Méhlegelő

  • 2703 válasz
  • 1172941 megtekintés
Re:Méhlegelő
« Válasz #2370 Dátum: 2020. Július 16. 07:39 »
A napraforgó pergetés a kijárók szűkítésével kezdődjön.
Korán reggel, akár hajnalban szoktuk elvenni a mézes lépeket, ezeket a 8 keretes léphordóba tesszük, és irány a pergetés.
A lépek elszedése addig tart amíg nincs kutatás, vagy tele van a teherautó.
Napnyugta előtt, kora este tesszük vissza a kipergetett lépeket, az erre szánt időt már rutinból tudom.
70-80 család lépeinek visszapakolása max. másfél óra.
Ilyenkor a léphordókat szétosztjuk, és a kaptárba villámgyorsan visszatesszük.
Ha jól választjuk az időpontot, nem szúrnak, nem kutatnak.
Mi így csináljuk már nagyon régen, a rakodósok meg szöktetnek, és ők is este teszik vissza "kinyalatásra" a fiókokat.
Nagyernyei Attila

*

P.P.

  • *
  • 22
Re:Méhlegelő
« Válasz #2371 Dátum: 2020. Július 16. 21:55 »
Napraforgó pergetésnél nagyon kell figyelni a méheket. Kezdő méhész nem tudja még megkülönböztetni a kutatásos mozgást, zümmögést. Amikor már észreveszi, akkor már sokszor nagy a káosz és nem tud mit kezdeni a helyzettel. Nem szabad idáig eljutni, inkább hamarabb abbahagyni. Ha két helyen vannak méhek, akkor átmenni a másik telepjhelyre, vagy a másik végére elmenni ha itt gyülekeznek a méhek. Első nap tovább szoktak engedni, a következő napok már egyre rövidebb időt adnak a kaptárbontásra. A kereteket a lehető legkisebb ideig szét hagyni, rögtön "eldugni". A fiókokat ilyenkor aljra tenni, azonnal betakarni. Én azt szoktam mondani a napraforgó után a "lusta" méhészek ideje jön el, mert nem célszerű reggeltől estig kaptárt bontani.
« Utoljára szerkesztve: 2020. Július 16. 21:58 írta P.P. »

Re:Méhlegelő
« Válasz #2372 Dátum: 2020. Július 16. 22:11 »
Kint a határban, pergetősátorban esetleg megoldható a napraforgó pergetése vagy nem érdemes kockáztatni és inkább haza kell vinni ?

Re:Méhlegelő
« Válasz #2373 Dátum: 2020. Július 17. 07:29 »
A pergetősátorban a legkisebb rést is megtalálják a méhek.
Ha hermetikusan le tudod zárni, érdemes megpróbálni, egyébként óriási balhét csinálsz magadnak.
Nagyernyei Attila

Re:Méhlegelő
« Válasz #2374 Dátum: 2020. Július 18. 08:35 »
Nokedli :(, 1 db méhével találkoztam rajta az is megérintette és el is startolt, nem tudom milyen fajta, valami önporzós.
Utánna nyíltak normális táblák is, jo is indult tartott szűk 1 hétig >:(, időjárás megállította.
Üdv:robi

Re:Méhlegelő
« Válasz #2375 Dátum: 2020. Július 22. 13:25 »
Tisztelt Fekete-Fehér Méhészklub olvasók!
Szeretném jelezni, hogy hamarosan karbantartás lesz a honlapunkon.
Magasabb csomagra váltunk, mivel ez a tárhelyünk betelt.
Az üzemszünet akár néhány napig is eltarthat amíg a szolgáltató elvégzi a szükséges módosításokat!

Üdvözlettel:
Nagyernyei Attila
Klubvezető

Re:Méhlegelő
« Válasz #2376 Dátum: 2020. Július 22. 20:58 »
Szervusz Attila!
Csak napraforgó pergetéskor használod ezt a módszert? A keretek méhtelenítését milyen eszközzel oldod meg?
Köszönöm előre segítséged!
Üdv.: Gábor

Re:Méhlegelő
« Válasz #2377 Dátum: 2020. Július 24. 05:46 »
Nem, minden pergetésnél.
Keretek méhtelenítése?
Seprem, rázom a méheket hagyományos módszerrel.
Üdv:
Nagyernyei Attila

Re:Méhlegelő
« Válasz #2378 Dátum: 2020. Augusztus 08. 20:49 »
Végre elindult az aranyvessző, (szolidágó).
Rengeteg virágport gyűjtenek róla, és a mérleg is felfelé billeg.
Jókor jön, mert most kell nyomni a gázt az anyáknak.
Nagyernyei Attila

Re:Méhlegelő
« Válasz #2379 Dátum: 2020. Augusztus 11. 06:49 »
Egyelőre tökéletesen indul a szolidágó.
Rengeteg virágpor, és közel fél kilós gyarapodások vannak, ami arra jó, hogy még egyszer helyzetbe hozza az anyákat.
Akiknek anyagondjaik vannak, ők most simán cserélhetik őket, sokkal jobb a fogadás.
Több méhész jelezte, hogy az idén "nem olyanok a méhek".
Kérdeztem tőlük, hogy ez mit jelent?
Egyszerűen nem olyan népesek, nem szépen petéznek az anyák, és volt egy időszak amikor akadozott a virágporhordás.
Egy biztos ez a szezon felejtős.
Az időjárás egyre szélsőségesebb, és ehhez a méhek ilyen gyorsan nem tudnak hozzászokni.
Remélem marad ez a fülledt idő, mert ez nagyon passzol az aranyvesszőnek, és sokat segít a betelelő élelem mennyiségében.
Nagyernyei Attila

Re:Méhlegelő
« Válasz #2380 Dátum: 2020. Augusztus 17. 06:59 »
Egy kicsit szakmázzunk is, ne csak az OMME választási kampányába folyjak bele.
Az aranyvessző szépen mézel, a méhanyák gyönyörűen petéznek, nagyságuk vetekszik a májusi állapottal.
Három napig "túrtam" a méheket, és az összes 2020-as anyát megfestettem.
A kiválóakat külön megjegyzem például így...csini baba, gyönyörűm, dundika...stb.
Ahogy átvizsgáltam az állományt még 3 anyámat kell azonnal cserélnem, mivel ezek nem ütik meg a szinvonalat.
Akkor, hogy is állok?
5-7 keret "Hunornyi" fiasaim vannak, néhánynak csak 4, de az átlag 6 körüli.
Ebből kettő nyitott, a többi fedett.
Annyit szeretnék még hozzáfűzni, hogy szinte naponta, most már 2 hete 2-2,5 deci serkentést kapnak amiben egy ásványi anyag-vitamin készítményt keverek.
Nem olcsó játék, de az anyák petézésükkel meghálálják.
Privátban megírom akit érdekel.
Tegnap előtt kihagytam a serkentést mert annyira jó hordás volt, hogy nem láttam értelmét.
Most a családok 8-11 kereten vannak, és még egy fészekszűkítés lesz, majd szeptember második hetében.
Akkor jön a vitatott "méz karcolás", amit egy ember igen fikáz, sőt odáig merészkedik, hogy azt állítja valakinek ezért pusztult el az állománya.
A balfékekkel nem tudok mit kezdeni, az ő baja ha nem úgy csinálta, ahogy szájbarágósan leírtam!
Aki pedig veszi a fáradtságot és követi instrukcióimat, ott baj nem lehet.
Az ominózus kollégának felajánlottam annyi méhcsaládomat amennyi a karcolás miatt elpusztult, (ha igaz egyáltalán)aztán kiderült, hogy semmit nem úgy csinált ahogy leírtam.
Akkor pedig vessen magára!
Amit itt leírok azért teljes mellszélességgel vállalom a felelősséget, és mindazoktól elfogadom a kritikát akik érdemben szólnak hozzá.
A többieknek meg dokis beszólással....csend, különösen azoknak akik sosem jártak a méhészetemben, és úgy próbálnak kioktatni.
Kampány ide, kampány oda nem tűröm ha hülyének néznek.
Üdv:
Nagyernyei Attila

Re:Méhlegelő
« Válasz #2381 Dátum: 2020. Augusztus 17. 23:09 »
.......................  ????????????????????????????????????????????????????????  :(
« Utoljára szerkesztve: 2020. November 04. 12:28 írta Zsoka »

Re:Méhlegelő
« Válasz #2382 Dátum: 2020. Augusztus 18. 14:01 »
Egy kicsit szakmázzunk is, ne csak az OMME választási kampányába folyjak bele.
Az aranyvessző szépen mézel, a méhanyák gyönyörűen petéznek, nagyságuk vetekszik a májusi állapottal.
Három napig "túrtam" a méheket, és az összes 2020-as anyát megfestettem.
A kiválóakat külön megjegyzem például így...csini baba, gyönyörűm, dundika...stb.
Ahogy átvizsgáltam az állományt még 3 anyámat kell azonnal cserélnem, mivel ezek nem ütik meg a szinvonalat.
Akkor, hogy is állok?
5-7 keret "Hunornyi" fiasaim vannak, néhánynak csak 4, de az átlag 6 körüli.
Ebből kettő nyitott, a többi fedett.
Annyit szeretnék még hozzáfűzni, hogy szinte naponta, most már 2 hete 2-2,5 deci serkentést kapnak amiben egy ásványi anyag-vitamin készítményt keverek.
Nem olcsó játék, de az anyák petézésükkel meghálálják.
Privátban megírom akit érdekel.
Tegnap előtt kihagytam a serkentést mert annyira jó hordás volt, hogy nem láttam értelmét.
Most a családok 8-11 kereten vannak, és még egy fészekszűkítés lesz, majd szeptember második hetében.
Akkor jön a vitatott "méz karcolás", amit egy ember igen fikáz, sőt odáig merészkedik, hogy azt állítja valakinek ezért pusztult el az állománya.
A balfékekkel nem tudok mit kezdeni, az ő baja ha nem úgy csinálta, ahogy szájbarágósan leírtam!
Aki pedig veszi a fáradtságot és követi instrukcióimat, ott baj nem lehet.
Az ominózus kollégának felajánlottam annyi méhcsaládomat amennyi a karcolás miatt elpusztult, (ha igaz egyáltalán)aztán kiderült, hogy semmit nem úgy csinált ahogy leírtam.
Akkor pedig vessen magára!
Amit itt leírok azért teljes mellszélességgel vállalom a felelősséget, és mindazoktól elfogadom a kritikát akik érdemben szólnak hozzá.
A többieknek meg dokis beszólással....csend, különösen azoknak akik sosem jártak a méhészetemben, és úgy próbálnak kioktatni.
Kampány ide, kampány oda nem tűröm ha hülyének néznek.
Üdv:
Nagyernyei Attila

Üdvözlöm!
Én az ásványianyag-vitamin komolexre lennék kíváncsi. Messenger már írtam.
Köszönettel
Molnár Tamás

Re:Méhlegelő
« Válasz #2383 Dátum: 2020. Augusztus 19. 19:50 »
Sokan kérdezik az ásványi anyag, vitaminos készítményt, de csak privátban válaszolok!
Ilyen "puskaporos" helyzetben nem vállalom egy cég termékének reklámját sem, mert az OMME-ban most is van egy olyan ember (rosszabb mint Csuja volt) aki arra vár, hogy hibázzak, és azonnal feljelent.
Nem számít mi az indok, csak úgy.
Ennyi bevezető után csak ajánlani tudom mindenkinek, mert parádésan petéznek tőle az anyák.
Remélem aki ezek után kezdi el etetni nem lesz már túl késő, és ők is azt fogják tapasztalni mint én.
Voltam néhány méhészetben a napokban, de messze nincs ott annyi nyitott fias mint nálam.
Semmi másnak nem tudom be, csak ennek a cuccnak.
A szolidágó is mézelget, szépen "meszelnek" a családok.
A falunk határában látok egy nyíló repce-mustár-olajretek táblát.
Állítólag szép hordás van róla, segíti a betelelést.
Ez még jókor jön, de a szeptember végi, októberi tömegvirágzás már nem szerencsés, csak bolondítja az anyákat.
Most kell nyomni ezerrel a gázt, mert ez a népes telelő család alapja, na meg a hatékony atkairtás.
Nagyernyei Attila

*

buksi

  • ****
  • 310
Re:Méhlegelő
« Válasz #2384 Dátum: 2020. Augusztus 19. 22:34 »
Egy kicsit fura,hogy van hordás de mégis serkentünk,ja meg nem mindegy,hogy hunor kereten,
vagy hunor keretnyi a fiasítás,gondolom NB a létező keret.