Méhlegelő

  • 2703 válasz
  • 1173259 megtekintés
Re:Méhlegelő
« Válasz #2325 Dátum: 2020. Május 18. 06:43 »
Egy biztos, ilyen akácvirágzás mint az idén igen ritka.
Rengeteg méhészt becsap.
Most egy szélsőséges, de valós példával szeretném illusztrálni az idei évet.
A helyszín nem érdekes, a lényeg a következő.
Egy alföldi méhész lepakolt 1. akácra, és várta a csodát.
Nekem furcsa volt, hogy 37 cm hosszú 3 cm magas a kijárója, és még nyitott higiénikus alja is volt a családoknak.
217 családdal telet, ebből 85 elpusztult, a megmaradókból 47-et tudott összerakni.
9NB fiassal, és 2 db 1/2 NB méztérrel jött a vesztőhelyére.
Az első napok után sok álcát kidobáltak neki, mivel a múlt kedden hajnalban csupán +2 fok volt!
Egész eddig 2. 5 Kg-ot gyarapodott, úgyhogy tegnap éjjel elköltözött Nógrádba.
És most jön az érdekesség, amiért kopogtatom a billentyűket.
Egy profi kolléga csak kedd hajnalban pakol oda le, ahonnan az előbbi kolléga tegnap éjjel elment.
Szerintetek?
Aztán olvasom máshol is a híreket az akácról, hogy nem ad, nem mézel, mennek a méhek, de áll a mérleg, meg fagyott, sarjú virág.....mint ti is olvashatjátok.
Számtalanszor mondtam már (nem kioktatásként) az erdő ismerete nélkül nincs siker!
Egy másik méhésszel beszéltem, és azt mondta náluk nem lesz semmi, vége az akácnak!
Mondom neki ne ne viccelj már, még el sem indult!
Kinevetett.
Tegnap hívott, hogy elindult 3 kiló 80 dekát mért.
Hát így van ez a méhészkedés...
Nem érzem magam önteltnek, beképzeltnek, de arra szintre azért már eljutottam, hogy ki tudom szűrni ki mond csacskaságokat.
Az idén ebből van bőven.
Nagyernyei Attila

 

Re:Méhlegelő
« Válasz #2326 Dátum: 2020. Május 18. 08:46 »
Nagykanizsa környékén tegnapelőtt indult az akác.
Tegnap délután (délelőtt esett az eső) nagyon mentek.
Mennyiséget nem tudok, nem mérek kaptárt.

Re:Méhlegelő
« Válasz #2327 Dátum: 2020. Május 19. 05:50 »
Tegnap megmutatta magát az akác ahol jó.
Tolna és Baranya megye egyes méhészeteiben szépen mértek.
Azért mondom ezt, mert akár néhány kilométerre lévő méhészetek között is óriásiak a különbségek.
Az erdőkben csak foltokban van JÓ virág, és a szerencse attól függ, hogy mely méhészek vannak ezekhez a részekhez közelebb.
Az agyonemlegetett Görögszónak gyakorlatilag vége, de Tolna megye síkvidéki részeinek is kapufa, gyakorlatilag meg sem indult, mint az várható volt.
Sokan már a Bakonyba és Nógrádba mentek, megpróbálják ott.
Tegnap hajnalban valaki Szedres határában elhagyott 2 db hungarocell zöld 1/2 NB rakodó kaptárt.
A tűzoltóság jelezte, hazafelé már csak a maradványait láttam az út szélén.
Nagyernyei Attila

*

P.P.

  • *
  • 22
Re:Méhlegelő
« Válasz #2328 Dátum: 2020. Május 19. 08:23 »
Igen ezt alátámasztom, 10 km van a két telephelyem között. 2 kg és 4 kg mértem. Ez Pest Megye déli rész.

Re:Méhlegelő
« Válasz #2329 Dátum: 2020. Május 20. 07:52 »
Tegnap olyan "szotyorgó" esős idő volt, ennek ellenére mentek a méhek.
Ma is hasonló időben lesz részünk.
Ahol jó a virág, holnaptól kezdődik a klasszikus 3 nap akácon.
Sajnos sok méhésztársunknak ezek az írások fájdalmat okoznak, mert náluk nincs semmi, pörgetés sem lesz.
A méhészet (pláne ha ebből él a kolléga) egy mezőgazdasági vállalkozás.
Aki nem ismeri az erdőt, aki nem vándorol, aki nem kockáztat, aki ....majd talán jövőre szemléletet vallja, ő egy körből kimarad.
A vállalkozás nevében is benne van, hogy valamire vállalkozunk, amiben a kudarc lehetősége is benne van.
Ezt főként ne fogjuk másokra, az időjárásra, a fagyra ha egyszer már méhészkedünk.
Aki ebből él, őt (őket) nem tudom megérteni miért nem keresi a lehetőséget.
És még valami, olvasom hogy egy kolléga sok akácos helyre lepakolta a méhészetét, és sehol nem mér.
Na az egyik ilyen helyét megnéztem.....ott nem is fog mérni.
Megrugdostam egy fiatal virágzó akácfát, még a fürtök is leestek.
Az idei év sok tekintetben szelektálja a csapatot, különösen azért mert minden méhész erdész lett.
Erről már többször írtam itt, nem kívánom ragozni a tévedéseiket, de ha kudarcot vallanak akkor majd elgondolkodnak azon, ha fehér egy akácerdő még nem biztos, hogy mézelni is fog.
Rengeteg időt töltöttem el a 38 év alatt azzal, hogy fagyok után szemléljem az erdőt.
Senkit nem szeretnék megsérteni, de a hozzászólások nagy része a különböző méhészeti fórumokon egyszerűen kiakasztóak.
Ennyire szélsőséges eredmények mint az idén még soha nem születtek, és még nincs vége!
Van ahol most kezdődik az akác, és ezt sokan el sem hiszik.
Ezért ne fogjunk mindent a természetre, nyitott szemmel kell járni, és akkor nem lesz kudarc.
Nagyernyei Attila

« Utoljára szerkesztve: 2020. Május 20. 07:57 írta Nagyernyei Attila »

Re:Méhlegelő
« Válasz #2330 Dátum: 2020. Május 20. 10:45 »
Szerintem meg a méhészkedés egy " öngyilkos " vállalkozás , ekkora bizonytalanságra ami van a méhészetben a jövőt alapozni olyan mint ha lottóznék és arra várok egyszer majd megnyerem az ötöst !!!

Re:Méhlegelő
« Válasz #2331 Dátum: 2020. Május 20. 14:34 »
A borászatra is azt mondják, hogy egész kis vagyonra lehet vele szert tenni.

Először szerzel egy egész nagy vagyont, borászatba fogsz, és az egész nagy vagyonból, hamarosan egész kis vagyon lesz.

Re:Méhlegelő
« Válasz #2332 Dátum: 2020. Május 23. 19:14 »
A zöldön üzengetnek az innen kitiltott irigyek.
Az egyik, aki általában 2 csapon engedi a hungarikumot, most ha a Balaton vizével keveri akkor is csak egy éren csordogál neki.
Régi írásaimat emlegetik, főként olyanokkal beszélik ezt meg, akik még soha nem voltak Nógrádban, de még teherautóra sem tették a méheket.
Ők az igazi szakemberek a vándorlásban, és még vannak akik ezt becumizzák.
Azért örvendek, és egyben gratulálok is annak a méhésztársnak aki rendbe tette az akácszakértők gondolatit.
Kicsit erősen fogalmazott, de nekem nagyon tetszik....mert szín igaz.
Ezt írja Vidra méhésztárs:
"lehet itten süketelni okosságokat, vagy vélt okosságokat brummogni. Az akác nem mindenhol fagyott el. Aki megemelte a sejhaját, annak harminc kilóméteren belül adhatott egy közepest. Nem kéne ez a "hanydiksarjú" meg hasonló duma. Méhészkedni pont most kellett volna. Kedves Barátaim."
Végre valaki kimondta ilyen keményen.
Nagyernyei Attila


Re:Méhlegelő
« Válasz #2333 Dátum: 2020. Május 24. 08:06 »
Persze Tükör nem olvas bennünket, de azért ő is üzen, íme:
"Aztán azt még megjegyezném, hogy nem innen üzengetünk a feketére, csak néha válaszolunk a folyamatos célozgatásokra amire időnként felhívják a figyelmet, akik olvassák. De ha már most ebbe belementünk akkor várnánk annak a 3 csoda napnak az eredményeit, amikor megmutatta az a "tökéletes, fagy mentes" virág, amit természetesen csak a rendkívüli (de tényleg) tapasztalatokkal felvértezett (saját magát kinevező) Klubvezető lelt meg széles e hazában!"
Had fúrja az oldalukat, hogy milyen eredmények születnek.
Hogy mire képes az irigység....
Még mindig megy a "sarjú" szöveg odaát, mert nem olvassák az erdész szakemberek írásait, aki pedig helyreteszi őket (Vidra) rögtön nekiesnek.
Aki az idén nyitott szemmel járt, nem panaszkodik.
Sajnos már nincs közöttünk aki ezt mondta anno....a méhészek 5 %-a szakember csupán, a többi méhtartó.
Kemény, sőt sértő is lehetne....de az idén ez bejött, minden méhész akác-szakértővé vált....vagy mégsem?
Ahol pedig nem sikerült, ott jön a duma....megmondtuk, hogy sarjú nem ad.
Akkor meg minek ment oda, ha előre megmondta?
Ez egy kelepce fiúk, az erdő ismerete nélkül nincs sikeres méhészkedés.
Lehet csűrni-csavarni a kilókat, meg az átlagszámítással trükközni, attól nagyobb szakemberek nem lesztek.
Mindig rossz évben dől el ki a legény a gáton.
Akik roncsra fagyott akácosban várták a megváltást mire számítottak?
Ettől kezdve ez nem szerencse kérdése.
Aki jó erdőre vándorolt, és neki bekavart az időjárás, az sajna az.
A sok É-i, ÉK-i szél akác alatt még a kevéske jó legelőnek is ártott.
Aki ilyen körülmények között mégis szépen perget, a mázlisták táborát erősíti?
Igen, de azért ennyi mázli...ők az 5%.
Nagyernyei Attila




Re:Méhlegelő
« Válasz #2334 Dátum: 2020. Május 25. 06:06 »
Ezt írja nekem Tükör:
"Sokan állították már, én el se akartam hinni, de most is bebizonyosodott, hogy Nagyernyei Attila a mi fórumunk olvasásával kezdi a napot."
Hát ha nem is teljesen így van, de olvasom és jókat derülök azon, hogy mennyien foglalkoznak velem.
Szeretem vidáman kezdeni a napomat, és ez ma is így lesz mivel ezt olvasom natától:
"Majdnem arra, Kiskunhalas környéke. Nálam is még híg, szóba se kerül a pörgetés. Reménykedek, a sarjúvirágok most kezdik, de ilyen időben minden esélytelen."
Hihetetlen ez a sarjú virág.....már lassan 2 hete nyomja.
Szerintem új topikot kell létrehozni...AKÁCKUTATÓK címszó alatt.
Én továbbra is hagyatkozom az erdész szakemberek tudására, és saját tapasztalatimra.
Gondolom  most nata lesz a "helikopter".
Még a kertészbácsinak is ez a véleménye:
"A "sarjúval" kapcsolatban javarészt egyetértünk, a dendrológiát tanult kertész is tisztában van azzal, hogy ez valóban nem "sarjúhajtásokon" lévő virágfürtökről, hanem valójában tavaly differenciálódott alvórügyekből fejlődő fürtökről van szó."
Ez az erdészek szerint egyébként ismét egy melléfogás!
Ők egyöntetűen azt állítják, hogy a 2020-as akácvirágzás extrém, és ahol május 10 körül kezdtek mérni az mind (igaz kevéske), de jó virág volt.
Az utána következő virágok egy része (de ez a fákon általában méterekkel lejjebb van) ugyanolyan ELSŐ virágok de a rügyben károsodtak, ezért késett a virágzás kezdete, és ezek a fürtök általában kisebbek.
Tehát nem alvó rügy, nem másod virág hanem ......"a jó virág a fagytól károsodott, és ennyire tellett neki"..mondta egy neves szakember.
Egyébként valóban mindegy, csak ennél a témánál is bebizonyosodott, hogy kik az áll szakemberek.
Örvendek, hogy egyre többen teszik őket helyre.
Továbbra is azt tapasztalom, hogy kis területen is óriásiak a különbségek az eredményekben.
Ez részben a méhcsaládok állapotától függ, és részben az erdőtől.
Az időjárási tényező itt nem kavar be, mivel azonos vidéken lévő akácosokról beszélek.

Nagyernyei Attila

Re:Méhlegelő
« Válasz #2335 Dátum: 2020. Május 25. 08:19 »

Az egyik, aki általában 2 csapon engedi a hungarikumot, most ha a Balaton vizével keveri akkor is csak egy éren csordogál neki.


Ez azért nem biztos.
A Balaton komoly hőpuffer, nagyban képes mérsékelni a hőingadozásokat.
Akkor, április legelején pár napig figyeltem én is a környékbeli hajnali hőmérsékleteket.
Amíg pl. Bázakerettye környékén -7 fok, Keszthelyen "csak" -2 volt.
Szóval nem kizárt, hogy a Balaton partján, egy bizonyos sávban, megmaradt a virág.
Nem tudom, nem néztem, mindez csak feltételezés.

Re:Méhlegelő
« Válasz #2336 Dátum: 2020. Május 28. 20:35 »
Ma volt egy kis időm körbenézni a kollégáknál, hogy az idei akácon mit hoztak össze.
Ha egy szóval tudnám jellemezni...SIRALMAS.
Sokan semmit nem pergettek, mások erősen 10 kiló alatt.
Egy tanítványomra viszont igen büszke vagyok.
Hunor tízesei vannak, és a fészekben korlátozta 5 keretre az anyát!
Tavaly csak néhánnyal próbálta ki, de mivel azoktól sokkal többet pergetett az idén mindent feltett egy lapra, és bejött neki.
Tegnap is leírtam, hogy gyenge években van igazán jelentősége az anyakorlátozásnak, jó évben az akác (vagy akácok) végére kiszorítják az anyát, így nem lesz ekkora különbség.
És most?
Le sem merem írni a pergetési eredményét, de sokan a felével is kiegyeznének.
Örülök, hogy másnál is működik az amit 27 évig csináltam.
Azért elmondható az idei akácról, hogy sok méhésznek ez szomorú, ami főként a fagynak köszönhető...és tényleg csak a fagynak köszönhető?
A fent említett kolléga ugyanabban az erdőben teljesített sokkal jobban, mint azok a méhészek akiknek szabadon bóklászhatott az "anyjuk" akácon.
Nekem ez nem hír, csak azoknak akik ezt kétségbe vonják.
Nagyernyei Attila


Re:Méhlegelő
« Válasz #2337 Dátum: 2020. Május 29. 19:30 »
Ezt írja odaát a kertészbácsi, aki mindenhez ért a 3 méhcsaládjával, különösen a "sarj akácvirághoz":
"Azt a "hírt" is nagyon köszönjük Átillának, OMME egykori Ustorának, hogy akácon sikeresen mézeltetni csak 5 Hunor fészekkeretre korlátozott anyákkal lehet, repesve várnám, hogy ez NB 18 fekvőben hogyan is néz ki,.."
Ezt az örömöt nem fogom megszerezni neki (de kehet bánatot) mert a pergetési eredményeimet a tabu témák között kezelem.
Így rendkívül sajnálom, de ezzel az adattal nem szolgálhatok.
Annyit elárulhatok, hogy feleségem nyugodt.....ebből számítsa ki valaki hány hordó akácmézem van.
Azért örvendek, hogy ennyit foglalkoznak velem.
A jelentéktelen kis embereket nem szokták ennyit emlegetni. :P
Nagyernyei Attila

Re:Méhlegelő
« Válasz #2338 Dátum: 2020. Május 30. 06:45 »

Azért elmondható az idei akácról, hogy sok méhésznek ez szomorú, ami főként a fagynak köszönhető...és tényleg csak a fagynak köszönhető?


Zalában két hete nem ment 18 fok fölé a nappali, 10 fok fölé az éjszakai hőmérséklet, mindennapos az erős északi szél. 2-3 napig mentek normálisan, mindjárt az elején, azóta csak csikorgás.

Re:Méhlegelő
« Válasz #2339 Dátum: 2020. Május 30. 07:44 »
Sajnos úgy tűnik a klímaváltozás nekünk méhészeknek sem kedvező.Hidegebb a tavaszok nagy része mint “öreganyámék ”idejében.Szeretet nagyanyám mondogatta sokszor a következőket:
-“Fiam van (volt) ez az egy két hét hideg,ezt ki lehet bírni.”
Igen mert a decemberi-februári hideg után megjött a jó idő.
-“Sokszor már március végén mezítláb vetettük a kukoricát mert jó meleg volt a föld.”
Az előző években igen csak fázott volna a talpa azoknak akik “meztélább” akartak volna tevékenykedni.

Szóval változott a klímánk.
Mindenkinek van felelőssége ebben és mindenki tehet ellene.
Ezért vagyok aktív a zöld gondolatok topicban.