Méhészújság, Méhész Közlöny, stb.

  • 745 válasz
  • 400469 megtekintés
*

neo

  • *****
  • 939
Re:Méhészújság, Méhész Közlöny, stb.
« Válasz #735 Dátum: 2019. Május 28. 20:16 »
Attila!
Én nem vagyok egy Ludányi fan, de olvasd már el mit írt. Leírta az okokat, hogy milyen okok miatt sétálhatnak a méhek a szakirodalom szerint. Ennyi. Nem foglalt állást abban az ügyben, hogy a konkrét jelenséget melyik okozza. Csak az én figyelmemet kerülte el, hogy a szakirodalom szerint az NNI-k esetében a mászkálás, mint tünet nem szerepel? Szerepel viszont a rendellenes szárnyállás, melynek okaként a légcsőatkát nevezi meg. Ugye az idézett külföldi cikkben volt K szárnyállás, ahol nem volt légcsőatka. Ludányi dr. pedig azért zárta ki ezt az okot, mert a Varroa elleni kezelések miatt hazánkban nincs légcsőatka. Az említett szárnyállást én viszont megtaláltam a méhészetemben.

Re:Méhészújság, Méhész Közlöny, stb.
« Válasz #736 Dátum: 2019. Május 28. 20:27 »
Neo!
Ne akassz ki Te sem.
Szerinted a TAVASZI mászkálás  okoi között szerepel az akác alatti amitrázzal való füstölés?
És ezeket egy szakcikkben elemezi?
Majd ősszel napraforgó előtt lemásolja az írást?
vicc az egész úgy ahogy van.
Nagyernyei Attila

Re:Méhészújság, Méhész Közlöny, stb.
« Válasz #737 Dátum: 2019. Május 29. 06:49 »
Még valami.
Azidén sok méhész pont akác alatt festette a kaptárjait, és pont Xyladecorral.
Ezt inkább a humor rovatba kellett volna írnom.
Felfoghatatlan számomra egy ilyen ismert méhész, hogy írhat ekkora blődséget.
Állítólag már méhész szakmunkás tanfolyamokkal nem terjeszti szakértelmét.
Képzeljétek ha a sok kezdő meg becuclizza ezeket a marhaságokat hová jut a szakma?
Remélem az OMME-s újság szerkesztői okulnak a hasonló csacskaságokból és nem teszik "közkinccsé".
Végül is az ominózus  cikkben arról lett volna szó mitől is mászkálnak a kaptáraink előtt a méhek.
Nyugodjatok meg, ezektől a dolgoktól biztosan nem.
De hát ha egy (Innen egy sértő kifejezést töröltem írásomból!)írja....
Nagyernyei Attila
« Utoljára szerkesztve: 2019. Május 30. 07:19 írta Nagyernyei Attila »

*

neo

  • *****
  • 939
Re:Méhészújság, Méhész Közlöny, stb.
« Válasz #738 Dátum: 2019. Május 29. 10:51 »
Attila!
Rendben van, azt elismerem, hogy a bevezetőben arra utalt a szerző, hogy a tavaszi mászkálásnak milyen okai lehetnek. Ekkor áttért arra, hogy számba vette mely okok esetén fordul elő mászkálás. Azért azt csúsztatásnak érzem részedről, hogy ezzel azt állítaná, hogy mindezek a dolgok (amitrázos füstölés, Xyladecorozás) valóban tavaszi teendők lennének a méhészetben. Egyszerűen ezek mászkálási okok.
Azonban anélkül sem tudok szó nélkül elmenni, hogy nekem életemben két eset fordult elő NNI csávázószer mérgezés kapcsán, melyekről részletesebb információval rendelkezem. Ez egyik a saját esetem, a Neked 2017 szeptemberi privát üzenetben írtakból idézve:
Idézet
Történt egy eset, amikor elvándoroltam repcére. A méhek a tájolást követő negyedik-ötödik napon zavarodott viselkedést mutattak. A kaptársor szélétől 100-200 méterre is a bokrok leveleire szálltak le . Nem igazán értettem a helyzetet. Csak mostanában jutott eszembe, hogy a méheim előtt kukoricát vetettek. Ami neoval lehetett csávázva, hiszen még a tilalom előtt voltunk (2010). Tehát a mérgezést okozhatta a csávázószer vetés közbeni levegőbe kerülése. Ez a dolog rendeződött, semminemű veszteségem nem származott belőle.
Tehát ezek a méhek tudtak repülni, nem mászkáltak, hanem a bokrokra telepedtek le.
A másik eset: a szükséghelyzeti engedélyek birtokában az egyik nagyüzem tiametoxammal csávázott repcét vetett. Az egyik falu méhei ezen keresztül repültek át a szolidágóra. Amelyek a porfelhőn keresztül repültek, azok a méhek elpusztultak. Az egyik károsult méhész elkezdte összetakarítani a méhhullákat. Azt mondta, hogy a hullák egy utat képeztek (kvázi kirajzolták a légifolyosót), annak két szélétől nem volt méhhulla. Tehát ezek sem mászkáltak, mert akkor lett volna máshol is elhullott méh. Nem valószínű, hogy mindegyik méh egyszerre kapta meg a halálos adagot, pláne úgy, hogy közben repülni még tudott, hiszen a méhhullák nem a vetésen voltak megtalálhatóak, hanem a méhes mellett.
Ebben a két esetben miért nem volt mászkálás? Lehet, hogy azért, mert az NNI-k nem idéznek elő mászkálást? Itt bármit ex katedra kijelenteni egyenlő az okoskodással, vagy még inkább tudományoskodással. Vizsgálatokra van szükség. Teljeskörű vizsgálatokra. Azt ugye mondanom sem kell, hogy ebből az utóbbi esetből sem sikerült kimutatni a méhekből a tiametoxamot. Az a csoda, hogy a somogyvári esetből sikerült. Ott volt mászkálás?

Re:Méhészújság, Méhész Közlöny, stb.
« Válasz #739 Dátum: 2019. Május 29. 19:06 »
De hát ha egy doktorandusz írja....
Nagyernyei Attila

Attila, szerintem Te nem tudod mi az hogy doktorandusz.Mert, hogy ö nem az.

Re:Méhészújság, Méhész Közlöny, stb.
« Válasz #740 Dátum: 2019. Május 29. 19:37 »
Köszönöm Péter, hogy felhívtad a figyelmem a tévedésemre!
Valahogy automatikusan írtam, mert itt a Méhészklubon mindig így jelöltük meg, de rosszul.
Beszéltem olyannal, aki részt vett a doktori címének elnyerésén.
Valójában a pontos titulusának megjelölése:
 Dr. Ludányi István, a méhészet tudományok doktora!
Ha igaz PhD doktor, remélem ezt jól tudom.
A véleményem az írásáról ezek után sem változik, de még egyszer köszönöm a jóindulatú figyelmeztetésedet!
Üdv:
Nagyernyei Attila

Re:Méhészújság, Méhész Közlöny, stb.
« Válasz #741 Dátum: 2019. Augusztus 03. 19:43 »
Szeretném felhívni a figyelmeteket egy nemrég indult honlapra.
MÉHÉSZJÖVŐ
Nézzétek, írjatok rá!
https://meheszjovo.blogspot.com/
Nagyernyei Attila

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Méhészújság, Méhész Közlöny, stb.
« Válasz #742 Dátum: 2020. Január 05. 13:04 »
Szeretném felhívni a figyelmeteket egy nemrég indult honlapra.
MÉHÉSZJÖVŐ
Nézzétek, írjatok rá!
https://meheszjovo.blogspot.com/
Javasolom, hogy olvasgassátok Németh Tibor írásait és kattintsatok arra, hogy rendszeres olvasói vagytok.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Méhészújság, Méhész Közlöny, stb.
« Válasz #743 Dátum: 2020. Január 07. 13:47 »
                   Elolvastam a blogot !




 A méhészjövő blogspot olvasása után ..

Üdvözlendőnek,támogathatónak tartom !
               
Végre : progresszív gondolatok, reális elképzelések láttak napvilágot !
Erénye , erőssége, a komplex megközelítés , látásmód !
Érti azt amiről véleményt formál.
A helyzetértékelése során mindvégig centrális elemként van jelen  az ember, méh ,és a méhészetek ,a környezetünk.
Nemcsak gondolkodó ,hanem gondolkodtató is.
   Gratulálok a szerzőnek ! E.János