Méhlegelő

  • 2703 válasz
  • 1173406 megtekintés
Re:Méhlegelő
« Válasz #1860 Dátum: 2018. Június 20. 16:32 »
hali
kokárdavirágnak miféle betegsége lehet ez?

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:Méhlegelő
« Válasz #1861 Dátum: 2018. Július 03. 20:43 »
Ma
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 17:44 írta oszkár »

Re:Méhlegelő
« Válasz #1862 Dátum: 2018. Július 04. 07:01 »
Amiről Oszkár beszámolt, az üdvözlendő de....
A környezetemben sok méhész panaszkodik.
Arról számolnak be, hogy a kaptárak mögött "szaglásznak" a méhek, a fűben rengeteg a sétáló, hordás gyakorlatilag nulla.
Paks-Németkér környékén pedig elvirágzott a napraforgó, szerény eredmények születtek.
Több helyen a megyében még egybefüggő virágtengert tapasztaltam, viszont az ottani méhészek is panaszkodtak, hogy nincs hordás.
A hétvégi hideg, viharos időjárás után nálam is nagyon nyűgösen indult a hét.
A 36 szezonom vége felé közeledve nem emlékszem olyanra, hogy július elején már a napraforgóvirágzás végéről beszélgettünk volna.
Valamikor a 80-as évek közepén július vége felé kezdődött a virágzás, és bomba családokkal az NSH fajtákról, akácot meghazudtoló eredményeim voltak az augusztus 10 körüli pergetésekkor.
Hol vagyunk már ettől?
Nem voltak neonikotinoidok, mégis meg voltak elégedve a gazdák a termésátlagokkal.
Biztos most is meg lesznek, már csak az a kérdés, hogy mi méhészek meg leszünk e.
Sokan nem is a termésátlagról beszélnek, hanem maradnak e méhek.
Hát itt tartunk, és hamarosan jöhet egy hosszan-tartó nagy méhlegelő, a "koronás napfény". 
Teljesen át kell értékelnünk a méhészeti technológiánkat, de kössük fel mi méhészek is a gatyánkat.
A télből a nyárba érkeztünk, és június elejétől már serkentenünk, majd intenzíven etetnünk kell, hogy jövőre is tudjunk termelni.
Az atkairtást pergetés után azonnal meg kell kezdeni.
Anti szokta írni...szép új világ.
Nagyernyei Attila

Re:Méhlegelő
« Válasz #1863 Dátum: 2018. Július 04. 07:59 »
Mászkálást én sem tapasztaltam, pedig idén a szájukban van a napraforgó, meg rövidre kaszált a fű a méhesben, mert direkt figyeltem a jelenségre.
Igaz, értékelhető nektárhordás sincs, de hát Zalában legendásan rosszul mézel a szotyi, úgyhogy ezen nem is vagyunk meglepődve. A méhek viszont mintha virágporban fürödnének, a "fülük hegyéig" sárgák.
Szombaton találtam kinyílott aranyvesszőt, mondjuk ilyet sem láttam még júniusban.

Visszatérve a napraforgóra, kérdeztem agronómus kollégámat a csávázásról. Szerinte nincsenek a mi vetéseink neonikotinoiddal csávázva. A repcék igen, mert a repcebolhával másként nem bírnának, de a napraforgónak nincs ilyen agresszív rovar kártevője, a növény fejlődésének kezdetén.
Nem tudom így van-e, én ehhez sem értek, de vagyunk olyan nexusban, hogy elhiggyem amit mond.

Még annyit, hogy tegnap - idén először - villáztunk ki heresejtből atkát.
« Utoljára szerkesztve: 2018. Július 04. 08:02 írta Németh Lajos »

Re:Méhlegelő
« Válasz #1864 Dátum: 2018. Július 04. 08:30 »
Attilával írásával egyetértek, azt viszont nem értem, hogy az OMME és a NAK miért nem foglalkozik ezzel komolyabban.  Lesznek gondok az idei napraméz mennyiséggel.

*

wr

  • *****
  • 890
Re:Méhlegelő
« Válasz #1865 Dátum: 2018. Július 04. 11:03 »
Talán azért, mert nem nagyon van mivel foglalkozni. Amíg csak minden tizedik vagy századik méhész jelzi a problémát, addig azt úgy veszik (joggal) hogy nincs is probléma. Na meg azért, mert az nem az ő problémájuk. Ez a méhész problémája, aki viszont nem tett ellene semmit! Kihívtátok a méheüst, a hatósági állatorvost, a növényvédelmist, helyi sajtót, stb? Ugye nem. Nem fog senkinek sem a szájába repülni a sült galamb! Ha nem lépsz, nem fog lépni helyetted senki, és ugyanúgy, továbbra is ki fogják juttatni a gazdák a tankkeverékeiket ahogy eddig is tették, mert nem tiltja nekik senki. Ahogy hallom fél füllel most is ez volt a gond (gombaölő+lombtrágya), meg részben a szúnyogirtás.

Van az a csúnya mondás, hogy néma gyereknek az anyja veri a f..kát.
« Utoljára szerkesztve: 2018. Július 04. 11:06 írta wr »

Re:Méhlegelő
« Válasz #1866 Dátum: 2018. Július 04. 21:48 »
Te kihívnád őket?
Ne légy naív. Mire is szavazott Mo. neo ügyben?
Ez nem most kezdődött. Változott valami?
Csak hogy mondással válaszoljak:
"Széllel szemben nem lehet p...lni"
« Utoljára szerkesztve: 2018. Július 04. 21:54 írta szeremej »

Re:Méhlegelő
« Válasz #1867 Dátum: 2018. Július 05. 00:03 »
Valamikor a 80-as évek közepén július vége felé kezdődött a virágzás, és bomba családokkal az NSH fajtákról, akácot meghazudtoló eredményeim voltak az augusztus 10 körüli pergetésekkor.
     www.youtube.com/watch?v=ZP5lWeGpdj8
 
Albert
 

Re:Méhlegelő
« Válasz #1868 Dátum: 2018. Július 05. 06:25 »
Szeremejnek válaszolnék egy néhány idézettel:
" Most próbálják őt elzárni a vizsgálatoktól, mivel a méhészek eddig éppen a mérgezések kapcsán nyújtott segítség miatt kedvelték Tóth Pétert, ..."
" Nekem 2016-ban TÓth Péter az OMME szakembere sokat segített telefonon. Teljes egészében készséges volt és még olyan vizsgálatot is kezdeményezett az OMME költségére, ami nekünk tetemes pénzünkbe került volna. Olyan labor vizsgálatot is kért, amúgy amit a növényvédelmi állomás az állam költségére nem végezett volna el, mert nem volt nekik előírva. Ebből a vizsgálatból tudtak némi eredményt kimutatni a laborból ami a monitoring füzetecskében szépen le is lett írva az OMME által."
Látható, hogy milyen hálásak neki a méhészek!
Természetesen a teljes tájékozottság, és az agymosás vezetett ide.
Szeremej ezt kérdezete:
"Mire is szavazott Mo. neo ügyben?"
Én pedig ezeket a hálás méhész idézeteket emeltem ide.
Nagyernyei Attila

*

wr

  • *****
  • 890
Re:Méhlegelő
« Válasz #1869 Dátum: 2018. Július 05. 06:53 »
Te kihívnád őket?
Ne légy naív. Mire is szavazott Mo. neo ügyben?
Ez nem most kezdődött. Változott valami?
Csak hogy mondással válaszoljak:
"Széllel szemben nem lehet p...lni"
Van ám egy olyan is, hogy sok lúd disznót győz! Legyél nyugodt, én ki is fogom hívni őket azonnal ha akkora a baj! Szerencsére nálam most nem akkora, a másik hogy mire észrevettem már késő volt. Mint írtam én nem nyitogatok 3 naponta kaptárt, ezt csak azok vették észre akik igen. Az utóbbi két hétben csak a kölyökcsaládok párzásával voltam elfoglalva, a termelőket nem nézegettem mert minek... Na eztán majd fogom napraforgó virágzás előtt is. Nálam nincs hulla a kijárók előtt.

Nézzük objektíven a kialakult helyzetet, mert tökéletesen jellemzi a jelenkor hozzáállását, mindenki részéről. A méhész ugye nem jelzi a problémát, mert minek, hiszen széllel szemben úgysem lehet.  ::) Aztán amelyik meg jelzi (a Dömötörfi féle fuckbook-os beírástól harsog az egész ország), abba meg a zöldön tomipapa (Arisztaiosz) még jól bele is rúg (tegnap 16:04-kor a zöldön), csak azért, mert belekeveri a dologba a neókat, meg mert nem saját képet posztol. Utána még töben mellé is állnak, hogy milyen szépen beolvasott a pórul járt méhésznek.   :o Nooormááális? Geddekast idézve, "csak így tovább a lejtőn", rugdossuk még aki már a földön fekszik.
Aztán ott van az omme (de minek), a felhívásával. Neki ilyenkor nem felhívást kellene intéznie, hanem a hóna alá kellett volna fogni azt a pár embert, és elindulni velük az országban, megnézni hogy mi is történik. Ugyanis ez az igazi monitoring, amikor baj van, országos baj.
Aztán ha már méhlegelő, a napraforgóval is baj van, olyan baj amilyet még életemben nem láttam. Nálunk kivétel nélkül minden évben ontja a nektárt, na az idén nem. Az olyan családoknál sem, amelyek népesek. Többen számoltak be arról amit magam is megtapasztaltam. A napraforgónak melegben, napsütésben kellene mézelni, borús, hűvös időben meg kevésbé, na ez most pont fordítva van. Addig van hordás amíg borult idő van, ha kisüt a nap leállnak a méhek.
Ez a jelenlegi helyzetkép, a szép új jövő.

*

huber

  • ***
  • 144
Re:Méhlegelő
« Válasz #1870 Dátum: 2018. Július 05. 07:09 »
Mi méhészek valóban tiszteljük Tóth Pétert.
Nem hablatyol, hanem elmegy a falig. De nem fejjel a falnak.
Úgy hallottam, tavaly  az idei csávázott vetőmagok legyártása előtt Ő kapott infót a tervezett szükséghelyzeti engedélyekről, és javaslatot tett az OMME vezetésnek, hogy   tiltakozzanak a minisztérium felé.
Ez nem történt meg. Az okokról Te biztosan többet tudsz mint én.
Most a méheink szenvednek a csávázott napraforgón.
A következmények teljesen majd csak jövő tavaszra lesznek láthatóak.
Akkor majd újra Péter lesz a felelős, vagy a konzekvenciákat levonva, feláll az elnökség és elnézést kér, hogy visszaélt a bizalmunkkal?

Re:Méhlegelő
« Válasz #1871 Dátum: 2018. Július 05. 07:51 »
Az nagyon szép dolog egy növényvédőstől, hogy belátja mekkora kárt is okoz a neonikotinoidok használata.
Csak arra nem ad választ, hogy 10 évig miért sztárolta őket, és miért reklámozta az OMME újságban.
Arra sem adott választ, hogy a nemzetközi tapasztalatokat, kísérleteket miért hagyta figyelmen kívül.
Valamint arra sem kaptunk választ, hogy miért mondta 10 éven keresztül, hogy nem bizonyított a magyarországi kártétel.
Aztán ír egy levelet amikor rájön, hogy mekkorát hibázott?
Tiszteljétek, de az eddigi nyilatkozatait amire a NÉBIH az MTA és az FM is hivatkozik, vegyétek figyelembe.
Nekem az a meglátásom, hogy próbál meneküli a felelősség alól.
Én kérnék tőle először bocsánatot, ha belátná mekkorát tévedett.
Ezt soha nem fogja megtenni, inkább támad és sírógörccsel küszködik, hogy mennyit dolgozott értünk.
Én ott voltam közöttük, hányszor nekem esett amikor azt próbáltam elővezetni, hogy mennyire károsak a neok.
Mindig lehurrogott, most meg ő akarja vinni a neok elleni küzdelemben a zászlót.
Na ezt nem tudom megemészteni.
Nagyernyei Attila

*

huber

  • ***
  • 144
Re:Méhlegelő
« Válasz #1872 Dátum: 2018. Július 05. 11:27 »
Attilám, Te archeológus vagy?
Mi méhészek, hétköznapi emberek leginkább a mával foglalkozunk.
Olvastam, hogy Te már akkor kiszögezted a gaucho-s zsákot amikor Tóth Péter még ártalmatlan szernek tartotta.
De azóta Péter is belátta tévedését, és megpróbált a mérgezések ellen tenni.
Ez mind rendben van!
Viszont az OMME elnöksége még akkor sem tett semmit amikor szinte mindenki számára egyértelmű a neok károkozása.
Ez pedig szigorúan jelenidő. Most vannak a méheink azon a napraforgón aminek csávázása ellen tiltakozni kellett volna. Tóth Péter mindent megtett ezért.
Az OMME elnöksége miért nem???

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:Méhlegelő
« Válasz #1873 Dátum: 2018. Július 05. 11:53 »
Fél

« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 17:44 írta oszkár »

Re:Méhlegelő
« Válasz #1874 Dátum: 2018. Július 05. 12:22 »
111
« Utoljára szerkesztve: 2019. November 30. 22:37 írta kivancsi111 »