Mézmarketing / Mézhamisítás / Mézárak

  • 2907 válasz
  • 1112793 megtekintés
Re:Mézmarketing / Mézhamisítás / Mézárak
« Válasz #450 Dátum: 2015. December 07. 10:41 »
robi:
Ezzel sajnos lehet hogy egyedül vagy. Azt látom, hogy mindenki úgy fejleszt, beruház, mintha 2000-es akác ár lenne. Mindenki előre akar menekülni, ezzel meg lehet hogy épp egy még nagyobb válságot alapozunk meg.

Re:Mézmarketing / Mézhamisítás / Mézárak
« Válasz #451 Dátum: 2015. December 07. 10:49 »
Lényegében csak a gyakorlatban volt szabadab  a piac, de nem kicsit. Szóval a 90-es évek elején papíron a következő szabélyok lettek volna. A termelő csak lédigezve árulhatott volna mézet a piacon. Tehát ott kellet volna kimérni hitelesített mérlegen a vevőnek. Ez totál hülyeség is volt, még az ellenőrök is úgy nyilatkoztak a sajtóban hogy szerencsére nem találtak olyan barmot, akki ezt betartotta volna. A cimkézés elhagyáséval is jobban jártál, de nem is volt kötelező. nem is lehett mert elvileg nem is  palackozhattál volna előre. De hangsúlyozom hogy ezek csak papíron léteztek, egyébként az volt amit Vivaldi ír a "szabadpiacról". Mindenki árult mindent, és mindenütt éppen amit csak jónak látott. Lengyelek, Ukránok, Románok. stb. Akora piacok voltak hogy még a szomszédos mellékutcákat is elfoglalták a piacozók. Bármit el lehett könnyebben adni, rengeteg embert kivonzott a bazár. Most meg néha az az ember érzése, hogy még a madár is három napi hideg élelemmel repül erre.
Az árak is szolidabbak voltak még úgy 97 tájékán is a vegyes esetében úgy 360 Ft-ra emlékszem (piacon)  De lehett ez kevesebb is.

Re:Mézmarketing / Mézhamisítás / Mézárak
« Válasz #452 Dátum: 2015. December 07. 11:00 »
Akik most ilyen arányban fejlesztenek, vagy tudnak valamit, amit kétlek. Valószínűbb hogy rossz irányba mennek.
Jelenleg a helyzetet, a hamis mézek elleni harcon túl. A méhészet fejlesztését, és a létrehozását szorgalmazó pályázatok befagyasztását kellene elérni. A tanfolyamok támogatását is szintén megszüntetni. Érdemben  megvizsgálni egy válság felvásárlás szükségét vagy lehetőségét. (Akik 2000 Ft-os árban reménykednek, azokon nem lehet segíteni)

Re:Mézmarketing / Mézhamisítás / Mézárak
« Válasz #453 Dátum: 2015. December 07. 11:52 »
Vivaldi!

Az 500 és 1000 családosok nem kerülnek eladási kényszerbe. Azért van nekik ennyi családjuk, mert már máskor is kitudták várni a jobb árat, és nem csak dumálnak, dolgozni is tudnak, na meg értik is a szakmát.
 Említed a kilencvenes évek eladási viszonyait. Emlékszem. Talán 96-ban  :-\ volt, amikor 1 nap alatt 320-ról 550-re emelkedett az akácméz felvásárlási ára. Mézes BT ennyire emelte. Én 550-ért gyorsan leadtam az Alfa-Trade Kft-nek. Nekem ők ajánlottak először ennyit. (Nem reklám, már rég megszűnt.) Háztól 500 volt, tehát jól jártam. Majdnem. Olyan hiány volt mézből, hogy ideje korán elfogyott a maradék készletem, és az új termésig a vevők máshova jártak. Meg azután is. Na a kuncsaftokat így kell elzavarni :(
A nagyok nem véletlenül lettek nagyok. Ha tartós maradna ez a káosz, akkor a nagyok és a nagyon kicsik, -akik a munkahelyükön megkeresett pénzen fenn tudják tartani a méhészetüket- lennének a túlélők, illetve az aktívan és jól vándorlók. De nem marad így ;)
Ez az IU találó. Elloptam... :)

Minden tiszteletem a tied őszintén mondom :D!
De nem vitatja senki hogy a nagyok mért lettek nagyok, most én úgy érzékelem a környezetemben, hogy a gond nem a "szokásos". Nem arra várnak hogy nőjjönek az árak :o. Én úgy látom itt csak az nincs eladási kényszerben aki már rég eladta. (nem vitatom biztos van kivétel).
A tej ágazatban (ALAP ÉLELMISZER) pont a nagyok döglöttek meg, hála az áru szabad áramlásának, pár tehéntől gond nélkül el lehet adni háznál a tejet, ami jó mert plussz egy fizetés a parasztnak. Na mindegy te jobban tudod mint én mennyire felfuttaták irreálisan, a méhészkedést, zsebkendőnyi országunkban. Attól félek bedől mint a deviza hitelek.
Üdv:robi

*

nata

  • ***
  • 175
Re:Mézmarketing / Mézhamisítás / Mézárak
« Válasz #454 Dátum: 2015. December 07. 12:34 »
A legtöbben úgy nyilatkoznak a mostani helyzetről, mintha a méhészek raktárai otthon tele lennének mézzel és a kutyának se kellene. Ezzel szemben az a helyzet, hogy aki akarta az már eladta (szerintem) korrekt áron. A méhészek elenyésző részénél lehet már méz. A környékünkön nem igazán tudok ilyet.

Re:Mézmarketing / Mézhamisítás / Mézárak
« Válasz #455 Dátum: 2015. December 07. 12:54 »
A nagyok nagy tartalékai is csak relativak, hiszen ha nem egy rövid idöszakot kell áthidalni akkor a nagy tartalék összegek is elolvadnak egyszer. Nagy állománynak nagyok a fentartási költsége is. Egy tartósan összeomlott piac esetén, semmit nem ér a nagy állomány sem a "nagy" tudás. A nagyobb volumenű termelés, csak addig ér valamit amíg van felvásárlás. De ennek a mértéke sem mindegy, amint közelíti az önköltséget illetve alácsökken onnan meszeltek.
Szóval most az van, hogy arról beszélünk hogy nem kell a méz. Erre jön rögtön az "értelmes" válasz, oké de én jó sokat tudok termelni! De el is tudod adni?
A termelés semmit nem ér, értékesítési lehetőség nélkül.
Én inkább az öreg karancsi betyár, verzióját vélem hellyesebnek.

A rendszerváltás környéki piacvesztések is, az összes nagy cég végét is jelentették. 

Re:Mézmarketing / Mézhamisítás / Mézárak
« Válasz #456 Dátum: 2015. December 07. 13:04 »
Nata!  Mert nem mondják. De persze sokan eladták már, én mikor 1500-ért vittem az akácot, a felvásárlómnál egyedül voltam, vagy 500 üreshordó társaságában. Volt időnk beszélgettünk, jó el voltunk  közben csippant a teló is, forint a helyén. Mikor a naprát vittem akkor már be kellett sorakoznom az akácosok mögé. De az "igaziaknak" otthon van, hátha lessz még 2000, vagy esetleg egy picit több! Ezeket nem a kisujjamból szopom, hanem beszélgetünk róla személyesen. Nem vagyunk egyformák :D, van aki még 2200 ért sem adta, mert majd lessz az még...., mondjuk az a manus az öreganyját fel kisérné pestre gyalog a sinek mentén 5 forintért ;D csak 10 legyen belőle.
Fater mindig azt mondja"azt lehet leütni aki nyeregben van"
« Utoljára szerkesztve: 2015. December 07. 13:09 írta robi 75 »
Üdv:robi

Re:Mézmarketing / Mézhamisítás / Mézárak
« Válasz #457 Dátum: 2015. December 07. 14:04 »
A legtöbben úgy nyilatkoznak a mostani helyzetről, mintha a méhészek raktárai otthon tele lennének mézzel és a kutyának se kellene. Ezzel szemben az a helyzet, hogy aki akarta az már eladta (szerintem) korrekt áron. A méhészek elenyésző részénél lehet már méz. A környékünkön nem igazán tudok ilyet.
Üdv.Nálunk a faluban vagyunk hatan-heten méhészkedők.Már csak nekem van meg az összes mézem,mert az idén már nem tudom költség számlával lefedni.
A többiektől most vitték el a napokban.Érdekes 1400-1500-ért nem kell,1100-ért egyből elvitték.

*

Vivaldi

  • *****
  • 2049
Re:Mézmarketing / Mézhamisítás / Mézárak
« Válasz #458 Dátum: 2015. December 07. 14:09 »
A legtöbben úgy nyilatkoznak a mostani helyzetről, mintha a méhészek raktárai otthon tele lennének mézzel és a kutyának se kellene. Ezzel szemben az a helyzet, hogy aki akarta az már eladta (szerintem) korrekt áron. A méhészek elenyésző részénél lehet már méz. A környékünkön nem igazán tudok ilyet.
Na látod ez az elgondolkodtató. Nincs akác méz, de nem is kell.
 Talán tényleg elértünk valami végére, vagy csak egy kis megingás és minden megy tovább?
Esetleg  nem lehet, hogy lehet így méhészkedni  nagy állományokkal, ám csak akácra vándorlás nélkül, napraforgó közelében?
 Végezetül, ha az akác méz már nem kell, garancia van rá, hogy a napraforgó illetve az olcsó mézek meg igen? Tehát erre érdemes alapozni?

Re:Mézmarketing / Mézhamisítás / Mézárak
« Válasz #459 Dátum: 2015. December 07. 14:11 »
111
« Utoljára szerkesztve: 2019. November 30. 20:38 írta kivancsi111 »

Re:Mézmarketing / Mézhamisítás / Mézárak
« Válasz #460 Dátum: 2015. December 07. 15:04 »
Kiváncsi111! Nem egy malomban őrlünk!  :)
 
Arról beszélgettünk hogy vajon a kicsi, vagy a közepes netalán a nagy méhészeteknek van nagyobb túlélési esélye, egy tartósabb piac befagyás esetén. Nem volt szó a méz nagykereskedőkről.

*

nata

  • ***
  • 175
Re:Mézmarketing / Mézhamisítás / Mézárak
« Válasz #461 Dátum: 2015. December 07. 15:11 »
robi 75

A környékben egy embert tudok, akinek megvan az akácméze. Ő az akinek az 1500 kevés volt, de meg is értem. Több száz családdal méhészkedik, a bankban gondolom több éves méztermés ára. Nincs miért aggódnia, a helyében én se tenném. Ha hosszútávon 1100 lesz az akác és 750 a vegyes, akkor se omlik össze a világ, aki jól méhészkedik az meg tud élni ilyen ár mellett is.

*

nata

  • ***
  • 175
Re:Mézmarketing / Mézhamisítás / Mézárak
« Válasz #462 Dátum: 2015. December 07. 15:19 »
"Végezetül, ha az akác méz már nem kell, garancia van rá, hogy a napraforgó illetve az olcsó mézek meg igen? Tehát erre érdemes alapozni?"

Még 1-2 hete is el lehetett adni az akácot 1100-ért, korai lenne még "temetni". 1-2 hónapon belül pedig megint el fog indulni a felvásárlás, aki észnél van az ilyen árak mellett is meg tud élni tisztességesen a méhészetből. Bár lehet, hogy igaz Bross Péter mondása. 1-2 éve mondta valamelyik előadásán, hogy a fiatal kezdők sokkal optimistábbak.

Re:Mézmarketing / Mézhamisítás / Mézárak
« Válasz #463 Dátum: 2015. December 07. 15:58 »
Nem tudom közületek hányan láttátok az idei Szekszárdi Tavaszváró Méhésznapon készült Bross Péter előadást?
Gyakorlatilag mindenki hasonló gondolatokról írogat, kicsit más megfogalmazásban.
Tudjátok az OMME urai mit mondtak erre az előadásra?
Brossnak elment az esze, lázító, semmi valóság alapja nincs.
Nem az a zseni aki utólag regisztrálja, hogy baj van, hanem az aki előre megjósolja, hogy baj lehet.
Ez a különbség a mostani vízfejű vezetés, és volt elnökünk között.
Még akkor is altatták a méhészeket, hogy emelkedhet a felvásárlási ár, amikor a környező országokban már húzták a vészharangot, és néhány kereskedő (nem csak Takács) állította, hogy bizony gáz van.
Most már csak a sebeinket nyalogathatjuk, részben a makacsságunk, részben az OMME elnökének félretájékoztatása miatt.
Lehet közöttünk profi, vagy kis méhész, a jövőt senki nem tudja ilyen bizonytalanságban tervezni!
Anno, még vagy 20 évvel ezelőtt, már januárban aláírtunk egy megállapodást valamely kereskedővel, aki már akkor a várható árról beszélt.
Most nincs az országban egyetlen egy ember sem aki még csak jósolni merne a közeljövőre nézve.
Véleményem szerint a ZRT egy okos gondolat volt, de akkor még nem érett meg a helyzet, és még most sem.
Majd ha 500 Ft lesz az akácméz felvásárlási ára, akkor akarunk szervezkedni.
Emlékszem, voltak olyan vélemények, hogy hozzunk létre egy alapot, és a jó években tegyünk valamit bele, a rosszban vegyünk ki.
Addig amíg mindenki csak kivenni akar, semmi jóra ne számítsatok.
A mézhamisítók, ügyeskedők, csalók létszáma egyre nő, a minőségi terméket előállító méhészek rovására.
Addig amíg csak pofázunk az ágazaton belüli rendrakásról, és nincs szankció, szerintem csak lefelé fogunk csúszni.
Felhígult az ágazat, és sok salakot sodort közénk.
Majd folytatom, de most rohanok Szekszárdra mert méhészklubunk vendége Szabó György méhészmester lesz ma.
Nagyernyei Attila

*

gewi

  • **
  • 78
Re:Mézmarketing / Mézhamisítás / Mézárak
« Válasz #464 Dátum: 2015. December 07. 16:37 »
Már lassan húsz éve történt, amit most szeretnék megosztani veletek.
A családi  gazdaságunkban volt mindig 10-15 birka is a többi jószág mellett.
Minden tavasszal jött hozzánk Jóska, aki azzal egészítette ki a jövedelmét, hogy a faluban körbe járt és megnyírta annak a birkát, aki nem akart bajlódni vele. Volt egy ősrégi orosz gyártmányú gépe, 110 voltos, bovdenes meghajtással, amolyan igazi békebeli, elnyűhetetlen darab.
Valamelyik évben látom, hogy vadiúj gépe van.
Kérdem is tőle, hogy hová lett a régi, csak nem romlott el?
Hát meséli, hogy nincs annak semmi baja, csak ezt vette a sógorától fél áron. Mert történt pár éve, hogy hívták a szomszéd faluba is nyírni, és rossz volt az autója. Megkérte hát a sógort, hogy vigye át. Az meg rögtön azt kezdte figyelni micsoda jó kis pénzt keres. Mert megnyír egy óra alatt 4-5 birkát az milyen szép pénz, sok helyen meg még a gyapjút is oda adják.
Rögtön vett is magának egy gépet, azt meg most én megvettem tőle féláron.
"Mert könnyű dóga van az írónak, csak valakinek a birkát is meg kéne nyírni!!"

Nekem mostanában sokszor eszembe jut ez a mondat, szerintem pár év és rendeződnek a viszonyok.
Most a méhészeti eszköz gyártók nagyot kaszálnak, rengeteg kezdő méhész, állami támogatás...



Nagy Zoltán