Méhlegelő

  • 2703 válasz
  • 1172539 megtekintés
*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Méhlegelő
« Válasz #60 Dátum: 2014. Május 01. 19:32 »
 QUQURIQ!

Üdv. mindenkinek!

Gyönyörű az akác, eső is esett bőven, legalább is itt délen, persze keleten é s nyugaton is!
Na végre az ország közepe is kapott esőt.
Az akácon ma már 0,5 kg hordás volt.
Freccsentek a keretek.
Persze a java még a jövő hét elején indul.
Jól mossátok ki a mézes hordókat mert igen nagy szükség lesz rájuk!!!

A jövőt látó KIskakas!

Re:Méhlegelő
« Válasz #61 Dátum: 2014. Május 01. 20:07 »
Én remélem, hogy jobban látod a jövőt kiskakas mint az időjárás előre jelzők, jelentős és jó pár napig tartó  lehűlést jósolnak. Hogy mi lesz ebből? A legöregebb indián sem tudja.

Üdv. jani bátya

Re:Méhlegelő
« Válasz #62 Dátum: 2014. Május 01. 21:19 »
Jani Bátya!
A csapadék nagyon jót tett a virágzás előtt álló akácosoknak.
Már ma piszkálták a virágokat a méhek. Tolna megyében egyenleg, és néhány tíz dekás gyarapodások voltak.
Hétfőtől jó idő, akkor elindulhat a 2014-es akácszezon.
Az idén azt "jósoltam", hogy május 7-8 előtt nagy durranásra ne számítsatok.
Attól kezdve drukkolhatunk.
Ha bejön Kiskakas jóslata, javasolnám, hogy pörgetéskor a főmenü kakaspörkölt legyen.
 ;D
Nagyernyei Attila


Re:Méhlegelő
« Válasz #63 Dátum: 2014. Május 01. 21:33 »

Mézes körutat szerveznek a méhészek a Mecsekben
2014. május 1. 14:05 H. Zs. (Dunántúli Napló)
Pécs | Egy új kezdeményezés, a Mecseki Mézes Körút mutatkozott be – mézkóstolóval egybekötve – sajtótájékoztató keretében.
Mik ezek?

A körutat a borutak mintájára tervezik kialakítani ötven méhész közreműködésével. Mint Kovács Dezső ötletgazda, projektkoordinátor elmondta, céljuk a kiváló minőségű mecseki kézművesmézek és méhészeti termékek népszerűsítése, a helyi értékesítés elősegítése, ezáltal a „Mecseki Minőségi Méz” különleges helyi márka megteremtése. A program egységes fellépést és kínálatot biztosít a régió turisztikai piacán, ezen felül pedig marketing- és szakmai tanfolyamokat szervez a méhészeknek, s tervezik a mézlovagrend létrehozását is.

A cikk a hirdetés után folytatódik

– Sajnos ma a méz legnagyobb mennyiségben nem helyi termékként, hanem a termelőktől felvásárolva és összeöntve, hordós kiszerelésben, több áttételen keresztül kerül a hazai vagy külföldi piacra. A hazai méz 80 százaléka akácmézként vagy vegyes virágmézként megy exportra. Ezen szeretnénk változtatni, és elérni, hogy a hazai rendkívül alacsony mézfogyasztás – 60-80 dkg/fő évente – emelkedjen, minél több méhész foglalkozzon értékesítéssel, a rendezvényeken való bemutatkozással – mondta Kovács Dezső.

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Méhlegelő
« Válasz #64 Dátum: 2014. Május 01. 22:02 »
QUQURIQ!

Hát igen, én is szeretem a kakas (babos) pörköltöt nokedlivel, fejes salátával! :)
Csak a kapirgálós jöhet számításba!
Az akácra visszatérve, sajnos elég szeszélyes lesz az idei akác szezonunk.
Sok szél, felhős-napsütéses égbolt. A déli és a középső országrészben még a jégeső is cifrázza a tavaszunkat.
Május 7 körül intenzív zivatar. Sajnos ami a nagyobb baj az, hogy 11. és 12. heves zivatarok. Ez pedig az akác végét jelenti. Pedig még az idén tovább is virágozna, mert igen jó a virág korbeli különbsége. Sajnos erre az időre elég nagy vissza hűlés is várható!
Na, így kezdjük a fenti akácot.
A nógrádi akác eleje elég jó lesz. 18 körül megint zivatar. 20-21 már 30 C fok meleg lesz! Ez viszont már nem érinti a fenti akácot! De a 30 fokról pár nap alatt vissza hűl 15 C-ra. Így köszönt ránk június hava!
Na most már lehet fenni a késeket, hogy a kakasok ne káráljanak ilyen hülyeségeket!......de sajnos ez mind igaz!

A jövőbe látó Kiskakas!

Re:Méhlegelő
« Válasz #65 Dátum: 2014. Május 03. 08:42 »
Tisztelt Méhészek!
Tegnap vidékünkön többször heves zivatarokkal tarkított, borsónyi jégesővel megturbózott időjárás volt.
Tamási úszott, de nem kímélte az időjárás megyénk déli részét sem. Olyan "Medárdos" érzésem van.
Amennyiben jövő hét elején elvonulnak a zivatart okozó felhők, ennek a csapadékos időszaknak csak az előnyét fogjuk élvezni. Róth László salgótarjáni méhész előadását többször hallottam, Szekszárdra én hívtam előadónak.
Pont erről szokott beszélni. Tehát eddig ez jó volt! Nem kéne a pánikot kelteni, mert a 2014-es akácszezon még  el sem kezdődött. Tegnap ahol homokos, melegebb részeken már kinyílott annyi virág, és az idő is kegyes volt, fröcsögtek a repce pörgetéskor a keretek. Az akác így szokott indulni. Még néhány nap a lehűlés után és minden méhész szebbnek látja az életet. :)
Emlékeim szerint 1987-ben az akácvirágzás kezdetétől négy napon keresztül esett az eső. A méheim ki sem tudtak jönni a kaptárból. Metszőollóval levágtam egy virágfürtöt, és betettem a menekülő térbe. Pár perc múlva ellepték a méhek.
Az ötödik nap délután megjött az amire vártam.  Estig 7 kg-ot emelkedett a mérleg, amiből másnapra 5 maradt. Szép eredmény lett
Ezért kellenek bomba erős, de még nem rajzani akaró méhcsaládok,hogy rövid idő alatt ki tudják használni ezt a csodálatos legelőnket.
Többször írtam már, most nyomatékosítom. Ez egy kötéltánc. Ha túl erős nem dolgozik, rajzik. Ha gyenge, alapból kevesebbet gyűjt. A közepes a tuti,mert az a méhcsalád akar.
Ezt a harmóniát kell a dandárvirágzás és a méhcsaládok ereje között eltalálni.
Pont eddigre legyen a maximális méhtömeg. Tessék mondani ezt, hogy lehet megcsinálni?
Ezt úgy hívják MÉHÉSZET! Ehhez kell a szakértelem, a többi csak rizsa.
Buchinger György írása a MÉHÉSZET szaklapban, sok mindenre választ ad.
Nagyernyei Attila

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Méhlegelő
« Válasz #66 Dátum: 2014. Május 03. 08:58 »
Sziasztok!

Én tegnap, tegnapelőtt pörgettem. Nem használtam lesöprőt, hanem úgy ráztam a kereteket. Hát mit ne mondjak, fröccsent rendesen. A néha-néha megmozduló enyhe szél akácillatot hozott.
Ha az időjárás kegyes lesz hozzánk, (ránk férne) akkor szép eredményt produkálhat az akác.
Nehézséget Mindenkinek!

Üdv.: Nb18

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Méhlegelő
« Válasz #67 Dátum: 2014. Május 03. 11:51 »
Üdv NB18!
Neked is nehézséget a kaptáraidba!
« Utoljára szerkesztve: 2014. Május 03. 11:57 írta zümi »
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:Méhlegelő
« Válasz #68 Dátum: 2014. Május 03. 18:06 »
Ma délután furcsa dolgot figyeltem meg. Az akácfákon a virágfürtök tele vannak ledermedt méhekkel. Nem egy két méhecskéről van szó, szinte minden fürtön kettő három .Vajon vissza térnek e ezek az egyedek a családjaikhoz.
Ne legyen igazam de ez az időjárás nagyon nem jókor jött az akácméz termelésre akárki akármit mond is. A megázott virágfürtök nagyon gyorsan vesztik el fehér színüket és sárgulnak sorvadnak el és hullanak le a fákról.
A szél sem nagyon nagy barátja a méztermelésnek. Ha nem változik hamarosan az időjárás bizony bajok lesznek az akácmézzel. :'(

Üdv. jani bátya

Re:Méhlegelő
« Válasz #69 Dátum: 2014. Május 03. 20:27 »
Jani bátya!
A ledermedt méheket a nektár illata csalta ki.
Mivel hideg ázott a virág, a méh a nagy igyekezetében teljesen átázik, teste lehűl és rádermed.
Ha utána nem süt ki a nap, mind elvész. Ez a természet rendje, nekünk pedig nagy fájdalmunk mellett, érzékeny veszteség.
A csapadék a virágzás ebben az állapotában nem okozna gondot. A szél viszont nagy bajt csinál.
Az ázott virágot ha megfújja, a benne lévő nektárt gyakorlatilag kimossa, és kiszárítja. Ez és a köd csinálja talán a legnagyobb kárt.
Na de nézzük a dolgok kellemes oldalát. A méhveszteség néhány napon belül pótlódik, észre sem fogod venni.
Az akácvirágok nagy része még bimbóban van, azokkal nem lesz semmi gond,hétfőtől jobb időre számíthatunk.
A méhecskék holnap pihennek, és maradjanak is otthon ennek drukkoljunk most, mert a ledermedés még nagyobb lehet.
Minden évet úgy aggódunk össze, ha meg jól fog sikerülni az árakkal lesz a baj.
Most nem is a kereskedők hordós áraira gondolok elsőként. A méhészek,olyan jó magyar szokás szerint alávágnak egymásnak.
El lehet felejteni a 2000-2500-as kínkeservesen kiszenvedett üveges árakat.
Ismét 1500 Ft-ért adja majd a zöme a friss termést. Ha mindenki maradna legalább a mostani árakon, akkor a vevő kénytelen ezen vásárolni. Esély sincs erre.
Tegnap volt nálam a méheknél egy vevő jelölt. Nem vásárolt akác mézet, mert Véménden a Zoli jóval olcsóbban adja mint én.
Mondtam neki, akkor tessék a Zolinál vásárolni, és mentem volna. Erre azt válaszolta, de a Zolinak már elfogyott.
Elég nehéz volt ezek után jópofát vágnom.
Egy évet tartom a termést,hogy kihúzzam az új mézig, a vevő jelölt meg fikáz. Ő dönt, nála van a lóvé.
Még jó,hogy a feleségem szokott kiszolgálni.
Én ezt nem bírnám.
Nagyernyei Attila

Re:Méhlegelő
« Válasz #70 Dátum: 2014. Május 03. 21:04 »
http://idokjelei.hu/2014/04/vulkani-hamu-lehules-elelmiszerarak/ TÉNYLEG VALAMI NINCS RENDBEN AZ IDŐJÁRÁSSAL !!!!!!
« Utoljára szerkesztve: 2014. Május 04. 09:01 írta mézengúz »

Re:Méhlegelő
« Válasz #71 Dátum: 2014. Május 03. 21:11 »
Ettől féltem!Elegem van már ezekkel az 1500.-as Akác árakból,ennyire becsüli a munkáját,meg e méhekét is!

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Méhlegelő
« Válasz #72 Dátum: 2014. Május 04. 10:59 »
Nyugi! Ami igaz Észak-Amerikára, az nem biztos, hogy igaz Európára. Főleg nem igaz a Kárpát medencére. Inkább a globális felmelegedés jellemző. Amit a hír hoz lehűlés, az csak átmeneti és ahogy látom Észak Amerikára és ott is csak a most elmúlt télre jellemző. Az európai tél nagyon enyhe volt és a tavaszunk se volt eddig hűvösebb a szokásosnál.

Vannak szokatlan elemek az időjárásban, de azok sokkal inkább a felmelegedés jeleit mutatják és nem a lehűlését. A gyenge méhcsaládokat a január meleg becsapta és azért pusztultak el, mert fiasítást neveltek abból a nagyon kevés tartalékból, ami volt nekik. Aztán persze ahogy jött a téli hideg, el is pusztultak.

A mostani hűvös esős idő elég gyakori jelenség. Ezt nehogy már rendkívülinek tekintsétek.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Méhlegelő
« Válasz #73 Dátum: 2014. Május 04. 11:06 »
Sziasztok!
Szomorú vasárnap?
Nem kell annyira elkeseredni a lehulló virágszirmok látványától.
A síkvidéki korai részek bizony csúnya képet mutatnak. Hajnalban mentem Paksra, az útszéli erdősáv akácvirág szirmai betakarták az aszfaltot. Ez elszomorító, de most nagy jelentősége van a sok csapadék által fejlődött dús lombnak. Az erdők belsejét nem fogja tönkretenni a szél, mert a levelek megvédik a virágokat.
Holnaptól szebbnek fogtok mindent látni, és a mérlegek is megmozdulhatnak. Hét közepétől pedig a szájhősöké a terep.
Elindulhat a mért eredményekkel való kérkedés, és a végén már elég komoly méréseket fogunk hallani.
Évek óta vannak olyan méhésztársak, akik bemondják a frankót, aztán pergetésnél csendesebbek.
Az ő adatukat kettővel, néha hárommal kell osztani, esetleg az asszonykát megkérdezni,és már meg is kaptuk a valós eredményt. Szaktanácsadóként ebben komoly rutint szereztem, mert "felhomályosítottak", hogy a kolléga azt az eredményt nyomja amit szeretett volna mérni.
Egyáltalán, hogy kell a napi gyarapodást regisztrálni, mi a számításunk alapja?
Az utolsó előtti napon(mikor közölték velem a "rossz hírt") még ezt előadtam, lehet, hogy kioktatásnak vette a "főnök"?
A célszemély hamarosan elolvashatja a válaszomat.
Nagyernyei Attila
« Utoljára szerkesztve: 2014. Május 04. 11:10 írta Nagyernyei Attila »

Re:Méhlegelő
« Válasz #74 Dátum: 2014. Május 04. 12:12 »
A próféta szóljon belőled, és úgy legyen ahogy írtad!

Üdv. jani bátya