Méhészújság, Méhész Közlöny, stb.

  • 745 válasz
  • 400487 megtekintés
*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Méhészújság, Méhész Közlöny, stb.
« Válasz #45 Dátum: 2014. Január 04. 21:13 »
Annyira megdicsérte valaki dr. Cserényi Péter cikkét, hogy újra elolvastam, mi az a csudajó. Hát igen, ami a méhész rutin benne, az jó benne. Látszik a több évtizedes tapasztalat. De sajnos az is látszik, hogy az elmúlt évtizedekben lekopott róla az amit szaktudománynak lehetne nevezni. Olyannyira lekopott, hogy a téli méhfürt hőmérsékletét is nagyon rosszul határozza meg.

Írja: "a telelőfürt belsejében a méhek 12-14 C fokot biztosítanak"

Ez bizony tévedés. Gyenge kicsi család fürtjének belseje lehűlhet ennyire, de ha a hőmérséklet 13 C fok alá megy, automatikusan beindul a fűtés. Vannak szakcikkek, ahol 13,9 C fokot említenek kritikus értékként. A fiasításmentes időszakban a méhfürt hőmérséklete belül 18-25 C fok körül van, sőt említenek 27-30 C fokos értéket is. Csak a fürt kérgében eshet le 12 C fokra a hőmérséklet. Ennél jobban lehűlő méhecske elgémberedik, alig tud mozogni, éppen ezért ezek helyére a melegebb testvéreik jönnek, míg az elgémberedettek bemennek a fürt belsejébe pihenni, melegedni.

Cserényi doktor! Szakmai Elnökhelyettes Úr!
A doktori címe és a választott pozíciója nemcsak agresszív indulatoktól mentes udvarias viselkedést kívánna Öntől, hanem nagyon széles látókörű gondolkodást és cikkírás esetén a korszerű szaktudományos ismeretek birtoklását is.

Üdvözlettel Geddekas
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Méhészújság, Méhész Közlöny, stb.
« Válasz #46 Dátum: 2014. Január 04. 21:49 »
Nagyon tetszik!  Litterae írása!

Attila!

Sajnos ilyen véleményeket kell megfogalmazni. Mondhatnám azt, hogy könnyű népszerűséget aratni azok táborában, akik az adott kérdésben ugyanúgy látnak, a hangsúlyt inkább arra helyezném, hogy -ugyan tagadhatatlanul jól esik a „virtuális korona” a mai napra-, egy egyesületen belül nem nagyon van helye a koronának. De ezt bizonyára hasonlóan gondoljuk.....Örülök neki, hogy mások is hasonlóan gondolkodnak.

Re:Méhészújság, Méhész Közlöny, stb.
« Válasz #47 Dátum: 2014. Január 05. 11:19 »
Geddekasnak igaza van, még én is "átolvastam" ... Pedig nekem aprók a szemeim, a kicsi dolgokra is nyitott vagyok. Az emberi szellem nagysága, hogy hibás mondatokat is jól olvas, kijavítja mire az agyáig ér. Persze kell hozzá a háttértudás, a kezdőnek meg az nincs meg... Elfogadom az Óvást, a jegy korrekciójára teszek javaslatot a magas tanácsnál...

A cikkben a fürt külső, vagy belső hőmérsékletéről -  elírásnak tulajdonítom be. Azt minden kezdő méhész tudja, hogy ez a 10-14 fok a dermedési hőmérséklet, a kürt külsején mérendő, a dermedés előtt álló méheknek be kell menniük a fürt belsejébe melegedni.
De az elírásért egy jegyet rontanék az osztályzaton. Így "4 - jó".

A jegy nem diplomajegy, csupán egy dolgozat, ez a cikk!


De a dolgozatot megvédem, az "jó" (az elírást majd korrigálják a következő lapszámban, még belefér a szerkesztőségi lapzárási határidőbe).

PS: Már értem, hogy az OMME miért nem vállal felelősséget a cikkek tartalmáért, mert nincs olyan embere az IB-ben, aki elolvasná a cikkeket, és megkritizálva kijavítanák, hogy egy egységes szakmai álláspont mentén legyenek a cikkek kiadva. Azaz ha egy kezdő elolvassa a cikket, legyen neki etalonja. Vagy van embere, de nem volt cél az egységes, zsinórmérceként használható, szakmailag kifogástalan cikkek sora...
Több lehetőség nincs, vagy tudtok?


Még olvasgatok, aztán írok. De már most elárulom, hogy két elégtelen és egy jeles van a begyemben eddig ...


CSIP CSIP,

az olvasgató szürke vereb

Re:Méhészújság, Méhész Közlöny, stb.
« Válasz #48 Dátum: 2014. Január 08. 21:07 »
Lehet, hogy a cikkek tartalma senkit nem érdekel komolyabban? De ígértem továbbiakat, íme:

Amikor elkezdtem olvasni a MAGYAR MÉHÉSZÚJSÁG 20-21-ik oldalán Lászlóffy Zsolt tollából 'A botrány helyi sajátosság" című írást, még nem gondoltam, hogy egy kifinomult írásmű keserű humorába bújtatott OMME kritikát tartok a kezemben. Lászlóffy Zsolt fellázadt az újság ellen. Talán kiadták neki ukászba, hogy írjon két oldalnyi cikket. De Lászlóffy Zsolt kemény karakter. Jobban ismeri a nemzetközi élet szabályait, mint Gilles Ratia, az Apimondia elnöke. Hiába utazik Gilles 100 országba, hiába tölt el kilenc hónapot évente külföldön a legkülönfélébb diplomáciai körökben, Lászlóffy Zsolt szívesen kioktatja. Ő egy karakter. Nem hódol be az OMME kényszernek sem, ha úgy hozza a kedve. De hogyan tegye ezt, hogy az IB tagok ne vegyék észre, Ő nem hajol meg, süti a saját pecsenyéjét?

Lászlóffy Zsolt profin megoldotta. Igazán tanítandó tananyag lehetne a diplomataképzőkben. Az Igazságos Mátyás parasztjának (vagy juhászának) bölcssségével  írt is, meg nem is. Írt, mert a két oldal kijött. Megvan az írás, a mondatok tekeregnek, van alany, állítmány, határozó és jelző is. Mondani mégsem mondott semmit a méhésznek, csak annyit: A regisztráció katasztrofálisan lassú volt. És egy kis önfényezés: én, mint szaktanácsadó nagyon sokat dolgoztam, amikor beregisztráltam több, mint 200 méhészt. (Fizetést kaptam érte!) A cikk ennyi, és nem több.

Micsoda finom fricska a lap főszerkesztőjének és tulajdonosának. Írni két oldalt és nem többet mondani, mint egy mondat. És a végén még minősíti is az újság és az OMME házatálját: " A botrány helyi sajátosság". A botrány az, hogy kötelező semmitmondó cikket írni egy törvénytelen módon világra segítet, megerőszakolt újságban. Ez a helyi, OMME sajátosság. A neve BOTRÁNY!

"A botrány helyi sajátoság"

Csip csip, értjük mi a mindanivalót. Gratulálunk a bátor lépéshez. Ha már Lászlóffy Zsolt is kritizálja az OMME házatáját, akkor mi jöhet még?


Bátorság jeles, tartalom (ironikus dolgozatként) jeles.


CSIP CSIP

Re:Méhészújság, Méhész Közlöny, stb.
« Válasz #49 Dátum: 2014. Január 09. 16:35 »
Csip-Csip!

"A botrány helyi sajátosság" címen nekem is megakadt a szemem, de nekem valahogy a tavaly februári szekszárdi fiaskó ugrott be róla...
Nagyon tetszett a műelemzésed, de sajnos azt kell mondjam, én nem nézek ki ekkora bravúrt a szerzőből. Szerintem egyszerűen ennyire volt képes, de inkább nem ítélnék előre, mivel lesz még folytatás! Ott majd bizonyosan olvashatunk mélyenszántóbb gondolatokat is, és megismerhetjük végre az elhangzott tudományos előadások minket érintő részleteit is, mert gondolom, hogy a nagy létszámú delegáció több tagja, így nyilván maga a külkapcsolatokért felelős elnökhelyettes is érdeklődéssel hallgatta végig az előadásokat, hogy aztán előadásaikban (elméleti ismeretterjesztés!) ill. az új lapban ismertessék azok lényegét velünk.

Re:Méhészújság, Méhész Közlöny, stb.
« Válasz #50 Dátum: 2014. Február 14. 13:06 »
Ha sok-sok millió Forintból kiutaztattuk pl. Lászlóffy Zsoltot az Apimondiára, akkor mikor fogja a méhészekkel megosztani az ott összegyűjtött szakmai anyagokat? A Magyar Méhészújság hasábjain eddig megjelent cikke egyetlen mondatot taglal két oldalon át, hogy lassú volt a bejutás. Minden információt megtart magának?

CSIP CSIP Mit mondtak az Apimondián a neonikotionidokról? Mikor árulja el nekünk?

CSIP CSIP a türelmetlen vereb

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Méhészújság, Méhész Közlöny, stb.
« Válasz #51 Dátum: 2014. Február 14. 20:07 »
Azt hiszem a legutóbbi Apimondia 250 000 Ft/fő összegbe került. Nem hiszem, hogy alelnökünk királyi lakosztályba kapott szállást és perzsa szőnyegen repítették Kijevbe.

Természetesen elvárható lenne alelnökünkről, hogy a friss biológiai ismereteit, amit az Apimondián gyűjtött megossza a méhészekkel, ha már az Ő pénzükön utazott Kijevbe. Vagy csak a nőket hajkurászta és héderelt? Ki tudja? Remélem, hogy nem. Ha meg nem tudott összeszedni hasznos tudást a közösség számára, akkor meg el kellene csapni pozíciójából.

Nyomtatós lónak nem szokás bekötni a száját, de a munkáját el kell végezze, máskülönben elcsapják és elküldik a vágóhídra.

Márpedig, ha egy biológus kimegy az Apimondiára a méhészek pénzén, akkor köteles beszámolni az onnan összegyűjtött  méhbiológiai ismeretekről.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Méhészújság, Méhész Közlöny, stb.
« Válasz #52 Dátum: 2014. Február 16. 09:47 »
A Méhészet januári számának 3-ik oldalán, a "HÓNAP FOTÓJA" szövege szerint: Lehóczki Tímea Molnár Ferenc és Fáskerti László társaságában hajt fejet Göndöcs szobra előtt. Ez így igaz. Társaságban vannak. Fejet hajt Lehóczki Tímea. A társaságból fejet hajt Molnár Ferenc. Fáskerti László a képen nem hajt fejet. Gratulálunk a lényeget megörökítő fotóhoz!

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Méhészújság, Méhész Közlöny, stb.
« Válasz #53 Dátum: 2014. Február 17. 21:47 »
Szia Attila!
Úgy látom süket fülekre talált a kérésed! Még mindig a MÉHÉSZET Decemberi szám látható az OMME oldalán :( amióta van az új újság azóta az van előtérbe helyezve.....Na de sebaj még jó hogy járatom a méhészet szaklapot :D

Üdv: Zümi
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:Méhészújság, Méhész Közlöny, stb.
« Válasz #54 Dátum: 2014. Február 17. 21:50 »
Szia Zümi!
Szerinted véletlen?
Szóltam a weblap szerkesztőnek érte.
Annyit válaszolt, hogy béküljek meg magammal, rakjak rendet a lelkemben.
Nekem nincs gondom a "belső" énemmel.
Üdv:Attila

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Méhészújság, Méhész Közlöny, stb.
« Válasz #55 Dátum: 2014. Február 17. 21:59 »
Nincsenek véletlenek!!!
Egyértelmű, hogy ellened irányul! Hidd el ha benne lennél a kosárban kérned sem kellett volna!

Sebestyén József: Virágporos Méhlegelő
című 336 oldalas képes könyvét.   

Ez ma jelent meg, úgy hogy lett szerkesztve azóta az oldal!
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:Méhészújság, Méhész Közlöny, stb.
« Válasz #56 Dátum: 2014. Február 17. 22:15 »
Szia Zümi!
Benne vagyok én,csak nem a kosárban,hanem a bögyükben.
Pedig,ha tudnák mennyi jó szándékú javaslatom volna számukra. Néhányat azért bedobtam. (Kutyadoki)
A tagdíjfizetések átláthatósága stb. Az elnök meg is ígérte, hogy foglalkoznak vele, de semmi.
Na de ez van. Azért legalább sok javaslatunkat meghallgatták. Ez már egy jó dolog.
Üdv:Attila

Re:Méhészújság, Méhész Közlöny, stb.
« Válasz #57 Dátum: 2014. Február 18. 08:10 »
Szóltam a weblap szerkesztőnek érte.
Annyit válaszolt, hogy béküljek meg magammal, rakjak rendet a lelkemben.

??
Nem értem, hogy jön ide Attila lelkivilága? Elavult információ van a honlapon, és ez véleményem szerint nem a Méhészet újságra nézve kínos, hanem az OMME honlapra. Mert lehet azt mondani, hogy a Magyar Méhészújság indulásával a továbbiakban nem jelentetik meg a Méhészet előzetesét, de akkor miért nem veszik le?
És ha már a honlapnál tartunk: a decemberi hírlevelében az elnök úr büszkén írta, hogy éves szinten 720.000 + 144.000 Ft-ot spóroltak (Nemzeti Programból + tagdíjból finanszírozva) a honlapon a korábbi webmester menesztésével. Az én véleményem az, hogy lehet, nem itt kellett volna kezdeni a spórolást. Korábban a honlap jól felépített volt, könnyű volt a szükséges információkat megtalálni, most meg szinte minden egybe van ömlesztve, a támogatásos információkat vagy akár az üvegvásárlással kapcsolatos tudnivalókat a honlap hetedik bugyrából kell előbányászni (úgy nézem, a mézesüvegről szóló külön menüpont meg is szűnt). Arról nem beszélve, hogy a címek és a bevezetőszövegek is hemzsegnek a helyesírási, gépelési hibáktól.
Az elnöki levél ígérete szerint "2014. januárjától az új OMME honlap áll rendelkezésre minden érdeklődő Méhésztárs részére."
Kérdem én, ez lenne az?

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Méhészújság, Méhész Közlöny, stb.
« Válasz #58 Dátum: 2014. Február 23. 10:47 »
Ludányi Pista a februári Méhészújságban nagyon szépen gyakorlatias módon összeszedte a nozéma témában a cikkeket. Ha már ennyi oldalt szentelt a témának, érdemes lett volna egy flekket szentelni szaktudományos összefoglalásnak is.

Nem tartom viszont hasznos dolognak, hogy az OMME különböző szabályzatai újságban megjelenjenek (most az etikai szabályzatot láthatjuk), hiszen fenn vannak a honlapon. Ha meg magyarázat szükséges a szabályzathoz, akkor azt is inkább célszerű a honlapon megjelentetni és az újságban csak rövid kiemelt hírben felhívni a figyelmet rá, hogy olvassátok el kedves méhésztársak. Annak viszont örülök, hogy Rádi Tibor előadások keretében hívja fel a figyelmet a szakmai etika betartásának fontosságára.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Méhészújság, Méhész Közlöny, stb.
« Válasz #59 Dátum: 2014. Február 25. 05:01 »
Aktuális
Figyelem! Kimerült a méz kinyerés rendelkezésre álló keretösszege
2014. 02. 24.
Tájékoztatjuk a Tisztelt Méhésztársakat, hogy az OMME Központba beérkezett kérelmek alapján kimerült a " méz kinyeréséhez és léptárolásához szükséges új eszközök beszerzésének támogatása" jogcím rendelkezésére álló keretösszege.
Aki a jövőben szeretne ezen jogcím keretén belül eszközt vásárolni, javasoljuk, hogy 2014. szeptember 1-e után tervezze a vásárlást.
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.