Mézmarketing / Mézhamisítás / Mézárak

  • 2907 válasz
  • 1112719 megtekintés
Re:Mézmarketing / Mézhamisítás / Mézárak
« Válasz #2400 Dátum: 2020. Január 05. 12:34 »
Félek, hogy szegény Attilánk, beverte a fejét a kamrába felakasztott disznó sonkába, azóta is kótyagos, és nem találja a kijáratot. Ezért hol ilyet ír, hol meg olyat.

Re:Mézmarketing / Mézhamisítás / Mézárak
« Válasz #2401 Dátum: 2020. Január 05. 12:37 »
Ezt egy szövegkörnyezetből emelték ki.
Csámcsogjatok rajta picit.....látom ennyire telik az energiátokból.
Nagyernyei Attila

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Mézmarketing / Mézhamisítás / Mézárak
« Válasz #2402 Dátum: 2020. Január 05. 12:58 »
Ezt egy szövegkörnyezetből emelték ki.
Csámcsogjatok rajta picit.....látom ennyire telik az energiátokból.
Most ezt előttünk szégyelled vagy Takács Feri előtt?

Én Takács Ferit becsülöm, mert azt csinálja, ami a dolga! Az más kérdés, hogy mennyire jó a magyar méhészeknek. De te Attila? Neked nem az lenne a dolgod, amit csinálsz. 

Szerintem akkor tenné Takács Ferenc a magyar méhészeknek a legjobbat, ha a milliárdjaiból a legkorszerűbb üzemi mézhamisítási módszer lebuktatására kidolgoztatna és akkreditáltatna egy olcsó eljárást. Ez azt hiszem vagyonokat hozna neki a konyhára. Sokkal többet, mint azzal a személettel és cselekvéssel amit most tesz, hogy védi a védhetetlent és együtt üvölt a farkasokkal.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Mézmarketing / Mézhamisítás / Mézárak
« Válasz #2403 Dátum: 2020. Január 05. 13:24 »
Ezt egy szövegkörnyezetből emelték ki.
Csámcsogjatok rajta picit.....látom ennyire telik az energiátokból.
Nagyernyei Attila

Ez is abból való. Csámcsogunk. Legalább olyan értékes írás mint amikor 10-20%-ot  (Marcaliban már 30-at is) elbír a méz.

...
Súlyos hibát vétettem, hogy Dr.Mészáros Lászlóra szavaztam, mi több Baldavári Lacival az egész országban kampányoltunk mellette.
Mindezt azért, mert azt állította, ha ő lesz az elnök a jelenlegi csapattal nem fog együtt dolgozni!
Azért a 7.2 milko átírta egy kicsit a forgatókönyvet.
Nagyernyei Attila

Mert Mészáros azt hazudta, ha őt választják, a jelenlegi csapattal nem fog együtt dolgozni!
Van az a pénz......


Ma mi a helyzet? ???
Csodálkozom, hogy téged még nem intettek kevesebb írásra a sok kotyogás miatt. ::) :-X

Re:Mézmarketing / Mézhamisítás / Mézárak
« Válasz #2404 Dátum: 2020. Január 10. 17:27 »
Sziasztok!
Két képet mellékelek amelyeket tegnap készítettünk.
Az árak jól láthatóak.
Szászrégenben, a Kauflandban.
30 és 50 dekás  kiszerelésekről van szó, és 72-vel szorozzátok!
Tegnap előtt reggel -15, tegnap -10, ma -3 fok volt, és néhány centis hó.
Üdv:
Nagyernyei Attila

Re:Mézmarketing / Mézhamisítás / Mézárak
« Válasz #2405 Dátum: 2020. Január 15. 12:40 »
...
A magyar méhészkedés legnagyobb ellensége a kínai gyárakban előállított műméz és nem egymás kőzt keresendő.    szs

Már félve írok neked Kedves Szabóméhész, mert úgy érzem macerának veszed. Remélem nem gondolod. ;)

Nem a kínai gyárakban előállított műméz a mi problémánk. HANEM AZOK, AKIK IDEHOZZÁK, MÉZKÉNT ÉRTÉKESÍTIK, ÉS BŰNTÁRSAIK, AKIK EZT valamiért MEGENGEDIK. Belekeverve a mi mézünket állítólag, amit nem lehet belőle kimutatni, legalábbis ezt akarják elhivatott szakértők is bemagyarázni, miközben természetesen a mi érdekeinket védik. ::)
Össze kellene a keverőüzemek gazdáit, és a támogatóikat gyűjteni, amikor bebizonyosodik a hamisítás. Teljes vagyonelkobzás. Mindegyiknek adni 500 családot (fekvőben ;D)  és családonként 10 000 forintot költségre évente. Ezt 10 éven keresztül. Amelyik valamelyik évben nem tudja a környékbeli méhészek árbevételének átlagát elérni, annak az az éve elveszett. Majd megtudnák miként keresi a pénzét a méhész, aki 30 fokban  beöltözve, gatya rárohadva szúratja magát. Aztán az év végén odavágni neki, hogy van ám máshol olcsóbb ha nem adod. Abból éljen ami marad neki miután elszámolt. Aztán belekeverni a kínai málét, azt etetni vele.
Hidd el nem a kínaiakkal van baj, ők azt gyártanak amire igény van.

Re:Mézmarketing / Mézhamisítás / Mézárak
« Válasz #2406 Dátum: 2020. Január 15. 13:22 »
Kiváncsi111 Igen egyet értünk,bár én még kiemelném Európai Únió felelőségét hogy kiengedik kötni ezt a tudottan hamis vegyipari terméket szállító hajókat.Évek óta nem születik döntés arról hogy a származási helyet ráírják  a cimkére    szs

Re:Mézmarketing / Mézhamisítás / Mézárak
« Válasz #2407 Dátum: 2020. Január 15. 13:22 »
Programok, rendezvények / Re:Méhészeti programok
« Utolsó üzenet: írta szabomehesz Dátum 2020. Január 15. 08:34 »
Tiszt.méhész----az jó dolog hogy pihenhetsz ebéd után,nekem még kell néhány év hogy megtehessem.
Tisztelem én mindkét méhésztársat,a--ha méhész, rossz ember nem lehet--elvet követve,nagy tudásuk és családi szerepvállalásuk okán.
A magyar méhészkedés legnagyobb ellensége a kínai gyárakban előállított műméz és nem egymás kőzt keresendő.    szs



Remélem ez elég világos.Remélem megéred hogy ebéd után hátra dőlhess.
Az a rész hogy fekvős na az nem igaz félkeretest nekik.Így már helyes.

*

linen

  • ***
  • 117
Re:Mézmarketing / Mézhamisítás / Mézárak
« Válasz #2408 Dátum: 2020. Január 15. 16:25 »
A zöldről átemelve jelenleg talán most még aktuálisabb cerena hozzászólása, mint akkor amikor írodott:

Szóval nagyon ironikusnak tartom én is. A kínaiak találnak egy megoldást a riszsszirup kimutatására, 6 évvel ezelőtt. Ennyi idő alatt mindenki azon kesereg, hogy áramlik be Európába a riszsszirupos méz, az OMME elnökét személyesen odavezetik ezekhez a hordókhoz, egy bűncselekményről szerez tudomást, de nem gondolja azt, hogy ebben az ügyben bármit is tennie kellene. Ezt mondjuk úgy hívják, hogy bűnrészesség. Hát akkor kinek kellene tennie? Szerintem rajta kívül senkinek. Sőt, aki szeretett volna egy icipici dolgot tenni, az ellen etikai-fegyelmi eljárást kezdeményeznek. Mert megkerülte a nem létező szolgálati utat? Isten bizony mondom, ez észveszejtő.
Az OMME elnöke több előadásában beszél arról, hogy ha a kínai mézexportot valóban kínai méhek állítják elő, akkor ott a családonkénti hozam 400 kg olyan kaptárakban, melyek nem rendelkeznek mézkamrával. Hat éve van módszer a kimutatására, én kínomban az arzén kimutatását javasoltam, mert a rizsszirup arzénos, de itt minden rendben van, nem kell tenni semmit. Nem vicc ez az egész?

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Mézmarketing / Mézhamisítás / Mézárak
« Válasz #2409 Dátum: 2020. Január 18. 23:22 »
Ha a kínaiak tudják hogy lehet kimutatni a saját hamisítványukat, akkor azt véleményem szerint a mi nagykereskedőink is mind tudhatják. Persze, ha tudják is, a hatóság elől és a méhészek elől nagyon gondosan eltitkolják.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Mézmarketing / Mézhamisítás / Mézárak
« Válasz #2410 Dátum: 2020. Január 19. 12:55 »
Ha a kínaiak tudják hogy lehet kimutatni a saját hamisítványukat, akkor azt véleményem szerint a mi nagykereskedőink is mind tudhatják. Persze, ha tudják is, a hatóság elől és a méhészek elől nagyon gondosan eltitkolják.

Elgondolkodtam azon, hogy vajon Bross Péter a hamisítványok kimutatási eljárásairól miket hallott? Eszembe jutott, hogy 4 évvel ezelőtt télen a választási kampánya során a szekszárdi tavaszvárón elmondta, hogy viszonylag egyszerű módszerrel kimutatható a legújabb hamisítási módszer is.

Szerintem igaza is lehet Bross Péternek. A legkorszerűbb ipari mézhamisítási módszer a rizsszirup enzimatikus bontása, majd pedig a félkész terméknek műgyanta oszlopon való átengedése, ami eltávolítja a viszonylag könnyen kimutatható mesterséges enzimet. Ez után a félkész terméket feljavítják, mert nyomelem tartalma nagyon hiányos, továbbá egyéb aromaanyagok, alkaloidák és a természetes virágpor is hiányzik belőle. Ez a feljavítás részben történik termett valódi méz hozzáadásával is, meg egyéb módon is. A boltba kerülő jobb minőségű mézek akár 30 % valódi mézet is tartalmazhatnak.

A hamisítvány kimutatásához semmi egyéb nem kell, mint modellezni és analizálni. A gyantakezelés olyan változásokat idéz elő a hamisítvány gyártása során, ami természetes nektárban se és a méhkaptárban se történik. Nem kell ehhez lángelme.

Példaképpen ideidézem a wikipédia egyik részét:

Idézet
A szacharóz jobbra forgat, optikai forgatóképessége +66,5°. A szacharóznak savval főzés után az optikai forgatóképessége megfordul, balra forgat. Ennek az az oka, hogy a savval főzés hatására a glükóz és a fruktóz közti kötés felbomlik, szabad glükóz és fruktóz 50-50%-os keveréke keletkezik. A kapott keveréket invertcukornak nevezzük. Az invertcukorban a fruktóz nagyobb mértékben forgat balra (optikai forgatóképessége −92,4°), mint a glükóz jobbra (optikai forgatóképessége egyensúlyi elegy esetén: +52,7°). Az invertcukor optikai forgatóképessége −39,7°. A szacharóz hidrolízisének neve: invertálás. A hidrolízis során nemcsak az optikai forgatóképesség változik meg, hanem a keletkezett keverék redukáló tulajdonságú lesz, mert a szabaddá vált glükóz laktolgyűrűje már felnyílhat.

De olyat is mondott Bross Péter, hogy olyan cukorváltozat is keletkezik a gyantázás során, ami a természetes mézben soha nem fordul elő. Vagyis a gyanta nemcsak tisztít, tehát nemcsak eltávolítja az ipari enzim nyomait, hanem katalizátorként működik és kémiai változást is előidéz a cukrokban. Na ezekre a katalizáló hatás miatt bekövetkező rendellenességekre kell találni jó kimutatási módszert.

Nem tudom, hogy Takács Ferenc mit szól ahhoz, hogy Bross Péter OMME elnökjelöltként 2016-ban elkotyogta mennyire könnyű lenne kimutatni a gyantakezelt mézeket? Szerintem Takács Ferencnek is stratégiai érdeke lenne és stratégiai piaci előny, ha nem egyszerű és könnyen manipulálható védjegyoltalom ötletével élne, hanem egy rendkívül pontos és egyértelmű analitikai módszerrel követelné ki a mézpiac valódi változását.

Aztán ezt a módszert akkreditáltatni is kellene a Nemzeti Akkreditáló Testületnél és ezt követően válhat a NÉBIH számára ajánlott módszerré.

Az elmúlt négy év rendelkezésére állt Bross Péternek és lett volna rá évi 60 millió Ft kutatási pénze is. És tudjátok, hogy erre mennyit költött az OMME? nulla forintot. Pedig ez létkérdése lett volna a magyar méhésztársadalomnak. Ha ezt Bross megtette volna, akkor örökös elnöke lehetne az OMME-nak. Így viszont azt javasolom, vegyünk tőle örök búcsút.  Jöjjön egy új elnök, akinek azért a 700 000 Ft/hó fizetésért  van gerince és hajlandó ezért a pénzért és a méhészek érdekének megvédéséért komoly munkát végezni.
« Utoljára szerkesztve: 2020. Január 19. 13:21 írta Geddekas »
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Mézmarketing / Mézhamisítás / Mézárak
« Válasz #2411 Dátum: 2020. Január 19. 16:23 »
Az enzimmel bontott keményítőből cukoroldat keletkezik, legyen az krumpli, kukorica, rizs stb.

Miért kedves a rizs a mézhamisítók számára? Mert a benne levő szénizotópok aránya hasonló a cukorrépa és a kétszikű virágok nektárjának szénizotóp arányához, ezért izotóp vizsgálatával nem mutatható ki a hamis méz jelenléte.

Van néhány olyan vizsgálat típus, ami még nem akkreditált, de esélyes lehet a hamisítás bizonyítására. Ilyen például az optikai forgatóképesség vizsgálata. A biológiai folyamatokban például enzimes lebontással keletkező cukrok a polarizált fény síkját balra forgatják. A természetben vagy mézben előforduló jobbra forgató cukrok NEM enzimes bontás eredményeként születnek, hanem valamilyen savas lebontó folyamat eredményeként. A savas bontó folyamatok eredményeként olyan elegye keletkezik az egyszerű cukroknak, amelyek se balra, se jobbra nem forgatják a fényt, mert mind a kétfajta forgatású cukor van benne.

A legújabb mézhamisítási eljárás során már nincs savas bontás, hanem enzimes, ezért itt csak balra forgató cukrok keletkeznek. Azt kell megvizsgálni tehát, hogy a műgyantán való áteresztés képes-e befolyásolni akár nyomokban is az enzimekkel lebontott és tisztán balra forgató cukrokat úgy, hogy közöttük van-e valamilyen arányban jobbra forgató cukor is!

Mivel az enzimek kizárólagosan csak "L", azaz balra forgató cukrokat állítanak elő, ezért ha a gyantaszűrés utáni mintákban bármilyen kis mennyiségben, de "D", azaz jobbra forgató cukrok is megjelennek, az egyértelmű jele a szabálytalan mézkezelésnek. 

Egy másik és szintén a cukrokra vonatkozó vizsgálati típus, hogy olyan cukrokat keres a labor, aminek a természetes nektárban való előfordulása kizárt. Állítólag pl. a mannóz ilyen cukor. De erre nincs 100% biztos információm.

A következő vizsgálati csoport, hogy a műgyanta molekulái vagy molekula részletei jelen vannak-e az adott mézmintában? Ezek se természetben előforduló alkotóelemek, ezért ezek jelenléte is utal a nem engedélyezett beavatkozásra. És ide sorom a műgyanta regenerálásához alkalmazott (többnyire lúgok) molekuláinak jelenlétét, hiszen ezek se természetes alkotó elemei a méznek.

Bonyolultabb vizsgálat lehet a növényfajtára jellemző alkaloidák, flavonoidok, illó anyagok jelenlétének és arányának a vizsgálata. Mivel nagyon eltérő tulajdonságú nektárok vannak, ezért ezek tipizálása, akkreditálható metodika kidolgozása sok éves munka, de ennek kutatására is érdemes lenne időt, pénzt, munkaórát fordítani.

« Utoljára szerkesztve: 2024. Február 03. 22:18 írta Geddekas »
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

wr

  • *****
  • 889
Re:Mézmarketing / Mézhamisítás / Mézárak
« Válasz #2412 Dátum: 2020. Január 19. 17:24 »
Egy dolgot kellene megérteni. A méz úgymond "eredetvizsgálata" az égvilágon senkinek nem érdeke, kizárólag az európai méhészeknek! Sem magának az EU-nak, sem a mézkiszerelőknek, sem a kereskedőknek. Mi következik ebből? Csak annyi, hogy ha az európai méhészek nem csinálják meg, akkor helyettük senki nem fogja!

És ami nekem nagyon furcsa ebben az egészben. Léteznek borkóstolók, akik egy bort megkóstolván olyan adatokat képesek közölni hogy az ember elképed. Időjárást, a vidék, a talaj jellegzetességeit, az érlelés módját stb. Csupán abból hogy megkóstolják! Nem akarom elhinni hogy ez ne működne a mézekre is ha nem is ilyen hatékonyan. Én nem vagyok nagy mézkóstoló, még csak nem is vagyok oda annyira a mézért, de azt becsukott szemmel is megmondom bármilyen vegyes mézről hogy azt magam pörgettem, vagy egy bolt polcáról lett levéve.

*

huber

  • ***
  • 144
Re:Mézmarketing / Mézhamisítás / Mézárak
« Válasz #2413 Dátum: 2020. Január 19. 18:16 »
Geddekas!
Az Kanadában az apimondián a mézek majd felét kiszűrte a laborvizsgálat, mint hamisat vagy szennyezettet.
Módszer ezek szerint van, csak a politikai akaratnak is meg kéne lenni mondjuk EU szintjén.

Re:Mézmarketing / Mézhamisítás / Mézárak
« Válasz #2414 Dátum: 2020. Január 19. 18:24 »
Ilyenkor kit fogtok fikázni?
Most olvastam:
"Most utálni fognak néhányan. Szeghalom több méhész is 1700 forintért adja üvegben az akácot 1000-ert a vegyest.. Olyan kárt okoznak a méhészeknek, de ha megemlited meg nekik áll fentebb. Autóba ülnek, kosárkaval a kezükben járnak boltból boltba.. irodából irodába.... Faluról falura..... Akácot tessék omme üvegben 1700-ert.... Nem Szeghalmi vagyok, de hatással van a vásárlóimra sajnos. Van aki elutazik érte."
Nagyernyei Attila