Méhlegelő

  • 2754 válasz
  • 1182546 megtekintés
*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Méhlegelő
« Válasz #570 Dátum: 2015. Május 11. 23:19 »
veva!

Azt írod, hogy kiteszel üres kaptárt néhány mézes kerettel és óvatos vagy! Hát ez minden, csak nem óvatosság! Még ha esetleg műlépes kereteket tennél be, akkor azt mondanám, hogy elővigyázatos vagy, de így csak a szerencsédnek és nem az óvatosságodnak köszönheted amiért még nem nyelted be a nyúlóst!

Nb18

Re:Méhlegelő
« Válasz #571 Dátum: 2015. Május 12. 06:49 »
Vagy éppen ő terjeszti, egy esetleges fertőzött léppel. Sok keresgélő méh is megjelenhet, a virágzás elején, és főleg a végén.

Re:Méhlegelő
« Válasz #572 Dátum: 2015. Május 12. 09:25 »
mézes keretet kitenni rajnak vándorméhészek közelében?????????? :o
Üdv:robi

Re:Méhlegelő
« Válasz #573 Dátum: 2015. Május 12. 09:59 »
Tisztelt Méhészek!
Litterae és Robi 75 is megondta meg a franklót, de ezt én már kétszer leírtam.
Három bomba akácon egy évben, NB 2 családosban.
Ez akáconként 21-22 kg/ méhcsalád.
Mi ebben a hihetetlen?
Mortimer!
Igen 102 kg-os volt a mérleges kaptár össztömege, amikor felpakoltuk.
72-őt a szólóra, 72-őt a pótkocsira.
Szegény IFA.
Nagyernyei Attila
102 kg volt az össztömege mindenestől (kaptár, méhek, akác előtti méz), aztán Salgótarjánban meg 131-et mért a virágzás végén? Vagy csak én nem értem?
Vagyis kezdem már kapisgálni. Gondolom kipergetés után mindig nullázta a mérleget. Engem csak ez az induló 102 kg zavart meg.
« Utoljára szerkesztve: 2015. Május 12. 10:09 írta Mortimer »

*

irido

  • ****
  • 488
Re:Méhlegelő
« Válasz #574 Dátum: 2015. Május 12. 13:00 »
Mortimer!
102 kg-os kaptárakat vittek a mérleges alapján az IFÁ-val. Ez kb. 15 tonnás rakomány volt. Magyarán a 24-es NB -ben átlagosan több , mint 3 kiló méz volt keretenként. Tehát tele volt mézzel. Amit kipergettek, újra behordták, majd megint kipergettek. A kipergetett méz össz. tömege volt 131 kg.  Attila a 131-et nem tudja tanúsítani, de azt igen, hogy az első fuvar alapján a kaptárak tele voltak. Ezt pedig még két dandár követte.
Akkoriban egyébként úgy szólt a hír, hogy világrekord méztermés született. Azzal a kitétellel, hogy  az egy kaptárból kipergetett méz alapján. Azt már nem tette hozzá az illető, aki ezt mondta, hogy ugye nem egy pergetésből származik az eredmény , és nem is egy családtól, mert a 24-esben 2 kettő családot szoktak tartani. Tehát egy kultúrán történő mézgyűjtés eredménye két családtól, de egy kaptárból. De túl van ragozva a dolog. A Buchinger mestere  ennek a kaptárnak, de a szakmának is. Tehát 65,5 kg pergetett akácméz/ család három akácon. Egy család egy akácon is képes lehet ilyen teljesítményre. A lényeg azon van, hogy ezt hány családdal, illetve a családok hány százalékánál képes elérni a méhész. Kétszázból tíz családnál, a többinél a harmada, mert megrajzottak, vagy húszból húsz családnál tízévente egyszer. Minden viszonylagos.

Re:Méhlegelő
« Válasz #575 Dátum: 2015. Május 12. 14:34 »
2009-ben NB 24-es egy családos 130kg, NB 24-es kettő családos 140kg-ot mutattak a mérlegek egy akácon !!!!!

Re:Méhlegelő
« Válasz #576 Dátum: 2015. Május 12. 14:46 »
Köszönöm Irido, így már értem.

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Méhlegelő
« Válasz #577 Dátum: 2015. Május 12. 14:58 »
Sziasztok!

Az egyik helyi kollégámnak vannak egyedi kétanyás kaptárai. Az alsó és értelemszerűen a felső lécek 5 centivel hosszabbak mint az Nb méret. Az oldalléc hossza ugyanaz. Ha megdurrantják akáckor a kaptárt, eléri a súly a 180-190 kg-ot. :o

Nb18

*

bekesm

  • ***
  • 168
  • HUNOR/12
Re:Méhlegelő
« Válasz #578 Dátum: 2015. Május 12. 16:36 »
Na-ja!! 102-130-180-190 Szorozva 2000-rel. Milliós támogatások, Kevés a méhész, sok a méhlegelő. Munka semmi, csak kimeregetni a mézet vödörrel a kaptárból! Terepjáró, Havai, emeletes villa.
Ugyan-már emberek!

Re:Méhlegelő
« Válasz #579 Dátum: 2015. Május 12. 19:25 »
Bekesm! ne ijedj meg,ebben sincs nagy durranás, az ilyen kaptárok önsúlya méhekkel nettó 140-150 kg :D
Üdv:robi

Re:Méhlegelő
« Válasz #580 Dátum: 2015. Május 12. 19:48 »
Zümi,Robotur,Nb18 !
Nem igazán szeretnék népszerű lenni nálatok. Inkább a kaptárba menjen a raj, mint a kéménybe. Nektek ment már raj a kéményetekbe? Nem kívánom senkinek. Ha otthon, nálatok az almafára költözik egy raj, akkor azt nem fogjátok be ? Lehet, hogy rosszul fogalmaztam, de nem pályázom idegen rajokra. CSak arra akartam felhívni  a figyelmet, hogy elég furcsa az, ha valaki  éjszaka vándorol és már másnap rajzik is az állománya. A nyúlósról csak annyit, ha itt felüti a fejét, akkor egész Bács-Kiskunt le lehet zárni.Különben az állomány éppen ezért nem itt van .

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Méhlegelő
« Válasz #581 Dátum: 2015. Május 12. 21:10 »
Idézet
Inkább a kaptárba menjen a raj, mint a kéménybe. Nektek ment már raj a kéményetekbe? Nem kívánom senkinek.

Veva!
Tűzoltó barátom rengeteg rajt szed le extrém helyekről, köztük kéményből is! Eszembe nem jutott egyszer sem, hogy hazahozzak egyet is!
Csak halkan megsúgom, megsemmisítik ezeket a kóbor rajokat.
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Méhlegelő
« Válasz #582 Dátum: 2015. Május 12. 21:27 »
Elég nagy butaság ezeknek a megsemmisítése. A nyári napforduló előtti rajok egészségesebbek, mint bármelyik kaptárunkban levő méhcsaládok.
Nem ugyanez a helyzet az augusztustól októberig elinduló rajokkal, hiszen azok a betegségtől megszabadulni kívánó méhcsaládok. Ezeket már nem érdemes befogni, mert többnyire halálukon vannak.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Méhlegelő
« Válasz #583 Dátum: 2015. Május 12. 21:32 »
Zümi,Robotur,Nb18 !
Nem igazán szeretnék népszerű lenni nálatok. Inkább a kaptárba menjen a raj, mint a kéménybe. Nektek ment már raj a kéményetekbe? Nem kívánom senkinek. Ha otthon, nálatok az almafára költözik egy raj, akkor azt nem fogjátok be ? Lehet, hogy rosszul fogalmaztam, de nem pályázom idegen rajokra. CSak arra akartam felhívni  a figyelmet, hogy elég furcsa az, ha valaki  éjszaka vándorol és már másnap rajzik is az állománya. A nyúlósról csak annyit, ha itt felüti a fejét, akkor egész Bács-Kiskunt le lehet zárni.Különben az állomány éppen ezért nem itt van .



Nem furcsa az csak jók a méhei. :D
Üdv:robi

Re:Méhlegelő
« Válasz #584 Dátum: 2015. Május 12. 21:39 »
Ma északon jártam, pár helyen körülnéztem, szerintem az alföldön lényegesen nagyobb kárt okoztak a fagyok mint fent. Szerintem ha az időjárás nem szól közbe fent is lehet majd egyet pörgetni.
Új helyet kellett keresnem, sajnos a régit birtokba vették a kecskék, és én mint szelíd ember senkinek nem akarok kecskét venni. Jobb a békesség.

Üdv. jani bátya