Méhlegelő

  • 2724 válasz
  • 1178502 megtekintés
Re:Méhlegelő
« Válasz #2310 Dátum: 2020. Május 12. 18:39 »
Antinak itt a válaszom!
https://filantropikum.com/franciaorszag-az-elso-orszag-amely-betiltja-mind-a-5-mehhalalhoz-kapcsolodo-vegyszert/?fbclid=IwAR0j0u-Z8YqCrurIcewLUNCKPzsPLEgNmbz-eV4Eivxo_TcKz4ArG36J9M0
Az akácról is essék szó!
Jó pár évvel ezelőtt Róth László salgótarjáni méhész tartott (többször is) előadást Szekszárdon.
Szinte ittam a szavait, mert amit akkor mondott mind bejött.
Egyre rendkívül emlékszem.
Ha az akácvirágzás induláskor markáns hidegfront érkezik, ez a mézelésre jótékony hatású lehet.
Na most ahol a fagy tarolt, ott erre semmi esély.
Ahol maradt számottevő virág ott lehet erre esély.
Sok csacskaságot olvasok, hogy a mostani illatozó akácvirág az sarjú, meg másodhajtás.
Május 11-12-én???????????
Ne vicceljenek már az ilyen híreket keltő sarlatánok!
A másodvirágzás hetekkel később lesz!
Ez bizony JÓ virág, és pont időben van.
Annyi a gáz a történetben, hogy nagyon kicsi körzetekben maradt meg a virágok 15-20 %-a a fák tetején.
Hogy ez mire lesz elég most még senki nem tudja, én pedig nem merem leírni, mert már azért is kikezdtek, hogy akácillatot éreztem.
Az pedig teljesen abszurdnak vették, amikor azt prognosztizáltam, hogy 2020-ban a nagy dolgok május 15 után lesznek az akácosokban, ahol van számottevő virág.
Természetesen sok méhész BARÁTTAL tartom a kapcsolatot, és már volt ahol két napja mértek.
A mai nap kapufa, de bízzunk Róth Laciban....
Most is azt gondolom, hogy nagy igazság van a mondandójában.
Nagyernyei Attila

*

furkesz123

  • *
  • 8
  • Furkesz
Re:Méhlegelő
« Válasz #2311 Dátum: 2020. Május 13. 07:58 »
Sziasztok van e e igazság nemkevés,
Az elmúlt éjszaka után kíváncsi leszek hogy  a megmaradt virágbol menyi fázot meg. Időkép elég durva fagyokat
mutatott öt ahol ilyenkor pont nem hiányzik.

Re:Méhlegelő
« Válasz #2312 Dátum: 2020. Május 13. 21:08 »
Mindenki várja az akácról a híreket, de nem jönnek.
Miért?
Mert akik mérnek titkolják, nehogy a nyakukra települjenek.
Ma 11 órakor indultak a méhek, szépen fröccsent.
Északon, Észak-Keleten rettenetes rossz idő volt, Tolna megye nagy részén meg szél.
Továbbra is az a véleményem aki az idén akácmézet produkál, hintón viszik a kereskedők.
Nagyernyei Attila

*

T82

  • **
  • 68
Re:Méhlegelő
« Válasz #2313 Dátum: 2020. Május 13. 23:07 »
Üdv Attila!
Nem tudom másfelé mi a helyzet de felém 100% sarjú, ma külön megnéztem. Ott vannak a barna megfagyot kis hajtások az újak tövébe.
Pár hete még temettem az akácot de meglepően sok virág van, vannak olyan fák melyeken fürtösen, és mézel.

Re:Méhlegelő
« Válasz #2314 Dátum: 2020. Május 14. 06:00 »
Amelyik erdőről május 10 után mérnek, annak virága nem sarjú.
Felejtsétek már el ezt a másodvirágot, meg sarjút, meg "hónaljhajtást"....meg mit tudom én miket.
A sarj, majd jóval később lesz, az most 3-4 centis!
Ez JÓ virág, és örvendjünk ennek a megmarad kicsinek is.
Amit te mondasz, hogy lefagyott, és mellette jön a másik légy szíves fotózd le ha tudod.
Május 10-én képtelenség, hogy másodhajtásból fejlődött virágfürt már fehér legyen.
Időben nem passzol.
Üdv:
Nagyernyei Attila

Re:Méhlegelő
« Válasz #2315 Dátum: 2020. Május 14. 12:03 »
Attila, lehet, hogy igazad lesz. Szombat óta mérünk emelkedést, a tegnapelőtti hideg napot leszámítva, folyamatos az emelkedés. Fél kilóval indult, tegnap már 2 kg. Én úgy látom, hogy most kezd puhulni a virág.

*

T82

  • **
  • 68
Re:Méhlegelő
« Válasz #2316 Dátum: 2020. Május 14. 16:47 »
Szerintem elég jól kivehetőek a barna kis pamacsok a hajtások tövében.

*

T82

  • **
  • 68
Re:Méhlegelő
« Válasz #2317 Dátum: 2020. Május 14. 17:10 »
Még egyszer kicsit távolabbról a virágokkal.
Szerintem nincs korán a sarjúnak sem, az utóbbi években május 1 a tisztitó és 10-15 az akác pörgetés.

*

T82

  • **
  • 68
Re:Méhlegelő
« Válasz #2318 Dátum: 2020. Május 14. 17:26 »
De már mást is nézegettem 😏

Re:Méhlegelő
« Válasz #2319 Dátum: 2020. Május 14. 18:46 »
Sziasztok!
Most a saját tapasztalatomat szeretném megosztani veletek, jelezvén hogy nem vagyok erdész, és tanult szakember a témában.
Amit írok egyszerűen a 38 éves méhész múltam miatt merem leírni.
Sok tévhit kering az idén az akácvirágzás körül, ez szinte napi téma, ebben szeretnék némi támpontot adni, de semmiképpen senkit kioktatni.
Tehát ahol most mérnek, és fröccsen az akácnektár azt a tuti, első, és fagymentes JÓ virág produkálja.
Sajnos ez igen kevéske, és ott is csak a fák teteje.
Ezeken a fákon kívül még láthatóak rengeteg tyúktojás nagyságú fehér virágok, általában a jó virágot produkáló fáktól alacsonyabban fekvő helyeken.
Ezek a virágok is fagymentesek, de megfáztak!
Ezek a virágok fognak rázásra úgy hullani mint a hó, méhészeti jelentőségük nincs, esetleg szívfájdító.
Aztán lesz egy későbbi másodvirágzás, az valamikor akkor kezd majd, amikor a fővirágok már elvirágoztak.
Sok helyen még akkor sem mértek (ma két ilyen helyen jártam) ahol egyébként a virágok kinézete kecsegtető.
Ennek oka?
A folyamatos, nem túl erős  É-i szél!
Szépen lassan kiszárítja a virágokat, és nincs nektár.
Ahol ma gyenge zápor volt, és utána fátyolfelhős ég mellett, mérsékelt meleg volt, szépen megy a mérleg.
Ehhez mázli is kell, az pedig az idén keveseknek adatik meg.
Nagyernyei Attila

Re:Méhlegelő
« Válasz #2320 Dátum: 2020. Május 14. 20:48 »
Ma több telephelyünkön is jártam.
Az első virágnak tűnő erdőrészeken ugyanolyan rendkívül híg és viszonylag kevés nektárt hordtak a mai kedvező időjárás mellett is a méheink mint ott ahol tuti másodvirág van.
Igazából nincs jelentős különbség a látszólag nem fagyott és fagyott között.
Én még ilyen másodvirágzást nem láttam mint idén.Komplett erdőrészek fehéredtek be szép nagy virágokkal.Ezek a részek területek biztos lefagytak.
Teljességgel kiismerhetetlen az idei virágzás.
Csak szerencsénk lehet,ha egyáltalán valahol lesz jó hordás.

Még talán lehet jó évünk, talán lehet jó akác termésünk
Volt olyan év,hogy ilyen híg nektárral indult az akác és a végén megrázta magát és egy jó termést adott.
Egy hónappal ezelőtt a mínusz 9 utàn nem hittem volna,hogy egyáltalán lesz virág.
Imára!

Csányi Antal
« Utoljára szerkesztve: 2020. Május 14. 22:19 írta Csányi Antal »

Re:Méhlegelő
« Válasz #2321 Dátum: 2020. Május 15. 20:08 »
3 nap alatt 180 liter vizet töltöttem után az itatókba.
Sajnos nem igazán akar gyarapodni a kaptárak súlya, egyenlőre dekákról lehet csak beszélni.

Üdv. jani bátya

Re:Méhlegelő
« Válasz #2322 Dátum: 2020. Május 16. 20:12 »
Kapom az "ívet" néhány méhészkollégától, hogy ez bizony SARJÚ virág.
Hála az égnek, az erdészek helyretették a témát.
Úgyhogy a vitának vége, ez nem sarjú ami most virágzik.
Jó néhány erdészbarátommal beszéltem a témáról, és elmondták, hogy az idei virágzás szakmailag valóban nem egyszerű a méhészeknek, különösen azoknak akik nem értenek hozzá, de nekünk erdészeknek ez nyitott könyv.
Három virágzás várható illetve van az idén, és ez akár egy fán is lehet.
A magasabb részeken lehet akár teljesen jó virág is, kicsit lejjebb az már becsapósabb.
Ezek a részek a rügyben megfagytak, vagy megfáztak, de nem másodvirágok.
Normál virágok, de .....ennyire tellett nekik.....mondta az egyik legnevesebb erdész a szakmában.
A sarjú sokkal később, hetekkel később lesz. (Az erdészek szakmai álláspontját közöltem.)
Én ehhez csak annyit tennék hozzá, hogy saját tapasztalatom is ez, és köszönöm az erdészeknek, hogy megvédtek, valamint elmagyarázták, hogy miért van ez a furcsa idei virágzás.
Például az, hogy volt sok olyan hely ahol egyáltalán nem látszott virág, majd hopp....pár nap múlva meg hófehér lett a fa.
Ez bizony a fázott virág, csak a fázás miatt késett egy kicsit a virágzás kezdete.
Ezt tévesztik össze a sarjú virággal a méhészek, amikor már hajt az akác, lefagy a parányi hajtás, és az mellett újra indul, ez a sarj.
Itt nem erről volt szó az idén.
Már a rügyfakadás előtt, vagy alatt megfagyott az akác, és ez csapja be a méhészeket.
Az erdészeket nem tudja...
Nagyernyei Attila

Re:Méhlegelő
« Válasz #2323 Dátum: 2020. Május 17. 07:23 »
Mit írt Feró méhésztárs még május 4-én?????
"Ma Görögszó és a Decsi hegy keleti oldalának akácerdői teljes fehér pompába borultak. Fagykár alig,biztos vagyok benne ,hogy a kelő nap ereje mentette meg a hegyoldalt. Gyönyörű látvány ,pláne ebben az évben........"
És mit ír erre egy 36 éves erdészmúlttal rendelkező szakember?
"ÉS MOST NAGYBETŰVEL ÍROM, HOGY MINDENKI MEGÉRTSE, HOGY AHOL SEMMINEMŰ FAGYKÁRT NEM SZENVEDETT AZ AKÁC A BALATONTÓL DÉLRE OTT MÁJUS 2 KÖRÜL MÁR FEHÉR VOLT! Láttam ilyent is és nem csak egy helyen."
Tehát milyen sarj virágról beszélnek sokan, köztük neves(?) méhészek?
A következő sorok ismét engem igazolnak, aminek nagyon örvendek, és köszönöm!
"No akkor most milyen a fagyott akác sarjúvirága? Először is siet a fejlődéssel, megpróbálja bepótolni a lemaradást. Kisebb a fürt, kevesebb a virágszám, s a virág sem annyira tartós, rövidebb életű, hamarabb fonnyad, hullik."
Ezért szoktam mondani, hogy rázd meg rázd meg jól a fát......

Nagyernyei Attila

*

Apis

  • ***
  • 145
Re:Méhlegelő
« Válasz #2324 Dátum: 2020. Május 17. 08:48 »
Ahol 20 C-ban, szeles időben ,kiszáradt talajon ,akác elején , kemény virágon 1-2kg -t mérnek az a virág nem fagyott. A sarjú ilyent nem tud. Ráadásul a nem fagyott virág az idei tavasznak megfelelő időpontban virágzik. Egy erdő pattanása több napig is eltarthat, ezért lehet olyan hogy az egyik fa elfagyott a másik nem. Még egy ágon belül is van ilyen, aki hajtatott gallyat az láthatta.