Mézmarketing / Mézhamisítás / Mézárak

  • 2907 válasz
  • 1112716 megtekintés
Re:Mézmarketing / Mézhamisítás / Mézárak
« Válasz #435 Dátum: 2015. December 05. 22:18 »
Krach.
Már most is az van.
Üdv:robi

Re:Mézmarketing / Mézhamisítás / Mézárak
« Válasz #436 Dátum: 2015. December 06. 02:14 »
Igazából nem tudom mi a valós helyzet, már hónapok óta arról irogatnak hogy nem kell a kereskedőnek a méz. Ez valóban csak részben lehetet igaz. Volt felvásárlás, csak sokan keveselhették a kínált árat.
A helyzethez  egyenes út vezetet. Az első a támogatások bevezetése már az is állomány növelésre ösztönözte a méhészt.
A következő csapás, a méhészet mint (önfoglalkoztató) húzó ágazat.
Az ifjúgazda támogatások, az évente ezrével OKJ-és tanfolyamot végzők szintén támogatással.
A nulla méhészeti érdekvédelem, illetve az OMME támogatást szétosztó hivatallá degradálása. Bár ha jól emlékszem néhény éve még az OMME is kikérte magának ha érdekvédelmi szervezetnek feltételezték.

Majd folytatjátok a sort, mert van ez még.

Re:Mézmarketing / Mézhamisítás / Mézárak
« Válasz #437 Dátum: 2015. December 06. 06:22 »
A kialakult helyzet nem csak méhészeti probléma hanem társadalmi is. De inkább csak az utóbbi. Rengeteg ismerősöm dolgozik külföldön. A többségük átlagos szakmákban, építőiparban, vendéglátásban keres 1800-2000 eurót. Ez a fajta életvitel nem egészséges, családbarátnak meg egyáltalán nem nevezhető. Persze ha itthon akar valaki tisztességesen boldogulni az is az egészség és a család rovására megy. Sokat számít az is, ki hogy fogja fel, kezeli a nehezebb helyzeteket, kinek milyen magasan van az ingerküszöbe. Én annak örülnék ha a munkából élő, szorgalmas, törekvő embereknek ebben az országban se lenne mindennapi megélhetési problémája. Nem meggazdagodásról beszélek, csak úgy általában. Vélhetően kevesebben fognának méhészkedésbe, mert ugyan nagyon szép hívatás a miénk de kinek hiányozna ez a feszített tempó, a bizonytalan bevételi forrás ha a munkahelyén is korrektebb fizetést kapna. Talán mi is jobban el tudnánk adni amit termelünk ha nagyobb lenne rá az itthoni fizetőképes kereslet. Sajnos azonban úgy tűnik, egyáltalán nem ebbe az irányba tartunk sőt kifejezetten a szakadék felé igyekszünk. De nem panaszkodni akarok, mert nekem meg van még mind a két kezem, a lábaim is jók és wc-re is el tudok menni. Van úgy, hogy arra gondolok, hogy családom több tagja háborúban meg hadifogságban éhezett, fagyban, hullák között küzdött az életben maradásért miközben itthon meg a család nyomorgott. Hát ehhez képest az én legnagyobb gondom meg az, hogy nem adtam oda 1500-ér az akácot... A fene ott eszi, majd elmegy 1600-ért! :-D

Re:Mézmarketing / Mézhamisítás / Mézárak
« Válasz #438 Dátum: 2015. December 06. 08:34 »
Úgy legyen! :D
De épp most nem az a gond hogy 1500 vagy 1600.   
Üdv:robi

Re:Mézmarketing / Mézhamisítás / Mézárak
« Válasz #439 Dátum: 2015. December 06. 09:21 »
Megérkezett a Mikulás bácsi?
Tegnap reggel amikor vitaindtónak szánt írásomat feltettem, nem gondoltam, hogy ilyen lavinát fogok elindítani.
Nagyon tetszenek a hozzászólások, van amelyek különösen.
Örülök az aktivitásotoknak, de véleményem szerint ezzel a témával annak az érdekvédelmi szervezetnek is kéne foglalkoznia, amelynek több mint 13.000 tagja azért fizet, hogy megoldja a problémánkat, legalábbis próbálkozhatna kicsit keményebben.
Gyermekkoromban, a Mikulást mindig nagy izgalommal vártam.
Írásaitokból, hozzászólásaitokból az tűnik ki, hogy ti is várjátok a mézpiaci Mikulást, ne adj Isten a Messiást.
És mit kapunk helyette?
Krampuszt, meg virgácsot.
Már hónapokkal ez előtt lehetett arról hallani, hogy mézpiaci zavarok vannak, amikor még az OMME urai arról beszéltek, nyugtatták a termelőket, hogy ez egy kereskedő egyéni harca csupán a konkurenciájával.
Aztán ez a kereskedő megmozgatta az OMME krampuszait, akik most a zsákjainkba(mézes hordóinkba) virgácsokat raktak.
Bizony én felelőssé teszem az OMME vezetőit a kialakult helyzetért.
Megtévesztették, félrevezették a méhészeket amikor valótlan piaci információkkal altattak bennünket!
Még Bross idejében javasoltam, hogy az OMME alkalmazzon egy mézpiaci szakértőt.
A 13.000 méhész ki tudna fizetni egy olyan nemzetközi piaci ismeretekkel rendelkező szereplőt, aki "súgna" nekünk.
Aztán, ha mellé nyúlt, rajta számon lehetne kérni.
Most az OMME elnöke sumákol, pedig nyakig sáros a kérdésben.
Többször leírtam,sőt mondtam, hogy ne higgyetek neki!
Tegnap Balmazújvárosban "Királyi" fogadtatásban volt része az OMME vezérkarnak, ahol elmondták egyéni elképzeléseiket, mosták saját szennyesüket mézpiaci kérdésekben.
Nekünk termelőknek az a dolgunk, hogy minél nagyobb átlagokat pergessünk, kiváló minőségben.
Ezért méhészkedünk.
Most pedig arra kényszerülünk, hogy felcsapjunk mézkereskedőnek, mézpiaci elemzőnek?
A fizetett krampuszaink mi a jó frászt csinálnak?
Talán jövőre már a Mikulás jön, addig viszont még nekünk is van teendőnk.
Az ördögöket, krampuszokat el kell űznünk az OMME tájékáról.
Nagyernyei Attila




Re:Mézmarketing / Mézhamisítás / Mézárak
« Válasz #440 Dátum: 2015. December 06. 09:54 »
Azokat a nehézségeket, körülményeket már fel sem lehet fogni a mai tapasztalatok alapján, amit a háborús nemzedékeknek kellet átélniük. Teljesen más jellegű problémákkal szembesülünk. Már csak néhányan élnek abból a generációból, akik akkor még fiatal katonaként, leventeként kerültek orosz, vagy szerencsésebb esetben amerikai hadifogságba. Van egy ilyen ismerősöm, 90-éves és még ma is aktívan piacozik saját készítésű termékeivel.

De úgy általában is, ez a régi generáció valahogy mindíg is jobb helyzetfelismerő, és gyakorlatiasabb gondolkodású volt.
Most itt, ritkán és kevesektől tapasztalok reális meglátást a mézárakkal kapcsolatban. Talán nincs is ehhez elegendő megbízható információnk, gondolok itt arra, hogy elemezni kellene  az export piacunk történéseit, a várható tendenciák végett. Ebben valóban nem volna szabad a kerskedőkre hagyatkozni, ezt gondolom nem kell magyarázni hogy miért.
Valóban kevesebb valódi méz kell-e, illetve milyen szintű árak várhatók.
Ha valóban tartósan csökkenö kereslet várható  a magyar mézre, akkor nincs alapja magasabb árakat remélni. Itt még azt sem írta le senki, hogy milyen árak vannak jelenleg az európai mézpiacon.
Több téves elképzelést is olvastam már a "kiváló" magyar mézzel kapcsolatban. Ha hordósan kerülnek ki, szinte kizárólag a mézeink, vajon honnan ismerné a fogyasztó?
Volt itt szó a méz független bevizsgálásáról is, ennek is csak akkor van értelme ha van felvásárlás.




 

Re:Mézmarketing / Mézhamisítás / Mézárak
« Válasz #441 Dátum: 2015. December 06. 11:46 »
Naná hogy lavinát indít, hisz azért dolgozunk :D. És sajnos most itt baj van :'(.
Ehez képest a tecnikai dolgok, kaptár kérdés meg ilyesmik  leestek a pincébe, lényegtelen és ilyenkor ez megmutatkozik.
Üdv:robi

Re:Mézmarketing / Mézhamisítás / Mézárak
« Válasz #442 Dátum: 2015. December 07. 07:15 »
Szombaton kinéztem a kis városkánk kispiacára. Eddigi kettő méhész helyett öt méhész árult.
Tudom az egyik szomszédjától, hogy az elmúlt szombaton csak 1 üveget bírt eladni.

Re:Mézmarketing / Mézhamisítás / Mézárak
« Válasz #443 Dátum: 2015. December 07. 07:21 »
Mézet nem is vettek tőle???  :'(
Szabó György

Az életben egy dolgot jól jegyezz meg!
Az emberek soha nem változnak,
csak te ismered meg őket jobban!

*

atya

  • *****
  • 1043
A sikerhez csak annyi kell, hogy képes legyél az életed a magad módján élni.

Re:Mézmarketing / Mézhamisítás / Mézárak
« Válasz #445 Dátum: 2015. December 07. 08:47 »
Igen ez várható volt, és még csak az elején vagyunk. Úgy általánosságban elmondható volt hogy a piacokon egy viszonylagos egyensúly alakult ki, kereslet és a kínálati szempontból. Gyakorlatilag ez azt jelenti, hogy az újjonnan megjelenö piacozók a régiek vevőkörét próbálják magukhoz vonzani. Nem írom le, hogy milyen különböző aljas trükkökkel vagy illegális árúkkal próbálkoznak, mert nem akarok ötleteket adni.
Néhány frekventáltabb jobb piacon talán nem túl nagy gond egy újjabb szereplő. Mert esetleg csak elcsippent innen onnann 10-20%-nyi vásárlót. De kisebb instabilabb piacokon, ahol eddig csak egy-két méhész volt, ott egy új megjelenő is
teljesen boríthat mindent. Mert a régi piacozónak is, lehet hogy csak az éppen megéri kataegóriába esett a bevétele.

Azért egy "aranyos" történetet mégis leírok, amit nem rég hallottam. Feltűnt az illető méhésznek hogy kiváló szinte teljesen áttetsző akácmézét már egy ideje nem igazán veszik. Az ár jó volt, a másik méhésszel egyezett. De hosszabb távon sem történt érdemváltozás a keresletben. Az az egyre jobban nem kellett az akáca, nem értette hiszen a másiké inkább a vegyeshez hasonlított. Aztán kezdett a helyzet világosodni, amikor egyre többen rácsodálkoztak és meg is kérdezték, hogy mi az a nagyon világos méz. Szóval kiderült hogy jó kis dumával az illető nap mint nap azt terjesztette, hogy egy nagyon világos méz, az nem is  lehet igazi az, kizárólag hamisítvány, bezzeg az ő jó kis sötétsárga akécméze az micsoda minőség.

Azért mondom én, hogy csak normális piaci viszonyok között, és normális emberek esetén lehet viszonylag jó kollegális kapcsolatot tartani.


Re:Mézmarketing / Mézhamisítás / Mézárak
« Válasz #446 Dátum: 2015. December 07. 09:22 »
Orrba vágtam volna mint paraszt az ökröt >:(.
Üdv:robi

*

Vivaldi

  • *****
  • 2049
Re:Mézmarketing / Mézhamisítás / Mézárak
« Válasz #447 Dátum: 2015. December 07. 10:03 »
Ha valaki már benne volt az tudja a 90-es évek közepén sem lehetett eladni a mézet, vagy 3-4 évben.
És az ok biztos meglepő, a kínai méz miatt. Emlékszem akkoriban még szabadabb volt a piac, nem volt olyan pék, sütöde , bolt, fodrász stb. ahol ne lett volna kitéve valamilyen termelőnek a méze.
 A változást az unióba lépés változtatta meg, illetve az, hogy a méz kiszállításához nem kellett többé külkereskedelmi engedély, ami azelőtt a mézkereskedők monopóliuma volt.
 Ám most ez a csatorna is bedugulni látszik, mivel már kiderült az EU vagy inkább IU /Idióta Unió/ nem védi meg a saját termelőit, sőt a gyakorlatban egy cipő fűző gyár képes kilobbizni olyan megállapodást Brüsszelben, hogy hogy a termékének szállításáért cserében mezőgazdasági ágazatokat tehetnek tönkre. Ilyen megállapodás eredménye volt a kínai foghagyma beengedése is az Iu-ba. Várható a szabad kereskedelmi egyezmény megkötése az USA-val, ami majd végleg beteszi a kiskaput.
Egy aranydiplomás méhész kollégám azt jósolja, néhány éven belül rakásra lesz hányva az udvarokon a kaptár.
Egy 70 családos állomány még fenntartható úgy, hogy a napraforgó és egyéb mézekből befolyó összegből, a vándorlás költsége fedezhető, és a feletethető és gyógyszerrel ellátható az állomány. Gyakorlatilag, ha az ember igazából csak atkára számol, és más egyéb betegségeket nem vesz figyelembe, és atka ellen rendesen védekezik, a támogatás összege már így is alig fedezi a gyógyszer költségét, tehát cukorra nem igen jut belőle.
 No már most, a kérdésem az lenne, mi a helyzet a 200-500-1000 családos állományokban.
A feletetés gyógyszerezés költsége itt is adott. Gyakorlatilag nekem, gondolom , hogy akkor ott is az akác méz ára jelenti az értéktöbbletet, tehát amiért méhészkedek.
 Ők mit csinálnak ebben az esetben. Miből élnek. Vagy talán ők el tudják adni az akác mézüket is. Mert ha nem így van, nem kell csak három év, és valóban az lesz amit az aranydiplomás kollégám jósol.

Re:Mézmarketing / Mézhamisítás / Mézárak
« Válasz #448 Dátum: 2015. December 07. 10:30 »
Értem mit írsz, kis gyerek kis gond, nagy gyerek nagy gond.  Én most még szerencsés vagyok, sztahanovista tulok felfogásom miatt, én szezonjában azonnal eladtam az összes mézemet. Az sem érdekel hogy utánna tényleg 2000 lett volna, nem betegedtem volna bele ;D, mert nem vagyok írígy tipus, más gazdasága meg nem érdekel. De ez ami most van, ezt nem hittem volna el a nyáron. Annyi hatással azért van rám, hogy bisztonsági okokból visszavonúlót fújtam, a meglévő állományomnak megvan mindene jövőre, keret, műlép, stb stb...
De ezen kívül 20 forintot sem költök rá, míg nem látok javulást.
Ez alatt azt értem hogy, pótkocsi-kaptárak-önfordítós pergető, meg ilyesmik egycsapásra le lett fújva még időben. Nem akarok álmatlan éjszakákat.....
Üdv:robi

Re:Mézmarketing / Mézhamisítás / Mézárak
« Válasz #449 Dátum: 2015. December 07. 10:39 »
111
« Utoljára szerkesztve: 2019. November 30. 20:38 írta kivancsi111 »