Méhlegelő

  • 2703 válasz
  • 1172211 megtekintés
Re:Méhlegelő
« Válasz #675 Dátum: 2015. Május 26. 08:19 »
Köszönöm Attila a leírást. Arról nincs tapasztalatod hogy a virágzás meddig tart?

*

Bicska

  • *****
  • 601
Re:Méhlegelő
« Válasz #676 Dátum: 2015. Május 26. 08:32 »
Sajnos nálam számottevő hordás nem várható napraforgóig. A pörgetés napján már kaptak is egy liter 1:1-es szirupot, és ezt ellenőröm, pótolom a napokban. A Siópartot, ami közel van tavaly kopárra tarolták, a gyalogakáccal együtt. :(
"Vassal csorbitott csontváz-leletek
mutatják, hogy itt mivé lehetek,
ha mellemre kitüzöm jeletek, -
csirkefogók! Nem játszom veletek!"

Re:Méhlegelő
« Válasz #677 Dátum: 2015. Május 26. 21:24 »
Kamikaze!
Két hétig el szokott tartani, de az elején mézel igazán jól.
Ma már nagyon mentek rá,de sokszor megzavarta a méheket a záporos idő.
Egyébként ez a "Medárdos" idő nagyon passzol neki.
A vaddohány(selyemfű) is szépen fejlődik a sok esőtől.
Lassan már elég lenne belőle.
Két nap alatt 110 milliméter esett nálunk.
Nagyernyei Attila

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Méhlegelő
« Válasz #678 Dátum: 2015. Május 28. 13:23 »
Városi hárs és a mustár virágzik. Akácnak vége.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Méhlegelő
« Válasz #679 Dátum: 2015. Május 28. 20:22 »
Köszönöm Attila.

Re:Méhlegelő
« Válasz #680 Dátum: 2015. Május 30. 06:24 »
Tisztelt Méhészek!
Mivel az OMME szakmai stábja ismét nem teszi a dolgát, szeretnék néhány gondolatot közzé adni a
Facéliáról, más néven mézontó fűről.
Tolna megyében kevés helyen vetik, de azok a méhészetek akik a közelében vannak, komoly meglepetésre számíthatnak.
Olykor az akácot is meghazudtoló mézelést produkál.
Legnagyobb veszély a mézelésre a méhészek hada jelenti.
Győr-Moson-Sopron megyében néhány faluban az a legnagyobb esemény amikor a facélia virágzik, mivel a község lakosságát is meghaladó méhészek rohanják le virágtengereket.
A mézontó fű is leterhelhető, így senkinek nem lesz semmi emelkedése, de ez már így megy rég óta.
Ezt nem lehet, és senki nem is akarja szabályozni, így pergetés sem nagyon van róla.
A másik haszonnövényünk az olajretek.
Keresztes virágú mint a repce.(Köszönöm a szakmai moderátoromnak, hogy felhívta a figyelmemet, mert elírtam az olajretek virágzatát! Hiába, a Méhészklub egy  csapat!)
Méze olyan világos mint az akác, de rendkívül gyorsan kristályosodik.
Érdemes vele foglalkozni, mert igen jó mézelő növény.
Itt a vidékünkön régebben többször mértünk akáchoz hasonló gyarapodásokat.
Mindkét mezőgazdasági haszonnövény most virágzik.
Akác után jó kis rehabilitáció a méhcsaládjainknak.
A kis levelű hárs a városokban már virágzik, a nagy levelűnek van még jó két hét vissza.
A selyemfű (vaddohány) feje pingpong labda nagyságú, a sok eső igen kedvezett a fejlődésének!
Tíz nap múlva érdemes már vándorolni rá.
Távirati stílusban egyelőre ennyi.
Az OMME-ban nem tudom mit csinálnak, jelezném nekik, hogy ne csak a bírósági aktákat lapozgassák, mert 12.000 méhész várna valami komolyabb tájékoztatást.
Tényleg van még szaktanácsadói hálózat?
Jó lenne tőlük is valami hasonló infot kapnunk.
Nagyernyei Attila
« Utoljára szerkesztve: 2015. Május 30. 07:50 írta Nagyernyei Attila »

Re:Méhlegelő
« Válasz #681 Dátum: 2015. Május 30. 11:50 »
.......
A kis levelű hárs a városokban már virágzik, a nagy levelűnek van még jó két hét vissza.
A selyemfű (vaddohány) feje pingpong labda nagyságú, a sok eső igen kedvezett a fejlődésének!
Tíz nap múlva érdemes már vándorolni rá.
Távirati stílusban egyelőre ennyi.
Az OMME-ban nem tudom mit csinálnak, jelezném nekik, hogy ne csak a bírósági aktákat lapozgassák, mert 12.000 méhész várna valami komolyabb tájékoztatást.
Tényleg van még szaktanácsadói hálózat?
Jó lenne tőlük is valami hasonló infot kapnunk.
Nagyernyei Attila

Kedves Attila!

Remélem, ha ad a szaktanácsadói hálózat információt, akkor nem lesz szüksége "szakmai moderátorra", miként neked.

Kár görcsölni, ha informálni, tájékoztatni szeretnéd a "nagyérdeműt", akkor írd le, mik a tapasztalataid az egyes méhlegelő-növényekkel kapcsolatban, de ha valóban tájékoztatni szeretnél, akkor tedd azt szakmailag megalapozottan és korrekten. A hársak virágzási sorrendje ui. nem a te leírásod szerint alakul. Most nincs kedvem ide is leírni s a fotókat linkelgetni, fáradj át a Méhész fórumra, s ott a "Hárs" topicban megtalálod a botanikai bélyegek fotóján kívül a virágzási sorrend leírását is a 2013.06.11-i hozzászólásokban.

Amondó vagyok, ha a méhész a szaktanácsadói hálózatra vagy a te információidra támaszkodva akar a méhlegelők tárgyában tájékozódni, vándorlását szervezni, akkor inkább hagyja abba a méhészkedést. Ilyen információkra nemigen van szüksége annak, aki ismeri a méhlegelőit, hiszen te Tolnából vagy Nógrádból nemigen tudsz Bács-Kiskun vagy Somogy legelőiről naprakész információkkal szolgálni, s mint olvashattuk már tőled, nemigen akarsz konkrét méhlegelő-adatokat közölni. Szerintem jobb, ha a méhész odamegy a potenciális méhlegelőre, s "kóstolásos" alapon dönt, hová és mire vándorol. Én biztosan nem hozzád igazodok, ha hársra kívánok vándorolni, hanem elmegyek a Bakonyba vagy a Vértesbe (Zselicbe biztosan nem, nem szeretem a zsúfoltságot) és saját magam győződök meg arról, melyik hárs-faj mikor kezd virágozni. Ha meg facéliára szeretnék menni, akkor felhívom a Lajtánál dolgozó barátomat, hogy hány hektárnyit vetettek és mennyi letelepedési engedélyt adtak ki, mert nem a szaktanácsadói hálózat információi alapján szoktam vándorolni, noha a Győr-Moson-Soproni megyei szaktanácsadóval is jó viszonyban vagyok. Tőle azt szoktam megkérdezni, hogy melyik területre nem szabad vándorolni, mert láttam már 50 hektárra vándoroltatott 2000 méhcsaládot is... Egyébként Varga Tamás már írt cikket a megyénk-béli facélia-anomáliákról, s a szabálytalan vándorlások elleni fellépések gyakorlatáról, a Méhészetben vissza lehet keresni azt. Az értelmesebb méhésze meg előbb tájékozódik, utána vándorol. A szabályozásnak is megvan a lehetősége, be kell tartatni a vándorlási szabályokat. Megjegyezném, hogy az erős, gyakorta elviselhetetlen méhlegelő-túlterhelés a "Tisztelt Méhészek" szokása, galambászt még nem láttam facéliára vándorolni...

A hársakról meg bátran kérdezd szakmai moderátorodat, a tájékozottabb méhészek meg úgyis tudják, melyik faj mikor virágzik.
« Utoljára szerkesztve: 2015. Május 30. 12:35 írta Petronius arbiter »

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Méhlegelő
« Válasz #682 Dátum: 2015. Május 30. 12:58 »
P.A. Tomipapa!

Mint nulla méhcsaládszámú kertész, akinek barátai és tanácsadói Cserényi, Lászlóffy, Fekete, Varga, Bezzeg, meg lennék lepődve, ha mernél önálló véleményt leírni méhészeti szakmai, továbbá egyesületi kérdésben. Azonnal a fejedre koppintanának és megszünne a támogatásod. Maradjunk ennyiben.

Kertészeti kérdésekben jó önálló karakteres és használható tanácsokat adsz.

Szaktanácsadók feladatkörébe szerepel a méhlegelő változásáról való jelentés. A vezető szaktanácsadónak ezeket kellene feltenni a honlapra. Nem csinálják.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

atya

  • *****
  • 1043
Re:Méhlegelő
« Válasz #683 Dátum: 2015. Május 31. 06:26 »
P a!
Idézet
Ilyen információkra nemigen van szüksége annak, aki ismeri a méhlegelőit, hiszen te Tolnából vagy Nógrádból nemigen tudsz Bács-Kiskun vagy Somogy legelőiről naprakész információkkal szolgálni, s mint olvashattuk már tőled, nemigen akarsz konkrét méhlegelő-adatokat közölni. Szerintem jobb, ha a méhész odamegy a potenciális méhlegelőre, s "kóstolásos" alapon dönt, hová és mire vándorol. Én biztosan nem hozzád igazodok, ha hársra kívánok vándorolni, hanem elmegyek a Bakonyba vagy a Vértesbe (Zselicbe biztosan nem, nem szeretem a zsúfoltságot) és saját magam győződök meg arról, melyik hárs-faj mikor kezd virágozni.
Hol voltál akkor amikor még igazán működött ez a fajta ("iránymutatás")segítség?
Sajnos nem emlékszem pontosan, hogy mikor és hol kritizáltad, az ilyen fajta jelentéseket a múltban!
Mi arról a véleményed, ha úgy gondolom, valami bűzlik nálad, ha eddig nem harsogtál, hogy kinek, kinek "(szaktanácsadók)"az instrukciói alapján mentél, vagy nem mentél vándorolni? Most igazán mi a baj ezzel a jelentéssel?
Lehet még jól is jönne, mert Dr Mészáros által, elmondott autópálya kapukba szerelt chip leolvasókkal, pontos képet kapna az OMME a vándorló méhészekről, szokásairól, irányáról.  ;D
Én viszont Dr Mészáros által vezetett, maroknyi ember irányát, chip leolvasó nélkül is látom.  ;) 

 
A sikerhez csak annyi kell, hogy képes legyél az életed a magad módján élni.

Re:Méhlegelő
« Válasz #684 Dátum: 2015. Május 31. 07:58 »

 Petronius arbiter!
Ezt írja:
"Én biztosan nem hozzád igazodok,..."
Nagyon megnyugtat, és igen örülök neki!
Azok a méhészek akiknek az évtizedek alatt rengeteg hasznos információval szolgáltam, és hozzám próbáltak igazodni, mind engem igazolnak.
Hogy mit fröcsögsz itt össze, a nyári mikulást sem érdekli.
Én senkivel nem fogok vitatkozni.
Nálatok van egy Fórumozó, akinek a szlogenje a következő.
"Mérőszám a tele hordók."
A többi üres szöveg.
Szép napot!
Nagyernyei Attila

*

irido

  • ****
  • 488
Re:Méhlegelő
« Válasz #685 Dátum: 2015. Május 31. 10:13 »
P a!
 Most igazán mi a baj ezzel a jelentéssel?

Hát annyi, hogy a kislevelű hárs később virágzik, mint a nagylevelű.

Re:Méhlegelő
« Válasz #686 Dátum: 2015. Május 31. 22:39 »
P a!
 Most igazán mi a baj ezzel a jelentéssel?

Hát annyi, hogy a kislevelű hárs később virágzik, mint a nagylevelű.

Lehet, hogy így van, de akkor a kislevelűt hívják nagylevelűnek, a nagylevelűt meg kislevelűnek. :)

Re:Méhlegelő
« Válasz #687 Dátum: 2015. Május 31. 22:41 »
Attila, ne foglalkozz P.A bácsival, aki az alkoholista gyufa Varga Tamásra hajaz. Az anyanevelőknél alelnök, pedig a saját mag anyáit számlázta, és ekkorát bukott. Cserényi katonája,vadászbarátja, biztos a helye, nyalókás Tominak. Ne foglalkozz velük, mert csak provokál P.A. is téged. Tudják, hogy igazatok van, ezért keresnek rajtad is fogást. Ravaszdinak kell lenned, de úgy érzékelem ügyesen elbánsz velük

Re:Méhlegelő
« Válasz #688 Dátum: 2015. Május 31. 23:24 »
Iridó!

Ezt benézted!
Legkorábban virágzó hárs a kislevelű!

Csányi Antal

*

irido

  • ****
  • 488
Re:Méhlegelő
« Válasz #689 Dátum: 2015. Június 01. 09:11 »
Anti!
Lehet, hogy igazad van. Mentségemre legyen mondva, hogy nálam a kislevelű standard ideje június 15, az ezüst június 27 , plusz-mínusz 12 nap. Nagylevelűm nincs egy darab sem. Azt gondoltam, hogy a városi hársak talán nagylevelűek, hiszen  mert azok előbb virágoznak, mint a kislevelű. De lehet, hogy azok krími hársak, vagy a rengeteg faj közül valamelyik. Összemosódott bennem  az, hogy egyik könyvben szó szerint azt olvastam, hogy a nagylevelű a dombokon telepített faj. Ezért gondoltam, hogy a telepített és a városi is eképpen függ össze. Egy biztos : a kislevelű még nem virágzik. A városi hárs pedig valóban az elsők között virágzik. Tehát a városi hárs az nem kislevelű.