Gőzölgő

  • 4394 válasz
  • 1666866 megtekintés
Re:Gőzölgő
« Válasz #915 Dátum: 2015. Szeptember 24. 08:54 »
Vivaldi!
Még egy kiegészítés.
Az OMME-ban az éves tagdíj befizetésének határideje adott év március 31-e!
Igen ám,de ha az önálló egyesületeknek előbb van a közgyűlése akkor mi alapján van a tagság képviselve?
És még valami.
Aki március 31-e után fizet az rendetlen tag?
Aki mondjuk áprilisban kezd el méhészkedni és akkor szeretne az egyesülethez csatlakozni ő nem rendes tag?
Őket ki fogja képviselni?
A küldötteket nálunk a közgyűlés delegálja!
Hihetetlen nagy katyvasz van ebben a kérdésben, de fizetett vezetőink inkább szórakoznak velünk, és kórusban üvöltik, hogy szét akarjuk verni az OMME Hivatalt, ha ezeket a húsba vágó kérdéseket feszegetjük.
Szépen be kell simulni a sorba, megszavazni amit doktor Úr súg, akkor jól fogtok ülni a szeren, és pusszant egyet az orcátokon az elnök.
Szerintem el kéne dönteniük mint a KRESZ-ben, iszik vagy vezet?
Én ezt úgy változtatnám.
"Vezet vagy mehet!"
Nagyernyei Attila

Re:Gőzölgő
« Válasz #916 Dátum: 2015. Szeptember 24. 09:57 »
Nekem csak egy kérdésem lenne, nem pont idevágóan. / Már megint ez a hülye igazságérzet./  Több mint száz egyesület van az országban. /Megpróbálkoztam, de valamiért nem tudom elérni az Omme honlapot, ezért nem tudok pontos számot mondani./
 No már most. Vannak nagy létszámú megyék, ahol több, talán tíz egyesület is van. És van például a Nógrádi, ami talán közepes létszámú megyében, de egyetlen egyesületben tömörül.
 Most akkor példának okáért a gödöllői egyesület kb. huszonvalahány tagja is azonos súllyal esik latba, mint például a a nógrádi több ezer? /Bevallom pontos számot nem tudok, de talán nem is érdekes, csak az arányok./


Attól függ, hogy a két testület közül, amelyek ülésein alanyi jogon vesznek részt a helyi egyesületek képviselői –ez a Küldöttgyűlés és az OV-, melyiket vizsgáljuk. Az OV esetében kirívóan torzítja a képviseletet, hogy például egy 800 fős egyesület is csak ugyanúgy 1 szavazattal képviselteti magát az elnöke útján, mint pl. egy 30 fős egyesület. A küldöttgyűlésen már lényegesen kisebb a torzítás, a helyi egyesületek azonos szabály szerint –minden megkezdett 50 fő után- delegálhatnak egy-egy küldöttet.  Itt is van azonban aránytalanság, mert a helyi elnökök a küldöttgyűlésre is automatikusan delegáltak és az előbbi példában szereplő 800 fő is egy „embert” küld ezen a módon, ugyanúgy, mint a 30 fő, ráadásul a „megkezdett 50 fő” az egyik esetben lehet, hogy csak 3 tagot jelent a másik esetben pedig 45-öt.Viszont, ha ennél finomabb „hangolást” szeretne valaki, akkor azt csak a testületek létszámának emelésével lehetne elérni. 

Van még egy szűkített testület, ez az IB, lassan majd az Elnökség, amelynek tagjait a legnagyobb létszámú testület, a Küldöttgyűlés választja. Itt már nem beszélhetünk aránytalanságról, legalábbis direkt aránytalanságról nem. Vezetésről pedig azért nem beszélhetünk ennek az egyesületnek az esetében sem, mert az egyesület működését meghatározó kérdésekben csak ez a három testület dönthet-dönthetett, egyszemélyi döntés pedig meghatározó működési kérdésekben nem lehetséges. Például a célok, feladatok, valamint az ehhez szükséges költségvetés tekintetében csak és kizárólag a cirka 400 fős Küldöttgyűlés dönthet. A testületi döntések demokratikus formában, azonos értékű szavazatok mentén születnek. Vezetésről viszont csak akkor lehetne beszélni, ha az egyesület valamelyik tagja az egyesület működését meghatározó körben egyszemélyi döntéseket hozhatna. Erre lehetőség azonban egyesületi keretek között nincs, ez fogalmilag is kizárt.

Az, hogy ezzel többen nincsenek tisztában –köztük az OMME jelenlegi elnöke- és minden alap nélkül mégis vezetésről beszélnek, az nagyon sok mindent elárul.

Re:Gőzölgő
« Válasz #917 Dátum: 2015. Szeptember 24. 10:40 »
Geddekas írta:
"Kipusztult volna a mérgezéstől a méhállományod, ahogy a többieknek is a környékeden, ha nem fogadtad volna meg a tanácsomat."
Te ezt most tényleg komolyan mondod? Ezt így is gondolod?
Mi volt a tanácsod? Azt mondtad, hogy azonnali etetéssel kivédhető a következmények egy része. Ezt tanítják a méhésztanfolyamokon is, amit Tükör a szememre is hányt, mert írásaid alapján azt hitte, Tőled tudtam meg mi ilyenkor a teendő. Nem rágtam be emiatt, és talán válaszoltam is neki privátban, már nem emlékszem. Ne beszéljünk félre! Te azt állítottad éveken át, hogy a neonikotinoidok miatt tűnik el napraforgó virágzás alatt a kijáró méheink tömege. Ezt sokan nem hittük el neked. Virágzás alatti, vagy előtti, de felszívódó hosszú hatásidejű rovarölő szerre gyanakodtunk, amikor egyáltalán eljutottunk odáig, hogy rájöttünk, tényleg a napraforgóban vannak a tetemek. Nagyon nehéz felismerni, és talán a mai napig sem vettem volna észre, ha nem a táblán keresztül vezet az út a méheimhez. Aztán jöttek a hírek mindenfelől, mások is így jártak, ahol esők voltak. Tényleg neked volt igazad, soha nem is vitatta a károsult méhészek közül senki. De nehogy már Te mentsd meg a méheimet!!! Ha nem beszélünk abban az időben annyit, talán a fásult helyzetben csak lassan eszmélek, és ezt meg is köszöntem neked, mert segítettél a bénultságból felébredni.
Nem pusztulnak ki az állományok a mérgezés után, amit napraforgón elszenvednek, ez mese. Ha mégis, azt más okozza. Éppen ez a gond, ha a vizsgálatok elkenését nézzük. Ha így lenne, ahogy állítod, akkor az ezt az esetet megelőző években is kipusztultak volna. Csak a kijáró méhek vesztek el. Sőt még talán az atkát is gyérítette a napraforgón behordott szermaradvány.
Ne magyarázd félre a történéseket, még akkor sem, ha ennek nagymestere vagy! :(

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Gőzölgő
« Válasz #918 Dátum: 2015. Szeptember 24. 13:30 »
Jenő!

Hát nem tudom, hogy melyik tanfolyamon tanítják azt amit én mondtam neked?
Merthogy az én tanácsomhoz csak a 3. pontban hasonlít az amit szokás tanítani, pedig az 1. és 2. tanács nélkül a 3. tanács nem sokat ér.

Mi volt a tanácsom?

1. Pergesd kopaszra a méhállományt, tehát vedd el az összes mézet tőlük. 
2. Ha teheted vedd el a virágporos lépet is, mert ott van a begyűjtött virágporban is a méreg, ami majd később - akár télen is - öli a méheket.
3. Etess-etess-etess.

Miért kell az első kettőt is megcsinálni?
A kis dózisban is ható hosszú hatású felszívódó mérgek nemcsak akkor ölnek, amikor te a látványos elhullást látod, hanem később is, ha bent maradnak a mézben és a virágporban.
Ezért látjátok hetekkel később mérgezéseken átesett méhcsaládokban a sok mászkáló méhet, nozémát. Minden rejtett betegség megjelenik, mert a méhcsaládot folyamatosan gyengíti az elraktározott méreg.
Sok esetben amikor OMME Tóth Péter kimegy a helyszínre, már mérget nem talál csak a következményként kialakult betegségeket. Minél később megy ki annál kevésbé lát mérgezést és annál valószínűbb, hogy egyéb betegséget talál.

De tudod Jenő!
Fölösleges ezt leírnom, mert még tán ezért is megvádoltok ámokfutással, félrevezetéssel, mellébeszéléssel, rosszindulattal, karrierizmussal.
Bezzeg azok a.... Ki tudja kicsodák. Te se írod le, hogy kik, de meg vagy győződve arról, hogy ők bezzeg nagyon tuti jók tehozzád és minden méhészhez. Azok bezzeg hú de rendes emberek, de ez a szemét aljas Geddekas csak ártani tud. Még tán neked is.

Persze, hogy ártok azoknak, akik csak a saját pici fekete üzletüket látják veszélybe forogni. Mert ezek a pici kis fekete üzletesek nem tudnak annyi fumagilint meg egyéb kegyszert, vegyszert rásózni a méhészekre. Sok méhésznek az a jó, ha a többi nem tud semmit. Ezeknek az embereknek valóban ártok azzal, ha leírom a valóságot.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Gőzölgő
« Válasz #919 Dátum: 2015. Szeptember 24. 14:10 »
Na ugye ha ott lettél volna és ismernéd a gyakorlatban is ezt a típusú mérgezést követő méhveszteséget, akkor nem  mondanál ekkora butaságokat.
Miért kellett volna elvennem a néhány tonna éretlen híg hársas mézharmatot? Mérgezéskor, ami 1-2 napig tartott az esőt követően volt 10-12 kereten fiasítás. Egy hét múlva ismét benépesedett a méztér. (Napi 2000 méh született kb.)
 Keltek a méhek, nem volt további méhveszteség, és az idősebb korosztály kezdte benépesíteni a mézteret , na meg a nagy melegben gyorsan szikkadt, ha nem is érlelődött. Napraforgóról 1 dkg hordás sem volt. Virágporral megrakott méh is leesett útközben. Miért kellett volna elvenni a hárs virágporával megtömött lépeket. Te úgy gondoltad, hogy hordtak bármit is a napraforgóról. Később a karádiról igen, de az nem mérgezett. Ezt akkor is felvetetted. Ki is vágtam egy  virágporos (szűz, abban legfeljebb a viaszban lévő szennyeződés zavarhat be vizsgálatkor, mert nem volt még atkairtó szerrel találkája) keretet, amit elküldtem neked postán. A méztér levétele után pedig úgyis etetek, etetek és etetek.
Nem volt azután nálunk semmilyen veszteség. Csak addig öl az a méreg, amíg a virágot járja a dolgozó, és csak őt. Haza sem ér az ilyen. Ki sem mutatható a nektárból még abban az esetben sem, amikor hazaér vele a méh, gyengébb dózis esetében sem. Na ugye én mondtam neked egy gyors és tuti mintavételi lehetőséget, de azt sem értetted meg. Helyette olyan módszerrel akartál mintát venni, amit már kezdő méhész is elvetne. (Nem nálunk, máshol, máskor.)
Tóth Péter nem járt ott. Ő akkor sem talált volna semmit, ha ráöntik a szert a növényre. Szerinte babot permeteztek valahol. Mert hallotta, hogy Somogybabodon is volt mérgezés egy zivatart követően 3 nap múlva. Összehozta a dolgokat és ezt Pápán el is mondta a méhészeknek, mert nem tudja milyen kicsi a világ. Ketten is hívtak azonnal.
Szaktanácsadónk sem ért rá akkor. Pesten volt. Aztán éppen az újságírók karjaiba esett a mérgező napraforgó tábla útjának bejárata előtt. Volt ám pirulás.
Gyógyszert meg nem etetek 2004 óta. Nem érdekel a Fumagillin sem. Miért írtad? Tudod, nem?
Valóban ártasz. De kinek? Utolsó mondatoddal egyet értek, de úgy helyesbítenék, hogy a valótlan elképzeléseidet írod le. Azzal ártasz.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Gőzölgő
« Válasz #920 Dátum: 2015. Szeptember 24. 15:45 »
Elég sok méhmérgezést láttam ahhoz, hogy tudjam milyen a lefutása, hogy tudjam milyen a taglózó méreg hatása és milyen a hosszú hatású felszívódó méreg hatása. Akár hiszed, akár nem, nagyon nagy a különbség. Nem véletlen, hogy az őszi és téli méhcsaládveszteségek a nemzetközi tanulmányok szerint is nagyon megnőttek a hosszú hatástartamú felszívódó mérgek használata óta.

Lehet, hogy a te egyszeri somogytúri esetedben olyan óriási méregmennyiség volt a nektárban és virágporban, hogy nem lett belőle egy deka mézed és egy deka virágporod se, de nem ez az általános! De azért te is gyorsan kipergetted és nem azon teleltetted a méheidet.

Lehet, hogy nálad nyár közepén napraforgó virágzáskor 2000 méhecske születik, de akkor ebben a tekintetben te szinte egyedülálló vagy Magyarországon.

A mintavételi javaslatodat jónak láttam és alkalmaztam is.

Nem is azért említettem Tóth Pétert, mintha járt volna nálad. Nem járt ott, ezt tudom. De járt Tóth Péter sok helyen és ezekről elég sok információ jutott el hozzám is. No meg a monitoring jelentésben is megjelentette a vizsgálatait. Azok egyértelműen mutatják, hogy, ha mérgezés után ő később érkezik, akkor mérgezés utáni súlyos mégegészségügyi problémákkal találkozik. 

Tudod te is, hogy nem neked szól a fumagilines megjegyzésem és azt is tudod, hogy kinek szól.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Gőzölgő
« Válasz #921 Dátum: 2015. Szeptember 24. 19:58 »
Te Geddekas! Én nem szoktam ám a levegőbe galambfingokat eregetni. Ha mondok valamit az úgy is van. (  Kivétel:amikor rosszul emlékszem, habár ilyen nem történt még velem ::), vagy a Zasszonynak mondom.) Na meg a viccelődéskor, mert anélkül nemi élet az élet.

Nálam akkor átlagosan kelt úgy 2000 méh naponta. Nem emlékszel? A hársnak éppen vége. Ez korai napraforgó volt, aminek a virágzása július 12-re véget is ért. Nem alföldi, ami még augusztusban is virít itt-ott. Tehát az akác után három héttel lerakott petékből akkor keltek a méhecskék. Anyát nem zárok, csak raj- és váltott anyákkal dolgozom. De a dátumot megerősítem egy akkori levéllel, mely Tsanyi kérdésére volt válasz. Íme:

Jenő Molnár <meezesjeno@gmail.com>
2013. 07. 10.

címzett: Sanyi
A szokásos. Kapott a hétvégén egy esőt a napraforgó. Valószínűleg felhígulhatott a nektár és a benne lévő méreg is ez által. Így aztán a felderítők néhányan hazaértek, a gyűjtők meglepték a táblát. Most ismét csak a felderítők járják a már csaknem elnyílott virágokat, mert visszasűrűsödhetett a lé, és egy sem ér haza. 2 napig tartott az egész, de az tagló volt. Kilenc méhészet, de összevissza. Van amelyik kaptárból alig járnak, másoknál nem látni semmi népességcsökkenést. Otthoni munkások és a fiasítás nem károsodott. Megvesztek szombaton és vasárnap. Támadtak és fura dolgaik voltak. Naspolyafán és a seprencén csomóztak. Gyűjtést és rajzást imitáltak. Lehullott diót görgetve csomóztak, aztán hétfőre elültek.
A videón erdei pinty látható, de gyurgyalagok is pusztultak. Pelék, gyíkok, erdei siklók - na erre már felpattantak. A méhek pusztulása valójában nem igazán hír már. Az olyan mindennapos uncsi téma.
Volt a hársról 10-25 családonként. Híg. Gondoltam a napraforgóval együtt veszem majd el. Jó sűrű lett volna, méztérlevételkor. Még lehet valami, mert Karádon most kezdődik amit elérek.
Majd mesélek részleteket.

Üdv: Jenő

Re:Gőzölgő
« Válasz #922 Dátum: 2015. Szeptember 25. 19:19 »
Köszönet és hála....
Tisztelt Méhészek!
A Szekszárdi Szüreti Fesztivál egy hete kezdődött.
A Tolna Megyei Méhész Egyesület tagjai lassan húsz éve aktív résztvevői Tolna megye legnagyobb ünnepének.
Ez így volt az idén is.
Nekem annyi dolgom van ezzel, hogy megrendelem a Babits Művelődési Központtól az árusításra alkalmas helyet, egy halom e-mailt írok, valamint a kóstoltatáshoz az állatorvosi engedélyeket beszerzem.
Péntek reggel 6 órakor megkérem a behajtási engedélyeket, és felállítjuk az egyesület sátrait.
Rutinból megy, a sátrakat is én készíttettem.
Miért írom ide gondolataimat a gőzölgőbe?
A szervezőknek írtam egy levelet, hogy "csóró" az egyesületünk, állapítsanak meg egy méltányos részvételi díjat.
Több mint 50%-os kedvezményt kaptunk!
A Tolna Megyei Méhész Egyesület tagjainak ez semmibe nem került, ez így van a kezdetektől fogva.
A külsősök, akik az egyesületünkkel szeretnének együtt lenni, ők kifizették a rájuk eső helypénzt, mint írtam kevesebb mint a "rendes díj" felét.
Szerintetek a rendezvény után egy méhész is felemelte közülük a telefont, hogy köszönjük a lehetőséget?
"Puszedlis Terike", és a Keramikus megtette, viszont a méhészek nem éreztek affinitást erre.
Én megköszöntem, és most is ezt teszem Elekes Lacinak, hogy hajnalban odafuvarozta a sátorfákat, és az utolsó nap estéjén vissza, családi házuk melléképületébe.
Jövőre másként lesz.
A soron következő közgyűlésünkön ezt a témát felvetem.
Az önzetlen munkáért senki ne várjon egy "köszit" se!
Gondolataimat folytattam, de jobbnak láttam kitörölni.
Nagyernyei Attila
 

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Gőzölgő
« Válasz #923 Dátum: 2015. Szeptember 25. 21:00 »
QUQURIQ !!!

Ne csüggedj Attila!
Ez a világ, már nem lesz jobb. Csak az unokáinkért aggódok!
Sokan azt hiszik, hogy a „köszönöm” szó, az alázat és a kisebbségi érzés bizonyítéka.
Pedig a „köszönöm” szó a gesztus, a megbecsülés, az elismerés jelzője.
Aki segít önzetlenül teszi, még a köszönöm szót sem várja el, de  ha mondják az nagyon jól esik!
Erőt lehet meríteni belőle, példa értékű a gyermekeink számára is!
…bízzál abban, hogy elfáradtak a résztvevők, holnap tiszta fejjel megkeresnek a „köszönöm, Köszönjük Nektek !
Én, ugyan nem vettem részt rajta, de tudom, hogy mennyit dolgoztatok, így hát köszönjük a sok munkát, a résztvevők nevében is…

A Kiskakas!

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Gőzölgő
« Válasz #924 Dátum: 2015. Szeptember 27. 14:40 »
OMME elnöke múlt évben feljelentette Csuját, amiért a múlt évben egy cikket írt az OMME honlapjára. Azt állítja dr. Mészáros László, hogy Csuja jogosulatlanul belépett a holnapra és ott a tagok jogosultságait megváltoztatta, majd rossz színben tüntette fel az OMME-t beírásával, amivel súlyos kárt okozott.

A feljelentést múlt évben tette Mészáros, a nyomozók ma vitték el a család számítógépét, hagy szakértő megvizsgálja, mi történt erről a gépről.

Kérem azoknak a fórumozóknak a segítségét, akik igazolhatják, hogy tavaly ősszel a honlapcsere időszakában bárki beléphetett a holnapra úgy, hogy ott cikket is is írhatott volna.

Anyagi és erkölcsi kárt okozott Mészáros nekem és a családomnak ezzel a feljelentéssel. Mostmár, ha akarná, se tudja visszavonni a feljelentését.


Gyülnek itt szépen a dolgok. Cserényi kiadta az utasítást, hogy Csuját és Nagyernyeit kussoltatni kell és akkor mindennek vége. Mészáros pedig nevéhez méltó mészáros.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Gőzölgő
« Válasz #925 Dátum: 2015. Szeptember 27. 16:47 »
Szerintem, ha alaposan utána keres valaki az abból az időből való hozzászólásoknak vagy ezen a fórumon vagy a másikon lehet van olyan hozzászólás amely igazad bizonyíthatja. Nem biztos, csak ez jutott eszembe.

Üdv. jani bátya

Re:Gőzölgő
« Válasz #926 Dátum: 2015. Szeptember 27. 18:35 »
Egy kicsit utána olvastam odaát a zöldön.
OMME hírek -2014 október 17-től
Dühöngő 2014 október 14. No itt írnak valami "Joomla motoros meg Wordpress sablonról"
Aki informatikus annak biztosan többet mond ez a szöveg, nekem kínai.
De odaát is inkább a működés akadozásáról írnak amit itt én is többször szóvá tettem anno.

Talán segít amit írtam.
Üdv. jani bátya

Re:Gőzölgő
« Válasz #927 Dátum: 2015. Szeptember 27. 18:41 »
Ez nem semmi, mert ha bárki beléphetet és módosíthatott akkor ott a honlap karbantartásával megbízott informatikus kókler.
Egy honlapot feltörni sejtésem szerint meg kell egy kis szakismeret. Ott valamit módosítani szintén.
Egyébként nagyon ritkán látogatom azt az oldalt, nem túl sok ott a friss információ.

Re:Gőzölgő
« Válasz #928 Dátum: 2015. Szeptember 27. 18:42 »
Geddekas!
Legalább nem mondhatják már azt az ellenlábasaid, hogy csak te jelentgeted fel őket.
Dr. Mészáros László OMME elnök tette a feljelentést, még mindig azt hiszi a VPOP-nál főnök!
Ez egy szakmai civil szervezet elnök Úr, melynek trónján már nem sokáig csücsül.
Szerintem ez már a vég!
Tiszta politika.
Amikor elfogynak az ész érvek, jön a támadás.
Csak azért, hogy el ne felejtsétek, hogy Magyarországon vagyunk.
Érdekesnek tartom, hogy a 8 és fél milliócskát "kifelejtik" az OMME pénzügyi beszámolójából, az nem akasztja ki a tisztelt vezérkart, szemet hunynak felette!
Valaki belekavar a honlapba, mert a Webmester trehány, az igen!
Egyébként sokáig az alapszabályba is lehetett volna írogatni,mert Word dokumentumban volt, ás elfelejtették lementeni, valaki elkotyogta magát közülünk, aztán korrigálták.
De nagy poén lett volna megírni a méhésztársadalomnak szóló verziót, de ami késik az nem múlik.
Az OMME Kontroll Csoportnak hála,(?) szinte kiokosítjuk őket.
Reklamáltam, hogy nincs az Apimondiáról tudósítás.
Láss csodát, Ludányi doktor még kint összerakta a betiltott lapot.
Szóvá tettük, hogy nem tudunk semmit az OMME méheiről.
Láss csodát, az is benne van az újságban.
Hiába, figyelnek bennünket és ez jó, mert így üzenni is tudunk.
Pedig nagy vágya a jelenlegi OMME vezetésnek, hogy a Fekete-Fehér Méhészklubot elhallgattassák.
Hála az égnek ehhez még ők is nagyon kevesek, így továbbra is azon dolgozunk, hogy a szabálytalanságokra felhíjuk a figyelmet.
Nagyernyei Attila

« Utoljára szerkesztve: 2015. Szeptember 27. 19:11 írta Nagyernyei Attila »

Re:Gőzölgő
« Válasz #929 Dátum: 2015. Szeptember 27. 19:25 »
M.L. egy pártember, nehéz lesz elmozdítani  posztjáról. Majd Ők megmondják, hogy mihez tartsák magukat a méhészek. Nézzen szembe mindenki a lelkiismeretével, gondolkodjon el a mellette szóló okokon, amikor rá szavazott...