Méhlegelő

  • 2722 válasz
  • 1177851 megtekintés
*

oszkár

  • *****
  • 1130
Re:Méhlegelő
« Válasz #1725 Dátum: 2018. Április 07. 17:16 »
P
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 16:38 írta oszkár »

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Méhlegelő
« Válasz #1726 Dátum: 2018. Április 07. 20:38 »
QUQURIQ !!!

nata!
Hol vannak a méheid, hogy már elfagyott minden?
Nálunk a kökény kivirágzott.
Az őszi és a sárgabarack piros bimbós állapotban vannak.
Az Evódiákon 1 cm hajtások.
Az akác még csak most van kipattanó félben.
A Vaddohány még nem bújt elő.

Kiskakas

*

nata

  • ***
  • 175
Re:Méhlegelő
« Válasz #1727 Dátum: 2018. Április 07. 21:10 »
Tompától kb. 20 km-re vagyok. Hordják a virágport szépen, csak nagyon kicsik a csomók a lábaikon. Kár azért a szilváért nagyon. Nagy tömegben a pitypang fog virágozni legközelebb. Addig valahogy kihúzzuk...

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Méhlegelő
« Válasz #1728 Dátum: 2018. Április 07. 21:13 »
QUQURIQ !!!

Azon a vidéken a repce kb 50 cm nagyságú, és elvétve hátható a sárga virágkezdemény.

Kiskakas

Re:Méhlegelő
« Válasz #1729 Dátum: 2018. Április 07. 23:09 »
Azért marha jó,hogy a repce már kezd sárgulni mert
úgy mint tavaly,idén is jó egy hónapig szedheti le,ölheti le,károsíthatja a méheinket.Két hete sincs még jó idő és már lehet nyílott virágokat látni.
Jó megnyomjatják műtrágyával.Beázott,jól áttelelt a repce,mégis 30-40 cm-es és már virágzik.
Tavaly akác után is komoly virágzó részeket találtam.
Négy-öt hétig is képesek a mai tepcék virágozni.
Micsoda mennyiségű méhet pusztítanak el ez idő alatt.
A repce olaj nagyrésze a gázolaj "zöldítésére" termelik.
Az okosok kitalálták,hogy milyen jó lesz ha 8%-a a gázolajnak repceolaj.
Sokkal környezetbarátabbá tették ezzel a diseles járgányokat!!!!!
Mindezt úgy,hogy közben az élőlények többségét,a teljes tápláléklánc összes egyede,ami a repce közelébe megy,az kipusztul.
Kipusztul mert a neok visznek mindent.A kormány az Uniós tiltás ellenére,szükséghelyzetre hívatkozva eseti engedélyekket ad ki.
De mihez?
A szemfényvesztéshez!!! A gázolaj 8%-os "zöldítéséhez" .
Na,ez a mi gyönyörű méhlegelőnk,ami vagy 5 hétig virágzik,amit kikerülni sem lehet,mert szinte az országban mindenhol ott van.
Valamikor-még 20 éve is-szépen mézelt.

Csányi Antal
« Utoljára szerkesztve: 2018. Április 07. 23:12 írta Csányi Antal »

*

nata

  • ***
  • 175
Re:Méhlegelő
« Válasz #1730 Dátum: 2018. Április 08. 11:58 »
QUQURIQ !!!

Azon a vidéken a repce kb 50 cm nagyságú, és elvétve hátható a sárga virágkezdemény.

Kiskakas

Az enyémek nem érnek repcét. Erre nincsenek szántók, ami van, abba se volt még soha repce.

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Méhlegelő
« Válasz #1731 Dátum: 2018. Április 08. 20:40 »
QUQURIQ !!!

Jobban nézzél körül nata!
Tapasztalatból mondom, hogy méheink 7 km-re is eljárnak a repcére.
Tehát, minden irányban 7 km.
Lehet, hogy messzebbre is elrepülnek, nekem csak a 7 km. a biztos.

Kiskakas

*

nata

  • ***
  • 175
Re:Méhlegelő
« Válasz #1732 Dátum: 2018. Április 08. 21:23 »
Egy irányba lehet repce, de az is minimum 10km. Ma polgárőrködtem és körbejártam a környéket. Brutális mennyiségben szaporodik a galagonya, az utóbbi években megsokszorozta az állományát. Rengeteg a fiatal kis fa, pár éven belül elég jó méhlegelőt adhat.

Re:Méhlegelő
« Válasz #1733 Dátum: 2018. Április 10. 07:40 »
Elindult a fűz virágzása!
Ez a csodálatos virágport adó, és mézelő növényünk, valóban csodára képes.
A "valamire való" méhcsaládokban is óriási fejlődést produkál, a termelő családok pedig megtáltosodnak tőle.
Akik közelében tömegével virágzik rendszeresen nézzenek bele a kaptárakba, mert a változás napokon belül bekövetkezhet.
Mi ez a változás?
A tömegével begyűlő virágpor és nektár kiszoríthatja a méhanyákat, és a kívánatos fejlődés megtorpan.
Tehát NEM CSAK azért kell bővíteni a fészkeket, mert a kikelő méhtömeg indokolja, hanem a begyűlő külső "csodának" is helyet kell biztosítani.
Tegnap én mér jó néhány méhcsaládomat megbővítettem, mert a fészek szélét elválasztó falat átlépték, és kívül is tömött léputcák voltak.
Most már nagyon résen kell lenni, mert nagyban zajlik a generációváltás, és láss csodát van ahol be is fejeződött már.
Remélem ilyen sima lesz az átmenet, bár ez teljesen meglepő számomra, hogy mégsem estek olyan mélyre mint azt gondoltam. (Hála az égnek.)
A fűz most indult, és két hétig virágzik!
Április 24-ig pont 2 hetünk van.
Kíváncsian várom, hogy a most 3-4 keret táblás fiasból összejön e 6.
Ugyanis ez a cél!
A május 10-kor induló akácra ezek a méhcsaládok lesznek kiváló termelő erőben.
Ha késik akkor viszont a rajzással fogunk küzdeni, de az mindig kellemesebb mint a gyenguszokkal bíbelődni.
A fűz a fejlődés motorja, és most az időjárás is passzol neki.
Esik, mérsékelt meleg, borús, napos.
Mi kell ettől jobb?
Nagyernyei Attila

*

ekecs

  • **
  • 54
Re:Méhlegelő
« Válasz #1734 Dátum: 2018. Április 10. 22:57 »
Üdvözletem!
Akkor ezek szerint már nem is serkentesz?

Re:Méhlegelő
« Válasz #1735 Dátum: 2018. Április 11. 09:06 »
Ekecs!
De.
Annyi a változás, hogy "átállítottam az adagolójukat" édes vízre.
Ez azt jelenti, hogy 4 liter víz 1 kiló cukor, és természetesen ecet, minden délután 2 decit kapnak ebből.
A folyadékpótlás ennyi álca mellett még fontosabb.
A fűz gyönyörűen mézel, dől be a virágpor is.
Nagyernyei Attila

Re:Méhlegelő
« Válasz #1736 Dátum: 2018. Április 12. 19:31 »
Vajon mennyire van lemaradva a természet, vagy egyáltalán le van-e maradva?

Potyóka szilva virágzás kezdete:
2015.04.09
2018.04.06

Kökény virágzás kezdete:
2015.04.12
2018.04.08

Vadcseresznye virágzás kezdete:
2015.04.14
2018.04.12

Sajnos 2016-2017-ben nem írtam fel a virágzási időket, pedig milyen jó lenne most visszanézni. Egy a lényeg, 2015-höz képest nem nagyon van különbség a nyílási időkben, sőt egy pár nappal előrébb is vagyunk.

És mi a helyzet a méhekkel?

2015.03.24 - Részletes átvizsgálás
2015.04.09 - Első fészekbővítés állomány szinten
2015.04.15 - Második fészekbővítés állomány szinten

2018.04.12 - Részletes átvizsgálás és állomány kétharmadánál bővítés

Jól látszik, hogy 2015-ben ilyentájt már túl voltunk az első bővítésen, sőt szinte már a második fészekbővítés volt esedékes, míg most csak a részletes átvizsgálás, és az állomány kétharmad részének bővítése történt meg. Mindazonáltal elégedett vagyok a méhekkel, átlag 4 táblás NB fiasnál járnak. Van ahol még csak 3, de olyan is akad, ahol már 5 és 6 kereten van fiasítás. A lényeg, hogy szépen kitáblásodtak a fiasítások. Az anyák többsége már minden irányban "koccolta" a lécet. Ezeket a családokat bővítettem.

Összegezve a dolgokat, 2018-ban a természet egy kicsit előrébb jár, mint 2015-ben, amíg a méhek most legalább 1 táblás fiasítással és 1-2 léputcányi népességgel el vannak maradva 2015-höz képest.

Na és mikor indult az akác 2015-ben? Május 12-én. Ebből persze nem lehet következtetni az idei akácnyílás időpontjára, hiszen addig még bármi lehet. Egy biztos, én az idén kiegyeznék a május 12-vel.

Fontos: a fenti adatok és időpontok az én méhészetem környezetére vonatkoznak!

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Méhlegelő
« Válasz #1737 Dátum: 2018. Április 12. 20:30 »
QUQURIQ !!!

Ma délelőtti infó!
Északi határ széleken most kezd az akác pattogni. A potyóka szilva még fehér bimbós, a kökény még csak bimbós.
A barackok még sehogyan sem állnak.
Az ott lakó méhész kolléga szerint egy hetes eltérés van Kecskeméthez képest.

Kiskakas

Re:Méhlegelő
« Válasz #1738 Dátum: 2018. Április 13. 07:43 »
Nyugat Nógrád határszéléről!
Akác ( április 1-2 án pattant meg) Kecskeméthez képest esetleg 1-2 napot késett. Potyóka szilva már egy hete virít, kökény 60-70% ban nyílott, barackok is virágba borultak. Repce szárba szökkent és bimbós állapotba van. Ha még nézed az időkép grafikonját és össze hasonlítod az északi, a közép illetve a déli mérőállomások adatait semmi nagy eltérést nem látsz sőt szinte egyforma. Igaz, hogy az éjszakai hőmérséklet alacsonyra megy a többihez képest 5-6 fok eltéréssel de a nappali mindig egy szinten van.

Konihoney

Re:Méhlegelő
« Válasz #1739 Dátum: 2018. Április 13. 10:00 »
Ceglég és környéke, Gödöllő, Érsekvadkerttől északra nincs az akác megpattanás időpontja és egérfüles állapot között 1-2 nap eltérés. Tegnap du. néztem meg.

SzJ.