A méhcsaládok általános állapota

  • 3433 válasz
  • 967322 megtekintés
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #3420 Dátum: 2024. Március 22. 21:13 »
Na jó én a termelésről beszéltem, a piaci helyzet az elég aggasztó, nem tudjuk mi lessz.
Ha a népeknek nem kell tovább méz, akkor le lehet húzni a rolót.
Ha rákapnak a "műanyag" ízére és rászoknak a kínai szutyok szirupra akkor egyék, nem lehet vele mit kezdeni.
A lopáson harácsoláson kívül itt már amúgy se érdekel senkit semmi, inkább elmennek innen.
Üdv:robi

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #3421 Dátum: 2024. Március 23. 20:55 »
Na lett egy váltósom, öreg az anya már vártam, van már 1 fedett bölcsője is.
Érdekes hogy a vén sántikáló még 6 keretbe tojt😂😂😂, abból 3 olyan szép ihaj, háromba meg félkeretnyit.
Napost már nem találtam de az öregasszony ott van még.
Üdv:robi

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #3422 Dátum: 2024. Március 24. 18:57 »
Ezt írja robi75:
"Máskülönben meg, lehet hogy neked ez vadul hangzik, de a méhészkedésben lehet extra profitot előállítani, ehez a kaptárnak meg a gépnek sok köze nincs.
A méhész tudásán meg az időjáráson múlik minden."

Ebben nagyrészt egyet értek vele, de némileg kiegészíteném.
A méhész szaktudása nem csak a méhcsaládok kezelésében merül ki.
Ez egy komplex, összetett vállalkozás, vagy szakma.
A méhlegelő ismerete, a piac, a méhcsaládok állandó toppon tartása, a vándorhelyek ismerete és ezenkívül még sok más hozzátartozik a sikeres méhészkedéshez.
Az időjárás valóban egy rendkívül fontos tényező, de ezzel nincs mit tennünk.
Az idén sokfelé tarolt a fagy, de vannak jó erdők is.
Emiatt írtam, hogy a méhlegelő ismerete is rendkívül fontos.
Majd jönnek az okostojások, akik elkezdik, hogy....ez másodvirágzás, vagy hónaljhajtás, esetleg sarjú virág.
A jó virág már most 0,5- 1 cm-es, és április vége felé fehér lesz a JÓ erdő.
Ahol meg fagyos, vagy fázott, az sokkal később fog virágozni, és esetleg gyenge hordást adni.
Közben a Facebookon is találtam mai képet az akácvirág állapotáról.
Nagyernyei Attila



« Utoljára szerkesztve: 2024. Március 24. 19:00 írta Nagyernyei Attila »

*

neo

  • *****
  • 939
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #3423 Dátum: 2024. Március 25. 07:01 »
Nem akartam szőrözni, de ha már Attila felhozta, akkor reagálok:
Pár gondolatod már alapjaiban téves, a föld képes ellátni a 8 milliárd embert, hússal is és gabonával is, sőt mindezt úgy hogy még vegyszer se kell.
Nem is erről beszéltem. Arról, amikor leáll az AMOC, és a déli félteke megfő, a mediterráneumból eltűnik a víz, két évszak lesz: a tél mínusz 40, a nyár pedig plusz 50 itt nálunk. Én abban bízom, hogy ugyebár azért áll le az AMOC  mert melegszik és hígul az óceán sókoncentrációja Grönlandnál, így a pumpamechanizmus nem tud érvényesülni. Nos, ha leáll, és nem megy oda meleg víz, akkor egy idő után hidegebb lesz, nem olvadnak a jéghegyek, ezért nem is hígul a sókoncentráció. Magyarán a leállás reményeim szerint csak ideiglenes lesz, és be tud indulni újra. Kérdés, hogy mennyi idő után?
Idézet
A másik tévedés meg a gépiesítésbe meg a hozzá való új kaptárba vetett hited.
Nálam az jelenti a gépesítést, amikor már nincs szükség méhészre, hanem csak a gépre. A méhész legfeljebb a méhes melletti légkondicionált sátorban figyeli a gép működését.
Idézet
Máskülönben meg, lehet hogy neked ez vadul hangzik, de a méhészkedésben lehet extra profitot előállítani, ehhez a kaptárnak meg a gépnek sok köze nincs.
Minden csak definíció kérdése. Mit értünk extraprofit alatt: tízmilliókat, százmilliókat,  vagy milliárdokat?

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #3424 Dátum: 2024. Március 25. 14:06 »
Nálunk pont 9 fok van, dörrent egyet az ég félórája, és jött hozzá egy kis jégeső is, csak hogy el ne felejtsük ki is az "úr" valójában.
Üdv:robi

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #3425 Dátum: 2024. Március 26. 19:03 »
Ma az erős szélben is dolgoztam a méhekkel.
Sajnos a telephelyem Délről, Dél-Keletről teljesen védtelen, de ilyen erős szél is ritka.
Ennek ellenére élénken repültek a családok.
A fűz még kitart, remélem egy kicsit nyugszik az erős szél, és akkor meg tudja még magát mutatni ez a csodálatos növény.
Szombaton a szikrázó napsütésben, és kellemes időben szépen gyűjtöttek róla.
A szűk fészek hátránya, hogy hetente KELL méhészkedni, de az eredmény magáért beszél.
Most már a fészek bővítést a "tűzéssel" folytatom, mivel dől a virágpor is befelé.
Az érdekessége, hogy a gyermekláncfű virágpora a döntő, majd az árvacsaláné, és utána a fűz.
A méhek nagyon tudják ezt a leckét....hála az égnek.
A fiasok körül szép friss mezkoszorúk vannak, a zárólépek meg egészen "combosak", a friss gyűjtéstől.
Emiatt 2 léppel is bővítettem, egyel tűztem, egy pedig az utolsó fia után.
Így majd jövő hét közepére már az összes családnál meg lesz a 6 fias, mivel arra egyenlítem ki őket.
Ez pedig majdnem 3 héttel korábban lesz mit egy átlagos évben.
Ha erősebbre hagynám őket akkor fellépne a rajzási kedv, azt meg szeretném elkerülni.
Nálam is van már most 7 NB táblás fias, de azokat a családokat megjelöltem, és ahol csak 4-5 oda jövő héten átrakok egyet.
Most átlagban 7-11 kereten vannak a családok, amivel maximálisan meg vagyok elégedve.
Biztosan vannak ettől bombasztikusabb méhészetek, az enyém ilyen.
Ma meglátogattam az egyik kollégámat aki szintén NB18-ban nyomja, és elmondta milyen szépek a családok.
Ha ő meg van azokkal elégedve, akkor nekem nem kell panaszkodnom.
Nagyernyei Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #3426 Dátum: 2024. Március 27. 08:05 »
A méhekre itt sincs panasz, de sajnos itt a nyírségben a tegnapi és tegnapelőtti -4, -5 odavágott az akácnak 3-4 méterig biztosan mert már barnul... Később ránézek milyen a fák teteje az erdőben.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #3427 Dátum: 2024. Március 28. 08:04 »
"dodo   
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?HozzászólásElküldve: 2024.03.28. 02:13
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.10. 20:54
Hozzászólások: 326
Tartózkodási hely: Belső-Somogy   
Kiugró teljesítményű családok mindig vannak, de az nem általános.
A polisztiról kaptárakban 30 kereten voltak már, így is 1 családnál fedés előtti bőlcsőket találtam.
Ettől 4 táblás fiast elvettem 1 anyabölcsővel másik 3 től 2 -2 táblás fias elvételel 2024 03 23-án az első böngészet rajom 10 fedett fiassal elkészült.
A képen a szétszedett család 2 fiókja alatt látható.
23-án kezdtem a polisztiról kaptárakkal nem volt nálam telefon, másnap vittem magammal, hogy lefotozom ha lesz bőlcső de a fa kaptárakban nem találtam még bölcsőkezdeményeket sem, ezért lefotóztam pár családot.
12 hunoron azért ennyi méh nem férne kényelmesen el, így valószinűleg már a környező fákon csüngnének nálam is ( legalábis így gondolom).
Mi lesz itt? Ez a kérdés már az én fejembe is megfordult.
Követjük Klubvezető Úr írásában foglaltakat
"Így majd jövő hét közepére már az összes új kaptárban meg lesz a 6 fias, mivel arra böngészük össze őket."


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
_________________
"Nincs igazság és nincs emberiség.
Csak igazságok vannak és emberek."
Szerb Antal

Vissza a tetejére    Profil Privát üzenet küldése   

meezesjeno   
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?HozzászólásElküldve: 2024.03.27. 21:50
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.02.13. 12:11
Hozzászólások: 698
Tartózkodási hely: Balatonlelle   
Tavaly márc 31-én találtam ez első petés rajbölcsőt. Akkor írtam, hogy kezdődik, és raktam fel képet. Volt már olyan máskor is, amikor korán jött a tavasz.
Az idén, ma 27-én.
Balatonszemesről az egyik "tanítványom" küldött egy rajról képet. Azt írta: "Virágzik a meggy, és mi van a fán?". Az Apukájáé, úgy 80 körül van Árpi Bácsi. A bátyjának kettő raja már elment. 12-es és 13-as Hunorok. Mi lesz itt? :roll:

Aztán olvasom a feketefehéren szegény Klubvezető Úr írását:
"Így majd jövő hét közepére már az összes családnál meg lesz a 6 fias, mivel arra egyenlítem ki őket." Jövő hét közepére. 6 keret fiasra.
Nem vicc. Ott van leírva. Feketén fehéren. :lol: :ugeek:
"

Attila!
Nem égtél még elégszer?
Ne járasd már le magadat minden írásodban!

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #3428 Dátum: 2024. Március 28. 08:42 »
Nem tudom mi a problémátok?
Nálam repcére az összes termelő lesz, és anyazárás idejére 8-9 táblás fias lesz mindegyiknél.
Ettől több nem kell, mert akkor valóban lerajzik az állomány.
Az az érdekes, hogy ezek a szájhősök pergetéskor olyan szerények lesznek mint a Frakkban Irma néni kiscicája.
Nem az a lényeg szájhősök, hogy milyen bombasztikus családjaitok vannak, hanem ezektől mennyi lesz a hordótokban.
A többi csak körítés, meg a kollégák hülyítése.
Anno Örösi is leírta a máig érvényes kőbe vésett igazságot.
Az közepes, de nem bomba családok teljesítménye mindig felülmúlja azokat amelyek rajzásra készülnek.
Majd rájöttök ti is.
Amelyik már fényezi a bölcsőt, ott rohamosan gyengül a hordási kedv.
Erről szól a méhészkedés, de ha nektek az tetszik, hogy egymást hülyítitek, ám csináljátok.
A valóság csúnya dolog számotokra.
Egyszer kivancsi111 azt írta megy Egyiptomba...ott vannak a fárajók.
Ezzel mindent leírt.
Én meg arra vagyok büszke ha minél kevesebb rajom van, de az eredményem meg számomra elfogadható.
Nagyernyei Attila

*

wr

  • *****
  • 890
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #3429 Dátum: 2024. Március 28. 16:53 »
Ebben most kivételesen egyetértünk Attila! Aki (mint én is) nem szereti a mindennapjait a kaptárak mögött tölteni annak minden munka munka. Nem csak az a munka ha hetente kaptárakat kell nyitogatni, vagy pátyolgatni kell a gyenge állományt, hanem az is ugyanúgy munka, ha már a repce elején-közepén fiasítást kell elszedni, meg bölcsőzni kell stb. Ahogy a gyenge család nem jó ilyenkor úgy a túl népes sem. Mint írtam, nekem is vannak ilyen népesek, az állomány kb. negyede ilyen. Ezekkel hamarosan baj lesz. Gondoltam viszek ki telefont és fényképezek, és elkezdek írni a " biztonsági öveket bekapcsolni" kezdetű mondókával de inkább letettem róla.
Régebben írtam azt is, hogy amikor még 1 fiókon teleltettem akkor ilyenkor szoktam feltenni rájuk a mézteret. Na ezt most is el kell követnem ezeknél a családoknál a hétvégén, azzal a különbséggel, hogy nem a második hanem a harmadik fiókot kell rájuk tennem mert a kettőt már kinőtték!
Van aki hajóútra megy húsvétkor, meg wellness-kedni, én meg megyek a népeseket csapolni. És még be sem indult a repce, annak is kell még néhány nap.

Ezért sem nagyon értettem a Te hunoros éveidet, mert nálam úgy vannak ilyen családok, hogy szó szerint semmit nem csináltam velük eddig, csak át lettek nézve. A fekvőben egyszerűen ilyen nincs. Hiába a nagyobb keret, nem fejlődnek ilyen ütemben ha magukra vannak hagyva.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #3430 Dátum: 2024. Március 28. 19:51 »
Csodálkozom, hogy wr méhésztárs egyszer egyet ért velem.
Aztán ahogy elnézem az idei akácfagyásokat, lehet bármilyen gyönyörű méhcsaládunk, kezelhetjük őket, vagy sem, Észak-Kelet Magyarország és néhány kisebb akácos kivételével hasonló eredményre számíthatunk, mert
 a-5 -7 fok megmutatja az irányt.
Sajnos minden éveben rizikó, hogy mennyi fagyott, mennyi fázott, és mennyi akác maradt amire számíthatunk.
Ha pont időben toppon vannak a méhcsaládok, nem rajzanak, de nem is gyengék akkor még van esélyünk.
A méhész felelőssége, hogy felkészítse a családokat a főhordásra.
A többi a Jó Isten dolga.
Nagyernyei Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #3431 Dátum: 2024. Március 28. 21:04 »
Nekem nem álmom már márciusban böngészett családokat gyártani a túlfejlett mindent felzabáló állományból,  állomány szinten ez nagy cumi lenne.
Ráadásul esélyes hogy az első számottevő hordás a napraforgó lessz.
Volt ilyen nekem is, ráadásul  az egész konténer😂😂😂, hát magyarán megmondva sz@ptam mint az állat. Ez csak olyanoknak jó akik szaporulatból élnek, és a vevők ott állnak sorba a kapujába.
Nálam most ilyenek, elkezdtem berakni szélsőnek a félhunor éppítettő kereteket hagy ténykedjenek rajta ha akarnak.
Épphogy 10 kereten vannak, ez van, aki húsra megy az lehet felkötné magát.
Nekem jó, itt a repce még kenyába van, 2 hét legalább, addigra fent lessz az első feles méztér.
Baranyából szép képek jönnek, de pl én sokat járok innen szegedre, hát a picsába nincs sehol, sőtt Szentes után amit elérnek az öntöző rendszerekkel, mindent öntöznek mert kell sajnos.
Kutak kiszáradva, esső meg szintén kenyába ment. Ami csapkod néha néha az lópikula kategória, egy rendes harmattal nem ér fel.
Üdv:robi

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #3432 Dátum: 2024. Március 28. 21:12 »
.
Üdv:robi

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #3433 Dátum: 2024. Március 28. 23:15 »

Egyszer kivancsi111 azt írta megy Egyiptomba...ott vannak a fárajók.
Ezzel mindent leírt.
Én meg arra vagyok büszke ha minél kevesebb rajom van, de az eredményem meg számomra elfogadható.


Csúnya dolog kiforgatni mások mondatait, és valótlanságot állítani róluk. Különösen akkor sértő, amikor az illető nem tud neked válaszolni itt, mert kizáratták veled a főnik innét.
Én megkerestem. Valami olyasmit mond, hogy inkább gyengébb állománnyal kevesebb átlag, mint fára mászni. A megy a méhész Egyiptomba, fára Ó, az másként szólt.
Én megkerestem, mert nagyon nem szeretem a mások ok nélküli lejáratását, és most belinkelem.

https://www.google.com/search?q=moln%C3%A1r+jen%C5%91+m%C3%A9h%C3%A9szeri&rlz=1C1GCEA_enHU884HU884&oq=moln%C3%A1r+jen%C5%91+m%C3%A9h%C3%A9szeri&gs_lcrp=EgZjaHJvbWUyBggAEEUYOTIJCAEQIRgKGKABMgkIAhAhGAoYoAEyCQgDECEYChigAdIBCjExNzEzajBqMTWoAgiwAgE&sourceid=chrome&ie=UTF-8#fpstate=ive&vld=cid:eb72473a,vid:SOBaUfM_OeI,st:0

30:00 után ...

Az "Egyiptomos" itt van Te írtad Attila, és érkezett is rá válasz:


Egyszerűen arról van szó, hogy a lemaradóknak ilyenkor lenne hova tenned, de te inkább ahogy tavaly írtad mész Egyiptomba, az-az a Fára ÓÓÓkhoz.
Nem rég írtam, hogy az idő előtt (dandár előtt) rajzásra készülő család ugyanolyan szakmai vétség, mit gyenge családokkal kísérletezni akácon.
Tudom ezt nagyon nehéz eltalálni, neked most nem sikerült.
De ne búsulj az akácméz nálad csak melléktermék, a rajokat meg eladhatod....ha sikerül megfognod.


Te fel tudod azt fogni, hogy nincsenek lemaradók? Állandóan átüt minden hozzászólásodból az állományod minősége, csak ezt a kis méhészetek tulajdonosai, és a kezdők nem látják. Naná el fogom adni a rajokat. Az idén eladottak kaptárjaiból jövő ilyenkor szintén. Hol élsz Te Attila? Nem láttál Te még méhészetet. Tegnap átrakott vevő kaptárjában a nyolcadik teljesen fias keret után egy érdeklődő hátratolta  az álarcát, és rágyújtott, majd azt mondta, hogy ilyen család nincs. Pedig még volt 3 fias keret.  :o :o :o10 keretes Hunorban a két szélső is fias lett. Majd mindig volt egy méhtelenített, vagy kettő a léphordóban, hogy majd a következőbe belefér. Azt mondta ez nem szabályos, szélső ne legyen fias. Mondom hagyja itt! Jól kiröhögtük. A másik meg azt mondta ez nem normális család. Persze nem az. Elvettem már tőle erősíteni egy fiast. Megmutassam a füzetben? Aztán sorra került az is aki kapta. Láttál Te már szó szerint leesett állú méhészeket? ;D
Aztán ha azt a 160 családot látnád, amit tegnapelőtt vizsgáltam Balatonbogláron. Egy családnál már fedett rajbölcsők voltak. Rakják fel a 12 keretes méztereket. Volt ahol az építtetőből már keltek a herék, (beraktad már a szűkített fészekbe az ép keretet?  :P ;D)ami bal szélső, és a jobb szélsőn is van már pete, na és petés bölcsők. Huh! Ne aggódj értünk! Amikor Te elkezded zárni az anyákat, mert enélkül nincs akácméz a ládában, és ami van, az sem elvehető e "szakmai fogás" nélkül, addigra már nálunk lesznek új családok. Nem a veszteségből következő szaporítási kényszer miatt, mert például nálam az idén sem üresedett meg egy kaptár sem ki tavaszra, csak mostanában ;) Műrajok lesznek, nem természetesek. Ami meg lesz, az sem megy el, mert ha kiszáll, azt sem tudja ki kivel van, akkora a levegő méhtartalma, aztán valahova letottyan.
Nyugodtan légy, sikerült eltalálnom a dandár előtti rajzásra készülődő állományt időben meg lehet fogni, de az egész tavasszal babusgatott nyomorékokkal semmit sem lehet kezdeni. Aztán majd meséljük el, kinél mennyi lett ismét a melléktermék, és megkérjük neot, számítsa már ki, mennyi rizsszirupba lesz az elegendő, mert nem akaródzik valahogy az a tüntetés csak összejönni.

Jenő a Bercinek mondta:

+ ide idézve a hozzászólásból:

Ha nincs hova rakni a húst, és még nincs bölcső, akkor mennek a felesleges fiasok az eladók közé. Muszáj, mert a következő átvizsgálással csak egy-két hét múlva látom ismét ezeket, és akkorra már némelyik nem bír magával. Menne Egyiptomba. Fára ó.



Elmondtam ha nem vesz el tőlük fiasokat mind megrajzik,
[/quot

Ezt Te régen tudtad? Már Berci is tudja.

...Jenő pedig azzal, hogy elmondta " Gyerek!( 5 vagy 6 év van közöttünk! :D ) Legyél észnél, mert hamar mész Egyiptomba!"...és ez folyamatosan ott volt a fülembe. Ennek megfelelően inkább elébe mentem a méheknek. Megjegyzem: nekem az idei év rajzási láza kimaradt és ilyen kényelmes még egyik évem se volt.

Tudod, de nem érted, és soha nem is fogod.

Ludas Matyi először ezt írja:
"A túlfejlett családokat mindíg megcsapolom,és a többit erősítem,vagy szaporítok."
Majd így folytatja:
"Igen,én csapolgatok..de szerintem nem olyan nagy munka,akác végén elvenni 2-3 fiast,és helyükre műlépet rakni,amivel már le is fejeztük a rajzási kedvet!"
Ezt nem igen értem!


Aztán megérdeklődtem kinél ment már el kettő raj.
Annál a balatonszemesi méhésznél, aki az ilyen tél és tavasz után még nem bontott kaptárat. Pár év alatt már jobban oda kellene figyelnie.



Egy nagyon fontos tényre viszont utalnék, ami felett rendszeresen elsiklasz. Az hogy neked van egy baráti társaságod akivel könnyen és gyorsan megoldod a pergetést egy kiváltság, másoknak nincs, max az otthoni pörgetésnél a család. Ha neked sem lenne, mit is kezdenél a 12 es hunor mézterekkel ...


Láttad a videót, de nem voltál eléggé alapos.
A baráti társaságom is mind méhész szinte. Akik Balatonszemesen vannak, előbb pergetnek, balatoni mikroklíma, homok. Mindannyian ott vagyunk. 8-10 ember. 2-3 db 10 keretes önfordítós pergető. Az egyik konténeres, szöktet, a maradékot lefújjuk. Sok munka és lassú. A testvére gyalogjait 12-es Hunor ( a fiú neve is Hunor) általában én szedem el. Nincs levéve a méztér. Feleségeik is fedeleznek.
 Kérdezed mit kezdenék velük, ha nem lenne aki kiperget. Szarakodnék én is. 111.
Olyan gyorsan szedem, hogy nem győzik a léphordó ládába rakni, és vissza az üreseket. Volt amikor bementem fedelezni, mert nem győzték, aztán belefulladtak a pergetők a mézes lépekbe. Aki nem látja a saját szemével, el sem hiszi miként telnek a hordók 3 önfordítós pergetővel. Felesnél amire a sugarast megtöltöttük, addigra  az önfordítóssal már kivettem 10 keretet üresen. Amire felesben a 60 keretet kipergette a sugaras, addigra az önfordítóssal már egy hordónyit. Szorozzuk ezt hárommal, néggyel  ;)
Nálam 4 önfordítós van. Volt amikor a haverom délután hozott még egyet, mert másnap nála folytattuk, és nem végeztem volna. Mondta már híres méhész, hogy nem érdemes ennyit befektetni, mert egész évben csak a helyet foglalják a pergetők. Düledező tanyasi pergető helyiségem és lépraktáramban bármekkora helyet foglalhat, nincs útban. Viszont meggyőztem, hogy egy pergető ára akácpergetéskor 2-3 óra alatt kifolyik a csapon :-X

Másnap a másik méhésznél pergetünk. Onnét haza kell vinni a lépeket. Léphordó ládában, de van cserelép (egy ideig, :o ha jó kedvem van, bedugul a rendszer ;D ;D ;D ). Na ott már előfordult, hogy az utolsó családok sötétben kapták vissza a lépeket, és otthon még éjfélig kipergettek, 20-30 mázsát, és a lépek + fiókban pár nappal később lettek felrakva.   Majd nálam pergetünk, és az utolsó napon az agyagos talajon lévő barátunknál. Ott egy kicsit lassabban megy, mert csak 3 pergető van 500 családra (ebből a nagybátyjának van 80)  és még vannak félmézterek, de lassan megszabadul valamennyitől.
Az idén is plusszméztereztem. Ezeknél gyakori volt a 24 aljáig fedett lép. Időnként be kellett mennem fedelezni, mert hatan nem győzték.
Ja! Még van akácom a tavalyelőttiből is :)

Egyszer a Czédulás István erre járt, és nem volt segítsége a pakolásnál. Fagyott akácról kellett gyorsan egy dombtetőre átcuccolni. Azonnal, mert a nulláról ment a 10 kilóra. Egész éjszaka dolgoztunk. Segített cserébe akácot pergetni. Aztán hunoros lett, és úgy pergette ahogyan nálunk látta, haláláig.

Anyacsere nálam a zárkázott módszerekkel lehetetlen. Ha nem tetszik megköszönöm neki, és elveszem, majd bölcsőt kap. Valamennyi mindig megrajzik, hol több hol kevesebb, ott ugye új anya lesz. A 300 körüli műraj szintén új anyás. Ahonnét készítem, gyakran anya kidobva, és marad bölcső. Nyáron sok a váltás öreganyásoknál. Mindig van váltós család. Folyamatosan erősítem a váltani készülőt, és fias kerettel veszem el a fedett bölcsőket a kidobott anyás pótbölcsősökhöz.
Első átvizsgáláskor a rossznak ítélt anyákat, vagy öreg anyásakat felírom , szétosztom. Már akác előtt szaporítok, mert ezek bölcsőznek. Ha nincs hova rakni a húst, és még nincs bölcső, akkor mennek a felesleges fiasok az eladók közé. Muszáj, mert a következő átvizsgálással csak egy-két hét múlva látom ismét ezeket, és akkorra már némelyik nem bír magával. Menne Egyiptomba. Fára ó.

Na Karcsiék meg azért tudnak 1000 feletti családdal dolgozni, mert ott nem egy méhész van egész évben, hanem sok-sok. Felénk viszont egy állomány egy méhész, csak pergetéskor állunk össze, de reálisan számolva külső segítség alig, csak a család.



Tudod miben áll a nagy titok? Azt mondja Mesterem, Te jó voltál irodalomból. Ezt nem igazán értem, de gondolom megmagyarázod. Talán ehhez értesz ezek szerint, mert  a méhekhez nem igazán, ha jövő héten kell 6 keretre felhozni azokat ebben a tavaszban.
« Utoljára szerkesztve: 2024. Március 28. 23:36 írta seed150 »