Gőzölgő

  • 4394 válasz
  • 1657448 megtekintés
Re:Gőzölgő
« Válasz #3195 Dátum: 2018. Szeptember 19. 21:41 »
Jól ir vivaldi is,  de csak félig igaz szerintem.
Mert van beavatkozás a telelésbe,  kettő esetleg három hunor vagy 3-4 feles fiókot a méhész rakja össze nekik. Össze kell mert nem elég nagasak a lépek.
A természetbe ilyen nincs.
De a telelés nem is lényeg, a nagyboci kereteket is szépen belakják kialakitjak és kitelelnek.
Nem "kérnek" alá egy üres feles fiókot létrának. Hordásban meg?
Gond nélkül megpakolja a fekvőt is.
A rakodót is toszogatni kell felfelé hordásban nem?
Érdemes a tele fiók alá tenni az üreset?
Mert csak felfé ha a fészek felett megdobta, afölé már vontatottan megy.
A hidegépítményes 1 anyasban pl 18 keretes, sincs arrakényszeritve hogy egyik sarkaból oldaliranyban 18 kereten keresztül menjenek.
Több kijáró van rajta a megfelelő hejen.
Ösztönösen szépen megpakolják azt is ;D.
Semmi nem múlik ezen hogy fekvő vagy rakodó.
Szerintem.
Zárójelbe mondom hogy ennyi mézet fele ennyi állománnyal is termeltünk.
Nem is olyan rég, mikor még a fekvő volt uralkodó. Nem ezen áll vagy bukik.
Nekem is hunorok vannak kontiban.
Hát olyan keret ez amilyen a születése volt😂😂. Valaki beidegesedett rábaszott az asztalra a nagy vitak korában, tudod a kicsi legyen vagy a nagy?😂.
Szóval rávertek az asztalra😠vita befejezve! Kettő közt is lesz egy méret! kész punktum. Igy befogták mindenkinek a pampuskalesőjét.
Mint minden rakodóban ebben is "fogásokat" kell azért alkalmazni. Nem csak a mézeltetéshez hanem a teleléshez is. Mert nem elég a lép magassága.
Szerintem ha már a betelelést hoztad ösztön bizonyítéknak, akkor az én véleményem az hogy hogy a szakadatlan egybefüggő nagylép a legjobb a méheknek.
Pl az nb.
Nem kér se alá se fölé semmit, mindennek van helye.

Az őskorban meg azért lakott oduban mert nem volt más, max sziklahasadék. ha időgéppel visszamehetnék és kidobnék egy 24 est nyitott kijaróval, szerintem simán belaknák, le se sz@arnák az odut.
Vagy éppen bármelyik mai kaptárformát.
Szerintem.
Na mindegy....én is csak elmélkedek.
Remekül lehet méhészkedni mindben, ha ért hozzá az ember.






.
Üdv:robi

Re:Gőzölgő
« Válasz #3196 Dátum: 2018. Szeptember 19. 22:06 »
Robi 75!

Ha lehetne több lájkot is adnék.
Végre írtál.
Nekem hiányoznak “józan” írásaid.


*

Vivaldi

  • *****
  • 2049
Re:Gőzölgő
« Válasz #3197 Dátum: 2018. Szeptember 19. 22:09 »
Még egy valamit elárulok nektek. A méhek rakodókban, abban az esetben ha a meleg fent meg tud rekedni, nem érzékenyek a fészek alatti hőmérsékletre. Ezért van, hogy ha megfelelő a takarás, egyáltalán nem lehet észre venni a tavszi fejlődésen a téli nyitott aljat. és ebben az esetben nincs semmi lecsapódás.
 Azt is elmondom, először elfelejtettem, majd szándékosan teletettem nyitott aljal négy családot a fenti feltételekkel.
 Nem mondanám, hogy a nagyboconádi használhatatlan. Például a nagyboconádi 24 keretes 2 anyás helyben mézeltetésre is és szaporításra is. A nagyboconádi 1 anyás melegépítményes még méztermelésre is, bár a fiasítás bele pörgetése a mézbe mindkét rendszernél elkerülhetetlen.
 Amúgy kár keverni, kavarni, a rakodó rendszerek sokkal korszerűbbek, gépesíthetőbbek, és kevesebb munka erőt kívánnak.
 Ez nem vita kérdése. Ennyi.

*

Vivaldi

  • *****
  • 2049
Re:Gőzölgő
« Válasz #3198 Dátum: 2018. Szeptember 19. 22:21 »
Ja és még valami aztán befejezem. A két fiókon telelésnél, ami persze félkeretesnél 3-4, és zandernél 3, Felül méztér, alul üres keretsor, nyilván kell egérács, de nincs madár zavarás. Nincs lecsapódás, nyáron nincs rablás, és télen alsó kijáró esetén a méhek nem ugranak az első halovány napsütésre. A leírtakat bárkinek be is bizonyítom.

*

neo

  • *****
  • 939
Re:Gőzölgő
« Válasz #3199 Dátum: 2018. Szeptember 20. 06:14 »
Csak csatlakozni tudok Antihoz. Robi józan módon leírta az igazságot. Ami persze nem azt jelenti, hogy a Vivaldi által leírtak nem lennének igazak. Egyszerűen csak részigazság. Ugyanis az odvas fáknak az a tulajdonsága, hogy sokkal gyakrabban kidőlnek, mint az egészséges fák. Ha abba költözik a méhcsalád, az bizony fekvőkaptár volt már százmillió éve is. Lehet arról vitatkozni, hogy beleköltözik-e. Pontosabban nem lehet, mert úgy beleköltözik, mint a pinty. Erre a legjobb példa a redőnytok. Hány és hány raj költözik redőnytokba! Ettől függetlenül én a rakodót favorizálom. Azért, mert jobban gépesíthető. Azonban a fekvővel pontosan ugyanannyi mézet lehet termelni, mint rakodóval. Azért, mert a méhész kompenzál. Egészen egyszerűen habitus kérdése a kaptárválasztás, nem pedig annak a kérdése, hogy a  méheknek melyik jobb. Jelenleg. Amikor mindkét kaptártípussal elérhető egy olyan jövedelem, amiből meg lehet élni. Ha  többszörös méhcsaládszámból lehet megélni csak, akkor a rakodó rendszer kerül előnybe, pontosan a könnyebb gépesíthetőség miatt. Azt is látni kell azonban, hogy ahhoz viszont nem növelni kell a fiókonkénti keretek számát, hanem csökkenteni. Én tovább megyek Vivaldinál, és azt mondom, hogy nyolc alá kell vinni, mert az alsó határt kell megcélozni. Azonban az ilyen kaptár egyes méhcsaládokkal működésképtelen. Ezért kell egybefűzni tíz-húsz kaptárt egy blokkba. Húszcsaládos rakodófiókokból kell állnia egy blokk-kaptárnak. Az ilyen blokkokat egyszerre lehet géppel emelni. Amíg ma gyorsabb levenni kézzel egy családról egy fiókot, mint daruval, addig daruval egyszerre húsz családról levenni a fiókot már összehasonlíthatatlanul gyorsabb és hatékonyabb, mint kézzel. Ja, hogy ez gigaméhészethez vezet? Persze. De mit lehet tenni, ha ötezer méhcsalád kell majd esetleg a megélhetéshez?

Re:Gőzölgő
« Válasz #3200 Dátum: 2018. Szeptember 20. 07:20 »
Vivaldi ezt is írja:
" De, a szélső kereteket mindkét oldalon üresen hagyják, és csak a 8 keretet foglalják el, még akkor is ha tovább eteted őket,..."
Amikor én azt mondtam, hogy a Hunorokat tél előtt 7-8 keretre szűkítettem, Jenő azt írta, hogy azok kölyökcsaládok,meg minek bíbelődni ilyesmivel.
Azt a dumát szeretem a legjobban amikor egyesek ezt állítják....olyan erősek, hogy faltól-falig "fogják" a kaptárt.....aha. (A neos napraforgó, meg az atkakérdés után.)
Lám, a méhek is így gondolják, a 8 Hunor lép elegendő számukra.
3 éve volt Szekszárdon az orosz, Mannapova professzor házaspár.
Elmondták, hogy a természetes rajok mindig páratlan lépet építenek, és a Hunorhoz nagyon közelit.
Nagyernyei Attila

*

Vivaldi

  • *****
  • 2049
Re:Gőzölgő
« Válasz #3201 Dátum: 2018. Szeptember 20. 07:47 »
Én azt írtam le, hogy hogyan viselkedik a hunoron a méhcsalád, ha nem rendezünk be semmit, nem nyúlunk bele, két fiókon, és felül vastagon vannak takarva, ja és alsó kijáróval, mivel a kijáró helyzete is megváltoztatja a dolgokat.
 Tény, hogy a méhek két fiókon, középre öszpontosítanak. Ha a felső fiókon 8 keret méz van, ami kb 14-16kg telelő élelem, a többit lehordják maguk köré az alsó fiókba.
És így telelnek. Léputcát nem váltanak, de még az idei hosszú télen is vettem ki tőlük telelő, fel nem használt kereteket, kb 20-25 év alatt soha nem fordult elő, hogy a téli élelem hiány miatt pusztult volna el család. Tehát a téli gömb feletti méz, mindig elégségesnek bizonyult. Pedig itt még mindig vannak telek, ha azok a régi 25-30 fokok már nem nagyon fordulnak elő.
 Végezetül még annyit, egyáltalán nem kell félni attól, hogy ha két fiókos telelésnél a szélső kereteket üresen hagyják, mert semmivel nem kissebb családok ezek, mintha egy fiókon, de teljes szélességben telelünk.

Re:Gőzölgő
« Válasz #3202 Dátum: 2018. Szeptember 20. 08:07 »
111
« Utoljára szerkesztve: 2019. November 30. 00:12 írta kivancsi111 »

*

wr

  • *****
  • 889
Re:Gőzölgő
« Válasz #3203 Dátum: 2018. Szeptember 20. 08:54 »
Idézet
Azonban a fekvővel pontosan ugyanannyi mézet lehet termelni, mint rakodóval. Azért, mert a méhész kompenzál.
Ebben a két mondatban leírtad az abszolút lényeget! Soha, senki nem állította hogy a fekvővel ne lehetne méhészkedni. Lehet. Csak itt jön a második mondat, hogy nagyon nem mindegy hogy mennyit kell kompenzálni a méhésznek. Lehet vitatkozni rajta napestig, de a fekvőben sokat, és egész évben. A jól kialakított rakodóban meg szinte alig, ha olyan akkor kb. egyszer de maximum kétszer egy évben. És ez a nagyon nem mindegy, ezt nem értik meg. Az elvégzett munka annak függvénye hogy hányszor kell kinyitnom a kaptárat, nem pedig annak hogy fiókot mozgatok-e vagy sem. Mert azt kiviszem tavasszal, meg beviszem ősszel. Nem tologatom a kereteket háromnaponta jobbra balra.
Jól látja neo a szűk fiók lényegét, ezzel csak egy baj van. A 8 keret alá pl. hunorral már nem lehet menni, de már a 8 is necces. Hunorból nem lehet háromnál több fiók mert az ember fel sem éri, feldől, stb. Viszont mézelni a 3x8 hunor keret kevés, mert Jenő üzemmódba váltanak, és április utolsó hetében lehet szedni a bölcsőket meg a rajokat.
Cserébe szuperül telelnek benne 2 fiókon, igazából csak a harmadikat kell mozgatni, ki-be vinni.

A blokkaptárat el nem tudom képzelni rendesen működni. Ilyenkor egynél többről képtelenség fiókot levenni olyan kutatás lesz. Ellenben az egyes fiókok emelgetését is egész jól lehet gépesíteni, annyi idő lesz egy fiók méz elvétele amíg a fekvőből lesepersz egy esetleg 2 keretet.
Tudom, léteznek hiperméhészek is, akik azzal előbb végeznek mint én a fiókok leszedésével.  ;D És még etetik is vele a nagyérdeműt...  :o

*

Vivaldi

  • *****
  • 2049
Re:Gőzölgő
« Válasz #3204 Dátum: 2018. Szeptember 20. 09:14 »
No, most ugye, ha a dicsekvés a lényeg, és nem a tény, akkor a vita, vég nélkül folytatható.
 A méhcsalád nagysága genetika kérdése is, ugyan is a eredeti krajnai meglepően kis családdal telelt, és akácra szét nyomta a kaptárt. Hivatkoznék a Fodor Balázs anyáira, aki sajnos már nincs köztünk.
 Azt is el kell ismernem, hogy én leginkább ennek a tulajdonságait ismerem, nem ismerem, sőt nem is szeretem, sem az olasz sem a hibrid, sem például a Buckfast, vagy ennek keverék méh tulajdonságait, és már nem is akarom megismerni.
Tudom az idő és a sok kapzsi méhtartó már ellenem dolgozik.
 Én ha írok valamit, vagy tanítok a neten is, csak és kizárólag a méhek érdekében teszem, és nem a méhtartók érdekében.
Termelhet bárki bármennyi mézet, és vághatja át a kezdőket az olasz anyáival, már áprilisban, ugyan is az olasz, vagy a hibridje az ami állandóan nagy családot tart fenn, a krajnai az ami alkalmazkodik a télhez, énakkor is maradok méhész és nem méhtartó.
 Párszor voltam az alföldön méhanyákért, általában ha megszorultam, és tudom, tőlünk délre tiszta krajnai már egyáltalán nincs.
Mindenki imádkozzon, hogy az idő ne változzon, és ne legyenek ennél hidegebb telek, mert a divatos olasz, vagy hibrid méh, mind el fog pusztulni.
Addig meg lehet dicsekedni a tömegtermeléssel, és csodálkozni, hogy miért 600ft  1kg méz.

Re:Gőzölgő
« Válasz #3205 Dátum: 2018. Szeptember 20. 09:21 »
Nem csalódtam Kivancsi111 hozzászólásában.
Akik azt állítják, vagy mondják, hogy sz@rok a méheim, sosem jártak a méhészetemben.
Az irigység pedig ezekből a hozzászólásokból szinte kézzel tapintható.
Azokat kérdezd akik látták már a méhesemet közelebbről, nem csak képről.
Mindig ebbe a hibába estek néhányan, hogy az álmaitokat fogalmazzátok meg.
Nálam most az a valóság, hogy indulok fürcszini, mert már 27 fok van és hétrét süt a nap itt Budvában.
Ezt is a méheimnek köszönhetem!
Mindent amit az életben elértem, és ezért hálás vagyok a szorgos kis rovarjaimnak.
Nekem elég a pergetéshez egy csap, és lám megtehetem így is, hogy akkor pihenek amikor más "burcsázik."
Nagyernyei Attila


Re:Gőzölgő
« Válasz #3206 Dátum: 2018. Szeptember 20. 18:13 »
111
« Utoljára szerkesztve: 2019. November 30. 00:11 írta kivancsi111 »

Re:Gőzölgő
« Válasz #3207 Dátum: 2018. Szeptember 21. 11:33 »
Tudom, hogy a szúnyogok a sokszínű élővilág szerves részei... :-\ de olyan kurv@ sok van belőlük, hogy anélkül kellett felvennem a méhészruhát, hogy kaptárt bontottam volna. Már reggel úgy néztem ki a szúnyogoktól mint egy sündisznó. Amint levetettem, hogy indulok haza egyből 50 szúnyog nekem esett. Már nem is csapkodtam őket, had szívják meg magukat a francba... >:(
Társul hozzá még ez az átkozott meleg...  >:(

 

*

wr

  • *****
  • 889
Re:Gőzölgő
« Válasz #3208 Dátum: 2018. Szeptember 21. 12:18 »
Kár hogy nem gyűjt a szúnyog mézet, mert akkor azt kellene inkább tartani a méhek helyett.  :) Mindig érdeklődve figyelem a parazitákat meg az olyan fajokat mint mondjuk a krumplibogár. Tűzzel vassal vannak irtva, mégis vígan szaporodnak. A méheket meg pátyolgatjuk aztán mégis pusztulnak. Gént kellene módosítani a méheken, de akkor meg annyi méh lenne a földön hogy nem lehetne velük bírni.  :D
Egy ismerősöm azt mondta a szúnyogcsípésre amikor már pulóveren keresztül is megettek minket, hogy őt nem zavarja, csak az elején rossz, utána már kellemesen ég és viszket.  :o
A meleggel sem lesz gond holnaptól, mert megjön az ősz.

*

Vivaldi

  • *****
  • 2049
Re:Gőzölgő
« Válasz #3209 Dátum: 2018. Szeptember 21. 12:23 »
Tudom, hogy a szúnyogok a sokszínű élővilág szerves részei... :-\ de olyan kurv@ sok van belőlük, hogy anélkül kellett felvennem a méhészruhát, hogy kaptárt bontottam volna. Már reggel úgy néztem ki a szúnyogoktól mint egy sündisznó. Amint levetettem, hogy indulok haza egyből 50 szúnyog nekem esett. Már nem is csapkodtam őket, had szívják meg magukat a francba... >:(
Társul hozzá még ez az átkozott meleg...  >:(
A méheket hagyd ott, mert itt is túl sok van, de te eljöhetsz, garantálom neked, egyetlen szúnyogot sem látsz.