Méhlegelő

  • 2703 válasz
  • 1172393 megtekintés
*

irido

  • ****
  • 488
Re:Méhlegelő
« Válasz #690 Dátum: 2015. Június 01. 09:37 »
Kicsit elbizonytalanodtam, hogy már nagyon hülyülök, ezért csak visszakerestem:

http://meheszforum.hu/forum/viewtopic.php?&f=6&p=107382#p107382
majd ezt, ami nyugtázza a virágzási sorrendet:
http://meheszforum.hu/forum/viewtopic.php?&f=6&p=107392#p107392

Tehát mégsem én néztem be!!!

Re:Méhlegelő
« Válasz #691 Dátum: 2015. Június 01. 12:46 »
A szakirodalom tényleg azt írja, hogy a nagylevelű virágzik először, csak kár, hogy a fák nem olvasnak szakirodalmat. :)

Re:Méhlegelő
« Válasz #692 Dátum: 2015. Június 01. 12:50 »
Iridó!

Ezt benézted!
Legkorábban virágzó hárs a kislevelű!

Csányi Antal

Irido!

Mivel megadtam a Méhész fórumon elérhető (Hárs topic-béli) válaszokat, nem tartottam érdemesnek vitatkozni egy olyan nagyformátumú megaméhésszel, akinél a kislevelű hárs (Tilia cordata L.) előbb virágzik, mint a nagylevelű hárs (T. platyphyllos Scop.). Lehet, hogy ott, dél-Baranyában így lehet, mifelénk (s az ország többi részén) a virágzási sorrend az általad belinkelt szerint alakul. Hogy mégse egy hiteltelen és közutálatnak örvendő egykori dendrológus véleményére támaszkodva kelljen érvelned, adnék néhány forrást, mely alapján a kérdés eldönthető:
http://www.erdeszetilapok.hu/?page=arch_view&id=33463  illetve
http://www.mtk.nyme.hu/fileadmin/user_upload/acta/Acta-51-2.pdf

Az utóbbi ugyan csak a kislevelű hárs fenológiájának bioklimatológiájával foglalkozik, de azzal legalább részletesen és tudományos igénnyel.
Dr. Lengyel Géza: Méhek és virágok c. könyvében is az általad képviselt virágzási sorrend szerepel, de tudnék még adni egy tucatnyi dendrológiai munkát, mely e kérdést képes eldönteni. Igaz, azok egyikét sem gépész írta, no meg nem is a mi Bogárkánk...
 
Innentől fogva viszont nyugodtan szögezd le, hogy aki "benézett", az valóban nem te vagy, s az időskori demencia sem fenyeget még, kiválóan emlékezel a három hazai hárs fajunk virágzási sorrendjére. Azt a megállapításodat is alá tudom támasztani, hogy a városi környezetbe telepített hársak jelentős része nagylevelű és ezüst hárs, mivel az atka- és rovarkártevőkre e két hazai faj lényegesen kevésbé érzékeny, mint a kopasz levelű kislevelű hárs, ezért a flaszter-kertészek inkább azokat ültetik. Ültetnek természetesen egyéb hazai és behozott hárs fajokat, fajtákat is, de azok virágzási ideje sem előzi a nagylevelű hársét, ezért jelen polémiánk szempontjából nincs jelentőségük.
A nagylevelű hárs sokkal melegigényesebb, mint a kislevelű, a talajjal szemben is igényesebb annál. A hazai erdei növénytársulásokban sok helyen előfordul, így a Mercuriali-Tiliaetum (hársas törmelékerdők), Tilio-Fraxinetum (hárs-kőris sziklai sztyepperdő) névadó faja. Elegyesen jellemző társulásai a Melitti-Fagetum, délen Vicio oroboldi-Fagetum (gyertyánelegyes bükkösök), illetve Phyllitidi- és Parietario-Aceretum társulásoknak (szurdokerdők), míg délen a Scutellario-Aceretum mecsekense társulásban magas elegyarányú. A Querco petrae-Carpinetum (gyertyános kocsánytalan tölgyesek) jellemző faja, délen megtaláljuk a Helleboro dumetorum-Carpinetum, a Mecsekben jellemzően az Asperulo taurinae-Carpinetum társulásokban a száraz és félszáraz termőhelyeken.
Kevésbé jelentős elegyaránnyal, de jellemző módon előfordul a Fago-Ornetum (elegyes karszterdő), a Ceraso mahaleb-Quercetum (sajmeggy-molyhos tölgy karsztbokorerdő), illetve a Quercetum petreae-cerris (cseres kocsánytalan tölgyes) társulásokban, s érdekes módon a mi szigetközi Querco-Ulmetum (tölgy-kőris-szil ligeterő) társulásunkban is jellemző elegyfaj, természetesen csak azokon az ártéri termőhelyeken, ahol nem jellemző a tartós elárasztás.

Látható, hogy nem csak a domb- és hegyoldalak jellemző faja, sok termőhelyen képes megélni, de a kislevelűnél jelentősen igényesebb mind a talaj, mind a hőviszonyok iránt. Legkedvezőbbek számára a rendzinák és a jobb barna erdőtalajok. A kislevelű társulási viszonyait itt most nem részletezném, sokkal igénytelenebb, mint nagylevelű rokona, noha az is igazán jól az üde és mély talajokon fejlődik és mézel. Jellemző még, hogy a délnyugat-dunántúli (ún. illír) erdőtársulásokban a kislevelű hárs helyett a szárazság- és melegtűrőbb T. argentea szerepel, bár az utóbbi szintúgy legszebben a mély és üde talajokon fejlődik és ott is mézel a legjobban.

Annak meg nem igazán van komoly jelentősége, hogy Nagyernyei Attila és még néhányan mit írnak a "Tisztelt Méhészeknek", a hársak tudják (vagy éppen kevésbé tudják) a dolgukat, s a szaktanácsadói hálózattól és a vérprofi informátoroktól és amatőr "dendrológusoktól" teljesen függetlenül akkor virágoznak, amikor annak eljön az ideje...

*

irido

  • ****
  • 488
Re:Méhlegelő
« Válasz #693 Dátum: 2015. Június 01. 13:17 »
Tomipapa !
Köszönöm!
Bogár!
Közben eszembe jutott, hogy a standardomat illetően teljesen nem mondtam igazat. Hiszen saját magam is ismerek néhány olyan fát, ahol az ezüst csak 3-4 nappal követi a kislevelűt, és ezek a fák harminc méterre vannak egymástól. De tudok olyan erdőrészt, ahol a kislevelű akkor kezd, amikor máshol már lefelé megy az ezüst. Ez viszont már hőmérséklet különbségből származik.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Méhlegelő
« Válasz #694 Dátum: 2015. Június 01. 14:57 »
Marhára fölösleges azon szívózni, hogy melyik nyílik előbb. Amíg működött a fenológiai hálózat, jöttek a fotók is a holnapra.

A szaktanácsadóknak negyedéven keresztül nulla feladatuk van. Amellé beférne fenológiai adatgyűjtés és jelentés. Egyiknek se esne le a gyűrű az ujjáról. Varga Tomikának is el kéne döntenie, hogy a mószeroló ipart űzi és hamarosan kereshet más munkát vagy hallgat, mint aki beszart. Nem tartom lehetetlennek, hogy egyeseknek bizony büntetéssel megfejelten kell visszafizetniük azt, amit MMNP-ből kaptak a mostani hároméves ciklusban.

Mint korábban írtam tudatosan nem használtunk ki még minden jogi lehetőséget, mert nem a retorzió, hanem a rendteremtés a célunk. Szóval az áskálódást abba lehet hagyni, amíg még szelíd eszközöket alkalmazunk.
« Utoljára szerkesztve: 2015. Június 01. 15:23 írta Geddekas »
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Méhlegelő
« Válasz #695 Dátum: 2015. Június 01. 19:47 »
Marhára fölösleges azon szívózni, hogy melyik nyílik előbb. Amíg működött a fenológiai hálózat, jöttek a fotók is a holnapra.
.....

Kedves Ecsém!

Nem tudom, ki szívózott azon, hogy melyik nyílik előbb.  Nem lehet, hogy a "megaméhész"? Én legfeljebb Nagyernyei Attila figyelmét igyekeztem ráirányítani a hiteles tájékoztatás szépségeire, szívózni eszembe sem jutott.
A "fenológiai hálózat" fotói meg tényleg a "holnapra" futottak be a múltban, s nem a "tegnapra"... ? Már dúdolom is Demjénnel: Ma lesz a holnap tegnapja...
https://www.youtube.com/watch?v=bGKrYri1tpw
Látja Ecsém, vagy kevesebb alkoholneműt kellenék fogyasztania, vagy többet, így talán sikerülhetne értelmesen írnia, bár ekkor meg elesnék annak lehetőségétől, hogy "Tükröt" tartsak kend elé... Akkor meg igyék kend annyit, amennyi jólesik!

Csak ne írjon ilyen ökörségeket, a szaktanácsadói hálózatnak bizonyára más dolga sincs, mint most fotókat küldözni a "holnapra". Itt van a legjobb alkalom, hogy magas szintű biológiai tudását kamatoztassa, s ha fenológiai jelentést ír, ne "városi hársakról" hablatyoljon, hanem írja le, melyik faj kezdett el virágozni. Persze csak akkor, ha képes felismerni az aktuálisan virágzó fajt...Ha nem képes, akkor meg jobb, ha mégsem, inkább maradjak információ nélkül Gödöllő és a Babat-völgy hársainak fenológiai állapotát illetően, mint félretájékoztatás áldozatává válva soványmalac-vágtában üstöllést oda vándoroljak "első városi hársra"...

A fenyegetőzését meg magasról defekálom kedves Ecsém, nem hiszem, hogy tud olyat, mellyel a legkevésbé is képes lenne megijeszteni, a "szelíd eszközeiről" meg igény és szükség esetén szívesen értekezek bővebben is...

 

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Méhlegelő
« Válasz #696 Dátum: 2015. Június 01. 21:27 »
Tomipapa!

Rosszindulatoddal magadnak ártasz.
Amit nem akarsz megérteni, azt nem is érted.

Ebbe a mobiltelefonba, amin írogatok van egy kikapcsolhatatlan helyesíráskezelő, ami ha kicsit is nem figyelek oda, a saját szókincse szerint javít. Igy került be a szövegbe akaratom ellenére a honlapra szó helyett a holnapra.

Tudod öreg! Kotródj innen! Mivel jószándékú tanácsadás helyett csak kötelezni tudsz, semmi tiszteletet nem érdemelsz meg. Told be a trágyás talicskát a fóliasátradba, ott matass, és ne üsd bele az orrod a méhészek dolgába.

A szaktanácsadók feladatait a rendelet határozza meg és abban bizony szerepel a méhlegelő változásaival kapcsolatos információgyüjtés és érdemi tájékoztatás. Cserényi szégyene, hogy a munka elmarad, de a javadalmazás megtörténik. De az is az ő szégyene, hogy rajtad keresztül üzenget. Olyan gyáva, hogy képtelen egy szakmai vitát felvállalni.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Méhlegelő
« Válasz #697 Dátum: 2015. Június 01. 21:48 »
Geddekas!

Szerintem ne magyarázkodj egy olyan embernek, aki a saját nevét kis betűvel írja.....
Kár koptatni a telefon kijelzőjét!

Re:Méhlegelő
« Válasz #698 Dátum: 2015. Június 01. 22:27 »
Sziasztok!
A szaktanácsadók között van egy kiváló szakember, Farkas Jancsi.
(Bocsánat itt egy téves bejegyzésem volt, Jani a szaktanácsadói értekezleten tartott nekünk előadást!
A Tavaszvárón egy erdész kollégája volt, akit valóban én hívtam meg.)

Szerintem Farkas Jancsi mindent tud a hársról, csak a gazdája nem nógatja, így meg minek pedálozzon.
A nagy levelű hárs virágzás kezdetének van még két-három hét vissza a mi vidékünkön, a méhészetemben
minden nap látom, mivel én ültettem őket.
A városban már a kis-levelű nyílik.
Az, hogy ki mit lát, és kibe köt bele hidegen hagy.
Én a saját tapasztalatimmal kívánok a méhésztársaknak segíteni, aki pedig nem fogadja meg tanácsaimat vessen magára.
Kötekedni velem nem érdemes, mert soha nem vitatkozok, különösen olyanokkal, akiket a rosszindulat vezérel, mert ez a feladatuk.
Szakmai, és erkölcsi változásra van szükség az OMME-ban, és akkor megszűnik a vita.
Nagyernyei Attila
« Utoljára szerkesztve: 2015. Június 02. 09:14 írta Nagyernyei Attila »

Re:Méhlegelő
« Válasz #699 Dátum: 2015. Június 01. 23:29 »
Petro!

Kit tisztelhetek a Petronius arbiter név mögött?
Ami drága Tomipapánk csak este írogatott!Egy-két vagy több finom pohárka után gyalázva
boldog boldogtalant.
Most pedig Petros aláírással délután jönnek a szebbnél szebb gyalázkodások.
Mi mindenre van ideje egy szaktanácsadónak?
Lászlóffy öcsém,mi lenne ha saját neved írnád alá mikor nagyformátumú megaméhészezel?

Tudod-e mi volt a véleménye az Apimondia elnökének a gyönyörű leveledről?
Én tudom,mert szerencsém volt és egy napon keresztül beszélgethettem vele.
Nem lehetsz büszke ezen förmedvényedre.
Ha tudnád a véleményét,akkor nem lennél ilyen vidám,kötekedő kedvedben.

Igaz nem vagyok tanult dendrológus és nem érdekelt ezen tudomány ág sohasem,
de azért a kislevelű hársat megismerem.Ugye mint a neve is mutatja kicsi a levele,az pedig előbb
virágzik az összes többi hársnál.

Nekem is az a véleményem mint Attilának,téged a rosszindulat vezérel.
Boldoggá az tesz, ha mást becsmérelsz.
Akkor hajrá!

Mély tisztelettel a megaméhész barátod:
Csányi Antal





« Utoljára szerkesztve: 2015. Június 02. 00:00 írta Csányi Antal »

Re:Méhlegelő
« Válasz #700 Dátum: 2015. Június 01. 23:42 »
Vita mindig lesz!
Szerintem meg mindenki nem szerethet mindenkit. Persze ezért is a legfőbb törvény a keresztény hitben a szeretet. Áldott ezt meg azt kívántok az ünnepek alatt egymásnak, a (lélektorna topicban) amúgy meg fúrjátok a másikat, mert nem ti ültök abban a pozícióban. Szerintem senki szemében nem kéne a szálkát keresni.
Valaki jót is írjon, szerintem meg segítőkész és jó ember Lászlóffy .
(Erre a szakmapolitikai rovatban fogok reagálni!)
Üdvözlettel: Nagyernyei Attila
« Utoljára szerkesztve: 2015. Június 02. 09:20 írta Nagyernyei Attila »

Re:Méhlegelő
« Válasz #701 Dátum: 2015. Június 01. 23:44 »
Iridó!

Nem becsmérelni akartalak.
Azt hittem vagyunk olyan "méhészfórumtársi" kapcsolatban
hogy egy benézted szót meg engedjek magamnak.
Ne haragudj,nem bántani akartalak.

Valószínűleg igazatok lehet,de erre a témára egy percet se szánok a továbbiakban.
Maradok továbbra is egyszerű megoldások pártján.
A kicsi nekem kicsi és erre felé,a kicsi levelű hárs virágzik először,a többi
mind sokkal később.

Csányi Antal

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Méhlegelő
« Válasz #702 Dátum: 2015. Június 02. 00:23 »
Sztenli!

Lászlóffy biológus. Tisztában volt a neonikotinoidok Káros hatásával, mikor ominózus levelet írta, amiben nemcsak a TOLNAI méhészek ekézése történt, hanem az eltussolni vágyás is érződött. Cserényi-Tóth-lászlóffy trió támogatta a minisztérium álláspontját, ami azóta változott, de akkor erősen neonikotinoid párti volt. Az Apimondia elnöke pedig pont azért vállalta az előadást, hogy ébressze a méhészek önvédelmi reflexeit. Hál'Isten megtartotta előadását.

Lászlóffy érdemei elévülhetetlen. Méltó jutalom nem marad el. Keresztényi szeretet a felelősség és bűnhődés alól nem ment fel senkit.
« Utoljára szerkesztve: 2015. Június 02. 08:23 írta Geddekas »
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Méhlegelő
« Válasz #703 Dátum: 2015. Június 02. 08:16 »
111
« Utoljára szerkesztve: 2019. November 30. 21:47 írta kivancsi111 »

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Méhlegelő
« Válasz #704 Dátum: 2015. Június 02. 08:32 »
Nem szégyen hibázni. A természet se tévedhetetlen.

Szégyen viszont csúfolkodni mások hibáján. Hallod Tomipapa? Nem vagyok moderátor, de ha az lennék, járna neked néhány nap szilencium.

A ződ méhészfórumnak egyik legsúlyosabb hibája, hogy maguk a moderátorok nem tartják be a minimális illemszabályokat. Hogyan várhatnák el akkor a fórum tagjaitól.?
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.