Neonikotinoidok

  • 1753 válasz
  • 773490 megtekintés
Re:Neonikotinoidok
« Válasz #60 Dátum: 2014. Március 02. 16:07 »
Kedves Antalholecska!


Nem hiszem hogy haragudnának egymásra csak az a helyzet hogy Arisztaiosz fel próbálja kapcsolni a lámpát geddekas pedig le.

Re:Neonikotinoidok
« Válasz #61 Dátum: 2014. Március 02. 16:44 »
Károly!

Fejtsd már ki ezt egy kicsit bővebben, légy szíves!

Nem voltál ott Tolnán? Miket beszélsz Te itt?

Re:Neonikotinoidok
« Válasz #62 Dátum: 2014. Március 02. 20:18 »
Szia Kiáncsi111!

Ott voltam.Nekem úgy tűnt sikerül a az álláspontokat közelíteni de sajnos nem.Vagy legalább is számomra nem úgy tűnik.Ha jól emlékszem mióta ez megtörtént sokat gondoltam arra hogy miért nem?Szerintem azért mivel te és a hozzád hasonló méhészek sokkal jobb zászlóvivői a mérgezések hiteles leírásával és az objektív tájékoztatással mint Csuja akit hitem szerint nem bántana senki ha a tárgyalási metódus amit használ nem mindig a mások leszólásával kezdődne.Tudod Jenő mikor egy évet azaz 2013 tavasza óta foglalkozik ezzel akkor bennem felmerül a kérdés biztos meg van e a megfelelő szakmai tudás amire mindig hivatkozni szokott?Nálad szerintem azért nem merül ez fel mivel hajszálpontosan ugyan azt a történetet mesélted el (éppen ma)egyik írásodban ezen a fórumon is mint Tolnán.Mivel te is tudod  képzett  méhésznek lehet e tekinteni egy év gyakorlat után egy olyan kollégát aki esetleg csak ennyi után végérvényes konklúziókat von le és utána jól lebaltáz téged?Szerintem még arra se vennéd a fáradtságot hogy felkapd a vizet és elküld a .... ba .De akkor ha ezek után,még esetleg megkeresne "hogyha van az a lóvé" akkor segít rajtad?Szerintem te se akarnál ebben a stílusban tárgyalni vele.Szerintem ha jól olvastam Tabra mész előadást tartani és még üzemanyag pénzt sem fogadsz el.Nekem az a fontos hogy te csak objektíven elmondtad Tolnán és itt is de csak tájékoztattad a méhésztársakat a konklúziókat mindenki le tudta belőle vonni.Ingyen.
Csak arra a kérdésere válaszolok még amit utoljára feltettél.Én arra a lámpára aposztrofáltam az előző reagálásomat ,ami segít megvilágítani azt a sémát hogy mi az ami akadályozza azt hogy egy mindenki (ezalatt értem az összes OMME tagot)számára jó megoldás szülessen.


           Üdv:Karcsi

Re:Neonikotinoidok
« Válasz #63 Dátum: 2014. Március 02. 20:41 »
Sziasztok!
Az már mindenképpen eredmény, hogy arról értekezünk ami az OMME dolga lett volna!
Tehát mégis van Magyarországon repce, illetve napraforgó virágzás körüli méhpusztulás? Aki azt állítja, hogy ez csak kitaláció az egy másik bolygó lakója. Nekem is ezt mondták 2007-ben, pont az OMME központban amikor a Gauchos zsákot kiszögeltem a falra és ráírtam, ez lesz a magyar méhészek veszte! Kránitz Józsi tengelici méhésztől hoztam.
Mi magyarok mindent másként csinálunk. Ősszel nálunk a városokban lombfúvóval fújják a faleveleket, és teherautóra rakva elszállítják. Ha jön közben egy szél van újra meló, mert megint össze kell terelni a leveleket.
Ausztriában láttam,hogy ott óriási porszívóval szívják, és azonnal préselik, komposztálják a faleveleket.
Miért írtam ezt le?
Mi mindent fordítva csinálunk! Olyan témáról értekezünk, amit már más országban régen bizonyítottnak,lezárt ügynek tartanak.
Szaktanácsadóként rengeteg panaszos méhésznél jártam Tolna megyében. Végig mondtam, hogy baj van.
De mit nyilatkoztak vezetőink? Magyarországon nem mutatható ki összefüggés a neonikotinoid alapú csávázó szerek használata, és a méhpusztulások között. Persze ilyen mintavételi módszerrel, hogy bekötött szemmel sötét szobában kell fogócskázni érdekes is lett volna valamit találni.
Ne egymással veszekedjetek, ne személyeket támadjatok! Az elv hamis!
Ha leírják kijelentik, nyilatkozzák hogy nincs gond a csávázó szerekkel, akkor azt vegyétek parancsnak!
Nem kell megtalálni, vagy meg kéne de nem tudjuk hogy kell azt csinálni.
Én meg azt állítom, ha Európa összes országában gond volt a neonikotinoidokkal akkor nálunk sem gyermektápszer. Akik ezt állítják felelősök. Az ítéletet a méhészeknek kell meghozniuk!
Nagyernyei Attila



*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Neonikotinoidok
« Válasz #64 Dátum: 2014. Március 02. 20:43 »
QUQURIQ!

Tisztelt méhész Barátaim!

Csak kérdezni szeretnék?
Bárki megadhatja a választ, vagy több válasz is jöhet, majd értékelem.
A kérdés?
Ha  2014-ben akár már repcén is, vagy más szántóföldi növényeknél is, csávázószerektől (vizsgálattal bizonyított) nagy méhelhullásunk lesz, magyar méhészeknek, és az ezzel járó mézveszteségeink is lesznek, Ki vagy Kik lesznek a felelősök ebben a katasztrófában????
Megvárjuk???

Az aggodalmas Kiskakas!

Re:Neonikotinoidok
« Válasz #65 Dátum: 2014. Március 02. 20:53 »
Kedves Attila ! Tudod a katona modit , át estél Te is. A kereket visszűk, a tégla lapot gurítjuk , kapával kaszálunk.  Űdv. Antal

Re:Neonikotinoidok
« Válasz #66 Dátum: 2014. Március 02. 21:07 »
Kedves Karcsi ! Ha szólithatlak igy. Mind a ketten , ahogy látom erős egyéniségek. Majd csak meglesz az arany kőzépút. Űdv .  Antal

Re:Neonikotinoidok
« Válasz #67 Dátum: 2014. Március 02. 21:16 »
  Kedves Károly!

Na akkor. Ugye volt egy ígéret arra, hogy megbeszélik azok a méhészek és akár nem méhészek, vagy bárki ezt a problémát nyugodtan, "kerekasztal" körül, akiket érdekel, mindannyiunk érdekében.  Sokan nem értik, észre sem veszik miért tűnnek el a méheik a napraforgó virágzása idején. A szerencsések viszont rekordokat pergetnek, minden veszteség nélkül.
Kerekasztal.
Ott szépen mindenki elmondhatja mit észlelt, mire gyanakszik a károsultak közül. Miként történtek a mintavételek, és miért nincsenek eredmények. Lehet-e vizsgáltatni egyik mintát alacsony értékre, és ha igen, akkor miért történt másként, amikor más leírások szerint sokkal kevesebb hatóanyag is károsít, mint amit a szakemberek kerestek, kerestettek. Lenne más módszer? Talán azért találtak a Greenpeace mintájában, mert van más jobb módszer? Talán azért pusztultak a méhek is, mert minden rovar elpusztult és a szer nem szelektív? Ha minden rovar, sőt egyéb méheket fogyasztó élőlény is, akkor nem igaz az, hogy a melegvérűekre nem hatásos? Érdekel valakit egy hatékony egyszerű vizsgálati módszer? Ha elmondja valaki, az semmibe sem kerül. Stb.
Akkor ott Tolnán volt sok ígéret. Aztán mára mintha nem is találkoztunk volna. Miért éppen ez lenne fontos? Tehát neked úgy tűnt mintha az álláspontok közeledtek volna. Nekem is. Aztán lekapcsolták a lámpát. De nem Csuja kapcsolta le. Sőt Csuja a mai napig csapkodja a kapcsolót. Engem nem érdekel a rakodókasos játéka, de néhány dolgot másként látok, mert én végig kísértem az egész "projektet" ;D Bennem is felmerül a szakmai tudása, de azok szakmai tudása is, akik már alapjaiban, még a problémáról való megbeszélést is ellenzik. Vajon miért? Valamiért terhes lenne ha kiderülne, hogy egy szélhámos el akarta hitetni velünk a csávázószerek romboló hatását a méhészeteinkre? Az ugye nem. No és az ellenkezője? Miként lehetne kideríteni? Az eddigi módszerek nem váltak be. Nyugaton igen?
Tehát engem nem érdekel a vezetőség megmérettetése, a sok alapszabály elleni döntés, vagy a mutyi, hiszen naponta látom mindenhol. Illetve érdekel, de nem értek az ilyesmihez. De az én egyesületem ne mondja azt, hogy Magyarországon nincs csávázószerektől méhveszteség, mert akkor nem minket képvisel, mivel van ilyen probléma.
Felesleges csámcsogni a mikortól beszélünk csávázószer okozta méhpusztulásokról, mert én még akkor is veszekedtem Csujával, amikor a saját bőrömön tapasztaltam. De én beláttam, tévedtem.

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Neonikotinoidok
« Válasz #68 Dátum: 2014. Március 02. 21:30 »
QUQURIQ!

Üdvözlet Mindenkinek!

Most meg csak egy kérést szeretne intézni a Kiskakas az OMME vezetése felé!
A Méhész Újságban, tegyen az OMME vezetése egy nyilatkozatot, hogy Magyarországon nincsen semmiféle veszély a csávázó szerektől!
Nyugodtak lehetünk a 2014 es esztendőben nem hullanak majd el a méheink csáváz szerektől.
Az IB szavazását ebben a témában, kérjük nevek szerint szavazásra bocsátani, és leközölni a lapban.

Fáradozásukat és megértésüket előre is köszöni a KIskakas!

ui. Csak hogy nyugodtan tudjanak a méhészek aludni!.....
« Utoljára szerkesztve: 2014. Március 02. 21:57 írta kiskakas »

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Neonikotinoidok
« Válasz #69 Dátum: 2014. Március 02. 22:42 »
2007 óta az OMME monitoring tartalmazza az OMME hivatalos álláspontját. Tessék elolvasni!. 2007 óta az OMME monitoring tartalmazza az OMME hivatalos álláspontját. Tessék elolvasni!. 2007 óta az OMME monitoring tartalmazza az OMME hivatalos álláspontját. Tessék elolvasni!. 2007 óta az OMME monitoring tartalmazza az OMME hivatalos álláspontját. Tessék elolvasni!. 2007 óta az OMME monitoring tartalmazza az OMME hivatalos álláspontját. Tessék elolvasni!. 2007 óta az OMME monitoring tartalmazza az OMME hivatalos álláspontját. Tessék elolvasni!. 2007 óta az OMME monitoring tartalmazza az OMME hivatalos álláspontját. Tessék elolvasni!. 2007 óta az OMME monitoring tartalmazza az OMME hivatalos álláspontját. Tessék elolvasni!. 2007 óta az OMME monitoring tartalmazza az OMME hivatalos álláspontját. Tessék elolvasni!. 2007 óta az OMME monitoring tartalmazza az OMME hivatalos álláspontját. Tessék elolvasni!. 2007 óta az OMME monitoring tartalmazza az OMME hivatalos álláspontját. Tessék elolvasni!.A VM minisztere megtette és erre hivatkozva támogatja ma is a minisztérium a csávázószerek használatát.
« Utoljára szerkesztve: 2014. Március 02. 23:09 írta Geddekas »
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Neonikotinoidok
« Válasz #70 Dátum: 2014. Március 02. 22:46 »
Sziasztok!  Bocsánat hogy beleszólok, be miért is gyűlőlitek egymást ? Rendessen alázzátok egymást .  Űdv .  Antal
Nem értelek. Magyarázd meg lécci, hogy én melyik mondatomban aláztam Arisztaioszt?

Arisztaiosz egy kertész, és kertészetből élt és él ma is. Saccolásom szerint mintegy 1000 nm fóliasátra van Gönyűn. Jár kertészeti versenyekre és importál-exportál kertészeti cuccokat. Kertészeti versenyeken szerepel. Ugyanakkor a méhészek fórumain szájkaratézik egyfolytában. Méhészetben legalább annyira inkompetens személy, mint én lennék a kertészetben, hiszen neki méhei nincsenek, következésképpen kb annyit ért a méhészek problémáihoz, mint hajdú a harangöntéshez.

Bennem van annyi önmérséklet, hogy ha nem kertészkedek, nem megyek be a kertészek internetes fórumára és nem szólok bele az egyesületi belügyeikbe. Fel nem foghatom, hogy miért mászik bele Arisztaiosz a méhészek belügyeinek a legmélyébe. Ráadásul ezt úgy teszi, hogy egyértelműen közvélemény formáló szerepet is felvállal és elítél vagy felmagasztal embereket, tevékenységeket. Ez a gátlástalanságnak olyan foka, amit ritka személy vállal fel ép elmével. Pedig nagy valószínűséggel Arisztaiosz épelméjű, ezért csak azt tudom feltételezni, hogy anyagilag jobban megéri neki ezt csinálni, mint a kertészkedést.
« Utoljára szerkesztve: 2014. Március 02. 23:06 írta Geddekas »
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Neonikotinoidok
« Válasz #71 Dátum: 2014. Március 02. 23:25 »
Karcsi!

Én ugyanazt mondom tavasz óta. Kapcsolom fel a villanyt mindig, de az OMME vezetése rendszeresen leoltja.

Az OMME folyamatosan váltogatja a véleményét. Februárban tudjuk mit mondott a minisztériumban Tóth Péter és Cserényi Péter. Aztán a küldöttgyűlésen Tóth Péter már azt állította, hogy a szubletális dózisa a csávázószereknek mérgező. Aztán csend és megjelent a monitoring, ami megint csak a csávázószerek okszerű használat melletti veszélytelenségét volt hivatott kimondani. Aztán bement az OMME IB-re Takács Feri és kéri, hogy józanodjon már az OMME vezetés, akkor kimondják, hogy mérgez a csávázószer. Most valszeg a miniszter rászólt az elnökünkre és most éppen a csávázószer nem mérgezi a méheket. Ha Tolnán 5 órás vitában kérjük, hogy mégiscsak meg kéne a kétségeket vitatni, akkor enged a vezérkar és OK legyen kerekasztal. Aztán eltelik néhány hét és mintha nem lett volna megegyezés, gőzerővel hirdeti elnökünk, hogy csak a franciáknál probléma a méhmérgezés, de nálunk aztán nem. Sőt állította elnökünk Balassagyarmaton, hogy nem is feladata az OMME-nek ezzel foglalkozni, mert ott a hatóság és az mindent megold.

Kérdezd csak meg Karcsi, kiváncsi111-et, hogy is viselkedett ővele a hatóság? Azok után vakon lefogadtam, hogy a hatósági mintában nem lesz semmi méreganyag kimutatva. Úgy is lett! Így legyen ötösöm a lottón.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Neonikotinoidok
« Válasz #72 Dátum: 2014. Március 03. 00:01 »

Az már mindenképpen eredmény, hogy arról értekezünk ami az OMME dolga lett volna!

De mit nyilatkoztak vezetőink? Magyarországon nem mutatható ki összefüggés a neonikotinoid alapú csávázó szerek használata, és a méhpusztulások között. Persze ilyen mintavételi módszerrel, hogy bekötött szemmel sötét szobában kell fogócskázni érdekes is lett volna valamit találni.
Ne egymással veszekedjetek, ne személyeket támadjatok! Az elv hamis!
Ha leírják kijelentik, nyilatkozzák hogy nincs gond a csávázó szerekkel, akkor azt vegyétek parancsnak!
Nem kell megtalálni, vagy meg kéne de nem tudjuk hogy kell azt csinálni.
Én meg azt állítom, ha Európa összes országában gond volt a neonikotinoidokkal akkor nálunk sem gyermektápszer. Akik ezt állítják felelősök. Az ítéletet a méhészeknek kell meghozniuk!
Nagyernyei Attila

Tisztelt Nagyernyei Attila!

Még egyszer nekifutok, mert sajnos a rossz kommunikációs készségem folytán eddig nem sikerült a mondandóm lényegét érzékeltetni.

Én nem az OMME feladatáról beszélgetek itt. Én arról beszélgetek, kinek a feladata a magyarországi méhmérgezések hatósági vizsgálata, kinek a feladata a mérgezések felderítése, laboratóriumi analitikai vizsgálata, a méhegészségügyi vizsgálat elvégzése és az eredmény birtokában a mérgezés okozójának felderítése, a kárt szenvedett méhész kártalanítási igényének jogi megalapozása.

Ma Magyarországon a vizsgálatok elvégzése a NÉBIH Növény-, Talaj- és Agrárkörnyezet-védelmi Igazgatóságának (NTAI) illetve a NÉBIH Állat-egészségügyi Diagnosztikai Igazgatósága (ÁDI) feladata. A koordinátor a NTAI (2012-től), addig az ÁDI koordinálta a mérgezések vizsgálatát. Természetesen az ÁDI párhuzamosan vizsgálódik továbbra is a méhkórtani vonatkozások tárgyában. A mérgezések vizsgálatának eljárásrendjét soha nem az OMME határozta meg, azt a közelmúltig a 70/2003. FVM rendelet szabályozta. Azóta új eljárásrend került kidolgozásra (2012-ben), az OMME tájékoztatást kért a hatóságtól annak tartalmáról. A NÉBIH az említett anyagot "nem nyilvános" megjelöléssel nem teljes körűen adta ki az OMME-nek, kizárólag a méhészetre vonatkozó részt adta át. Az OMME, mint érdekképviseletet ellátó szervezet ezt nem fogadta el, így megkifogásolta a NÉBIH elnökénél ezt az álláspontot. Nem tudom, azóta történt-e valamilyen változás az ügyben. Az OMME, illetve annak képviseletében Tóth Péter erről a tényről illetve a méhészekre érvényes új eljárásrendről részletes tájékoztatást adott a Méhészet 2013. áprilisi számában. Ebben a cikkben részletesen leírta a teendőket, melyeket mérgezés esetén követni kell. Ebben az egyértelműen méhész-központú tájékoztatóban részletesen kibontotta a követendő lépéseket. Azokat nem részletezném itt, de az hozzáférhető és olvasható a Méhegészségügyi és környezetterhelési monitoring jelentés legutóbbi kiadványában és az OMME honlapon is...  Nem tudom, ezen tények és ismeretek tükrében ki, s miért vélekedik úgy, hogy a méhmérgezések, azon belül a neonikotinoid hatóanyagok által okozott méhpusztulások vizsgálata az OMME, szűkebben véve a monitoring munkával foglalkozó szakemberek feladata lenne.

Gyanítom, mindenki, aki itt most a "már 2008-2009-ben megmondtam, felajánlottam, kiszögeltem" kijelentésekkel  igazolni szándékozott jövőbe-látó képességeit bizonygatja, tisztában volt, s tisztában van ezzel, de a tényeket figyelmen kívül hagyva, a megtámadni kívánt OMME ügyvivői testület, azon belül a monitoring munkát végző szakemberek visszahívása érdekében szándékosan félretájékoztatja a méhész-közvéleményt. Nos, én ez ellen tiltakozom folyamatosan, mert nemtelen módszernek tartom, ha ilyen módszerekkel igyekeznek lejáratni egy vezető testületet és az abban dolgozókat. Ha támadni kívánnak, támadják a NÉBIH-t, az OMME ebben a témában nem "hunyó", a hazai méhmérgezési vizsgálatok problémaköre nem az OMME nemtörődömsége, sugalmazott "korrumpálódása" körében keresendő. Menjenek neki a hatóságnak, hiszen több alkalommal az eltávolítani kívánt "vezetés" már szembe ment vele, most itt a lehetőség: Geddekas szólítsa fel a NÉBIH elnökét, dr.Oravetz Mártont, vagy a szakterületek elnökhelyetteseit, dr. Nemes Imrét és Jordán Lászlót a lemondásra. Ez lenne a korrekt és "tökös" módszer. Az OMME monitoring munkájának eredményeit, következtetéseit természetesen lehet minősíteni, lehet akár leócskázni is, de nem lehet a hazai méhmérgezések vizsgálatának vélt vagy valós hiányosságait nekik tulajdonítani. Ők hozott anyagból dolgoztak, feladatuk soha nem a mérgezések teljes körű felderítése és hatósági vizsgálata volt. Soha nem rendelkeztek teljes körű adatsorokkal a mérgezések tárgyában, de nem is fért volna bele a lehetőségeik keretébe, hogy teljes körű vizsgálatokat folytassanak. Az ő dolguk nem ez volt, ők egy folyamatos méhegészségügyi monitoring munka "farvízén" folytattak vizsgálatokat a mérgezések kapcsán.

A NÉBIH jelentette ki minden alkalommal, hogy a magyarországi családpusztulásokból, állománykárosodásokból a hazai méhállomány 0,5-1 %-ánál volt a pusztulás és állománykárosodás növényvédelmi munkával összefüggésbe hozható  (azaz 5-10 000 méhcsalád károsodhatott, pusztult el növényvédelmi kezelések következtében). Nem tisztem megítélni, ez sok, vagy kevés, én úgy látom, hogy már egy is sok, de ha ezt az adatot összevetjük az összes családpusztulások éves rátájával, akkor a növényvédőszerek okozta mérgezések számát tekintve nem katasztrofális mértékű a szám, hiszen a statisztikai adatok alapján hazánkban az éves méhpusztulások száma 150-200 000 családra tehető, de egyes extrém időjárású években ennél magasabb is volt már. Félretájékoztatás és csúsztatás, ha ezt kizárólag a csávázószereknek igyekszik bárki is felróni.

Újfent hangsúlyozom, hogy nem a méhmérgezések tényét kívánom letagadni, nem az OMME monitorozó csapatát óhajtom megvédeni, mindössze azt kívánom hangsúlyozni, hogy az egyéni ambíciók, motivációk nem tehetik indokolttá, hogy a méhész-közvéleményt becsapják, "igazságbeszédekkel" hazudjanak neki. Megérdemlik a méhészek az igazságot, megérdemlik, hogy ha kár érte őket, az felderítésre kerüljön, s megérdemlik, hogy igazságos kártalanítást kapjanak. Ez viszont igaztalan módszerekkel nem érhető el, hiába igyekszik bárki is a "méhészek védelme" kampányszlogennel népszerűségre szert tenni, a félretájékoztatás és becsapás egyszer -általában nagyon hamar- nyilvánosságra kerül, és akkor nem elég egy "bocsit" mondani, s a hazugságbeszédet "igazságbeszédként" interpretálni .

Nos, én ezen végszóval fejezem be az ezen kérdésekkel kapcsolatos hozzászólásaimat, nem bízván abban, hogy üzenetem "átmegy", s mégis reménykedvén, hogy a józan ész ereje nagyobb, mint azon személyes motivációké, melyek a "cél szentesíti az eszközt" elv mentén e témát látják az OMME ügyvivői testülete megtámadásának, visszahívásának eszközeként.

Többet tenni nem tudok, s nem is akarok, de reménykedem a józan ítélőképesség erejében. Sok szükség lenne rá...

Re:Neonikotinoidok
« Válasz #73 Dátum: 2014. Március 03. 00:47 »
http://www.omme.hu/portal/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=144&Itemid=340

Ezen az oldalon elérhetőek az OMME által - az elmúlt 6 évben- végzett Környezetterhelési Monitoring vizsgálatok eredményei. A következtetések általában az utolsó 2-3 lapon találhatóak. Az OMME tagjainak számára ezek a kiadványok papíralapon, fűzött formában kiosztásra kerültek.

Az a szomorú, hogy már 7 éve is megemlíti az összefoglaló készítője a csávázószerekkel kapcsolatos nemzetközi kutatásokat, ill. az ezeknek a szereknek tulajdonított, a szakirodalomban tárgyalt méhpusztulásokat. Ennek ellenére, az évek során mindig megállapítja, hogy nálunk a méhpusztulások nem hozhatóak összefüggésbe a csávázószerek használatával. Az utolsó – 2012-2013-as –év annyiban jelent kivételt, hogy néhány vizsgált helyszín esetében „elképzelhetőnek” tartja a nemzetközi szakirodalomban leírt esetek igazolását. Azonban itt véget ér a beszámoló, eredményeket későbbre ígér.

A Csuja Lászlónak abban tökéletesen igaza van, hogy amennyiben, már legalább 7 éve ismerjük a nemzetközi szakirodalomban közzétett, a csávázó szerek méheket pusztító hatásainak a leírását, akkor miért nem érdeklődött a vizsgálatokat végző személy, miért nem történt szakmai megkeresés egyes külföldi kutatóknál abban a tárgyban, hogy ők milyen eljárással, eljárásokkal vizsgálják ezeknek a vegyszereknek a méhekre gyakorolt hatását? Az onnan kapott protokollal, esetleg az ott megtapasztalt gyakorlattal kellett volna már évekkel ezelőtt vizsgálni a mérgezéseket itthon is.

Nagyon nagy öngól lesz ez az OMME-nek, mert a nemzetközi kutatások eredményei alapján egyre világosabban körvonalazódik a neonikotinoidok gyilkos szerepe a beporzó szervezetek életében. Abban a kérdésben pedig, hogy mennyire tekinthető kompetensnek az OMME ezen a területen, a Minisztérium egyértelmű választ ad akkor, amikor az uniós szavazata alapjául szolgáló szakmai döntését az OMME negatív vizsgálati eredményeire is alapozza.   
« Utoljára szerkesztve: 2014. Március 03. 02:41 írta Litterae »

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Neonikotinoidok
« Válasz #74 Dátum: 2014. Március 03. 02:03 »
Csak a pontosság kedvéért részletenként reagálok Arisztaiosz írására.

Én nem az OMME feladatáról beszélgetek itt.
Hmm. valami nem stimmel, hiszen volt egy olyan modatrésze korábbi hozzászólásában, hogy "nem az OMME feladata".

Én arról beszélgetek, kinek a feladata a magyarországi méhmérgezések hatósági vizsgálata
Erre a válasz könnyű, mint az 1x1. A hatóság feladata a hatósági vizsgálat.
De a nem hatósági vizsgálat is lehet szakszerű és lehet alapja a kárigénynek.

kinek a feladata a mérgezések felderítése aboratóriumi analitikai vizsgálata, a méhegészségügyi vizsgálat elvégzése és az eredmény birtokában a mérgezés okozójának felderítése, a kárt szenvedett méhész kártalanítási igényének jogi megalapozása.
A válasz szintén nagyon egyszerű. Akit erre a mérgezést elszenvedő méhész felkér. Ugyanis eltekinthet a méhész a hatósági vizsgálattól, ha a gazdával továbbra is jóba akar lenni és csak a kárának a megtérítését akarja elérni.

Ugyanis a hatósági vizsgálat esetén a hatóság nemcsak a kár megtörténtét vizsgálja, hanem a növényvédelmi munkákat végzőt is szankcionálhatja, sőt szankcionálnia kell, ha indokolt. Ebben pedig valljuk be őszintén, hogy a méhész abszolút nem érdekelt, hiszen akkor még kevesebb pénze marad a gazdának és még kisebb az esély a kártérítésre.

Ma Magyarországon a vizsgálatok elvégzése a NÉBIH Növény-, Talaj- és Agrárkörnyezet-védelmi Igazgatóságának (NTAI) illetve a NÉBIH Állat-egészségügyi Diagnosztikai Igazgatósága (ÁDI) feladata.
Hatósági vizsgálat esetén igen. Valóban ezek az intézmények végzik a laborvizsgálatokat.
De a méhész a saját döntése alapján bárkit, bármely szervezetet, aki megfelelő akkreditációval rendelkezik felkérhet vizsgálatra és felhasználhatja azok eredményét a kárigény megalapozására.

A koordinátor a NTAI (2012-től), addig az ÁDI koordinálta a mérgezések vizsgálatát. Természetesen az ÁDI párhuzamosan vizsgálódik továbbra is a méhkórtani vonatkozások tárgyában.
A jelenlegi hatósági eljárásra ez igaz.
De nem szükségszerű, nem kötelező, hogy a károsult hatósági eljárást kérjen. Dönthet, hoyg nem nyújt be panaszt a hatóságnak, hanem saját állampolgári jogon intézi az ügyet.

A mérgezések vizsgálatának eljárásrendjét soha nem az OMME határozta meg, azt a közelmúltig a 70/2003. FVM rendelet szabályozta.
Soha nem is állította senki, hogy az OMME hatóság lenne. Viszont bármikor javaslatot tehet, ahogyan ezt már tette is.
Az OMME kidolgozhat javaslatot arra, hogyan intézze a méhész nem hatósági úton a kárigényét.

Azóta új eljárásrend került kidolgozásra (2012-ben), az OMME tájékoztatást kért a hatóságtól annak tartalmáról.
Köszönjük kedves Arisztaiosz, hogy erről széles körben tájékoztatja a méhészeket. Mennyivel szívesebben hallotta volna ezt a méhésztársadalom Cserényi Péter szájából közvetlenül és nem az ön közvetítésével. Nem is értem, hogy miért nem ő írogat ide és miért magán keresztül üzen a pórnépnek.

A NÉBIH az említett anyagot "nem nyilvános" megjelöléssel nem teljes körűen adta ki az OMME-nek, kizárólag a méhészetre vonatkozó részt adta át.
Köszönjük Cserényi doktor tájékoztatását.

Az OMME, mint érdekképviseletet ellátó szervezet ezt nem fogadta el, így megkifogásolta a NÉBIH elnökénél ezt az álláspontot. Nem tudom, azóta történt-e valamilyen változás az ügyben.
Hát igen. Ez a legegyszerűbb. Sírni, de nem cselekedni.

Az OMME, illetve annak képviseletében Tóth Péter erről a tényről illetve a méhészekre érvényes új eljárásrendről részletes tájékoztatást adott a Méhészet 2013. áprilisi számában.
Köszönjük. Tudunk olvasni.

Ebben a cikkben részletesen leírta a teendőket, melyeket mérgezés esetén követni kell. Ebben az egyértelműen méhész-központú tájékoztatóban részletesen kibontotta a követendő lépéseket.
A saját szemszögéből írta le. Nincs felvetve, hogy a méhész saját jogán is felléphet. Arra sincs a figyelem felhívva, hogy miért kedvezőtlen ez az eljárásrend a méhész számára.

 Azokat nem részletezném itt, de az hozzáférhető és olvasható a Méhegészségügyi és környezetterhelési monitoring jelentés legutóbbi kiadványában és az OMME honlapon is...
Ezt az eljárásrendet ismerjük és a hibáit is.

Nem tudom, ezen tények és ismeretek tükrében ki, s miért vélekedik úgy, hogy a méhmérgezések, azon belül a neonikotinoid hatóanyagok által okozott méhpusztulások vizsgálata az OMME, szűkebben véve a monitoring munkával foglalkozó szakemberek feladata lenne.
Kedves Arisztaiosz! Örülök, hogy a kérdését feltette, mivel ezzel is felmutatta, hogy kertészként kívülálló, inkompetens személ a méhészek leglényegesebb ügyeiben.

Soha senki nem állította, hogy az OMME hatóság. Egyébként meg az OMME mint társadalmi szervezet a feladatait az állami szerepkörök kivételével úgy határozza meg és úgy artikulálja, ahogy akarja. Tehát ad abszurdum teljes költségvetését fordíthatja egy küldöttgyűlési határozattal a méhmérgezések felderítésére is. Ez nyilván nem fog soha megtörténni, de a méhmérgezések tárgykörében az OMME jelenleg is vállal feladatokat és remélhetőleg a jövőben is fog.

Gyanítom, mindenki, aki itt most a "már 2008-2009-ben megmondtam, felajánlottam, kiszögeltem" kijelentésekkel  igazolni szándékozott jövőbe-látó képességeit bizonygatja, tisztában volt, s tisztában van ezzel, de a tényeket figyelmen kívül hagyva, a megtámadni kívánt OMME ügyvivői testület, azon belül a monitoring munkát végző szakemberek visszahívása érdekében szándékosan félretájékoztatja a méhész-közvéleményt.
Mit tekint Ön félretájékoztatásnak? Merthogy az eddigiekből erre nem lehet következtetni.

Nos, én ez ellen tiltakozom folyamatosan, mert nemtelen módszernek tartom, ha ilyen módszerekkel igyekeznek lejáratni egy vezető testületet és az abban dolgozókat.
Ez Önnek, mint kertésznek a véleménye. Maradjunk is ennyiben.
Ráadásul egy megalapozatlan vélemény, hiszen nem fejtette ki, hogy mit tekint félretájékoztatásnak.

Ha támadni kívánnak, támadják a NÉBIH-t
Kérem, had döntsük már el, hogy támadunk-e és ha igen, akkor kit!
Nem látom megalapozottnak a NÉBIH támadását abban a tekintetben, ahogy Ön itt felvezette.
Más tekintetben esetleg felvethetünk kritikát a NÉBIH munkájával kapcsolatban, de az meg legyen a mi gondunk és önre nem tartozik.

az OMME ebben a témában nem "hunyó", a hazai méhmérgezési vizsgálatok problémaköre nem az OMME nemtörődömsége, sugalmazott "korrumpálódása" körében keresendő.
Elgondolkodtat abban a tekintetben, hogy ennek a gondolatnak semmi összefüggése nincs az élőző mondatokkal.
Ráadásul soha nem állítottuk, hogy az OMME a méhmérgezések ügyében hunyó vagy nemtörődöm lenne. Ennél sokkal pontosabb megfogalmazásokat tettünk. Az OMME-nek felelőssége, hogy kellő alapossággal felhívja a figyelmet, kezdeményezzen, adatokat, információkat gyűjtsön, tanulmányokat készíttessen és tájékoztasson, akciókat szervezzen, éljen a probléma megoldása érdekében akár társadalmi mozgalom és a polgári engedetlenség eszközeivel is.

Menjenek neki a hatóságnak, hiszen több alkalommal az eltávolítani kívánt "vezetés" már szembe ment vele, most itt a lehetőség: Geddekas szólítsa fel a NÉBIH elnökét, dr.Oravetz Mártont, vagy a szakterületek elnökhelyetteseit, dr. Nemes Imrét és Jordán Lászlót a lemondásra. Ez lenne a korrekt és "tökös" módszer.
Higgye el Arisztaiosz, hogy a hatékony érdekképviselet eszközeit jól ismerem. Tanácsa rossz.

Az OMME monitoring munkájának eredményeit, következtetéseit természetesen lehet minősíteni, lehet akár leócskázni is, de nem lehet a hazai méhmérgezések vizsgálatának vélt vagy valós hiányosságait nekik tulajdonítani.
Miért ne?

Ők hozott anyagból dolgoztak, feladatuk soha nem a mérgezések teljes körű felderítése és hatósági vizsgálata volt.
Be kell látni, hogy bár kisebb költséggel több adatot gyűjtöttek, de a eredménytelenség nem igazolja a hatékonyságot.

Soha nem rendelkeztek teljes körű adatsorokkal a mérgezések tárgyában, de nem is fért volna bele a lehetőségeik keretébe, hogy teljes körű vizsgálatokat folytassanak.
Őszinte részvétem. Rosszul lett felállítva a monitoring koncepciója.

Az ő dolguk nem ez volt, ők egy folyamatos méhegészségügyi monitoring munka "farvízén" folytattak vizsgálatokat a mérgezések kapcsán.
Csak ismételni tudok. Rossz volt a monitoring koncepciója.

A NÉBIH jelentette ki minden alkalommal, hogy a magyarországi családpusztulásokból, állománykárosodásokból a hazai méhállomány 0,5-1 %-ánál volt a pusztulás és állománykárosodás növényvédelmi munkával összefüggésbe hozható  (azaz 5-10 000 méhcsalád károsodhatott, pusztult el növényvédelmi kezelések következtében).
És az OMME ezt elhitte. Őszinte részvétem. Hétköznapi nyelven csak ennyit mondhatok, hogy ilyen ügyekben hinni csak a templomban szokás.

Nem tisztem megítélni, ez sok, vagy kevés, én úgy látom, hogy már egy is sok, de ha ezt az adatot összevetjük az összes családpusztulások éves rátájával, akkor a növényvédőszerek okozta mérgezések számát tekintve nem katasztrofális mértékű a szám, hiszen a statisztikai adatok alapján hazánkban az éves méhpusztulások száma 150-200 000 családra tehető, de egyes extrém időjárású években ennél magasabb is volt már. Félretájékoztatás és csúsztatás, ha ezt kizárólag a csávázószereknek igyekszik bárki is felróni.
Ha nem tiszte megítélni, akkor ne foglalkozzon vele!!! Árt a vérnyomásának. Különben is ön ke...

Újfent hangsúlyozom, hogy nem a méhmérgezések tényét kívánom letagadni, nem az OMME monitorozó csapatát óhajtom megvédeni,
Nem is dolga. Megvédik ők magukat, ha tudják. ha meg nem? Hát akkor így jártak. Ön kertész. Suszter maradjon a kaptafánál.

mindössze azt kívánom hangsúlyozni, hogy az egyéni ambíciók, motivációk nem tehetik indokolttá, hogy a méhész-közvéleményt becsapják, "igazságbeszédekkel" hazudjanak neki.
Ezt be is kéne bizonyítania, egyébként a rágalmazásba csúszik a mondata.

Megérdemlik a méhészek az igazságot, megérdemlik, hogy ha kár érte őket, az felderítésre kerüljön, s megérdemlik, hogy igazságos kártalanítást kapjanak. Ez viszont igaztalan módszerekkel nem érhető el, hiába igyekszik bárki is a "méhészek védelme" kampányszlogennel népszerűségre szert tenni, a félretájékoztatás és becsapás egyszer -általában nagyon hamar- nyilvánosságra kerül, és akkor nem elég egy "bocsit" mondani, s a hazugságbeszédet "igazságbeszédként" interpretálni .
Végre majdnem egyetértünk valamiben csak éppen ellenkező előjellel.

Nos, én ezen végszóval fejezem be az ezen kérdésekkel kapcsolatos hozzászólásaimat, nem bízván abban, hogy üzenetem "átmegy",
Cserényi doktor és Tóth Péter üzenetét szépen interpretálta. Köszönjük, de ismertük már eddig is.

s mégis reménykedvén, hogy a józan ész ereje nagyobb, mint azon személyes motivációké, melyek a "cél szentesíti az eszközt" elv mentén e témát látják az OMME ügyvivői testülete megtámadásának, visszahívásának eszközeként.
Ön állítja, hogy a cél szentesíti az eszközt és nem én. Maradjunk ennyiben. Én abban reménykedem, hogy a méhmérgezések ügyében akármilyen összetételű vezetés lesz, változás érhető el.
Többet tenni nem tudok, s nem is akarok, de reménykedem a józan ítélőképesség erejében. Sok szükség lenne rá...
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.