Mézmarketing / Mézhamisítás / Mézárak

  • 2907 válasz
  • 1113024 megtekintés
*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Mézmarketing / Mézhamisítás / Mézárak
« Válasz #645 Dátum: 2016. Január 05. 15:28 »
Kedves Békésm!

Kifogásolod az alábbi mondatomat:
Idézet
A jelenlegi vezérkar hangadói és szócsövei szerint nincs szükség nemzeti összefogásra, mert a jelenlegi hazai felvásárlási válságnak egyedüli okozója nem a 80 000 tonna kinai trutymó, hanem Takács Ferenc.

Nem cáfolod, hanem egészen másról kezdel beszélni. A kifogásoddal így nem lehet vitatkozni, nem lehet vele szemben érveket felhozni.

Viszont adhatok neked tájékoztatást arról, hogy miért is fontos ma a cukoretetés a termelő méhészetben, és arról is tájékoztathatlak, hogy a látszólag soknak tűnő etetés miért olyan ritkán okoznak mézminősítési problémát a felvásárlóknak.

Minden méhcsaládnak van egy olyan méz és virágporfogyasztása, amit nem vehetünk el tőle a méhcsalád életének, egészségének veszélyeztetése nélkül. Átlag termelő méhcsalád 90 kg mézet és 30-40 kg virágport fogyaszt el évente. Nem egyszerre, hanem novembert, decembert és januárt kivéve, amikor havi 1-2 kg a fogyasztása, a többi hónapban. Főleg a tavasszal elég intenzíven esznek.

A 90 kg mézhez kb 200 kg nektárt kell a kaptárba behordaniuk a méheknek. A legintenzívebben etető méhész sem ad 200 kg cukorszirupot a méheknek évente. Talán képtelen is lenne ennyit beetetni. Az átlag méhész 5-20 kg cukrot használ fel évente, tehát 10-40 kg szirupot. Van néhány méhész az országban, aki ennél többet ad a méheknek, de ők az elenyésző kisebbség.

Kedves Békésm!

Azzal egyértek, hogy a magyar méhészeknek is vigyázniuk kell, hogy a mézük mindig jó minőségű legyen, de nem a magyar méz minősége akasztotta meg a magyar méz exportját és nem is a mézexportálók kartelmegállapodása, hanem a külpiacok eldugulása, 80 000 tonna kinai trutymó importja az EU-ba.

Azt meg szinte természetesnek tekintem, hogy a piaci vesztesek, tehát azok a méhészek, akiknek eladatlan készleteik vannak, most nem okot, hanem bűnbakot (Takács Ferenc) keresnek, hiszen bűnbakot találni sokkal könnyebb, mint az okokat megismerni és a problémát megoldani.

Csak azt kell megértenie mindenkinek, hogy a bűnbakok feláldozásával semmi nem oldódik meg, csak az alantas ösztöneinknek adunk kiváló táptalajt. Amikor Hannibál hadvezér hadjáratra indult a Római Birodalom megbuktatására 300 elsőszülött fiú gyereket égettek el Karthágóban Baál Istennek az oltárán a győzelem reményében. Tudjuk, hogy mi lett a sorsa Karthágónak és Hannibálnak.

Vagy az idő megoldja a problémát azzal, hogy sok méhész tönkremegy, vagy kialakul a nemzeti összefogás és tényleg eredményesen fellépünk a kinai trutymó ellen.  Azt látnod kell, hogy a külkereskedőknek és a mezőgazdasági minisztériumnak is most az az érdeke, hogy a méhészek termelőképessége töretlenül megmaradjon, hiszen ha mi tönkremegyünk, akkor a mézkereskedőknek esélyük sincs a régi kereskedelmi poziciójuk visszaszerzésére.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Mézmarketing / Mézhamisítás / Mézárak
« Válasz #646 Dátum: 2016. Január 05. 16:02 »
111
« Utoljára szerkesztve: 2019. November 30. 20:30 írta kivancsi111 »

Re:Mézmarketing / Mézhamisítás / Mézárak
« Válasz #647 Dátum: 2016. Január 05. 20:46 »
 bekesm ezt írod:
 "Kezdő, hobbiméhészként csak hallok itt – ott megjegyzéseket, mint ahogy az öreg haldokló borász elárulta a fiának „bort lehet szőlőből is készíteni”. Talán nekünk is oda kellene figyelni, hogy mézet alapvetően a méhek, virágok nektárjából készítik (általában)."
Ebben igazat adok neked - én is tudok több olyan méhészről akinek a mézéből én soha nem vásárolnék - de a "kínai trutyi" nem erről szól!
A "kínai trutyi" méheket sosem  látott, még csak nem is a méhekkel beetetett cukorról szól, hanem IPARI termék. (olvass vissza a hozzászólásokban, vagy a bevizsgált EU és EU-n kívüli mézek jegyzőkönyveibe)

Ezt is írod. :
"Mert elhiszi valaki, hogy a Németnek a jó Magyar méz nem kell, a „kínai trutyi az igen."
Ennek is nézz utána légyszíves, ugyanis a németeknél kapható EU és EU-n kívüli mézek már a magyar, vagy nem magyar, de jó minőségű mézekkel feljavított "kínai trutyi"

Csak ennyit szerettem volna hozzáfűzni.
Köszönettel: Bercsényi

*

bekesm

  • ***
  • 168
  • HUNOR/12
Re:Mézmarketing / Mézhamisítás / Mézárak
« Válasz #648 Dátum: 2016. Január 06. 09:40 »
Köszönöm, hogy írásomhoz hozzá szoltatok!
A bölcsek kövét nem hordom a zsebemben, mint senki más!
Kedves Laci!
Nem írásod cáfolata volt a szándékom, más nézetből próbáltam megvilágítani a kérdést.
Akárhogy nézzük, méhészek, kereskedők, OMME, hatóságok felelőssége fennállhat!
Nem igazán értem, ha hivatalosan nem érkezett Magyarországra kínai méz, és ha „a be nem került valami mégis bekerült a mézbe”, akkor most miért nem szólnak a hírek, adócsalók, mézhamisítók elleni eljárásokról.
Valószínű nem jól fejeztem magam ki, félreérthető voltam.
Igazából két dolgot szerettem volna kiemelni, ami a magyar méz bedugulását „okozhatja”.
Próbálok egyértelműen fogalmazni, ami kicsit nehéz úgy, hogy a méhész szakmát ne húzzam le.
1/. Etetés témája, ez lehet;
- tavasszal; ami szoros technológiát tartva kismértékű, (állitólag) elfogadott 10% alatti répacukor tartalmat jelent. Kérdés ezzel kapcsolatban, hogy a Németeknek is elfogadott –e ez a mennyiség, illetve a „méhész” honnan tudja, hogy nem lépte túl a 10%-t.     
  – főhordásban; amit akárhogy is színezzük méz mennyiségének növelésére irányul. Pl. Felvásárló mondta „dohány mézet azért küldtek vissza, mert répa-nád cukor volt, és azért idén egyáltalán nem kell”.
2/. Az ugyebár nem csak szóbeszéd, hogy a Magyar multiknál Kínából eredő ipari mézzel kever magyar méz került forgalomba. Ezen gondolatmenet mentén, ugyan ez a termék „kereskedőkön keresztül miért is nem kerülhetett nyugateuropai piacokra. Ennek bazira nagy a valószínűsége!
Összességében; a Magyarországról származó, a méhész, vagy a kereskedő által kutyult mézet a „külföld” bevizsgálta. Eredmény = rossz minőségű Magyar méz. Nem vizsgálják, hogy annak egy összetevője esetleg Magyarországra Kínából származott.
Egyfajta elgondolás a magyar méz beragadására!
Mint már írtam az általam leírtak csak fikciók (kitalált, elgondolt)!
A fentiek összegzéseként! El kellene érni, hogy méhésztől, kereskedőtől csak bevizsgált, valóban jó minőségű méz kerülhessen forgalomba!

 „ellenőrzés, kontrol hiányában az ember képes kihozni magából a lehető legkevesebbet”
« Utoljára szerkesztve: 2016. Január 06. 10:01 írta bekesm »

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Mézmarketing / Mézhamisítás / Mézárak
« Válasz #649 Dátum: 2016. Január 06. 10:05 »
Több különböző problémát vetettél fel, ami persze mind a méz minőségével, esetleg hamis vagy nem hamis voltával kapcsolatos.
Azért kell ezeket külön-külön megválaszolnom, mert más a nagyságrendjük. A kisebbtől haladok a nagyobb felé.
1.
Való igaz, hogy esetenként kerülhet nádcukor a mézbe a méhész akaratával vagy akaratán kívül is, de ezt a felvásárlók kötelesek vizsgálni, tehát a magyar méz exportjára NULLA hatásuk van, hiszen ki se jut külföldre a nádcukorral határérték fölött szennyezett méz. Sőt a magyar boltok polcaira se jut ilyen, hiszen az is a felvásárlókon keresztül jut el a boltokba.
2.
Hogyan jut a magyar boltokba kinai trutymóval kevert magyar méz, ha Magyarországra nem történik kinai mézbehozatal az import-export nyilvántartások szerint?
Nyílvánvalóan jogszabályok megsértésével.
Igazán kérhetett volna, sőt még most is kérhetne az OMME vizsgálatot és akár nyomozást is ez ügyben, de nem tudomásunk szerint nem tett ilyet.
Tekinthető-e ez az OMME magatartás cinkosságnak azok felé, akik ilyen mézet forgalmaznak? Gondolkodj el a válaszon!
Azok a mézkereskedőkl, akik kinai trutymóval keverik a magyar mézet és úgy értékesítik FELELŐSEK a felvásárlási válságért?
IGEN.
Tehát ha az OMME védi azokat a mézkereskedőket, akár azzal is, hogy nem indít ellenük semmilyen eljárást, akik képesek kinai trutymót is keverni a magyar mézhez, akkor az OMME kinek az oldalán áll?
Gondolkodj el a válaszon!
3.
A 80 000 tonna kinai méz értékesítési ára 3 € alatt van. Tud a magyar méhész gazdaságosan termelni ezen az áron? Gondolkodj a válaszon!
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

bekesm

  • ***
  • 168
  • HUNOR/12
Re:Mézmarketing / Mézhamisítás / Mézárak
« Válasz #650 Dátum: 2016. Január 06. 10:26 »
Valahogy az az érzésem, hogy elbeszélünk egymás mellett!
Nézetem szerint az a fő kérdés, hogy mi okozza a Magyar méz, pontosabban az akácméz jelentős felvásárlási ár csökkenését, illetve a felvásárlás szünetelését. A legtöbb méhészt ez foglalkoztatja. Ez a kérdés, sok méhésznek lét kérdés!
Mert későbbiekben csak akkor tudunk védekezni a hasonló események ellen, ha tudjuk a mostani okát! Persze az is megválaszolandó, hogy kinek milyen szerepe, felelőssége van.
Hangsúlyozom, ellenőrzés, kényszer nélkül képesek vagyunk magunkból a lehető leg kevesebbet kihozni. Nem elég szabályokat alkotni azokat be kell tartatni, ellenőrizni, szankcionálni kell. Másként ez nem működik, sem kicsiben sem nagyban.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Mézmarketing / Mézhamisítás / Mézárak
« Válasz #651 Dátum: 2016. Január 06. 11:10 »
Idézet
Nézetem szerint az a fő kérdés, hogy mi okozza a Magyar méz, pontosabban az akácméz jelentős felvásárlási ár csökkenését, illetve a felvásárlás szünetelését. A legtöbb méhészt ez foglalkoztatja. Ez a kérdés, sok méhésznek lét kérdés!

Teljesen egyetértek veled, valóban ez a fő kérdés. Szerintem nemcsak tőlem, hanem már több embertől is választ kaptál erre az alapvető kérdésre.

Erre csak és kizárólag csak egy választ lehet adni, mert nincs és nem is lehet több válasz rá:

2015-ben több mint 80 000 tonna (a végleges import statisztikára néhány hónapot várnod kell) kinai méz érkezett az Európai Unióba, ráadásul mélyen a magyar méz ára alatt, amivel a magyar mézkereskedők még az exporttámogatás (emlékeim szerint 7 %) ellenére sem tudnak versenyezni.

Még az a szerencse, hogy ez az óriási mennyiségű olcsó méz - bár nagyon olcsó -, de rendkívül rossz minőségű (ezért nevezzük trutymónak), ezért van remény a kiszorítására. Van remény, de csak akkor, ha nemzeti, sőt nemzetközi összefogás születik. De hogyan szülessen nemzeti összefogás, ha itt a kicsi hazánkban még az OMME vezetése se áll ki egységesen ebben az ügyben a termelő méhészek mellett és nem tesz semmi komoly gyakorlati lépést az ügyben?
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

bekesm

  • ***
  • 168
  • HUNOR/12
Re:Mézmarketing / Mézhamisítás / Mézárak
« Válasz #652 Dátum: 2016. Január 06. 11:51 »
Még a vastagon szedett állításoddal sem tudtál meggyőzni, ennek ellenére, lehet, igazad van.
Te állítod, hogy rossz minőségű. Tudsz róla laborvizsgálati eredményeket? Mert, ha igen, és annak ellenére a Német átveszi, forgalmazza - megeszi, meghajtom előtedd a fejem, elismerem tudásod.

Re:Mézmarketing / Mézhamisítás / Mézárak
« Válasz #653 Dátum: 2016. Január 06. 20:20 »
bekesm

Ismét nem tudom kiállni,  hogy nem jegyezzek be a hozzászólásodhoz.
A kínai mézet nem "tisztán" eszi a NÉMET, hanem kiváló minőségű mézzel feljavítottan!!!!!!
De ezt már számtalan írásban olvashattad, ha akartad volna.

Sokszor úgy tűnik számomra, mintha szándékosan nem akarnál a tényekről tudomást venni, csak mondod a magadét.
Inkább kérdésként tedd fel a problémát ami foglalkoztat.

"Te állítod, hogy rossz minőségű. Tudsz róla laborvizsgálati eredményeket? Mert, ha igen, és annak ellenére a Német átveszi, forgalmazza - megeszi, meghajtom előtedd a fejem, elismerem tudásod."

Kérd el a vizsgálati jegyzőkönyveket a Takács Feritől, de ha benne nem bízol - inkább az OMME megtestesítőjétől szeretnéd megkapni - akkor Dr. Cserényitől. Mindkettőnek meg van, más-más labortól.

Köszönettel: Bercsényi

Re:Mézmarketing / Mézhamisítás / Mézárak
« Válasz #654 Dátum: 2016. Január 06. 20:24 »
Magyar AKÁCMÉZ  =  HUNGARIKUM

Akkor keverhető- e más országból származó mézekkel  ??????

Kérdezem a hozzáértőket .

Köszönöm: Bercsényi

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Mézmarketing / Mézhamisítás / Mézárak
« Válasz #655 Dátum: 2016. Január 06. 20:53 »
Jani!
Szerintem a hungarikumnak a legfontosabb feltétele, hogy a származása, technológiája és minősége a hazai követelményeknek 100% megfelel. Ez magánvéleményem, mert a hungarikum törvényt még nem olvastam el.

Békésm!

Sajtóban is megjelent, ha jól emlékszem még az OMME vezetőinek szájából is, de Takács Feri szerint is, sőt sok más szakember szerint is, hogy a laborjegyzőkönyveknek megfelelő kinai méz csak a laborban mért adatoknak felel meg.

A termett mézben eddigi vizsgálatok szerint több mint 150 vegyületcsoport van. Ezeknek az aránya, mennyisége határozza meg karakterét a benne levő virágporral kívül. És még mennyit nem is ismer a tudomány. Szóval ebből a kásahegyből alig néhányat mérnek a laborok. Ugyanakkor ha megkóstolod, akkor érzed a különbséget, mert az emberi orr, nyelv érzékenyebb még, mint a laboratóriumi tudásunk.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Mézmarketing / Mézhamisítás / Mézárak
« Válasz #656 Dátum: 2016. Január 06. 21:11 »

Re:Mézmarketing / Mézhamisítás / Mézárak
« Válasz #657 Dátum: 2016. Január 06. 21:14 »
Bercsényi,

Keverhető-e a Magyar akácméz (Hungarikum) Ukrajnából vagy Romániából származó akácmézzel?  ;)

Re:Mézmarketing / Mézhamisítás / Mézárak
« Válasz #658 Dátum: 2016. Január 06. 21:51 »
111
« Utoljára szerkesztve: 2019. November 30. 20:30 írta kivancsi111 »

*

bekesm

  • ***
  • 168
  • HUNOR/12
Re:Mézmarketing / Mézhamisítás / Mézárak
« Válasz #659 Dátum: 2016. Január 06. 21:55 »
Tisztelt Bercsényi!
Olvasni alig tudok, képeket azt azért látok!