A méhcsaládok általános állapota

  • 3428 válasz
  • 966958 megtekintés
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #3420 Dátum: 2024. Március 22. 21:13 »
Na jó én a termelésről beszéltem, a piaci helyzet az elég aggasztó, nem tudjuk mi lessz.
Ha a népeknek nem kell tovább méz, akkor le lehet húzni a rolót.
Ha rákapnak a "műanyag" ízére és rászoknak a kínai szutyok szirupra akkor egyék, nem lehet vele mit kezdeni.
A lopáson harácsoláson kívül itt már amúgy se érdekel senkit semmi, inkább elmennek innen.
Üdv:robi

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #3421 Dátum: 2024. Március 23. 20:55 »
Na lett egy váltósom, öreg az anya már vártam, van már 1 fedett bölcsője is.
Érdekes hogy a vén sántikáló még 6 keretbe tojt😂😂😂, abból 3 olyan szép ihaj, háromba meg félkeretnyit.
Napost már nem találtam de az öregasszony ott van még.
Üdv:robi

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #3422 Dátum: 2024. Március 24. 18:57 »
Ezt írja robi75:
"Máskülönben meg, lehet hogy neked ez vadul hangzik, de a méhészkedésben lehet extra profitot előállítani, ehez a kaptárnak meg a gépnek sok köze nincs.
A méhész tudásán meg az időjáráson múlik minden."

Ebben nagyrészt egyet értek vele, de némileg kiegészíteném.
A méhész szaktudása nem csak a méhcsaládok kezelésében merül ki.
Ez egy komplex, összetett vállalkozás, vagy szakma.
A méhlegelő ismerete, a piac, a méhcsaládok állandó toppon tartása, a vándorhelyek ismerete és ezenkívül még sok más hozzátartozik a sikeres méhészkedéshez.
Az időjárás valóban egy rendkívül fontos tényező, de ezzel nincs mit tennünk.
Az idén sokfelé tarolt a fagy, de vannak jó erdők is.
Emiatt írtam, hogy a méhlegelő ismerete is rendkívül fontos.
Majd jönnek az okostojások, akik elkezdik, hogy....ez másodvirágzás, vagy hónaljhajtás, esetleg sarjú virág.
A jó virág már most 0,5- 1 cm-es, és április vége felé fehér lesz a JÓ erdő.
Ahol meg fagyos, vagy fázott, az sokkal később fog virágozni, és esetleg gyenge hordást adni.
Közben a Facebookon is találtam mai képet az akácvirág állapotáról.
Nagyernyei Attila



« Utoljára szerkesztve: 2024. Március 24. 19:00 írta Nagyernyei Attila »

*

neo

  • *****
  • 939
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #3423 Dátum: 2024. Március 25. 07:01 »
Nem akartam szőrözni, de ha már Attila felhozta, akkor reagálok:
Pár gondolatod már alapjaiban téves, a föld képes ellátni a 8 milliárd embert, hússal is és gabonával is, sőt mindezt úgy hogy még vegyszer se kell.
Nem is erről beszéltem. Arról, amikor leáll az AMOC, és a déli félteke megfő, a mediterráneumból eltűnik a víz, két évszak lesz: a tél mínusz 40, a nyár pedig plusz 50 itt nálunk. Én abban bízom, hogy ugyebár azért áll le az AMOC  mert melegszik és hígul az óceán sókoncentrációja Grönlandnál, így a pumpamechanizmus nem tud érvényesülni. Nos, ha leáll, és nem megy oda meleg víz, akkor egy idő után hidegebb lesz, nem olvadnak a jéghegyek, ezért nem is hígul a sókoncentráció. Magyarán a leállás reményeim szerint csak ideiglenes lesz, és be tud indulni újra. Kérdés, hogy mennyi idő után?
Idézet
A másik tévedés meg a gépiesítésbe meg a hozzá való új kaptárba vetett hited.
Nálam az jelenti a gépesítést, amikor már nincs szükség méhészre, hanem csak a gépre. A méhész legfeljebb a méhes melletti légkondicionált sátorban figyeli a gép működését.
Idézet
Máskülönben meg, lehet hogy neked ez vadul hangzik, de a méhészkedésben lehet extra profitot előállítani, ehhez a kaptárnak meg a gépnek sok köze nincs.
Minden csak definíció kérdése. Mit értünk extraprofit alatt: tízmilliókat, százmilliókat,  vagy milliárdokat?

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #3424 Dátum: 2024. Március 25. 14:06 »
Nálunk pont 9 fok van, dörrent egyet az ég félórája, és jött hozzá egy kis jégeső is, csak hogy el ne felejtsük ki is az "úr" valójában.
Üdv:robi

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #3425 Dátum: 2024. Március 26. 19:03 »
Ma az erős szélben is dolgoztam a méhekkel.
Sajnos a telephelyem Délről, Dél-Keletről teljesen védtelen, de ilyen erős szél is ritka.
Ennek ellenére élénken repültek a családok.
A fűz még kitart, remélem egy kicsit nyugszik az erős szél, és akkor meg tudja még magát mutatni ez a csodálatos növény.
Szombaton a szikrázó napsütésben, és kellemes időben szépen gyűjtöttek róla.
A szűk fészek hátránya, hogy hetente KELL méhészkedni, de az eredmény magáért beszél.
Most már a fészek bővítést a "tűzéssel" folytatom, mivel dől a virágpor is befelé.
Az érdekessége, hogy a gyermekláncfű virágpora a döntő, majd az árvacsaláné, és utána a fűz.
A méhek nagyon tudják ezt a leckét....hála az égnek.
A fiasok körül szép friss mezkoszorúk vannak, a zárólépek meg egészen "combosak", a friss gyűjtéstől.
Emiatt 2 léppel is bővítettem, egyel tűztem, egy pedig az utolsó fia után.
Így majd jövő hét közepére már az összes családnál meg lesz a 6 fias, mivel arra egyenlítem ki őket.
Ez pedig majdnem 3 héttel korábban lesz mit egy átlagos évben.
Ha erősebbre hagynám őket akkor fellépne a rajzási kedv, azt meg szeretném elkerülni.
Nálam is van már most 7 NB táblás fias, de azokat a családokat megjelöltem, és ahol csak 4-5 oda jövő héten átrakok egyet.
Most átlagban 7-11 kereten vannak a családok, amivel maximálisan meg vagyok elégedve.
Biztosan vannak ettől bombasztikusabb méhészetek, az enyém ilyen.
Ma meglátogattam az egyik kollégámat aki szintén NB18-ban nyomja, és elmondta milyen szépek a családok.
Ha ő meg van azokkal elégedve, akkor nekem nem kell panaszkodnom.
Nagyernyei Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #3426 Dátum: 2024. Március 27. 08:05 »
A méhekre itt sincs panasz, de sajnos itt a nyírségben a tegnapi és tegnapelőtti -4, -5 odavágott az akácnak 3-4 méterig biztosan mert már barnul... Később ránézek milyen a fák teteje az erdőben.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #3427 Dátum: 2024. Március 28. 08:04 »
"dodo   
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?HozzászólásElküldve: 2024.03.28. 02:13
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.10. 20:54
Hozzászólások: 326
Tartózkodási hely: Belső-Somogy   
Kiugró teljesítményű családok mindig vannak, de az nem általános.
A polisztiról kaptárakban 30 kereten voltak már, így is 1 családnál fedés előtti bőlcsőket találtam.
Ettől 4 táblás fiast elvettem 1 anyabölcsővel másik 3 től 2 -2 táblás fias elvételel 2024 03 23-án az első böngészet rajom 10 fedett fiassal elkészült.
A képen a szétszedett család 2 fiókja alatt látható.
23-án kezdtem a polisztiról kaptárakkal nem volt nálam telefon, másnap vittem magammal, hogy lefotozom ha lesz bőlcső de a fa kaptárakban nem találtam még bölcsőkezdeményeket sem, ezért lefotóztam pár családot.
12 hunoron azért ennyi méh nem férne kényelmesen el, így valószinűleg már a környező fákon csüngnének nálam is ( legalábis így gondolom).
Mi lesz itt? Ez a kérdés már az én fejembe is megfordult.
Követjük Klubvezető Úr írásában foglaltakat
"Így majd jövő hét közepére már az összes új kaptárban meg lesz a 6 fias, mivel arra böngészük össze őket."


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
_________________
"Nincs igazság és nincs emberiség.
Csak igazságok vannak és emberek."
Szerb Antal

Vissza a tetejére    Profil Privát üzenet küldése   

meezesjeno   
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?HozzászólásElküldve: 2024.03.27. 21:50
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.02.13. 12:11
Hozzászólások: 698
Tartózkodási hely: Balatonlelle   
Tavaly márc 31-én találtam ez első petés rajbölcsőt. Akkor írtam, hogy kezdődik, és raktam fel képet. Volt már olyan máskor is, amikor korán jött a tavasz.
Az idén, ma 27-én.
Balatonszemesről az egyik "tanítványom" küldött egy rajról képet. Azt írta: "Virágzik a meggy, és mi van a fán?". Az Apukájáé, úgy 80 körül van Árpi Bácsi. A bátyjának kettő raja már elment. 12-es és 13-as Hunorok. Mi lesz itt? :roll:

Aztán olvasom a feketefehéren szegény Klubvezető Úr írását:
"Így majd jövő hét közepére már az összes családnál meg lesz a 6 fias, mivel arra egyenlítem ki őket." Jövő hét közepére. 6 keret fiasra.
Nem vicc. Ott van leírva. Feketén fehéren. :lol: :ugeek:
"

Attila!
Nem égtél még elégszer?
Ne járasd már le magadat minden írásodban!

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #3428 Dátum: 2024. Március 28. 08:42 »
Nem tudom mi a problémátok?
Nálam repcére az összes termelő lesz, és anyazárás idejére 8-9 táblás fias lesz mindegyiknél.
Ettől több nem kell, mert akkor valóban lerajzik az állomány.
Az az érdekes, hogy ezek a szájhősök pergetéskor olyan szerények lesznek mint a Frakkban Irma néni kiscicája.
Nem az a lényeg szájhősök, hogy milyen bombasztikus családjaitok vannak, hanem ezektől mennyi lesz a hordótokban.
A többi csak körítés, meg a kollégák hülyítése.
Anno Örösi is leírta a máig érvényes kőbe vésett igazságot.
Az közepes, de nem bomba családok teljesítménye mindig felülmúlja azokat amelyek rajzásra készülnek.
Majd rájöttök ti is.
Amelyik már fényezi a bölcsőt, ott rohamosan gyengül a hordási kedv.
Erről szól a méhészkedés, de ha nektek az tetszik, hogy egymást hülyítitek, ám csináljátok.
A valóság csúnya dolog számotokra.
Egyszer kivancsi111 azt írta megy Egyiptomba...ott vannak a fárajók.
Ezzel mindent leírt.
Én meg arra vagyok büszke ha minél kevesebb rajom van, de az eredményem meg számomra elfogadható.
Nagyernyei Attila