Méhlegelő

  • 2703 válasz
  • 1172409 megtekintés
Re:Méhlegelő
« Válasz #1695 Dátum: 2018. Február 05. 16:20 »
Igen, száraz matematika, de nem is akart más lenni. Egy pillanatig nem vontam kétségbe, hogy az erdőbe lerakott kaptárból többet gyűjtenek, mint másfél kilométerről hordva, mivel hozzáadódik az út időtartama (és persze az egyéb hátráltató tényezők). Eredetileg is csak azért bíbelődtem el vele, mert ráértem, és mert ez a két lehetőségem volt, mármint a 800 vagy 1.500 méter, és érdekelt, hogy ideális esetet feltételezve, lehet-e valami számszerűséget kihozni pro és kontra vonalon. Az itt feltett kérdésben megadott 1.5 km viszont már semmiképp sem tartozik az ideális esetek közé :)
A méhek nem hazudnak.
Sem arról, hogy mivé kellene változtatnunk a környezetünket, sem arról, hogy végül mivé sikerül.

Re:Méhlegelő
« Válasz #1696 Dátum: 2018. Február 05. 18:35 »
Sziasztok.
Szeretnék rózsaszin ac akác csemetét ültetni, de nem találok sehol .Tudna nekem ebben segíteni valaki akár csemet akár gyökér formájában?Előre is köszönöm!

Re:Méhlegelő
« Válasz #1697 Dátum: 2018. Február 06. 20:17 »
Szia SASA!
A Januári Méhészetben van egy cikk, akác nemesítéssel foglalkozik.
Azt olvasd el és választ kapsz!
Üdv: Csaba

Re:Méhlegelő
« Válasz #1698 Dátum: 2018. Február 06. 20:31 »
szia Csaba 
kösz az infót. megnézem .
üdv sasa

Re:Méhlegelő
« Válasz #1699 Dátum: 2018. Február 07. 09:47 »
Szia SASA!
A rózsaszín akác esetében szerintem nem is a cukorérték a lényeg, hanem a virágzási idő, mert a fehér akác után nyílik így egy héttel hosszabb akácot lehetne kihasználni. Egyébként Nagyernyei Attila is említette egy éve kb, hogy vándorol rózsaszín akácra ezért valahova.
Üdv: csaba

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Méhlegelő
« Válasz #1700 Dátum: 2018. Február 07. 21:37 »
QUQURIQ !!!

A rózsaszín akác talán egy kicsit fagytűrőbb de később is pattan ki. Fája elágazó koronájú, nem sudár.
A bimbók erős rózsaszínűek, mire kivirágzik jól elhalványul. Egy jókora erdő, megnyújtja a fehér akác virágzását.
Kb. annyira, hogy a nógrádi akác első dandárnapjára ér csak fel az ember. (persze helyfüggő)...

sasa! Valamikor gödöllői erdészeti kutatóból lehetett venni. Sajnos megszűnt.
Ha jól emlékszem Nyíregyháziakkal beszéltem, és csak pár darabot csinálnak mert fiatalok a fái, és nem szedhetnek fel annyi gyökeret.
Tehát marad a saját csemetenevelés.
Őszi gyökér szedés pincézve nyirkos homokban.
Akácvirágzás kezdetén,  7-10 cm ceruzányi vastag gyökérdugványt függőlegesen elültetni a megmunkált talajba.
Kb. 1-2 cm föld alá. Nem szabad hagyni kiszáradni a területet.
Őszre, talajtól, és locsolástól függően 50-70 centisekre nőnek a csemeték.
Na ezeket kell a végleges helyére ültetni következő tavasszal.
A föld felett vissza kell vágni a csemetéket.
Továbbra is locsolni és gyomtalanítani kell.

Kiskakas

Re:Méhlegelő
« Válasz #1701 Dátum: 2018. Február 08. 19:05 »
Üdv Sasa!
A Erdészeti Tudományos Intézet (ERTI) püspökladànyi állomásának vezetője szokott szaporítani kisebb-nagyobb mennyiségben. Az úr nevét nem írom ide ki, de neten megtalàlja.
Lászka István Attila

Re:Méhlegelő
« Válasz #1702 Dátum: 2018. Február 10. 13:03 »
hali
kettőt szeretnék kérdezni..

-aranycserjét, aranyfát (Forsythia) szeretik a méhek? úgy olvastam rövid ideig virágzik..érdemes ültetnem?
nem méhészkedésre, csak hobbi célból

-vettem aranysárga mézvirág magot, a tasakon az van, hogy évelő növény de amiket interneten találtam mézvirágot, mindet egynyárinak írták
mi az igazság? van évelő mézvirág?
lehet hogy ezt vásároltam?
http://www.botanikaland.hu/aurinia-saxatilis/sziklai-ternye/
sajna tasakról nekem nem derül ki a latin név

köszönöm
« Utoljára szerkesztve: 2018. Február 10. 13:06 írta greger »

*

Kitin

  • *****
  • 934
Re:Méhlegelő
« Válasz #1703 Dátum: 2018. Február 13. 23:05 »
A gőzölgőben ígértem, hogy írok ide is valamit.
Az alábbi szöveget egyszer mikor kinyílt a bicska a zsebemben megírtam és mérgemben elküldtem jó pár embernek /Tényleg, hová tűnt Bicska? már rég nem írt/
Tehát elküldtem: Bross Péternek, Hegedűs Dénesnek és az OMME központi címére is,
a Kossuth rádiónak, Dögei Imrének 
A Mai napig semmiféle választ nem kaptam rá, nem is hallottam róla, hogy történt-e valami előrelépés ez ügyben, hogy többé ne fordulhasson elő hasonló eset.
Amiért korábban írtam, hogy a javaslatok süket fülekre találnak azt nem véletlenül írtam...
Nem ez volt az első eset + másoktól is hallani ezt-azt..

Egyedül Dögei Imre írt vissza és végül kicsit átszabdalva és egy másik címmel betette a Méhészet újságba. EZÚTON IS KÖSZÖNET ÉRTE!
 

"Egy kalandos szúnyoggyérítés története

 Gyakran beszélgetünk a méhészekkel a szúnyoggyérítésekről, nem is az a kérdés, hogy szükséges-e, hanem inkább az, hogy milyen módon.  A védekezésről három nappal hamarabb mindig kiértesítenek telefonon és levélben is.
A levélben benne van, hogy a felhasznált szer a méhekre veszélyes ezért szíveskedjünk bezárni őket a kezelés időtartamára.
A légi permetezés még világosban történik amikor a méhek még javában járnak és őket nyári időszakban bezárni nem lehet ezt a szakemberek nagyon jól tudják. Nem is csak a méhekről van szó, hanem inkább az egész környezetről hasznos rovarokról, békákról, madarakról stb.
A következő történet egy élő példa arra, hogy fel sem mérik, hogy szükséges e a védekezés:

-Csütörtöki nap reggel kaptam egy telefont az önkormányzattól, hogy a faluban szúnyoggyérítés lesz. Rögtön mondtam, hogy szerintem nincs rá szükség, mert nincs is szúnyog. Azt a választ kaptam, hogy ők nem tehetnek az ügyben semmit, a védekezés központilag történik, az önkormányzat csak azt a feladatot kapta, hogy kiértesítse a méhészeket.
Délben meg is jött a levél is, benne a pontos időpont és , hogy a kezelés időpontjára kérik, hogy zárjuk be a méheket, mert a felhasznált szer méhekre veszélyes.

Még aznap délután írtam egy levelet a katasztrófavédelemnek, hogy a védekezés szerintem indokolatlan, nálunk nincs szúnyog és csak egy értelmetlen pusztításnak találom, mert rengeteg más rovart is kipusztítanak a kezelés során, nem beszélve arról, hogy ebben a nagy 35-40 fokos hőségben még szörnyűbb a dolog.
Péntek reggel kaptam egy hivatalos választ amiben megírták, hogy örömmel vették jelzésemet de sajnos a szúnyoggyéritést lakossági kérésre nem tudják leállítani, azt csak a helyi jegyző vagy polgármester teheti meg.
 Közben a faluban többen mondták, hogy ők sem tapasztalnak szúnyogcsípéseket, én is sötétedésig kint voltam és nem volt szúnyog.
 Hétfőn reggel kaptam egy telefont a katasztrófavédelemtől, hogy írtam én nekik egy levelet csütörtökön miszerint ide a faluba szúnyoggyérítést szeretnék kérni.
Mondtam, hogy az lehetetlen, mert én pont lemondani szerettem volna, mert indokolatlannak találom. Két-háromszor el kellet mondanom, hogy hogy is működik a dolog, hogy az önkormányzat kiértesít minket méhészeket, én ott nem mondhatom le és a méheket nyári időszakban nem tudjuk sehogyan sem bezárni. A Katasztrófa védelem munkatársa végre megértette mit is szeretnék, ekkor elmondta, hogy épp előtte van a szúnyoggyérítési terv és nyugodjak meg, hogy a mi falunk nem is szerepel a tervben. A beszélgetés végén mondott azért még egy e-mail címet, írjam fel, ha szeretnék szúnyoggyéritést rendelni azt ott megtehetem........

A beszélgetés után felkerekedtem és elmentem a falu jegyzőjéhez, elpanaszoltam a történteket.
 A jegyző elmondta, hogy abszolút megérti a problémámat, de ő nem szeretne ebbe beleszólni, mert ezt központilag rendelték el és ha ő lemondja és esetleg később jön valaki hozzá panaszkodni, hogy sok a szúnyog és ő pedig lemondta a védekezést akkor máris ő lesz a hibás és amúgy is most magas a Duna vízállása, ha pedig leapad lesz szúnyog.
  Hiába mondtam, hogy majd ráérnénk akkor gyéríteni ha majd szükség lesz rá, gyógyszereket sem szed be az ember ha éppen nem beteg.

Este háromnegyed 7-kor megjelent a repülő és végigpermetezett mindent......
 Még lesz földi irtás is..........

A madártani egyesület honlapján van egy részletes tájékoztató ahol írják, hogy: egy MTA vizsgálat kimutatta, hogy az elhullott rovarok között a célcsoportot jelentő szúnyogok aránya 0,1% (azaz minden ezredik rovar) volt csak!
érdemes elolvasni:
http://www.mme.hu/a_szunyogirtas_termeszetvedelmi_kockazatai_es_biologiai_megoldasai

A kérdésem, hogy nem lehetne-e valamit tenni, hogy a jövőben körültekintőbben járjanak el és ne csak egy felesleges pusztítás legyen ez a szúnyoggyérítés?
 Mindenképpen mérjék fel legalább a védekezés szükségességét!
A Méhészegyesület tehetne lépéseket ez ügyben, mert ez valóban a méhészek érdeke lenne."

Re:Méhlegelő
« Válasz #1704 Dátum: 2018. Február 14. 07:36 »
Kitin méhésztársnak üzenem, hogy a témát a "Kakaskukorékolás" rovatunkban folytassuk.
Nagyernyei Attila

Re:Méhlegelő
« Válasz #1705 Dátum: 2018. Február 14. 14:45 »
Kitin méhésztársat kérdezném, hogy ezzel a megtartott szúnyog gyérítéssel mi kára keletkezett és ha mi is ilyen helyzetbe kerülünk, hogy már írtanak is, mekkora baj lehet?

*

Kitin

  • *****
  • 934
Re:Méhlegelő
« Válasz #1706 Dátum: 2018. Február 14. 20:10 »
Megmondom őszintén, figyelem már több éve és egyenlőre kézzelfogható eredményt nem tudok felmutatni.
A fák alá kiterített fóliákon rengeteg elpusztult rovar, katicabogarak, zengőlegyek stb egy két méhecske is akad.
Hordásban fényes nappal 6-fél7 körül jön a repülő és fújja az anyagot.
Kapjuk előtte az értesítést, hogy méhekre veszélyes szer, zárjuk be a méheket.

Fene tudja mennyi méhecske tűnik el miatta, esetleg mennyivel kevesebb mézünk lesz.
Biztos nem gyógyszer.
Ráadásul mind rákkeltő franc és 30-40 fokokban még az ablakot sem szívesen csukja be az ember.

Re:Méhlegelő
« Válasz #1707 Dátum: 2018. Március 01. 07:56 »
Akácméz termelés : 2002 Méhész újság

Re:Méhlegelő
« Válasz #1708 Dátum: 2018. Március 01. 08:10 »
Akácméztermelés II-IV. Méhész újság 2002

Re:Méhlegelő
« Válasz #1709 Dátum: 2018. Március 01. 09:29 »
Akácméztermelés V . Méhész újság 2002.