve kezdett "méhészkedni" magukban talán gondolván, hogy "ha annak megy, akkor majd én is megmutatom"... A laikus embernek a méhészetről általában -az akácméz mellett- nem jut más eszébe csak az a temérdek pénz, roppant haszon. Ha egy méhészkedni akaró embernek, aki az utolsó 60-70 ezer forintjából akar 2 családot venni azt mondom, ne fogj bele, mert nagyon nem könnyű hívatás a méhészet és nem egészen olyan a dolog, mint amilyennek hiszed... Akkor az illető többnyire megsértődik és abban a tévhitben van, hogy én rossz szándékkal mintegy konkurenciát látván benne, le akarom beszélni erről a "zsíros" tevékenységről. Pedig ez éppen fordítva van, hisz teljesen jó szándékkal, segítőkészséggel mondom, amit mondok. Méhészkedni kizárólag anyagi haszon reményében- pedig nyilván elsősorban azért csináljuk- nem lehet. Ugyanis nagyon sok minden kell ahhoz, hogy egy méhészet összeálljon. Kell hozzá pl. nagyon komoly szaktudás amit az ember csak több év, évtized alatt sajátít(hat) el. Aztán kell még hozzá a méhek szeretete, szorgalom, nagyon sok munka, nagyon sok pénz, kitartás, alázat. Kell még hozzá egészséges, jó fizikumú, helyes következtetéseket levonni tudó ember, kell hozzá a segítő és megértő család (ez nagyon fontos). Ám mindezek meglétében sem garantált a biztos siker. Vannak a lelkiismeretes méhésztől független tényezők is, amik befolyásolhatják a sikeres méhészkedést. Noha a méhészet egy igazán szép szakma de bizony nagyon sok lemondással is jár, kiváltképp tenyészidőszakban. Mert ugye, amit ilyenkor meg kell csinálni, azt meg kell csinálni. Nem majd valamikor meg nem majd legközelebb, meg máskor  hanem akkor, amikor itt az ideje. Az időjárás is döntő tényező a méhészetben és erre igazán jó példa a tavalyi év. Amikor is az ország jelentős részén 0 kg akácméz "termett". Az időjárás az idei évben sem volt kegyes hozzánk. Sok helyen éppen dandárra köszöntött be a hideg, esős idő. Ez aztán teljesen tönkretette -ahol nem fagyott éppen el- a gyönyörű akácvirágokat. De a méhésznek mégis volt alapja a bizakodásra. Ennek az optimizmusnak az alapja pedig a "termelő méhcsaládjai" voltak. Akinél sok ilyen volt, annak bizony a nem túl optimális körülmények ellenére jutott a hordóiba is akácméz. Hiszen mit ír Örösi : "Eredményt elérni csak jó tulajdonságú, nagy családokkal lehet. A sok mézet termelő méhész titka: ....." A kettőspontot 3 szó követ. Nem akarom most ezeket idézni, mert aki meg akarja tudni mi a 3 szó, az nézzen utána. Különben sohasem ismeri meg a szakirodalmat. Aki meg ismeri ezt az Örösitől származó idézetet, az meg álmából felébreszteve is "köpi" a 3 szót.  ;) Ezekben a dolgokban van (lehet) tehát a méhészet sikere. Ha termelésre jó felkészített családjaink vannak, akkor azokban lehet bízni, azoktól lehet remélni, akkor lehet eredményt várni. És ezért bizony nagyon sokat kell dolgozni. Sikeresen méhészkedni szöveggel, meg az interneten nem lehet. A 2016 -os akácra a felkészülés már elkezdődött. Ahol nincs jó legelő ott etetéssel, serkentéssel, szaporítással, anyacserékkel, lépselejtezéssel, atka és egyéb betegségek elleni védekezéssel (kiváltképp napraforgó után mindenképp). Magamnak nem volt egy rekord akáctermés az idén, de mégsem panaszkodhatom, nem szólhatok egy szót sem. A körülményekhez képest nagyon szép mennyiséget sikerült pörgetnem és büszke  vagyok a családjaimra. Sokat is dolgoztam velük idén is -mint már évtizedek óta- és eddig még mindíg "megháláták", hogy sohasem hagytam őket cserben és ínséges időben is azonnal siettem a segítségükre. Minden úgy működik, ahogy az ember hozzááll. Végezetül idéznék még két mondatot Vicze Ernőtöl: "Nehéz dolog a méhészet. Sírjáig tanulja az ember."  ;)
« Utoljára szerkesztve: 2015. Június 03. 13:08 írta Belphegor »

Re:Méhlegelő
« Válasz #714 Dátum: 2015. Június 03. 22:31 »
Ez így igaz ahogy leírtad! Egyetértek.  :D
Üdv:robi

Re:Méhlegelő
« Válasz #715 Dátum: 2015. Június 04. 11:31 »
Eggyetértek Veletek ,  de . Azért egy álló méhészet azért egy kicsit más. Ott helyhez vagy kőtve , és vagy bejőn az adott terűleten a nektár vagy nem . Csak az a kérdés mit teszel útána , feladod vagy csinálod tovább . A pergetőt az idén  még nem vettem elő , de még nem mentle az év ! Tavaly is baj volt az akáccal , de szépen gyűjtőttek a méhek . Idén adtam el az útolsó űveggel . Olyan a méhészet , mint a szőllészet  . Ha elveri a jég , a vihar akkor is csinálnod kell nincs meg állás .  Azért én nem adom fel , sokkal tőbbet kaptam a méhektől mint gondoltam volna . Hú ez egy kicsit nyálasnak hangzótt, bocsi  .  Űdv .  Antal

Re:Méhlegelő
« Válasz #716 Dátum: 2015. Június 04. 12:59 »
Idei akác év értékelése közepesre sikerült !!!!!!!  Valakinek a közepes 15kg, valakinek meg 35kg/méhcsalád !!!!

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Méhlegelő
« Válasz #717 Dátum: 2015. Június 08. 08:04 »
Mézel a mustár, olajretek, facélia, bököny, indul a hárs és vaddohány. Csak a fű nem mézel.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Méhlegelő
« Válasz #718 Dátum: 2015. Június 08. 08:47 »
111
« Utoljára szerkesztve: 2019. November 30. 21:48 írta kivancsi111 »

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Méhlegelő
« Válasz #719 Dátum: 2015. Június 08. 10:57 »
édesapám bökönynek mondta, minek mondjam másként, ha te is érted?


Valami hársféle mézel, mert a lép illata mutatja.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.