Méhlegelő

  • 2754 válasz
  • 1182995 megtekintés
Re:Méhlegelő
« Válasz #1830 Dátum: 2018. Május 22. 19:40 »
épp az tetszik nekem is
megpróbálok legyökereztetni egy hajtást

a másik kettőn mondjuk nem sok méhet láttam

Re:Méhlegelő
« Válasz #1831 Dátum: 2018. Május 22. 21:11 »
https://gobotany.newenglandwild.org/species/tradescantia/virginiana/  kerti pletyka-féle, nem csak a virginiai, hanem gyakran hibridek is szerepelnek a választékban (Tradescantia x andersoniana)

http://hobbikert.hu/magazin/egy-kis-kerti-pletyka-midig-felvidit.html

https://gobotany.newenglandwild.org/species/aquilegia/vulgaris/          nálunk kerti harangláb a neve

http://www.botanikaland.hu/aquilegia/kerti-haranglab/

Egyiknek sincs méhészeti jelentősége.

Re:Méhlegelő
« Válasz #1832 Dátum: 2018. Május 27. 21:05 »
nem is tudtam hogy az ecetfára mennek a méhek  ;D
a tavalyról megmaradt vörös-bordó torzsákat (amik már termések vagy mik..) érdemes levagdosni hogy többet virágozzon?

Re:Méhlegelő
« Válasz #1833 Dátum: 2018. Május 27. 21:51 »
     Hogy mennyit hoz, azt nem tudom, de itt a közép Csallóköz részén elég sok van és járják a méhek. Érdekesség, hogy, testvérem, aki Besztecebányán lakik és van pár csdaládja telepíteni akart a méhese körul, de nem sikerult. Vitt gy.keres fákat, nem is keveset, de egy sem éledt meg. Az ismerős erdész azt mondta neki, hogy itt más a talaj, azért nem látsz itt ecetfát /bálványfát/
Üdv. Jóska 

*

nyuszt

  • ***
  • 130
Re:Méhlegelő
« Válasz #1834 Dátum: 2018. Május 28. 08:30 »
Üdvözletem  !  Szerintem két különböző fafajról társalogtok . Az egyik a bálványfa (ecetfa) a másik amelyről greger ír az ecetszömörce , melynek valóban vörös-barna a termése. Üdv .nyuszt

Re:Méhlegelő
« Válasz #1835 Dátum: 2018. Május 28. 20:00 »
Ma délután bóklásztam egyet az Alföldön.
Megnéztem a selyemfüvet (vaddohányt), mert megfordult a fejemben, hogy az állományom egy részét elviszem rá.
Ha egy szóval tudnám jellemezni...felejtős.
Ritka, kicsi, tetves, aszalt, és alig van virág rajta.
Valahogy nem ehhez szoktam, így elmondhatom,hogy kár volt az üzemanyagért.
Biztosan vannak olyan foltok ahol szép, mert esetleg több eső volt, de amerre én voltam, a kép elszomorító.
Nem érdemes vele foglalkozni.
Nagyernyei Attila
 

Re:Méhlegelő
« Válasz #1836 Dátum: 2018. Május 29. 06:56 »
Tegnapi írásomhoz még annyit, ha ilyen brutál melegek lesznek, a napraforgó lekerüli a hársot, de átfedés biztosan lesz.
Kész kabaré ez az év.
Nagyernyei Attila

Re:Méhlegelő
« Válasz #1837 Dátum: 2018. Május 29. 07:24 »

Kész kabaré ez az év.


Bár nem nagyon tudunk szívből röhögni rajta...

Re:Méhlegelő
« Válasz #1838 Dátum: 2018. Május 29. 17:54 »
Mivel ennyire rohan az idő, ma napraforgóra kerestem helyet a méheknek.
A határszemlén megdöbbenve tapasztaltam, hogy már fejesedik a szotyi.
Az első virágok ilyen kánikulában 10 nap múlva várhatók(?)...nem tudom
A mezőgazdasági vállalkozás vezetője elmondta, hogy a konzervgyárak sincsenek felkészülve a korai szezonra.
Zöldborsóra szerződtek június végi szállítással, majd a folyamatosan módosították ezt június 10-re.
Aztán ez a dátum is bukta lett, mert annyira begyorsult az érése.
A közel 40 éves kapcsolatának köszönhetően már ma elkezdődött a zöldborsó aratása.
Kérdeztem tőle, hogy a napraforgó virágzásának kezdete mikorra várható.
Azt válaszolta ne kínozzam, figyeljem én.
Nagyernyei Attila

Re:Méhlegelő
« Válasz #1839 Dátum: 2018. Május 29. 21:07 »
mert megfordult a fejemben, hogy az állományom egy részét elviszem rá.
Ha egy szóval tudnám jellemezni...felejtős.
Ritka, kicsi, tetves, aszalt, és alig van virág rajta.

Etetés helyett jó lesz  :( de semmi több. Ha távolabbról nézed még szép is lehet(nemrég még nagyon gyengusz volt,azon csodálkozom, hogy most így néz ki) , de a virágzat, kicsi és erőtlen, sok jóra valóban nem kell számítani.  Hiába van lent a gyökere, felénk kiadósabb eső, meg sem tudnám mondani mikor volt, porzik a határ, A talajvíz is napról napra lentebb van. Ha így haladunk valóban gyorsan vége lesz az évnek. :'(

*

atya

  • *****
  • 1043
Re:Méhlegelő
« Válasz #1840 Dátum: 2018. Május 30. 05:30 »
 Ezt senki nem tudhatta előre, és sajna, ebben az évben ennyi volt a méhészeti szezon. Szerintem mindenki, aki komolyan gondolja méhészetének, és a méheinek sorsát, azok mindent átértékelnek, mert a természet most mutatta meg, hogy mi kezdődik el.
A sikerhez csak annyi kell, hogy képes legyél az életed a magad módján élni.

*

wr

  • *****
  • 901
Re:Méhlegelő
« Válasz #1841 Dátum: 2018. Május 30. 11:24 »
Azért én nem vagyok ennyire borúlátó. Megnéztem a szotyit, 1,4 km-re van tőlem, szépen fejlődik. Eső ugyan nincs de eddig jól tűri, és talán nemsokára fog esni egy kicsit. Néhány hordóval szeretnék belőle. Ha teljesül onnantól egy rossz szavam nem lesz az idei évre. Most az olajretekkel is csak annyi a baj, hogy nincs csapadék. Ha lenne, egy fiókot abból is meghordanának.

*

P.P.

  • *
  • 22
Re:Méhlegelő
« Válasz #1842 Dátum: 2018. Június 06. 12:28 »
Sziasztok.
Selyemkóróról van-e valakinek mérése? Nálam 3 nap volt 1-2 kg, aztán két napja semmi, eső is volt bőven, meleget is megfelelőnek érzem és nálam mégis leállt, ami szinte alig kezdődött. Tavaly sem volt róla semmi, de most beázott, és fagy sem volt.

Re:Méhlegelő
« Válasz #1843 Dátum: 2018. Június 06. 20:58 »
Ezt írta neo méhésztárs két hete:
"Attila!
Az a júniusi dandár szerintem 27 évvel ezelőtt, 1991-ben volt. Én legalábbis több ilyenre nem emlékszem."

Kicsit foglalkoztam a témával, és az akkori baráti társasággal közösen egyeztetve a pontos dátum, 1994.
Tehát 24 éve június 1.-én vándoroltunk a Nógrád megyei Romhányba, és június 14-17 között között pergettünk.(Közben méhészkedtünk is, mert az anyákat akkor engedtem szabadon.)
Esténként a foci VB-t néztük a kocsmában.
Akkor "elfogadható" eredményem lett,mert Kisecsetről pótkocsit kellett bérelnem, hogy a termésemet haza tudjam egyszerre hozni. (Na de nem szeretnék a .....ki tud nagyobbat mondani műsor részévé válni.)
Romhány köztudottan közép és az északi akácosok határához tartozó méhlegelő.
Ahogy mentünk időben előre, egyre kevesebbszer tudtam csak elérni, így később virágzó tájakat kellett keresnem.
Tehát még egyszer.
1994. június 1.-én KEZDETT Romhányban mézelni az akác.
A tájolási napunkon 1.8 Kg-ot mértünk!
Rá 5-6 napra kezdődött a dandár.
A nappal végig 23-25 fokok voltak, és az éjszakák (hallod Jenő!) rendkívül hidegek.
A feljegyzést a kollégám füzetéből másoltam ki.
Hol vagyunk ettől?
Lassan a napraforgóra kell pakolásznunk.
Hihetetlen változáson megy keresztül a méhészkedés.
Akik a megváltozott körülményekhez tudnak alkalmazkodni lesznek sikeresek.
Nagyernyei Attila

*

neo

  • *****
  • 948
Re:Méhlegelő
« Válasz #1844 Dátum: 2018. Június 07. 10:12 »
Attila!
Biztosan így volt, ahogyan írtad 1994-ben. AZ 1991-es viszont olyan volt, hogy június 15 körül volt a dandár, pontosabban lett volna, de sarjú volt szinte az egész, és nem mézelt. Mindenesetre ki lehet azt mondani, hogy átlagosan 10-15 nappal virágzik előbb az akác most, mint húsz éve.