Méhészkedés rakodó kaptárban

• 501 válasz
  • 119321 megtekintés
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #495 Dátum: 2019. Január 18. 08:42 »
Sziasztok!

Kaptárfiókok (festetlen, fa) olajban való beeresztésén (v. kifőzés 100°C alatt, esetleg felett) gondolkodok.
Ehhez egy tepsit készíttetnék rozsdamentes lemezből (3mm, gázlánggal melegítve), amelybe egy fiók, aljdeszka, tető, egyéb belefér kényelmesen és el is lepi az olaj.

Kérdésem, hogy van-e az itt fórumozóknak gyakorlati tapasztalata, tanácsa, hogy egy ilyen tepsi elkészítésénél mire kell ügyelni?
Továbbá, van-e személyes gyakorlati tapasztalat a kezelt fiókok időjárásállóságáról és mérettartásáról több év távlatában?

Milyen hőfok, olaj optimális?

Köszönöm segítségeteket!
Attila

Én sima 2-es lemezből csináltam akkorát hogy ellepje és egy kiszorítót ami miatt kevesebb olaj kell bele ha fiókokat főzök, teljesen jól működik.

« Válasz #496 Dátum: 2019. Január 18. 12:00 »
Szia.
A kiszorítód is 2-es lemezből van? Én is most készítek edényt, de én téglákra gondoltam kiszorítónak.

*

ata67

• 376
« Válasz #497 Dátum: 2019. Január 18. 19:42 »
Attila!
Szerintem elég a 2 mm-es sima vaslemez, az enyém abból van. Belefér egy aljdeszka, vagy két db fél Boconádi fiók. Alulra tegyél egy anyarácsot. Sok sütés után a szemét összegyűlik a teknő alján, így nem ragad rá a fiókra, mikor kiemeled.
Akkor gyors a sütés, ha jó forró az olaj. Ha nem elég forró, vastagon folyik le a fiókról, és sok rajta marad, amikor kiveszed. Ha jó forró, akkor hamar kisül, és gyorsan lefolyik a felesleg. Hőfokot nem tudok mondani, nem mérem.
Én néhány éve paraffinviasz méhviasz keverékében főzöm ki a fiókokat. 2/3-1/3 arány, de utóbb már kevesebb méhviaszt tettem bele. Összehasonlító elemzést nem tudok végezni, elve csak hat éve méhészkedem. Bogarastól olvastam ezt a paraffinviaszos technológiát. Gyors a kifőzés, meg vagyok elégedve a hatásával, a fiók mérettartásával. Hogy állja az időjárás viszontagságait? Takarom a fiókokat, így kevésbé használódik. Az enyémeket nem kell még cserélni.
Mortimer!
Szerintem jobb, ha a kiszorításhoz egybe kiöntesz egy betontömböt, amibe teszel egy vaskarikát. Amikor végzel, beakasztasz egy vaskampót, és egyben kiemeled. A téglákat egyenként körülményes lehet kiszedni...
Üdv: Ata

*

Attila

• 150
« Válasz #498 Dátum: 2019. Január 18. 20:13 »
Sziasztok!

Köszi a válaszokat!
Lehet, hogy végül sima vaslemez lesz tényleg. A kiszorító az jó ötlet.
Főleg, hogy az egyik helyről kaptam árajánlatot az elkészítésre és az kicsivel több, mint 100ezer (anyagköltség 30-35e):)
Így hát ez valószínű házilagos megvalósítás lesz, szépen, ügyesen.

A lemezből készült kiszorítót gondolom, hogy kézi erővel is nyomva lehet tartani, amíg besül az olaj.
A kaptárakon nekem is van takarás mindig: majdnem 1cm-es gumi szőnyeg, rajta két tégla. Valami szállítószalag lehetett valamikor. Mivel egy lebontott melléképület tetejéről lett leszedve és úgy hasznosítottam:)
Kb. 15-17cm-t túlnyúlik a kaptártetőkön minden irányba.
Persze, ha széllel jön az eső, csak részlegesen véd. Egy féltető lenne jó nekik, az a széltől is védené...

Üdv.: Attila

« Válasz #499 Dátum: 2019. Január 19. 09:56 »
100000!!!!?ft  :o Ne hagyjátok már levenni magatokat! Sima 1-vagy 1.5 -ös lemezből  aljdeszka méreténél valamivel nagyobb,magassága max 20cm, semmi kiszorító oldalanként 2-3 perc utána fordít.Az aljat ,tetőt ács kapoccsal nyomom az olaj alá.

1 fiók főzése így,hogy forgatom 8-10 perc. Lángossütőből hozom az olajat.  Nekem ez megfelel!

Ui:1/2 fiókból 2db fér bele. Menekülőtérből 5 db
« Utoljára szerkesztve: 2019. Január 19. 10:13 írta oszkár »

« Válasz #500 Dátum: 2019. Január 19. 14:24 »
Futóra pakolásnál nagy segítség lesz!   Úgy "loptam" az ötletet,én csak megcsináltam.

Köszönet az ötletgazdának!

« Válasz #501 Dátum: 2019. Január 19. 17:05 »
Oszkár! A kerekek: 1 közös tengelyen távtartóval középen?