Méhészújság, Méhész Közlöny, stb.

  • 745 válasz
  • 400398 megtekintés
*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Méhészújság, Méhész Közlöny, stb.
« Válasz #660 Dátum: 2017. Április 05. 11:06 »
Méhészújság kiadási jogát vegye vissza az OMME (ez a bíróság döntése is) és akkor sokkal átláthatóbb lesz, hogy mi történik az újság gazdálkodásában. Az újság szükséges! Sokkal több egyesületi információt kellene publikálni. Nézzétek meg a háború előtti egyesületi újságokat. A szakmai és egyesületi közéleti viták publicitást kaptak benne. Meglepően jól szerkeszti, vezeti a Méhészújságot Éger Gyuri. Szerintem megértené ezt a kérést.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Méhészújság, Méhész Közlöny, stb.
« Válasz #661 Dátum: 2017. Április 10. 00:15 »
A kft ürügyén sok szó esett a Méhészújságról. Elsősorban arról, hogy gazdaságosabb lenne, ha az OMME adná ki. Hát ez valóban igaz. De vajon hány év kell a kijózanodáshoz?
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Méhészújság, Méhész Közlöny, stb.
« Válasz #662 Dátum: 2017. Április 27. 08:39 »
Bevallom nagy erőt kell vennem az OMME Méhészújság elolvasásához.
Ennek szakmapolitikai oka van, mert azt a sok mocskot amit elődeink leírtak a változást kiharcolókról, főként az azóta távozó főszerkesztő doktorandusz, eltántorítottak ettől a laptól.
Most erőt vettem magamon, és beleolvastam.
Kár volt!
Ismét felcsesztem magam, pedig örülnöm kellene.
"A növényvédő szerek szinergizmusa" cikk meghozta a hatását.
Anno még szaktanácsadóként beszámoltam róla, hogy francia, belga kutatók azt állítják, hogy egy nem jelölésköteles gombaölő szer óriási méhpusztulásokat okozhat, ha előtte mondjuk csávázott vetőmag került a földbe.
Ezt ahogy számolom több mint 4 évvel ezelőtt Etienne Bruneau tárta elénk egy hajnali órán.
Amit állított kész horror volt!
Elmondta, hogy a jövő legnagyobb méhpusztulásait a szinergista hatások fogják okozni.
Én, kis naiv ezt elmondtam az OMME illetékeseinek, akik rögtön azzal támadtak, hogy egy gépész mit akar.
Csupán a hallottakat közöltem, és később itt a Méhészklubon leírtam.
Mára, az aki ezt sokáig tagadta cikket ír róla.
Idézet a cikkből:
"Eredményünk arra enged következtetni, hogy a vizsgált két növényvédő szer kombinációjának használata során olyan szinergista hatás érvényesül, amely a méhpopulációban akár számottevő mortalitást is okozhat."
Azért örülök, hogy haladunk.
Igaz kicsit akadnak még a fogaskerekek, de ha megolajozzuk talán a cserét elkerülhetjük.
Ha rajtam múlna a "Monitoring" motort azonnal egy korszerűbb, az új kutatási eredményeket elismerőre cserélném, talán akkor felnőhetnénk mi magyar méhészek is a megváltozott körülményekhez.
Addig amíg viszont a nevezett személy azzal van elfoglalva, hogy a havi 6-700.000 Ft-os fizetése mellett jár e napi díj, semmi jóra nem számítok.
Önzetlenül, a méhészek érdekében továbbra sem tesz semmit.
Sokat segítene a tények teljes megismeréséhez, ha Dr.Darvas Béla professzor írásait is leközölnék az OMME-s újságban.
Így ismét csak taps, hogy micsoda kutatások vannak, közben kullogunk az események után.
Nagyernyei Attila




*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Méhészújság, Méhész Közlöny, stb.
« Válasz #663 Dátum: 2017. Április 28. 08:32 »
Attila!

Méhészújságban a küldöttgyűlésről szóló beszámoló is kicsapja a biztosítékot objektív újságírás dolgában. A témák, személyek súlyozása jellegzetes. Az nem veri ki a biztosítékot, ha az elnök fotója megjelenik, de a kft igazgatónőjének és az objektivitásnak még a látszatát is elkerülő etikai bizottsági elnöki fotó, mint a küldöttgyűlés emblémája érdekes szerkesztési elveket mutat. Pedig bőven készült fotó. De a cikkben az elhangzottak ismertetése sem igyekszik semmilyen objektivitást tükrözni.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Méhészújság, Méhész Közlöny, stb.
« Válasz #664 Dátum: 2017. Május 05. 18:16 »
Ma rettenetesen jó napom van!
A MÉHÉSZET szaklapot olvasgatva, két szakíró is engem igazolt.
Pedig sokszor már elbizonytalanodtam, hogy talán nem is jókat írogatok Nektek méhésztársak.
Most idéznék a két cikkből, amit én sem tudtam volna másként megfogalmazni.
Dr. Deák Gábor bácsi a "Rendhagyó rajzásgátlás" cikkében ezt írja:
"A jobb megértéshez annyit: a korábbi években az idős tulajdonos akác előtt a fészket középen elválasztotta függőleges anyaráccsal, az anyás részt felülről anyaráccsal zárta. Ennek a résznek nem volt kijárója."
Erről írtam többször, mivel a Hunorokat pontosan ugyan így állítottam be termelőre!!!!!!!!!!
Nagyon tetszik ezt más tollából olvasni.
A következő idézet Buckó Endre írásából való:
"Fontos tudni, hogy azok a családok termelik a legtöbb mézet, amelyeknek népe kitölti a rendelkezésükre álló kaptártér 3/4 részét és legalább 8 keret fiasításuk van."
Majd lejjebb így folytatja:
"Cél az, hogy dandárhordásban ne legyen sok dajkálandó fiasítás, mert az sok fiatal méhecskét von el a gyűjtéstől.
Amennyiben korlátozzuk az anyát, a fiatal munkásméhek már az első héten beállnak gyűjtőnek."

Teljesen fel vagyok dobódva és még nincs vége!
"Tény, hogy 3 NB és 4 Hunor keretre korlátozott anya a hordás után, s az ebből kikelő 8000 munkásméh újra ütőképessé tudja varázsolni a következő méhlegelőre a családját."
Nem is idézgetek többet, mert már arra gondoltam, hogy a cikkírók olvassák a Fekete-Fehér Méhészklubot.
Mennyit viaskodtam, küzdöttem itt azokkal akik ezeket a módszereket soha nem próbálták.
Most nagyon jó érzés tölt el, hogy előadásaimban nem mondtam, és itt soha nem írtam marhaságot.
Más is ezt tapasztalta.
Néhány éve Pécsen az egyik ottani méhész kolléga majdnem lehülyézett amikor elmondtam, hogy a dajka korú méhek is kimennek dandárban gyűjteni,csak olyan feltételeket kell hozzá teremtenünk.
Számon kérte rajtam, hogy milyen előadó az ilyen.
Akkor idéztem Örösi könyvéből, de az sem volt neki elég.
Senkit nem szeretnék megbántani, de orvos és orvos között is van különbség.
Műteni mindegyik tud, csak valamelyiknél nem kel fel a beteg.
Nagyernyei Attila



*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Méhészújság, Méhész Közlöny, stb.
« Válasz #665 Dátum: 2017. Május 05. 18:37 »
Attila!

Itt igazán vitatkozni csak Kíváncsi szokott veled, aki a nevével ellentétben egyáltalán nem kíváncsi semmire. Ő kőbaltával és iszonyatos fizikai munkával éri el hasonló eredményt, amit más motoros láncfűrésszel. De ha méhcsaládra vetítenénk az ő évi összegzett termelési eredményét, akkor látszana meg legjobban, hogy mennyire kőbaltás a módszere. Amíg ő és barátai bírják szuflával, addig megy is a szekér, még 5-10 évig, de aztán technológiát kell váltania. 
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Méhészújság, Méhész Közlöny, stb.
« Válasz #666 Dátum: 2017. Május 05. 19:56 »
Te Te már megint ;D

Amit Attila írt az tökéletesen úgy van. A korlátozott anyás család többet gyűjt. Jó években nem sokkal többet, de többet. Én viszont nem korlátozok, amit nem is tudnék megtenni, mert mire megkeresném valamennyi anyát, vagy 2 ráccsal sok-sok emelgetéssel lekorlátoznám, addigra vége lenne a hordásnak, és nekem az üres kaptárakat tele kell raknom ilyenkor szaporulattal. Na akkor is kell ám anyákat keresgélni ??? Ez az iszonyatos fizikai munka? Vagy amikor egyszerűen veszem el a mézes lépeket emelgetés nélkül, ráadásul 2-3 perc alatt végzek egy családdal? Ezeket a családokat egy ritka gyenge legelőn be is kell tudni telelni, egyedül.

 
...de aztán technológiát kell váltania. 

Nyugi. Meg van már az öregkori  technológia. Rakodókas. Minden ki van kísérletezve. A mézkinyerésre kellene még valami, mert a mai nem igazán működik.
https://www.youtube.com/watch?v=8ib2O7UiZfo

Természetesen addigra ehhez nem csak fizikailag kell leépülnöm. :-[

*

izso60

  • *****
  • 558
Re:Méhészújság, Méhész Közlöny, stb.
« Válasz #667 Dátum: 2017. Május 05. 20:47 »
Üdv.Uraim!
Nagyernyei Uram!
Örülök hogy jó napod van,nem is kívánom elrontani,de!

Dr. Deák Gábor bácsi  A jobb megértéshez annyit: a korábbi években az idős tulajdonos akác előtt a fészket középen elválasztotta függőleges anyaráccsal, az anyás részt felülről anyaráccsal zárta. Ennek a résznek nem volt kijárója.
Nos,ez egy idős ember technológiája,mivel Ő már másképp fizikailag megoldani képtelen a problémát csúcsidőben.
Ez nem azt jelenti hogy ez"A TUTI",csak így meg lehet úszni a sok munkát amit Ő már fizikailag nem bír.
A következő!
Fontos tudni, hogy azok a családok termelik a legtöbb mézet, amelyeknek népe kitölti a rendelkezésükre álló kaptártér 3/4 részét és legalább 8 keret fiasításuk van.
Nos,ez valóban fontos lehetne de hol lesz azzal a korláttal 8 keret fias?
Tovább!
Cél az, hogy dandárhordásban ne legyen sok dajkálandó fiasítás, mert az sok fiatal méhecskét von el a gyűjtéstől.
Ez így igaz,de csak had legyen ott némi dajkálni való is legalább nekem!
Még tovább!
Tény, hogy 3 NB és 4 Hunor keretre korlátozott anya a hordás után, s az ebből kikelő 8000 munkásméh újra ütőképessé tudja varázsolni a következő méhlegelőre a családját.
Ez a kijelentés igen relatív,attól is függ kinek mikor lesz a következő legelő,nekem az azt követő héten!
Egyébként az a 8 ezreske egy igen karcsú raj, majd a következő akácra talán ha jól leszűkíted,képes lesz felkészülni.
További szép és Jó napokat kívánok!

Re:Méhészújság, Méhész Közlöny, stb.
« Válasz #668 Dátum: 2017. Május 05. 21:08 »
Ezt kérdezi Izso60 amivel valójában kibökte, hogy nem "vágja a témát".
"Nos,ez valóban fontos lehetne de hol lesz azzal a korláttal 8 keret fias?"
Ekkor szoktam mondani, hogy nehéz ilyen mélyre visszamennem, annyira nem érti a kolléga a csíziót.
Nem a korláttal lesz "nyóckeret" fias, hanem az anyakorlátozás időpontjában van ennyi!
Aztán erre nem is tudom mit lehetne válaszolni.
"Nos,ez egy idős ember technológiája,mivel Ő már másképp fizikailag megoldani képtelen a problémát csúcsidőben."
Én sem érzem magam még idősnek, bár a pörgetésekkor néha kipurcanok.
Akik Illés féle meleg építményű NB18-as  kontikban dolgoznak, sokan harminc körüli fiatalok.
Nem igen van közöttük olyan aki nem korlátozza a fészket ráccsal.
A mértéke, hogy hányra arról lehet vitatkozni.
A MÉHÉSZET-ben a cikkek nagyon szakszerűek, de kérdezz ha nem értesz valamit.
Csak próbáld összeszedni magad, mert úgy látom ez egy kicsit magas labda volt neked.
Fikázhatod az NB-s technológiát, de a teljesítmények ismeretében szerintem lazítanál.
Köszönöm jó kívánságodat.
Nagyernyei Attila

*

izso60

  • *****
  • 558
Re:Méhészújság, Méhész Közlöny, stb.
« Válasz #669 Dátum: 2017. Május 05. 21:57 »
Üdv.Uraim!
Nagyernyei Uram!
Én semmit és senkit nem fikáztam!
Csak tudok olvasni és nem mellesleg olyan modern rendszerben eredményesen méhészkedni amitől Te padlót fognál!
De senkiét sem fikáztam maradjunk ennyiben!
Technológia téren ne akarj magas labdát (mert ha van kedvem lecsapom,ha nincs,mosolygok egy kicsit),haladjunk a korral.
Még több jó kívánság!
Őszintén!

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Méhészújság, Méhész Közlöny, stb.
« Válasz #670 Dátum: 2017. Május 05. 22:13 »
Izsó!

Kukorékoláson kívül nem mondtál semmit. Ezt a Gőzölgőben is megtehetted volna.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Méhészújság, Méhész Közlöny, stb.
« Válasz #671 Dátum: 2017. Június 01. 11:39 »
LÁTTÁTOK MÁR EZT?

http://mehlegelo.omme.hu/
Így fog kinézni az új honlap?

A régi honlap nem is érhető el. Vagy az én gépem van letiltva róla?
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

atya

  • *****
  • 1043
Re:Méhészújság, Méhész Közlöny, stb.
« Válasz #672 Dátum: 2017. Június 01. 15:00 »
Szerintem semmi gond nincs a honlappal.
Nekem működik!
A sikerhez csak annyi kell, hogy képes legyél az életed a magad módján élni.

Re:Méhészújság, Méhész Közlöny, stb.
« Válasz #673 Dátum: 2017. Június 26. 20:48 »
Egy újabb üzenet az OMME-s újságban, melyet részben "magaménak" érzek, emiatt szeretnék rá válaszolni.
Tóth Péter 30 éve méhészkedik, ez alkalomból írta a vezércikket.
Néhány gondolatával egyet értek, ez az egyik:
"Meg kell szabadulnunk a szabályokat figyelmen kívül hagyó, a pénz és a profit hajhászását mindenekfelett előnyben részesítő "kollégáktól."...azért én folytatnám,.... és méhészeti vezetőktől.
Aztán nem nekem célozza, mert én mindig névvel írok, de érdekes, mert ez nagyon fájhat neki:
"Továbbá úgy érzem, semmiképpen nincsenek hasznára az ágazatnak azok a sértő és valóságtól teljesen elrugaszkodó internetes bejegyzések, amelyeket szerzőik gyakran személyiségüket elfedve publikálnak. Ezek megosztják a szakmát, miközben az általuk kiszemelt, legitimen megválasztott méhészeti vezetőket, illetve egyéb közszereplőket igyekeznek megalapozatlanul befeketíteni."
Ez valóban nagyon csúnya  dolog!
Én azért vállalom névvel, arccal bejegyzéseimet, hogy ilyen vád ne érhessen.
Talán nem rugaszkodok el a valóságtól, ha azt állítom, hogy amit a neonikotinoidok témakörében művelt Tóth Péter az maga az ágazat szégyene!
Ezt az egyet soha nem tudom neki megbocsájtani, és valójában semmi másért nem haragszom rá.
Sajnos a hétvégén is megtapasztalhattam káros tevékenységét amikor több nagy gazdával találkoztam egy tanyabulin.
Valójában nekem estek, hogy mit képzelnek a méhészek, teljesen ellehetetlenítik a munkájukat amióta a neokat betiltották, pedig Tóth Péter az OMME "szakembere" is azt nyilatkozta, hogy nem bizonyított a neok káros hatása.
Téma egyelőre bezárva.
Azért egy apró hír, hogy lehet neok felhasználása nélkül is repcét gazdaságosan termelni.
Érdemes elolvasni minden neot sztárolónak!
A méhészeket érdeklő rész a"Csigák-méhek és egy fontos szempont"...című bekezdésben olvasható.
http://agraragazat.hu/hir/megjelent-agraragazat-2017-kaposztarepce-kulonszama
Nagyernyei Attila

« Utoljára szerkesztve: 2017. Június 26. 21:40 írta Nagyernyei Attila »

Re:Méhészújság, Méhész Közlöny, stb.
« Válasz #674 Dátum: 2017. Június 27. 10:09 »
...

Talán nem rugaszkodok el a valóságtól, ha azt állítom, hogy amit a neonikotinoidok témakörében művelt Tóth Péter az maga az ágazat szégyene!
...
Nagyernyei Attila
Csak egy gondolatra

Tóth Péter növényvédős. Nem várhatod el tőle, hogy egész életét félretegye és bevallja, kár volt ezt tanulni, kár ezeket a mérgeket szentesíteni. Nem köpheti magát szembe. Annyira nagyon kevesen képesek, hogy Gyurcsány módjára kiálljanak: ELK...RTUK. (Ennek elemzésébe nem mennék bele.) Azaz nagyon kevesen képesek belátni, hogy ez akkora hiba volt, mint ide Lacháza. Nem szívesen valljuk be, hogy hibáztunk. Ez az ember sajátja. Csak valaki többször át tud lépni ezen a gáton, van aki soha.

Ha valaki tolvaj és rendőr is, akkor a saját bandájának üldözésekor világraszóló sikernek fogja elkönyvelni - harsogni fogja a sikert -, hogy "megakadályoztuk, hogy a Múzeumot tovább rabolják" (persze nem kaptak el senkit), miközben évekig hordták ki a műtárgyakat (és már különben is másik területre nyergeltek át.).

A méhészeknek viszont Tóth Pétertől függetlenül tudnia kell:
1. A kijuttatott mérgek kinn vannak.
2. Bomlástermékei gyakran ugyanolyan mérgezők lehetnek, sőt, még veszélyesebbek is.
3. A mérgek felhalmozódhatnak - és többnyire fel is halmozódnak.
4. A különféle növények felveszik ezen mérgeket és belekerülhetnak a nektárba is, így a mézbe is.

Óvja a méhészeket a Szentek sokasága, hogy ne keressenek szermaradványt, bomlásterméket a mézeikben. Szerintem a repce, napraforgó, facélia stb. megbukna.

És itt van Tóth Péter felelőssége, Ő pontosan ismeri a bomlási időket, a felszívódást, a bomlástermékeket. Mégsem a méhészek érdekét nézi, amikor kijelenti: Á az csak egy kis neonikotionid, csupán egy mintában találtunk az ötből. AMI TÖRVÉNYELLENES EGYBEN IS. HÚSZ SZÁZALÉKA A MINTÁNAK NEM FELELT MEG A TÖRVÉNYEKNEK, MÉGSEM RÁZZA A CSENGŐT! A MAI NAPIG HALLGAT!!! (mert növényvédős)