Méhlegelő

  • 2722 válasz
  • 1177882 megtekintés
Re:Méhlegelő
« Válasz #1950 Dátum: 2019. Március 27. 07:29 »
Sziasztok! Merre hogy àll a repce? Facebook-on lehet màr képeket làtni itt-ott. Àllítólag nem sok van hátra a viràgzàsig.

Dél-Zalában a jobbak úgy 30 cm magasak. Hétfőn volt egy kis eső, holnaptól meleget ígér a Köpönyeg, az elkövetkező pár napban biztosan megugranak. Szerintem a virágzásig még 10 nap biztosan hátravan.

Re:Méhlegelő
« Válasz #1951 Dátum: 2019. Március 30. 06:52 »
Azt gondolom azok a méhészek akiknek méhei a fűz közelében vannak, az idén nem panaszkodhatnak.
Többször írtam már a fűz csodájáról, de valójában szóban és írásban sem lehet kifejezni ennek a növénynek a jelentőségét.
Virágpora a méheknek és nekünk is kiváló!
Annyira "bezabáltak" belőle a dajkaméhek, hogy a néhány napos kényszerpihenő után a méhesben parkoló autómat igen kipingálták.
Ami még jó hír, hogy alacsony hőmérsékleten is mézel, ez már most kilókban mérhető.
Tagnap beszéltem a barcsi méhész kollégámmal,akinek gyönyörűek a méhcsaládjai, és azt mondja a fűz virágzása óta egy fél fiók mézet gyűjtöttek a családok.
Ugye én állandóan arról írok, hogy soha nem TŰZÖM a fészket a hatékony hőgazdálkodás miatt.
Ez valóban így is van egy bizonyos pontig!
Ha már a begyűlő nektár, és virágpor szorongatná az anyákat akkor a két szélső lép után(belülről) teszek 1-1 keretet.
Na már most mivel az egyik szélső lép általában fias (de van, hogy mindkettő) így ez bizony TŰZÉS-nek számít.
De ha az időjárás előrejelzést is figyeljük akkor még a fűzből (a mi vidékünkön) vissza van még egy bő hét és jó időket mondanak.
Ezért simán meg lehet lépni ezt a dolgot.
És még valami, mivel ilyen részletesen írom le a méhcsaládokkal való bíbelődésemet, ez nem jelenti azt, hogy nem haladok.
Az 1-2 léppel való bővítést, ha belehúzok 1 nap alatt végzek vele, ha feleségem a kezembe adja az arra alkalmas lépet.
Mert nem mindegy ám, hogy milyen színű a lép.
Már ilyenkor tavasszal kezdem a selejtezést, hogy csak a szép világos lépek kerüljenek a fészekbe.
Ja és nem 500 lépet selejteztem ki, hanem 1.400-at.
A fűz alatt simán lehet építtetni, egy nap alatt kihúzzák a műlépeket.
Nagyernyei Attila



Re:Méhlegelő
« Válasz #1952 Dátum: 2019. Március 30. 17:35 »
Attila, ez a kipingálás híg volt nálad? Nálam az volt most a hűvös után, előtte viszont hurkák. Kicsit meg is vagyok ijedve, nem-e nozéma.

Re:Méhlegelő
« Válasz #1953 Dátum: 2019. Március 31. 06:51 »
Ez bizony nem szép Mortimer.
Ilyenkor cérnákat, ahogy írod hurkákat kell pottyantaniuk.
Ez nem az.
Nem etettél hígat a hűvös időben?
Nagyernyei Attila

Re:Méhlegelő
« Válasz #1954 Dátum: 2019. Március 31. 09:13 »
Tapasztalataim szerint, a hasmenést több minden okozhatja. Meg kell jegyeznem, hogy a hasmenés és a nosema nem azonos. Van hasmenés nosema nélkül és van nosema hasmenés nélkül. Erre a minták vizsgálata során jöttem rá. Igazából elkülöníteni csak mikroszkóppal lehet. Hasmenést okozhatja a mézharmatos eleség, a fedetlen, felhígult méz, az itató vizének tisztátalansága, de a nosema is. Viszont lehet erős család, hasmenés nélkül és külső utaló jelek nélkül, mégis nosemaval fertőzött. Lehet növényvédelemtől, atkától  legyengült család, nosema jelekkel. De sokszor az itatóban is fellelhető a nosema spóra. Sajnos elég szerteágazó okok lehetnek, amik felderítése elég nehézkes lehet. A tavaszi virágpor, nektár hordás, sokszor a segítségünkre lehet.

Re:Méhlegelő
« Válasz #1955 Dátum: 2019. Március 31. 12:28 »
Köszönöm. De etettem hígat, a hűvös napok elötti este kaptak 1 liter nagyon vékonyat (1:4), almaeceteset zacskóban, a víz igénye miatt. Le is vitték 1 nap alatt. Csak 1-2 napig nem tudtak a méhek kirepülni. Remélem csak átmeneti hasmenés, ahogy Fülemüle írja. Egyenlőre népesednek a családok.

Re:Méhlegelő
« Válasz #1956 Dátum: 2019. Április 01. 21:53 »
Mortimer!Amennyiben nem rendeződik hamarosan,hozzál mintát és megnézem Neked mikroszkóppal.Előtte hívjál fel és mondom hogyan vedd a mintát+36 70 246 9745

Illés Sándor

Re:Méhlegelő
« Válasz #1957 Dátum: 2019. Április 02. 09:13 »
Köszönöm! Ez a pöttyözés csak 1 alkalommal jelent meg, amikor pár nap benntlét után először tudtak kirepülni. Viszont nozéma vizsgálatot mindenképpen akartam csináltatni.

Re:Méhlegelő
« Válasz #1958 Dátum: 2019. Április 03. 06:55 »
És ha a vizsgálat megerősíti, hogy noséma, akkor mihez kezdesz? Mármint arra gondolok, hogy azon kívül, hogy tudni fogod, hogy nosémásak, tudsz tenni bármit annak érdekében, hogy ez megszűnjön?

Re:Méhlegelő
« Válasz #1959 Dátum: 2019. Április 03. 09:15 »
Talán. 2017-ben tavasszal összefostak mindent a kaptárban. Nozémára nem vizsgáltam meg őket, de elkezdtem a kezelést Fumagillinnel. Kivéve 2 családot, ami timolos-csersavas kezelést kapott. Ezek 2 héttel később, mint a Fumagillinesek, de összeszedték magukat. Akácra már jók lettek. Lehet, hogy mindenféle kezelés nélkül is rendbejöttek volna, bár azon a télen-tavaszon  53-ból olyan 10 elpusztult, 10-et meg egyesítettem.
Ezen a tavaszon amúgy megelőzésképpen almaecetes-csersavas csurgatást csinálok a családokon. Eddig úgy néz ki, hogy a népesség gyarapodásával nincs gond. 30-án volt ellenörzés, bővítés. Az ott tapasztaltak alapján azt mondom, hogy a hétvégén a legtöbbet ki tudom egyenlíteni 10 Hunor keretre. Aztán ha gond van nozéma terén, akkor majd nem ezt látom. Meg majd kíváncsi leszek, mit mutat a mikroszkóp.
A méhlegelőről szólva a vadszilva lemenőben van, a kökény teljes virágzásban, a meggy meg mintha beelőzné a cseresznyét. A lágyszárúak a csapadékhiány miatt tengődnek. A repce is már érzi a vízhiányt. Talán pénteken lesz valami.

Re:Méhlegelő
« Válasz #1960 Dátum: 2019. Április 03. 20:14 »
Nálunk most nyilt a fosó szilva 2 napja a kökény szintén. Nyiregyháza környékén.

Re:Méhlegelő
« Válasz #1961 Dátum: 2019. Április 05. 19:35 »
Az eső hatására nálunk a repce reggel óta 10 centit nőtt.
Kíváncsian várom az akácrügyet miként fog reagálni a csapadékra.
Eddig valahogy "sumákolt", altatott bennünket, hogy jól állunk.
Kérdés az, hogy mihez képest.
Nagyernyei Attila

Re:Méhlegelő
« Válasz #1962 Dátum: 2019. Április 11. 10:09 »
Végre esik Félegyházán is.Szokás szerint a város északi részén vannak nagyobb repcetáblák már amit ki nem tárcsáztak.Van olyan ismerős hogy az ősszel vetett száz hektárból negyvenet,mert ki sem kelt,ami maradt az is jócskán ligetes térdig ér és a hegye már virágzik.
Akácon 4-5m-ig teljes fagyás tapasztalható,csak a magasabb idősebb fák hegyei zőldülnek,lejjebb fekete.A nyíltabb rétek melletti fákon még rosszabb a helyzet.Bent a városban viszont babszem méretű bimbók vannak, az a néhány fok is számít amivel itt melegebb volt
SzS

*

ekecs

  • **
  • 54
Re:Méhlegelő
« Válasz #1963 Dátum: 2019. Április 11. 16:58 »
Üdv! Na,mikorra várható az az akác? Kinek mik a meglátásai?

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Méhlegelő
« Válasz #1964 Dátum: 2019. Április 11. 17:15 »
Május 10. Ha csak fel nem robban ismét a természet :)
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.