Gőzölgő

  • 4394 válasz
  • 1665471 megtekintés
*

Vivaldi

  • *****
  • 2049
Re:Gőzölgő
« Válasz #2910 Dátum: 2018. Május 10. 09:15 »
Még tartozok a neoliberális elmélkedéssel. De kénytelen vagyok közbe szúrni, egy nem ide való szakmai megjegyzést. Egyszerűen nem hiszem el, mert fel se tételeztem volna, hogy ennyire nem vagytok képesek, Hunorral, azaz rakodóval méhészkedni. Mert abból indultam ki, hogy hülyébb vagyok mint ti, akik a "nagyméhészek". De aki Hunorról képes vissza térni nagyboconádira, az már ki is állította magáról a bizonyítványt. Legalább is előttem egészen biztosan.

 Leírjam? B**** meg, leírom nektek ha nem tudjátok, hogy hogy kell.....

Valogasd meg a szavaid!!! Bicska
« Utoljára szerkesztve: 2018. Május 10. 14:36 írta Bicska »

*

wr

  • *****
  • 901
Re:Gőzölgő
« Válasz #2911 Dátum: 2018. Május 10. 09:33 »
Haladjunk sorjában. Idézd már légyszíves az alpári megnyilvánulásokat a hozzászólásomból, mert én nem találtam benne ilyet. A tiédben ezzel szemben van néhány:
Idézet
meg tekerd meg azt amire én gondolok....szarva van, meg mekeg.
Idézet
Van akinek úgy érzem gyenge az iskolázottsága, vagy esetleg "laza" neveltetésben részesült.
Idézet
Na figyusz alpárikám!

Nos. Ha nem voltál repcén az sok mindent megmagyaráz. Szóval nem a hunor kaptárral volt a baj... Tudod, én ha akarnám sem tudnám kerülni a repcét, mert nincs hova menekülnöm, de nem is akarok, inkább kitekertem belőle néhány hordóval az idén is (illetve a pergető tekerte). Nem vándorlok, mert a gyümölcsvirágzással megkezdődik nálam a hordás, és néhány napos szünetekkel kitart az októberi zöldítésekig. Pedig megtehetném, mert időm is lenne rá, meg az elektromos kaptárlifttel én oda viszem a fiókjaimat vagy a kaptáraimat egymagam is ahova akarom, megnézném ugyanezt a fekvőddel...
Idézet
Napraforgón ez már általában fél ötkor szokott így lenni.
Akkortájt szoktam a bal oldalamra fordulni.  :)
Idézet
Kicsit harapósabbak, de amit 9 óráig kipergettem azok észre sem vették a "mézcsórást".
Na látod, nálam nem harapnak, mert amíg te erőszakkal veszed el tőlük, addig én szó szerint lopom, és ezt valóban nem veszik észre.
Idézet
Veled és néhányotokkal ismételten az a gondom, hogy csak nyomjátok a süket rizsát, ezzel zülleszteni kívánjátok a Méhészklubot.
Nézz inkább tükörbe, akkor talán egy idő után rájössz ki nyomja itt a süket rizsát (milyen az a süket rizsa, egyszer meg kell kóstolnom).  :)
Idézet
Én általában a méhészeket segítem, és ha valamit nem az én elképzelésem szerint csinálnak, nem bunkózok.
Én sem bunkózok, viszont nekem és még sokunknak éppen az ellenkezője tűnik ki az írásodból, szóval nem hogy nem segíted, hanem inkább hátráltatod azokat akiknek kevés a tapasztalatuk. Ha nem így lenne, be sem regisztráltam volna. Meg nem kapnék olyan üzeneteket amit most név nélkül (tiszteletben tartva a küldőjét) csatolok.
Idézet
Add meg a minimális tisztelet, ha pedig nehezedre esne, repülsz.
Bár már látnám, de nem látom, pedig erre már megkértelek nyilvánosan is valamelyik topikban. Ennek ellenére még mindig itt vagyok. Töröljél, és akkor legalább a maradék indíttatásom is elveszik arra hogy ide írogassak.
Idézet
A csípős, olykor személyeskedő gondolatid rombolják közösségünket.
Nem, magad rombolod a saját fórumodat, csak nem veszed észre. Gondolkozz el azon, hogy vajon miért van az, hogy 10 méhészből 9 nem regisztrál ide (sem). Ha nem megy, vagy nincs rá időd, elmondom. Azért nem, mert kivétel nélkül ugyanúgy gondolják ahogy én is, miszerint írásaiddal nem viszed előre a méhésztársadalmat. Ezt próbáltam volna megvilágítani, de nem sikerült. Az a 10-ből 9 méhész a "tanító írásaidon" inkább csak mosolyog.

*

wr

  • *****
  • 901
Re:Gőzölgő
« Válasz #2912 Dátum: 2018. Május 10. 09:39 »
Idézet
De aki Hunorról képes vissza térni nagyboconádira, az már ki is állította magáról a bizonyítványt. Legalább is előttem egészen biztosan.
Ne aggódj, mások előtt is. Ráadásul annak fényében, hogy ezzel sokkal de sokkal könnyebb, meg sokkal de sokkal kevesebb idő is kell hozzá. A környezetemben egyetlen egy fekvős van, sikerült is neki 7 kilós átlagot produkálni repcén... Pedig babusgatta őket egész tavasszal, amikor én semmit nem csináltam a hunorral.

Re:Gőzölgő
« Válasz #2913 Dátum: 2018. Május 10. 10:14 »
Idézet
De aki Hunorról képes vissza térni nagyboconádira, az már ki is állította magáról a bizonyítványt. Legalább is előttem egészen biztosan.
Ne aggódj, mások előtt is. Ráadásul annak fényében, hogy ezzel sokkal de sokkal könnyebb, meg sokkal de sokkal kevesebb idő is kell hozzá. A környezetemben egyetlen egy fekvős van, sikerült is neki 7 kilós átlagot produkálni repcén... Pedig babusgatta őket egész tavasszal, amikor én semmit nem csináltam a hunorral.

A szó, amit Attila keresett, szerintem nem az "alpári", hanem az "arrogáns" lett volna, de most már mindegy. Nekem nincs bajom az írásaid szakmai részével, meg másokéval se, de egy dolgot javaslok a számodra figyelembe venni: amíg nem robotok, hanem emberek állnak a kaptárak mögött, addig nem lehet kijelenteni, hogy kizárólag ez vagy amaz a kaptártípus a legjobb. Neked, most, a 3x9-es Hunor, másnak meg más. Ha valaki lehúz x évtizedet rakodóval, aztán pedig úgy érzi, nincs szüksége arra, hogy továbbra is egyben emelgessen 20-30-több kilókat (nem bírja a dereka, mittudomén), az mit csináljon, hagyjon fel a méhészettel, amiből az élete állt? Ha nem teszi meg, hanem keres egy hozzá testhezállóbb típust, hogy folytathassa az életét, akkor meg kijelented, hogy ezzel visszafejlődött? Nonszensz.
A méhek nem hazudnak.
Sem arról, hogy mivé kellene változtatnunk a környezetünket, sem arról, hogy végül mivé sikerül.

*

wr

  • *****
  • 901
Re:Gőzölgő
« Válasz #2914 Dátum: 2018. Május 10. 10:56 »
Gondolod mindenkinek csak annyi esze van hogy 30 kilókat emelget? Elárulom, az én derekam sem bírná, ezért nem is teszem. Inkább gondolkodom helyette, hogy mi a megoldás. Semmiképpen sem az, hogy nekiálljak fekvőzni, rendesen megnehezítve azt a munkát, amit inkább könnyíteni szeretnék. Van az a mondás, hogy nem azért van az ember feje a nyakán hogy ne csússzon fel a nyakkendő.
Két megoldás is van. Kiemelek 2-3 keretet, esetleg négyet, és máris leemelgetem a fiókokat anélkül hogy a derekam kikészülne. Időben is csak 1-2 perccel több. A másik, hogy olyanra készítem a fiókot, amin kézzel is és géppel is rendes fogás van, az elektromos liftet mögé tolom, beakasztom, és már emeli is a gép helyettem a fiókot. A kerekén meg oda viszem ahova akarom, azt is külön motor hajtja, van rajta előre és hátramenet.
Szóval igen, az én szememben visszafejlődött. Több száz családnál kézzel egyenként kiszedegetni a kereteket, méhteleníteni, miközben azok nem akarják hogy elvegyem tőlük, plusz ott van már benne a napi friss nektár is, azaz el sem tudom venni. Na én abban a káoszban és kapkodásban készültem ki, nem ennyinél, hanem már 30-40 családnál. Délutánra már szúrt a vállam meg fájt a csuklóm a teli keretek egész napos emelgetésétől.

Re:Gőzölgő
« Válasz #2915 Dátum: 2018. Május 10. 11:08 »
Ezzel még mindig nem cáfoltad meg azt, amit írtam: amíg a kaptárak mögött emberek állnak... Nem mindenki dolgozhat például kaptárlifttel, és nem is biztos, hogy akinek van rá lehetősége, az akar is. Gazdaságossági szempontok alapján valószínűleg igazad van, de az emberi tényezőt miért hagyod ki ezekből a leírásokból? Nem védeni akarom Attilát vagy a fekvősöket, de azt sem gondolnám, hogy ha X évtized fiókemelgetés után, ha itt fáj, ott fáj, és emiatt fekvőre áll át, akkor ne tűnne föl neki utána, hogy "délutánra már szúr a vállam meg fáj a csuklóm a teli keretek egész napos emelgetésétől". A jelek szerint neki vagy nem szúr, vagy ezt még mindig jobban elviseli, mint a kaptárlift nélküli rakodózást. Ha mindenki ugyanazt érezné, amit te éreztél fekvőzés közben, feltételezhetően már csak a múzeumokból ismernénk a NB-t, és mindenki vígan rakodózna, de valamiért mégsem ez történik.
A méhek nem hazudnak.
Sem arról, hogy mivé kellene változtatnunk a környezetünket, sem arról, hogy végül mivé sikerül.

*

wr

  • *****
  • 901
Re:Gőzölgő
« Válasz #2916 Dátum: 2018. Május 10. 11:48 »
Hát éppen az emberi tényezőt tartom a leginkább szem előtt, ha ez nem érződik az írásomból akkor sajnálom. Már egyszer mintha írtam volna róla, írok megint. Nekem nincs affinitásom a kutatáshoz, de ha neked van, szánj rá némi időt, járj utána, hogy a földgolyón hányan használnak fekvőt. Szerintem a szám az 1%-ot sem éri el, szóval igen, lassan már csak a múzeumokban fogsz látni olyat. Ebben nem vagyok biztos, de ha jól tudom az országunkat leszámítva sehol máshol nem is használják. Van egy ilyen mondás is, ha valamit nem nagyon csinálnak annak oka van. De azért csak bizonygassátok a "tutit".  ;)

Re:Gőzölgő
« Válasz #2917 Dátum: 2018. Május 10. 11:57 »
A bizonygatást tőled ugyanúgy megkapom ;)
Egyébként meg, angolul és kínaiul is igen sokan beszélnek a földgolyón, de ez még nem jelenti azt, hogy aki nem tud ezeken a nyelveken, az kötözni való bolond volna.
A méhek nem hazudnak.
Sem arról, hogy mivé kellene változtatnunk a környezetünket, sem arról, hogy végül mivé sikerül.

Re:Gőzölgő
« Válasz #2918 Dátum: 2018. Május 10. 13:38 »
Idézetet írta: wr
A környezetemben egyetlen egy fekvős van, sikerült is neki 7 kilós átlagot produkálni repcén

Nekem is van a környezetemben egy hunoros kolléga, aki mindig panaszkodik, hogy gyengék a családjai, és semmit nem pergetett repcéről, de valószínűleg akácról sem sokat fog. A Te gondolatmeneted alapján ebből most azt a következtetést kellene levonnom, hogy a hunorral nem lehet termelni. Ez egy nonszensz.

Idézetet írta: wr
Szóval igen, az én szememben visszafejlődött. Több száz családnál kézzel egyenként kiszedegetni a kereteket, méhteleníteni, miközben azok nem akarják hogy elvegyem tőlük, plusz ott van már benne a napi friss nektár is, azaz el sem tudom venni. Na én abban a káoszban és kapkodásban készültem ki, nem ennyinél, hanem már 30-40 családnál. Délutánra már szúrt a vállam meg fájt a csuklóm a teli keretek egész napos emelgetésétől.

A mézes keretek elvétele valóban nehéz munka, de ha Te azt mondod kaptárlift, én azt mondom leseprő gép. Néhány másodperc alatt méhteleníteni lehet a kereteket, nem kell sem rázogatni, sem sepregetni. Az ilyen módon elvett keretek még kaptármelegek, így könnyebb őket fedelezni és pergetni.

A szöktető felhelyezése sem éppen könnyű munka: teli fiók levesz, szöktető fiók felhelyez, szöktető felhelyez, teli fiók vissza a tetejére. Tehát kétszer kell a teli fiókot megmozdítanod, majd még egyszer, amikor elviszed. Tudom, kaptárlift. Ezzel nem vitatkozom, mert igen, azért vannak a gépek, hogy segítsék a munkát.

Én biztos vagyok benne, hogy egy jól működő rendszert dolgoztál ki, de egyúttal sajnálom, hogy ami ezen túl van, abból csak a negatív dolgokat látod meg. Sok olyan előnye van a fekvő kaptárnak, ami miatt annyian választják ezt a kaptártípust, amelyek lehet, hogy neked éppen nem olyan fontosak, de másnak más szempontok számítanak, és ezt tiszteletben kell tartani. Az, ahogyan Te ócsárolod a Tiédtől eltérő technológiákat, az más méhészeknek rosszul esik, mert ők nem azt és nem úgy tapasztalják ahogy Te írod, és nem értik, miért támadod őket. Én személy szerint meg vagyok elégedve az eredményeimmel, és úgy érzem a lehetőségeimhez mérten számomra a fekvő kaptár egy jó választás volt. A méhcsaládjaim egész éven át szépek benne, és hidd el, nem túrom állandóan a kaptárakat. Tavasszal egy kicsit többet dolgozom velük, de akáctól kezdve alig van munkám a méhekkel. Nincs gondom a rajzással, mégis szép népesek a családok. Most is mennek, mint a golyó, délelőtt 10 órakor már egyenleg felett járt a mérleg. Mire az akácnak vége, tele lesz a mézkamra és a fészekben ott lesz 5-6 keret táblás fiasítás (50-60 dm2). Nekem ennél többre nincs szükségem.

Re:Gőzölgő
« Válasz #2919 Dátum: 2018. Május 10. 13:41 »
Itt van egy fekvős koma Közép-Ázsiából.
https://youtu.be/uJg9d2Tfwu4

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Gőzölgő
« Válasz #2920 Dátum: 2018. Május 10. 15:33 »
Fekvőkaptár Hunor kerettel :) :D ;D ;)
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:Gőzölgő
« Válasz #2921 Dátum: 2018. Május 10. 15:39 »
Ezt írja wr aki nem szeret dolgozni, de valószínű számolni sem:
" Kiemelek 2-3 keretet, esetleg négyet, és máris leemelgetem a fiókokat anélkül hogy a derekam kikészülne. Időben is csak 1-2 perccel több."
300 családnál 2 perccel több, az 10 óra!!!!!!!!!!!!
Én ennyi idő alatt kipergetem az állományom  1/3-át.
Látszik, hogy szétestek a gondolataid, mert valójában te sokkal többet pakolászol mint egy fekvős.
27 év alatt meguntam a fiókok le-föl rakodását, a molyokkal való küzdelmet (a +fiókok megvédését), a a fiókok közötti "szaglászást", meg az egész vele való kacatolást.
Az eredményeimet kérdezd meg a felvásárlóktól, van közöttük olyan aki mindenkiét kikürtöli.
A Hunor egy csodálatos kaptár, de az idők folyamán meguntam a sok pakolászást, a tartalék fiókok, menekülők, tetők, aljdeszkák rakosgatását.
Amíg te szöktetsz, meg fuvarozod a fiókjaidat, én inkább bontok egy hideg sört a munka végeztével.
Azt bánom, hogy nem 20 évvel ezelőtt álltam át a 18-as fekvőre.
Ez egy igazi nehézbombázó, brutális teljesítményre képes.
A teherautóra való rakodás gyorsabb, egyszerűbb, nincs pántolás.
Mérlegeltem és döntöttem.
Részemről jó döntés volt, de mivel én nem ismerem a méhészetedet, meg a technológiádat is csak felületesen, nem tudok arról nyilatkozni.
Az egyik Hunoros barátomnak térdműtétje volt, sajna vissza kellett fejleszteni az állományát.
35 év után szánta rá  magát, hogy megcsinálja a Hunorban a fészek korlátozását.
Mivel nem ismerem wr mészésztárs egészségi állapotát, nem szeretném az eredményével felzaklatni.
Csak akkor mondjunk valamiről véleményt, ha mi is használtuk, alkalmaztuk, kipróbáltuk.
Kivancsi111 látnoki képességei is példaértékűek, mikor ezt írja:
"Akkor gondolom csak az egy akácból van bevételed, amit jó áron háztól el tudsz adni."
Aha, meg hárs, selyemfű, és napraforgó.
Az idei tavaszi mézemet nem árulom el, túl "Kívancsi vagy".
Nagyernyei Attila
« Utoljára szerkesztve: 2018. Május 10. 16:42 írta Nagyernyei Attila »

Re:Gőzölgő
« Válasz #2922 Dátum: 2018. Május 10. 16:07 »
Ezt írja wr aki nem szeret dolgozni, de valószínű számolni sem:
" Kiemelek 2-3 keretet, esetleg négyet, és máris leemelgetem a fiókokat anélkül hogy a derekam kikészülne. Időben is csak 1-2 perccel több."
300 családnál 2 perccel több, az 6 óra!!!!!!!!!!!!
Én ennyi idő alatt kipergetem az állományom  1/3-át.

Csak jelezném, hogy - ha már számolás, akkor - a 300 család X 2 perc, az 600 perc, ami inkább 10 óra, mint 6 ;)
A méhek nem hazudnak.
Sem arról, hogy mivé kellene változtatnunk a környezetünket, sem arról, hogy végül mivé sikerül.

Re:Gőzölgő
« Válasz #2923 Dátum: 2018. Május 10. 16:08 »
Kicsit pontosítanám a számítást:
300*2=600
600/60=10
 ;)

Re:Gőzölgő
« Válasz #2924 Dátum: 2018. Május 10. 16:44 »
Köszönöm!
Javítottam!
Hiába oks telóról az autóban írtam, amíg a feleségem vásárolt.
Így viszont wr méhésztársra nézve még gázabb a helyzet.
Azért bocsánat a bakiért!
Nagyernyei Attila