Gőzölgő

  • 4394 válasz
  • 1657655 megtekintés
Re:Gőzölgő
« Válasz #3675 Dátum: 2019. Szeptember 16. 16:25 »
Apróságok ezek mutyisztánban ;D ;D, nem érdekes, csak és csak is csak a fidesz ;D
Üdv:robi

Re:Gőzölgő
« Válasz #3676 Dátum: 2019. Szeptember 16. 19:00 »
No, Öreg Fekete Lyuk, csakhogy megtaláltad a régi zeneszerzői mivoltodból származtatott, barokkosan intonáló, Bross-nótáját elhúzó mivoltod! Ez már döfi!

A jó kitüntetett keresztes lovag nem bejelentési kötelezettséget töröltetett el, hanem egészen mást, de azt nem fejtem most ki itt, hiszen aránylag részletesen elemeztem nem oly rég a Fórumon. No, ott meg tetszik találni:

http://meheszforum.hu/forum/viewtopic.php?f=2&t=48&p=170127&hilit=statisztikai+k%C3%B3dex#p170127

No, de nem köll butus pofát vágni, néhány alkalommal leírta az öreg Arisztaiosz, hogy mi a mozgatója a brossi kepesztésnek. Itt a háttéranyag néhány szemelvénye a Ződről, nem érdemes a tárhelyet itt fogyasztani, odaát elolvasható:

http://meheszforum.hu/forum/viewtopic.php?f=2&t=55&p=168768&hilit=ak%C3%A1cm%C3%A9z+param%C3%A9terek#p168768

http://meheszforum.hu/forum/viewtopic.php?f=2&t=48&p=169381&hilit=ak%C3%A1cm%C3%A9z+param%C3%A9terek#p169381

Azt viszont jól érzed, hogy a jó N-Agyernyei minden apró gumicsontba hajlandó belekapaszkodni, nehogy véletlenül a rögvalóság is szóba kerüljön. Az tény, hogy tájékozatlanságod a jó szőlőtermő talajok tekintetében nyilvánvaló, persze csak azért, mert lusta voltál bepötyögni, hogy Magyarország mekkora hányadán találhatsz ilyen üledékes "kőzetet", s azt is elmulasztottad, hogy utána-olvass, mely történelmi borvidékek települtek részben vagy teljes egészükben löszre, illetve a löszből másodlagosan kialakult talajokra. Nagyon sok ilyen van. A Szekszárdi Borvidéket egyébként az sem dehonesztálja, hogy Nagyernyei Attila sajátjának érzi, attól az a borvidék még tényleg egy csoda. Azt sem hiszem, hogy véletlen: "Az év bortermelője Magyarországon" díjat alapítása óta (1991) eddig legtöbbször (5 alkalom) szekszárdi borászok nyerték el, megelőzve az előnnyel induló villányiakat (4), egrieket (4), tokajiakat és a tokaji borászokkal azonos számban díjazott (3-3 alkalom) balatonbogláriakat... A többiek között kétszer kapta az elismerést az Etyek-Budai, Kunsági és Neszmélyi Borvidék borásza, 1-1 alkalommal nyert a Balatonfüred-Csopaki  (Isten nyugosztalja, Figula Misi évfolyamtársamat és barátomat, fia méltón viszi tovább a borászatot) és Mátrai Borvidék valamint egy határainkon kívüli borvidék (Arad-Ménesi Bv.) borásza.

S ha már így szóba került Figula Misi, aki elment közülünk, akkor illik megemlékezni a zseniális borász Gál Tibiről (Ő feleségem évfolyamtársa volt), aki nem csak Eger egyik borász-csillaga volt, de a toscanai Ornellaia-t, az  Antinori  borászatot, két ízben is vezette, közben felépítette az egri GIA-t, itthon megtervezte - s még teljesen be is tudta fejezni - a Pannonhalmi Apátsági Pincészetet és a szőlőbirtok arculatának megalkotását(csúcstechnológia a gravitációs technológia jegyében, s briliáns fajtaválasztás a terroir jegyében), közben telepített itthon Nagygomboson (az egykori Gróf Grassalkovich-féle birtokon, Szeremley Hubával együtt), s Bátaapátiban is, az Antinori család magyarországi birtokán (Tűzkő pincészet). Nagygombos és Bátaapáti is löszre települt, Gál Tibi pedig csalhatatlanul ráérzett a fajtaválasztás és a technológia jelentőségére... Közben repkedett a világban, irányította Von Essen báró csúcspincészetének, a Capaia-nak a felépítését, Dél-Afrikában szintén gravitációs technológia). Ott is halt meg, autóbalesetben 2005. február 10-én. Isten nyugosztalja Őt is, valamint a szintén "löszborász" Konyári János barátunkat is, aki a  Balatonboglári borvidék ikonikus borásza volt, s két éve hagyott itt bennünket. Sok csodálatos boglári kóstolót köszönhettünk neki, aki képes volt bebizonyítani, hogy a lösz és a csúcsborok készítése nem egymást kizáró fogalmak...

Természetesen vannak még csúcsborokat alkotó "csúcs-löszborász" barátaim, egykori iskolatársaim is számosan, s jó sorsomnak köszönhetően mindig és mindegyik borvidéken volt avatott szőlész-borász ismerős, barát, aki szívesen látott és vezetett körbe a környezetében, de róluk majd egy másik alkalommal.

Természetesen "Az év borásza" díj és a borvidék, annak borai értékelése nem korrelál feltétlenül, de mindenesetre arra jó, hogy leszűrhető legyen: olyan borászatok, borászok nyerik ezt a versenyt, amelyek, akik képesek a borvidékük adta lehetőségekből a maximumot kihozni. S ha még azt is megnézzük, milyen talajokon vannak csodálatosan szép, változatos minőséget nyújtó borok, akkor a löszön, löszből képződő talajokon termő szőlők semmiképpen nem szorulnak a vulkáni alapkőzetekből származó talajokon termelt borok mögé. Lösz, lösz- alapú talajok vannak a szekszárdin kívül a villányi nagy részén, az egri egyes részein a mátrai egy részén, a somlói bizonyos területein, de a neszmélyi jó részén is, a tolnai, a balatonboglári teljesen löszön terem, a zalai talajainak nagy része is löszre települt, a hajós-bajai szintén, de nem kivétel a soproni, móri sem. 

Remélem kérdésedre sikerült választ adnom, s bizakodom, hogy ha a borok szeretete nem is hozna össze Nagyernyei klubvezérrel, azért meghagyod mindannyiunknak a jó -akár löszön termett- borok élvezetének lehetőségét. Látod, ha valakit sűrűn aprítok, akkor a Nagy Ernyedt Király ott van az élen, de Szekszárdtól és csodálatos sillerjeitől, fuchslijaitól, rozéitól, tüzes vöröseitől, fűszeres kadarkáitól valamint egyes bájos, roppanósan friss, gyümölcsösen aromagazdag fehérboraitól még a klubvezető sem tud eltántorítani. Te se tedd, szapuld inkább Brosst és a szekértolóit, mert nem a löszön termett borok az ellenségek, hanem azok, akik a méhészeti ágazat sírját ássák...


Re:Gőzölgő
« Válasz #3677 Dátum: 2019. Szeptember 16. 20:22 »
Tudod mit Tomipapa ezentúl iszok inkább sört.
Mert ha még abba is bebizonyítod, hogy a ti dunántúli sörötök a legjobb akkor tökön lövöm magam a füstölővel. Mert még bebeszélitek nekem, hogy a savanyú és ritka magyar sörök jobbak a szlovák barna "Saris"-nál.
Még a soproni is csak lóhúgy mellette.
A löszös borotokat meg igyátok meg ti.
 Az meg, hogy hol van borvidék az valahogy ugyan olyan, mint az, hogy ki a bioméhész. Van mani bioméhész, nincs mani nem bioméhész. Van mani borvidék, nincs mani nem borvidék.
 Amúgy meg az túlságosan bőkezűen osztogatták a borvidék jelzőt.
Amúgy meg igyátok a löszös lőréteket, én maradok a Tokajinál.
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 16. 20:36 írta Sagittarius A »

Re:Gőzölgő
« Válasz #3678 Dátum: 2019. Szeptember 16. 20:26 »
Teljesen elképedtem Fehér Viktor (Tomipapa) írásán.
El sem hiszem, hogy ezt ő írta.
Azért annak örvendek, hogy szüreten nem találkoztunk, mert biztosan "FelBrossantott" volna.
Nagyernyei Attila

Re:Gőzölgő
« Válasz #3679 Dátum: 2019. Szeptember 16. 20:33 »
Ja és meg kell szokni.
 Ha az asztali gépen írok akkor zeneszerző vagyok, ha a laptop-on a galaxis központja. Ja és a Mátrai borvidéken még nyomokban se fordul elő lösz.
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 16. 20:45 írta Sagittarius A »

Re:Gőzölgő
« Válasz #3680 Dátum: 2019. Szeptember 16. 20:37 »
Hiába magyaráztok ti akármit, egy gyékényen árultok. Nagyernyei és tomipapa csókoljátok meg egymást.

Re:Gőzölgő
« Válasz #3681 Dátum: 2019. Szeptember 16. 20:47 »
Kezdek aggódni Vivaldiért.
Ennyire azért nem kellett volna berezelni egy medvétől.
Nagyernyei Attila

Re:Gőzölgő
« Válasz #3682 Dátum: 2019. Szeptember 16. 21:37 »
"Mátrai borvidéken még nyomokban se fordul elő lösz."

Vivaldi, vedd azért a fáradtságot és olvass utána a dolgoknak, végül is azt nem mondhatom hogy ásd végig a Mátrát.https://www.boraszportal.hu/magyarorszag-borvidekei/matrai-borvidek-19

Üdv. jani bátya

Re:Gőzölgő
« Válasz #3683 Dátum: 2019. Szeptember 16. 22:05 »
Hiába magyaráztok ti akármit, egy gyékényen árultok. Nagyernyei és tomipapa csókoljátok meg egymást.

"A gombócot is megette....a bort is megitta....fel sem akasztják....meg még dohányt is kap!
Egy brancs maguk, ne is tagadja.
Na, menjen a fenébe, ne romantikázzon itt!"

Re:Gőzölgő
« Válasz #3684 Dátum: 2019. Szeptember 17. 04:00 »
Lajos, Lajos!

Idézni csak hitelesen...!

https://www.youtube.com/watch?v=QA9Bp_TkQvY

Egyébkéntha már Nagyernyeivel egy brancsba kívánnának sorolni, akkor arra is van idézet:

".... Inkább tessék akasztani!"

Re:Gőzölgő
« Válasz #3685 Dátum: 2019. Szeptember 17. 07:10 »
Tudod mit Tomipapa ezentúl iszok inkább sört.
............
A löszös borotokat meg igyátok meg ti.
 Az meg, hogy hol van borvidék az valahogy ugyan olyan, mint az, hogy ki a bioméhész. Van mani bioméhész, nincs mani nem bioméhész. Van mani borvidék, nincs mani nem borvidék.
 Amúgy meg az túlságosan bőkezűen osztogatták a borvidék jelzőt.
Amúgy meg igyátok a löszös lőréteket, én maradok a Tokajinál.

Öreg Galaktikus Fekete Lyuk!

Mivel nem tudom előcsalni belőled az értelmet, csak néhány idézet:


https://borespiac.hu/boraszatok/tokaj-hetszolo-szolobirtok/

https://vinoport.hu/eleterzes/mit-tudnak-a-loszon-termett-tokaji-borok/2925

http://pallpince.hu/szoloink/tarcali-dulok

Erősen koncentrálj, a Hétszőlő és a csatolt dűlők, valamint a tarcali Szarvas is löszön termi a csúcsborokat! Egyébként olaszliszkait  se igyál, az is löszön termett...!

Ami a Mátrai Borvidéket illeti, rendkívül sekélyes az ismeretanyagod. Pedig segítettem, amikor Gál Tibi nagygombosi borászati kezdeményezéséről is írtam: Nagygombos talaja lösz, s ajánlanám, hogy Takács-Barta Anna keze alól "kivirágzó" Gamay Noir rozé csúcsbort is kóstold meg egyszer, volt olyan évjárata, mely tokajis jegyekkel volt ékes. Igaz, hogy ez a rozé nem a kocsisborokhoz szokott borisszák ízlésének (és pénztárcájának) való, de egy "löszkóstolásra" te is áldozhatnál már...

Amúgy egyre erősebb a gyanúm, hogy te azért vitatkozol itt a lösz bort alakító szerepéről, mert fogalmad sincs, mi a lösz. Egy kis geológiai, földtani utóképzés bizonyára nem árthatna a környezetvédelmi asszisztensi és a trágyázástanban abszolvált ismereteid frissítéséhez:

https://www.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/tamop425/2011_0001_521_Talajtan/ch03s08.html

Ha túl szíraz lenne az anyag, ne nehéz, riolit- andezit- és bazalt-tufálon kialakult talajokon termett borokkal, s ne is vékonyfosás sűrűségű barna sörökkel próbáld leöblíteni, azok túl nehezek hozzá. Egy jó kis Dúzsi rozé, vagy a bájos mosolyú Barta Anna valamelyik nagygombosi rozéja sokkal jobban passzolna, s nem is döntene le azonnal a lábadról. Amúgy meg tényleg jobb lenne, ha azzal foglalkoznál, amihez értesz, mert lassan nekem is kezd kellemetlené válni, hogy ilyen szegényes érvrendszerel próbálkozó fegyvertársra találtam az "Emeljük fel Brosst az igaz és hiteles érdekvédő szintjére" mozgalmamhoz. Nevezhetném Szuperkontroller Kontroll-Csoportnak is, ha Nagyernyei és bandája le nem járatta volna ezt a kifejezést...

Re:Gőzölgő
« Válasz #3686 Dátum: 2019. Szeptember 17. 07:55 »
Lajos, Lajos!

Idézni csak hitelesen...!


Jóvanna! Emlékezetből volt.
A prózát csak úgy körülbelül jegyzem meg, a vers jobban megmarad.

Egyébként valóban, illene az agyamba vésni pontosan, mert szerintem ez a pár perc a magyar filmtörténet egyik csúcspontja. Pontosan annyira abszurd, mint a kor, amelyről szól.
Remélem, hogy már nyiladozik az értelme annak a leendő rendezőnek, aki napjainkról fog egy hasonlót forgatni.

Re:Gőzölgő
« Válasz #3687 Dátum: 2019. Szeptember 17. 07:57 »
Egyszer megitatok veled egy ilyen csapolt sört a teraszosba, Sátorosbányán. De, hozzál söfőrt is, mert csak akkor ihatsz. Amúgy meg valóban utána néztem, Egerben előfordul, mondom előfordul, De a Mátrai borvidéken , és Tokajban, nincs löszös talaj.
 A kontroll csoport meg, ugyan úgy mint a hajdani elődeik a baloldali mozgalmak, mondhatnám partizánok, nem tűnt el, csak illegalitásba vonult. Viszont azért mindegyikük maradt baloldali, Csuja úr megzöldült.
A többit pedig csendben jutalmazza a legnagyobb, ezért ezek hallgatnak.
Vagy talán, nem ilyen lovat akartak?

*

Vivaldi

  • *****
  • 2049
Re:Gőzölgő
« Válasz #3688 Dátum: 2019. Szeptember 17. 11:26 »
Ja és még valamit Tomipapa. Hiába nem szeretitek a facebookot, /hozzá tenném én se nagyon rajongok érte,/ de nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy annak bizony 17000 körüli tagsága van. Ezért az ott a véleményformáló, és kikerülhetetlen.
Ha azt vesszük, hogy méhészek és méhtartók ebben az országban 20000 körül vannak, akkor feltehető aki kimaradt az 3000 körüli, valószínűleg nem is netezik.
No, most azért Fehér Viktor néven visszavennének téged is, én meg nem árulom el, hogy te vagy. Ha. Ha, megígéred, hogy a stílusodat vissza fogod egy kicsit. Mert tudomásul kell venni, hogy a kontroll csoport halott, talán nem is volt, de még a zöld fórum is kicsi ahhoz, hogy akármilyen véleményformáló hatása legyen.
 Én, csak szólok.

Re:Gőzölgő
« Válasz #3689 Dátum: 2019. Szeptember 17. 12:51 »
Ez így ahogy írod butaság!
Ha jól megfigyeled a facen elég jelentős számmal vannak jelen a méhészeti csoportban nem méhészek is és sok a határainkon túl élő méhész is. Sajnos arról ugyan nincs statisztika hogy egy egy hozzászólást hányan olvasnak, csak a like-ok számából lehet jó vagy rossz következtetéseket levonni.

Üdv. jani bátya