Neonikotinoidok

  • 1753 válasz
  • 772073 megtekintés
*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Neonikotinoidok
« Válasz #30 Dátum: 2014. Január 17. 16:46 »
Válasz Tóth Péter szaktanácsadó levelére.

„Őszintén a csávázószerekről”

Január 11-én délután 3 órától Gödöllőn a Szent István Egyetem V. előadótermében „Őszintén a csávázószerekről” címmel, mint biológus és méhész tartottam előadást. A feladatom tehát az volt, hogy szakmai szemmel világítsam meg a problémát. Az előadásom részletes vázlata mindenki számára hozzáférhető: https://prezi.com/bmcmu0z4wuwz/mi-a-teendo/ Az előadásomban szaktudományos cikkekből, többek között pl: http://www.safelawns.org/blog/2010/12/internal-epa-memo-pesticide-highly-toxic/ is kiemeltem részleteket. Továbbá a mérgezett méhek magatartását 2013 nyarán, Somogytúron történt mérgezésről készült videókon mutattam be.

Szakmai alapon kritizáltam előadásomban az OMME monitorozási munkájának a csávázószerekre vonatkozó részét. 2007 méhészeti évünk óta jellemző, hogy pont a legnagyobb virágpor és nektárhozam idején néptelenednek el méhcsaládok, pusztul el sok méh. Tudjuk, hogy a repcét, mustárt, cukorrépát, kukoricát, napraforgót és még sok más vetőmagot már elvetésükkor növényvédelmi céllal megmérgezik. Tudjuk, hogy a méreg ott van a fejlődő, virágzó növényben is. Tudjuk, hogy a méhek nemcsak a nektárt és a virágport gyűjtik a növényekről, hanem a propoliszt és a vizet is. Ezek alapján logikus, objektív következtetés, hogy a vizsgálati módszerben kell keresni a hibát, ha nem találják meg a mérgeket.

Válasz Tóth Péter első kérdésére:
A monitoring jelentés leírt szövegéből, méhészek (szaktanácsadók és méhegészségügyi felelősök) elmondásából ismertem meg a mintavétel módját és azt a következtetést vontam le, hogy a módszer nemcsak eredménytelen, de alkalmatlan is a feladatra. (Kérem azt is vegyék figyelembe, hogy ami nincs leírva, dokumentálva, az a szakma szabálya szerint vagy nem ismert, vagy lényegtelen körülmény.) Elmondtam előadásomban, hogy milyen biológiai szempontok szerint kellett volna a mintavételt elvégezni.

Válasz Tóth Péter második kérdésére:
Kiemeltem előadásomban, hogy a méhcsaládok elnéptelenedése, pusztulása kapcsán az okok és következmények tekintetében más fontossági sorrendet tartok indokoltnak, mint amit a monitoring jelentésekben látok. Az egyházaskozári esetben gyűjtésre érett méhállományban, kiváló méhlegelőn (napraforgó) gyors elnéptelenedés és nozematózis jelentkezett. Nyilvánvaló, hogy valami méreg hatására a méhek fehérjeanyagcseréje sérült, ha a méhcsalád korábbi fejlődési szakaszában a méhész nem észlelt rendellenességet. A monitorozó következtetése, hogy a mérgezést a viaszban levő mérgező anyagok, továbbá egy korábbi permetezés okozta. Szerintem a monitorozó következtetése helytelen. Én nem zárnám ki a lehetőségek közül ilyen esetekben a friss mérgezést, pl. a neonikotinoidok hatását.

Válasz Tóth Péter harmadik kérdésére:
A mintákat vizsgáló laboratóriumok az akkreditációjukban vállalt pontosságnál finomabb értéket is adnak a kimutatott anyag koncentrációjára, amit tájékoztató értéknek neveznek. Az OMME monitoringja csak az legutóbbi években veszi figyelembe a tájékoztató értékeket. Szóbeli információm van arról, hogy Cserényi doktor is nehezményezte a laboratóriumi mérések pontosságának mértékét. Nyílván ez a kritika is hozzájárult ahhoz, hogy az utóbbi években váltás történt és a tájékoztató adatokat is figyelembe veszik. A következetes feltáró munka igényelte volna viszont azt is, hogy az első sikertelen év után váltsanak, és akár külföldi laborokat vegyenek igénybe, hogy a méhészeket is megnyugtató eredményt elérjenek.

Miért ajánlottam fel együttműködést, amikor az OMME jelenlegi vezetése elleni bizalmatlansági indítvány egyik kezdeményezője vagyok? - kérdi Tóth Péter.
Már korábban is, többször felajánlottam az OMME-nak hogy tudásomat hasznosítsa. Kötelességem külön kezelni a szakmai és a szakmapolitikai kérdéseket. A munkát nem szégyellem, különösen, ha tudom, hogy ezzel segíthetek. Azon meg Tóth Péternek is el kellene gondolkodnia, hogy ha nyitottabb lett volna az OMME vezetése és benne Ő is módszerváltásra és a szélesebb szakma bevonására, akkor elindult volna-e a bizalmatlansági indítvány.

Tisztelettel

Csuja László Geddekas
Biológus méhész
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Neonikotinoidok
« Válasz #31 Dátum: 2014. Február 04. 19:16 »
Az alábbi levelet küldtem vasárnap este:

OMME
Dr. Mészáros László úr
elnök résézre

Tisztelt Elnök Úr!

Javasolom, hogy tartsunk egy nyílt vitát, hogyan tovább a monitoringot címmel!
Helyszín a Szekszárdi vagy a Székesfehérvári nagy rendezvény. De természetesen Budapesti helyszín is lehet.
Vitázó felek Tóth Péter és Csujalaci.
Opponensek Fendrik doktor és Cserényi doktor.
Közönség a méhészek.
Dönt a szakemberekkel kibővített OMME IB.
Levezető elnök Mészáros László vagy Fekete József vagy a helyi elnök.
Döntés nem feltétlenül a párbaj után.
A párbajról videó készül.

Méhésztársi üdvözlettel
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Neonikotinoidok
« Válasz #32 Dátum: 2014. Február 04. 21:48 »
http://www.ted.com/talks/lang/hu/marla_spivak_why_bees_are_disappearing.html?source=facebook

Tisztelettel ajánlom ezt a kisfilmet a párbajozó felek figyelmébe.
9 perc 45-től a legérdekesebb!
Jó szórakozást!
Nagyernyei Attila

Re:Neonikotinoidok
« Válasz #33 Dátum: 2014. Február 09. 19:03 »
"Remélem, hogy nem sokáig fognak ezeken nevetgélni. Cserényi Péter viszont soha nem fogja elhinni, hogy ezek az újfajta mérgek alattomosan, nehezen kimutatható módon de pusztítják a méheket is.
Kidolgoztam a mintavétel módszertanát amivel ezekre a mérgekre és a méhekben is rá lehet találni. Ha megkapom rá a lehetőséget, akkor be is fogom bizonyítani kint a szabadföldi körülmények között gyüjtött mintákból.

A napraforgó 100-110 napra virágzik a vetéstől számolva, viszont a neonikotinoid lebomlása 148 napnál még csak 50 %-os."
« Utoljára szerkesztve: 2014. február 09. 08:20 írta Geddekas »

Csuja méhésztársunk beírását csúnyán eltakartam reggeli akciómmal.

Doktor Úr! A kidolgozott mintavételi módszertana jelenleg publikus-e, amennyiben igen tájékoztatna-e bennünket? 
« Utoljára szerkesztve: 2014. Február 09. 19:12 írta Tóth Zoltán »

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Neonikotinoidok
« Válasz #34 Dátum: 2014. Február 09. 20:45 »
Publikus, de vannak feltételein a publikáláshoz. Ha ezek nem teljesülnek, akkor nem publikus, ugyanis ez szellemi termék, amihez szellemi tulajdonlási jogok kapcsolódnak.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Neonikotinoidok
« Válasz #35 Dátum: 2014. Február 09. 21:05 »
Megértem teljesen, az a fontos közelebb kerülhetünk az ok-okozat teljes feltárásához növényvédőszeres pusztulások kapcsán.

Vannak bizonyos dolgok amit csak a megfelelő időben érdemes publikálni.

 

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Neonikotinoidok
« Válasz #36 Dátum: 2014. Február 09. 21:20 »
Az általam kért nyílvános vitán elmondom szívesen, mert ott látok garanciát a szellemi tulajdon védelmére.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Neonikotinoidok
« Válasz #37 Dátum: 2014. Február 11. 23:54 »
Kedves Csongrád Megyei Méhészek!

Két Csongrád Megyei cég eseti engedélyt kapott, hogy a Bayer cég mérgeivel csávázhassa a gazdák kérésére a vetőmagkészletet.

Vajon milyen mérget jelent az eseti engedély? Nagyon valószínű, hogy az egyébként tiltott mérgek használatát jelenti.

És ebben a védtelen helyzetben szított hangulatot Lászlóffy Zsolt a méhmérgezésekről tartott előadásom ellen. Mit fog majd ő mondani a lemérgezett méhek félrevezetett méhészeinek? Bocs hazudtam nektek és mégis csak Csujalacinak volt igaza!
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Neonikotinoidok
« Válasz #38 Dátum: 2014. Február 12. 20:47 »
Elkezdtem nyomozni az csávázással kapcsolatos eseti engedélyek ügyében:

https://www.nebih.gov.hu/szakteruletek/szakteruletek/noveny_talajvedelmi_ig/kozerdeku_adatok/eseti_eng/eseti_eng_2014

Ez csak a kezdet. A cégek nyomulnak és a NÉBIH vezetői engednek a nyomásnak.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

varjú

  • ***
  • 161
Re:Neonikotinoidok
« Válasz #39 Dátum: 2014. Február 12. 21:57 »
Remélem nem!
Láttál-e már karón varjút?

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Neonikotinoidok
« Válasz #40 Dátum: 2014. Február 12. 22:05 »
A Hód Mezőgazda Zrt pl úgy alkalmazza az eseti engedélyt, hogy bárki odaviheti az ő telephelyére a fémzárolt vetőmagját és a cég vállalja annak csávázását majd visszaadja a gazdának.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Neonikotinoidok
« Válasz #41 Dátum: 2014. Február 12. 22:14 »
Ez még nem jelenti azt hogy engedélyeznék ezeknek a vetőmagoknak az elvetését ha jól láttam exporttételekről van szó és max. 2014. április 5-15-ig bezárólag van engedélye a cégeknek.
De találékony a magyar, és aggasztóbbak a gazdáknál bespájzolt tételek amit természetesen el fognak vetni.
Amennyiben nem éreznek fenyegetettséget a jogszabályok megsértése esetére pl. beszántás, bírság, akkor igen is el fogják vetni.
Az OMME véletlenül ebben az esetben előrelátó volt és jelezte ezt a problémát még az elmúlt évben, de tartok tőle azóta sem foglalkozott az üggyel.
A kapkodás során félbehagyott munkák pedig olyanok mintha meg sem történtek volna.
Kérem akinek más információja van cáfoljon meg, örömmel olvasnám.


Re:Neonikotinoidok
« Válasz #42 Dátum: 2014. Február 12. 22:45 »
A Hód Mezőgazda Zrt pl úgy alkalmazza az eseti engedélyt, hogy bárki odaviheti az ő telephelyére a fémzárolt vetőmagját és a cég vállalja annak csávázását majd visszaadja a gazdának.

Feltétlenül ki kell vizsgáltatni az ügyet!

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Neonikotinoidok
« Válasz #43 Dátum: 2014. Február 13. 00:25 »
Megkértem a helyi egyesületet, hogy járják körbe ezt az ügyet. Gyűjtsenek részletes információt.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Neonikotinoidok
« Válasz #44 Dátum: 2014. Február 13. 20:06 »
 Ez tiszta őrület.Jól látom ,hogy "Jóskát,Pistát,Mariskát" betiltották !! Más néven vagy módon mégis használni fogják "őket". Ezt a turpisságot annak idején Franciaországban is eljátszották !!