Méhlegelő

  • 2703 válasz
  • 1172266 megtekintés
Re:Méhlegelő
« Válasz #600 Dátum: 2015. Május 14. 11:15 »
Elhiszed, hogy 500x20 kg több mint az agyonvándoroltatott lenyúzott állománnyal a 150x35?

Csakhogy általában nem ilyen az arány. Hanem mondjuk duplája vagy akár háromszorosa a 150 családos javára. A költségek, beruházások, munka, egyebek szintén háromszorosa csak fordítva, az 500-hoz már sokkal több befektetés, teherautó, állandó munkaerő stb. kell. Akkor végül ki jár jobban? Nem olyan egyszerű ez. Én sokszor azt látom, hogy a kevesebb több. Nem mondom, hogy nincs kivétel.

Re:Méhlegelő
« Válasz #601 Dátum: 2015. Május 14. 11:18 »
Én is hallom panaszkodni a méhészeket a kinyílt, majd egyből fonnyadó virágra. Ez a sarjúnak a jellemzője, pár nap alatt lehullik. Most nagyon nagy jelentősége lesz, hogy ki hova ment, az egyik helyen már több kilós gyarapodások vannak, pár kilométerrel arrább pedig meg sem mozdul a mérleg nyelve.

*

irido

  • ****
  • 488
Re:Méhlegelő
« Válasz #602 Dátum: 2015. Május 14. 11:21 »
Jenő!
Nem értelek. Pont arról beszélek, hogy teljesen mindegy, hogy mennyi méhcsaláddal dolgozik az ember. A lényeg azon van, hogy mit ad ki a szorzat.  500*20 kg, azaz 55,5 hordó, vagy 150*35 kg, azaz 29,1 hordó. 70 kg-os eredményt pedig adott esetben csak 60 családdal tud elérni, tehát csak 23,3 hordót. Az alapvető tévedés abban van, hogy nem 70 kg-os átlaggal fog tudni 500 családot tartani. Akinek soha nem voltak méhei, annak ez lebeg a szeme előtt. Arról nem is beszélve, hogy mennyire egyénfüggő a végső szorzat értéke is. De hát éppen ilyen fontos a vándorlás is. Egyik ember többre képes, másik kevesebbre. Tehát egy szorzatról beszéltem, ami az eredményt kiadja, annak egyik felét lehet emelni az egekig, de a másik fele nagyobb mértékben fog csökkenni, így a szorzat értéke is csökken. Az alapvető hiba abban van, hogy a méhészettel ismerkedők a szorzat egyes elemeit egymástól független tényezőnek gondolják, ezért mindkét oldalt a maximális számmal szorozzák. Arról nem is beszélve, hogy sokszor évtizedek kellenek ahhoz, hogy valaki egyáltalán megtudja azt, hogy ő saját  maga milyen úton képes elérni a saját maximális szorzatának értékét.
A hordó olcsó vagy drága? Én arra szoktam pénzt költeni, ami minél előbb meghozza az árát. Az üresen álló hordó pedig még sosem hozta meg az árát.


*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Méhlegelő
« Válasz #603 Dátum: 2015. Május 14. 11:24 »
Szia Zűmi !  Kőszőnőm kérdésed , jól vagyok , és a  méheim is  . Repcém az nem lett semmi , az akác lesz az első gyűjtésem . A gyűmőlcs fákat látogatták  rendessen  és igy valahogy ki maradt a repce . Nem is bánom hogy igy alakult , a fő az akác amit most gyűjtenek .  Nem tűntem el csak , ezt a fránya járdát csinálom  . Én hűlye be válaltam, most aztán rohanok minden hová . / fűnyirás , a járda betonozás , lapozás / folytassam ?   Annak meg őrűlők hogy  másnak is tetszik az írásom  , de mások okosabbat írnak  . Ez igy helyes , egymástól tanulunk .   Na megyek is !  Űdv .  Antal

Antal!
Most csak a méhekre koncentrálj! A többi munka megvár elhiheted:)
Szaporítasz idén?
Tegnap milyen idő volt felétek?
Nálunk 00:00 órakor kezdett el szakadni meg viharos szél! De talán nem tett kárt az akácosban.
Remélem megteszi a mai fülledt párás idő a hatását!
Én tegnap végeztem a repce pörgetéssel nem panaszkodom.....

NEHÉZSÉGET!!

Üdv Zümi
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:Méhlegelő
« Válasz #604 Dátum: 2015. Május 14. 11:58 »
111
« Utoljára szerkesztve: 2019. November 30. 21:43 írta kivancsi111 »

Re:Méhlegelő
« Válasz #605 Dátum: 2015. Május 14. 12:04 »
111
« Utoljára szerkesztve: 2019. November 30. 21:42 írta kivancsi111 »

Re:Méhlegelő
« Válasz #606 Dátum: 2015. Május 14. 12:23 »
Egy álló 500-ast és egy vándor 150-est nem lehet összehasonlítani. A vándor 500-ast és a vándor 150-est lehet, vagy ha mindkettő álló. Egy vándor 500-ashoz nem kell teherautó és egy megfelelő jármű, amivel terepen lehet közlekedni? Csak az úrhatnámok akarnak bemenni rossz úton a méhekhez? Nem értelek. Ha te nem vándorolsz sehova, akkor nyilván nem kell teherautót se venned, se bérelned. De hány 500-as állomány tud ma Magyarországon gazdaságosan állóméhészkedést folytatni? Biztos vannak ilyenek is, főleg olyan helyen, ahol vagy van helyben jó akác, vagy napra, a kieső bevételt meg család eladásból pótolják. De nem ez a jellemző. Aztán mi van akkor, ha az állandó telephelyed környékén lefagy az akác, vagy nem vetnek naprát? Akkor mégis csak kell teherautó után szaladni? Vagy ha több százas állományok települnek köréd, ahogy az ma már egyre gyakoribb. Akár állandó telephelyekkel is.

*

bekesm

  • ***
  • 168
  • HUNOR/12
Re:Méhlegelő
« Válasz #607 Dátum: 2015. Május 14. 12:30 »
T. Jenő & Irido!
Elkanyarodtunk a lényegtől!
Arra kellene figyelmet fordítani, hogy a méhészkedéssel kacérkodókban ne keltsünk hiú ábrándokat.
Egy méhészet létrehozása (legyen az csak 10 – 30 családos) igen nagy anyagi áldozattal jár. Kezdve a telephely létrehozásától, a saválló pergetőn át a méhlakásokig, a hozzá tartozó számtalan kütyüvel. Nem elég azt gondolni, hogy meglesznek azok a méhek a kertvégén. Aki így gondolkodik az megalapozza a szomszédi rossz viszonyt, a méhek mérgezését. „jó lesz a horganyzott pergető” igen a mézbe kerülő mérgező horgannyal együtt. És ha vándorlásra kerül a sor, mi mindent kell számba venni, milyen logisztika kell. Ha mézünket ki akarjuk szerelni milyen technológiai, anyagi elvárásoknak kell megfelelni.  Beszélni kell még a méhész egészségéről, nem igen dicsekszenek a méhészek a gerinc problémákról, az átesett gerincsérv műtétekről.
A támogatásokról;
Jenő jól írja, hogy a piac majd szabályozza magát. De! A piaci szabályozáshoz működő piac kellene, és többek közt nem átgondolatlan támogatási rendszer.
Amikor elfogy a fóka tovább nem jó támogatni a vadászatát! Inkább védeni kell a meglévő populációt. Fordítsuk át a méhészetre.
Támogatás kell!
Egy „MÉHÉSZ” ismerősöm fejtegette. „Méz alapú támogatás kell” Amit én úgy értettem, hogy a méhész által bizonylattal leadott, értékesített méz után kell a támogatást kitalálni.
Megszűnne a méh nélküli kaptárak támogatása, aki termel és hozzájárul a közjóhoz azt kell támogatni!
Jenő nem tudod ki mondta ezt?
Attila! Bocsánat nem tartozik a méhlegelő témájához.

Re:Méhlegelő
« Válasz #608 Dátum: 2015. Május 14. 12:34 »
Ezt már sokan mondtuk, mondták, hogy a termelést kellene támogatni, vagyis az igazolt leadott méz után kellene támogatást adni, de erre azt mondják az okosok, hogy Unióban az ilyen típusú támogatások nem engedélyezettek.

*

irido

  • ****
  • 488
Re:Méhlegelő
« Válasz #609 Dátum: 2015. Május 14. 13:04 »
Bekesm!
Szerintem nincs ellentmondás közöttünk. Én is így látom a helyzetet. Csak annyit tettem hozzá, hogy ahol elszabadulnak a dolgok a valóságtól, ott a korrekció is jönni fog. Előbb-utóbb az lesz a téma, hogy a méhészet az, ahol a legkönnyebben el tud szállni a befektetett tőke. Ki fog durranni a lufi. Az marad meg, aki alkalmas. (Nekem pl. lehet, hogy a gerincem miatt kell a hordóim számát csökkentenem. Ez is alkalmassági kérdés. Másik eset, hogy növelem a hordók számát alkalmazottal. Saját magam nem tudom még, hogy miképp lesz. 25 évnyi méhészkedés után. Aki még nem pergett ki egy évben sem 50 hordónyi mézet, az honnan tudja, hogy képes lesz százra? Megtiltani nem lehet neki, hogy belevágjon. De ha alaptalanok a számításai, akkor azt is vállalni kell, ha elbukja. )

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Méhlegelő
« Válasz #610 Dátum: 2015. Május 14. 15:18 »
A csend azt mutatja, hogy a méhek dolgoznak. Hallottam már 5 kg/nap emelkedést az idei akácró. Többeknek túllépte a 10-et is az elmúlt napok összesenje, a déli részeken. Persze a dandár csúszik vagy eső elmossa.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Méhlegelő
« Válasz #611 Dátum: 2015. Május 14. 15:40 »
A csend azt mutatja, hogy a méhek dolgoznak. Hallottam már 5 kg/nap emelkedést az idei akácró. Többeknek túllépte a 10-et is az elmúlt napok összesenje, a déli részeken. Persze a dandár csúszik vagy eső elmossa.

Laci!
2. akácra felétek vándorlok:) A közép akác nekem tökéletesen megfelel! Tudsz jó akác méhlegelőt részemre? Valami igazán jó helyet? Ahol biztonságban tudhatom az állományom?
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:Méhlegelő
« Válasz #612 Dátum: 2015. Május 14. 21:35 »
Zümi ezt kérdezed?
 "Valami igazán jó helyet? Ahol biztonságban tudhatom az állományom?"
Ehhez a Holdra kell vándorolnod.
A Földön biztonságos hely a méheknek nincs, legalább is Magyarországon.
Nálunk nem csak az "Antilop".
Nagyernyei Attila

Re:Méhlegelő
« Válasz #613 Dátum: 2015. Május 15. 06:27 »
Szia Zűmi ! Tegnap voltam kint , és szépen dolgoznak . Szaporítani nem , csak szinten tartani szeretném a családokat . Remélem , jól sikerűlt a repce és jól is vannak a méheid ?   Neharagudj , de délután  folytatom .  Űdv.  Antal

Re:Méhlegelő
« Válasz #614 Dátum: 2015. Május 15. 12:36 »
Tisztelt Méhészek!
Olvasgattam a Zöld Fórumon a méhészek bejegyzéseit.
Számtalan beírás van a repcén pergetett átlagról, és az akác mérési eredményekről.
Mi itt nálunk a 131 kg-os múltbéli pergetésről értekeztünk napokig.
Szerintem a Fekete-Fehér Méhészklub most sokkal mértéktartóbb mint a Zöld.
Egy hónap múlva meg azon fognak odaát keseregni, a profik elnökével az élen, hogy milyen keveset adnak a kereskedők a termésért?
Nem vagyunk még elég "takti-kussak"!
Most kéne mindenkinek kussolni, és a termelési eredményekről nem tájékoztatni azokat, akiktől utána pénzt várunk.
Jó egy hete leírtam, hogy mindenki kesereg, most meg nyomják a nagy repce pergetési átlagokat, meg a bomba méréseket.
A méhészek egyáltalán nem szerények.
Majd ismét arról fognak panaszkodni, hogy a szomszéd megszámolta a hordóimat, és már ők is méhészkednek.
Ritka egy furcsa logika.
Mindenki örüljön annak amije van, de ne függesszen ki hirdető táblákat, mert befolyásolja az árakat.
A becslést hagyjuk meg a kereskedőknek, a szájhősök meg hallgassanak.
Arról nem is beszélve, hogy még mindig itt tartanak....
"Szorgalmasan írogatjátok az átlagokat,de minek az átlagát? Betelelt családszám?( ezt kellene) Kitelelt családszám? Esetleg össze rakott termelő családszám? A megmaradt koronásról ne is beszéljünk,mert ahol a fele állomány elment ott az is bent van ...Nagyon nem mindegy..."
Figyelmetekbe ajánlom, hogy mi ezt itt már rég kitárgyaltuk.
Csak és kizárólag a tavaly ősszel a méhegészségügyi felelős által felmért méhcsaládok száma, a pergetési átlag alapja, mert ez minden termelési év kiinduló pontja, az összes más számítási mód hibás, egy laza össznépi hülyítés.
Vagy írják mellé, hogy ez a termelő méhcsaládoktól pergetett termés átlaga, akkor korrekt.
Téli veszteség nem volt?
Anyátlan, herepetéző nem volt?
Lerajzott nem volt?
Meszes nincs?
Sokan írnak a sétálásról, mégis 16kg-os repcepergetés?
Igen, mert az összes bomba.
Hiszi a piszi.
Nagyernyei Attila