Méhlegelő

  • 2732 válasz
  • 1179553 megtekintés
Re:Méhlegelő
« Válasz #450 Dátum: 2015. Március 03. 17:14 »
Üdv!
Nem hiszem hogy a forró víz jót tenne a csírázóképességnek. :)
Ismerős csemetekertész nem is koptatja az akácmagot mert szabálytalan alakja miatt nem nagyon lehet.Ő 1-2 napig áztatja kora tavasszal amikor az idő engedi,laza könnyen felmelegedő frissen trágyázott talajba veti,öntözés mellett őszre kész a csemete 60-120 cm-es.

Re:Méhlegelő
« Válasz #451 Dátum: 2015. Március 03. 18:41 »
Pedig ez egy bevett eljárás, a Méhészet egy régi számában olvastam. (Talán úgy, 2000 környéki példányban)..
Viszont itt bővebben, és több eljárás is található: http://www.erdeszetilapok.hu/?page=arch_view&id=6774

*

BT

  • *
  • 7
Re:Méhlegelő
« Válasz #452 Dátum: 2015. Március 03. 19:32 »
Üdvözlet Mindenkinek!

Tamás vagyok és csemetekerti erdészként dolgoztam négy évet. Annyit szeretnék hozzáfűzni a témához hogy a csiszolóvásznas maghéjsebzés (szkarifikálás) működik. A csemetekertben mi ezt betonkeverőbe ragasztott csiszolópapírral végeztük ha nem előre elkészített mag volt vásárolva. Ennek ellenére szerintem sokkal egyszerűbb megvásárolt csemetét telepíteni ami 10 ft/db ártól könnyen beszerezhető. Ültetése ékásóval jól megszorítva a földet egyszerű. Remélem tudtam segíteni.

Re:Méhlegelő
« Válasz #453 Dátum: 2015. Március 04. 14:03 »
Mi a koronaakác magot forráztuk sé szépen kikelt vetés után.

Re:Méhlegelő
« Válasz #454 Dátum: 2015. Március 04. 21:06 »
Üdv Mindenkinek!
Alap szakmám kertész... mi anno úgy tanultuk,hogy a magas hőmérséklet jelentősen rontja a magok csírázóképességét.Lehet,ha csak rövid ideig tart a hőhatás nem befolyásolja a csíraképességet.

Re:Méhlegelő
« Válasz #455 Dátum: 2015. Március 06. 11:54 »
Tirpákbokri!

Alapképzettségemet tekintve az én szakmám is kertész lenne...

A kemény maghéj feltárására a szkarifikálás mellett a másik bevett gyakorlat a forrázás. Semmilyen káros hőhatás nem éri az ilyen héjú magot, a mag sima áztatása pedig nem elegendő a jó csírázáshoz, a csak áztatott akác mag rossz arányban csírázik, "elfekszik". Az akác magját az erdészek egyébként nem a hüvelyek begyűjtésével nyerik nagy tételben, hanem a talajban lévő mag-bankot hasznosítják, azaz a felső talajréteget lefejtve rostálással és mosással gyűjtik. A talaj mag-bankja elképesztő mennyiségű magot jelent, s akár negyven év múlva is nagyon jó csírázó-képességű magvakat tartalmaz. A hőhatás az akác esetében nem káros, ha Vivaldi barátom írna ide, megerősítené, hogy egy erdőtűz után milyen arányban csírázik ki a talajban "szunnyadó" akác magkészlet.  Minderről részletesen beszélgettünk már a méhész fórumon is, ott a témát alaposan kiveséztük.

Re:Méhlegelő
« Válasz #456 Dátum: 2015. Március 07. 19:47 »
 Petronius arbiter!
Nem szoktam akácot vetni,csemetét veszek.Ismerős csemetekertész áztatja a magot és évente milliós tételben állít elő akáccsemetét...De biztos úgy van ahogy írod... :)

Re:Méhlegelő
« Válasz #457 Dátum: 2015. Március 10. 19:09 »
Tomipapa ebben a témában mindíg ott van a szeren, mivel ez a szakterülete. Ebben hihettek neki.

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Méhlegelő
« Válasz #458 Dátum: 2015. Március 11. 06:57 »
QUQURIQ !!!

Van egy kérdésem!
Kaptam tavaszi repce magot.
Mikor vessem el úgy, hogy csak akác vége után virágozzon.
Azt tudom, hogy a mezőgazdák a zabvetési időt javasolják.
A virágzás kezdetéről sehol nem találtam adatot.
Állítólag a csigák elpusztulnak magától a növénytől.
Köszönöm!
Kiskakas!

Re:Méhlegelő
« Válasz #459 Dátum: 2015. Március 20. 16:19 »
....
Skype: nagyati74

A földi javak közül a legigazságosabban az ész van elosztva. Mindenki azt hiszi, neki van belőle a legtöbb.

Re:Méhlegelő
« Válasz #460 Dátum: 2015. Március 22. 18:07 »
QUQURIQ !!!

Van egy kérdésem!
Kaptam tavaszi repce magot.
Mikor vessem el úgy, hogy csak akác vége után virágozzon.
Azt tudom, hogy a mezőgazdák a zabvetési időt javasolják.
A virágzás kezdetéről sehol nem találtam adatot.
Állítólag a csigák elpusztulnak magától a növénytől.
Köszönöm!
Kiskakas!

Üdv.
Felénk a napokban vetették a tavaszi repcét,azt mondta a gazda(méhész),akác után virágzik.amúgy a zabot ideje elvetni.

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Méhlegelő
« Válasz #461 Dátum: 2015. Március 22. 20:35 »
QUQURIQ !!!

Nagyon kösziaz infódat!
Ma már az árvacsalán is elkezdett virágozni.

Kiskakas!

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Méhlegelő
« Válasz #462 Dátum: 2015. Március 22. 21:12 »
QUQURIQ !!!

A tárkonyos is és a káposztás malac is fenomenális volt. Az elő ital, és az utó öblítő is elérte mindenki tetszését.
Hát a gyökér szedés meg igen sz…r munka! a vakondok is megirigyeltek bennünket.
Nagyon sérülékeny a gyökér az ásótól, ami meg kuka.
600 gyökér dugványt sikerült elültetni. (ebéd után meg teli hassal igen rossz a hajlongás)!
Az erdő talaja elég nedves, már a föld alatt elindult az élet, mert találtunk gyökér új hajtást.
Most így megértettem, hogy miért nem foglalkozik senki az ilyen szaporítással.

A megértő Kiskakas!   :o
 

Re:Méhlegelő
« Válasz #463 Dátum: 2015. Március 30. 21:02 »
Sziasztok!
Kismórágy közelében 5 hektáros sárgabarackos megporzásához kérnek méhcsaládokat.
A hely villanypásztorral védett, bekerített!
A barackfák most kezdenek virágozni, nagy része bimbós állapotban van.
A rakodásban, szállításban segítenek!
Telefon: 30/587-5661
Ha valaki úgy dönt, bevállalja a vándorlást, kérem jelezzen.
Előzetes méhegészségügyi vizsgálat, és papír nélkül ne vándoroljatok!
Mellesleg, pont utána következik a fűz, és az is van a környéken bőven.
(Közelebb ne gyertek hozzám!)
Én azért nem tudtam vállalni, mert hazajönnének a méhek.
Nagyernyei Attila

Re:Méhlegelő
« Válasz #464 Dátum: 2015. Április 04. 06:40 »
Sziasztok!

A lila színű területeken -3 és -6 közötti hőmérsékléteketet mértek. :-(

Aki nincs regiszrálva és nem látja a hőtérképes felvételt: Borsod-Abauj-Zemplén, Bács-Kiskun megye északi, Hajdú- Bihar, Nógrád, Pest, Tolna , Baranya, Somogy, Győr-Soppron, Veszprém megyében vannak a lila foltok.

A lila színű leghidegebb területek között és közelében is fagyott kb. -2 Celsius körül.

Nálunk (Sz.-Sz.-Bereg megye Kisvárda környéke) az idokep.hu szerint a környéken most csak - 1, -2 fok van, de az 1 cm jeget megtaláltam a Stema ponyváján ugyanúgy mint 2014.-ben az április 10.-ei fagy alkalmával.
Szabolcsban már tegnap este is volt ahol fagypont közelében volt a hőmérséklet, és - 4 körüli fagy is volt reggelre de nem lett lilának jelölve a terület.

Szóval tájékozódjon mindenki!

Várjuk a híreket...
« Utoljára szerkesztve: 2015. Április 04. 07:23 írta Tóth Zoltán »