Gőzölgő

  • 4394 válasz
  • 1657585 megtekintés
Re:Gőzölgő
« Válasz #825 Dátum: 2015. Február 16. 21:24 »
Csillagos ÖTÖS!

Re:Gőzölgő
« Válasz #826 Dátum: 2015. Február 17. 09:21 »
Sokáig magam is abban a tévedésben voltam, hogy egyre több a méhész, és a méhcsaládok száma. De kiderült hogy ez csak félig igaz, a méhészek száma nem nő, csak a méhcsaládok száma növekszik. Ez persze a lényegen mit sem változtat, talán még így nagyobb egyes területek leterheltsége. Azon is csodálkoztam hogy a hivatalos adatok alapján nem nő a méhészek száma, valahogy nem ezt tapasztalom a környezetemben. Bár az is igaz, hogy sokan távoztak már közülünk, az örök méhlegelőkre. Úgy húsz éve formán, a méhész gyűléseken szinte csak megőszült halántékú embereket lehetett látni. Mára, azért már lényegesen fiatalodott a szakma. Aztán az más kérdés, hogy ez jó vagy rossz?
A méhlegelő a legfontosabb, szinte kizárt hogy ne kelljen vándorolni, legtöbbünk nyilván megtapasztalja a vándorlást, és azt is amikor mások jönnek a "mi" területünk közelébe.
A méhész, élni akar ez természetes. Például akác előtt, már nem is érdemes (zöld fórum) információira hagyatkozni mert, jellemzően " komám erre se gyere mert minden elfagyot" meg nyúlós van, stb. Aztán a gyakorlatban meg csoda történt, mert talpig virágzott az elfagyott erdő, ha idén is "csak" annyit tudnék pergetni akácról ... ;)
Persze aztán vannak ahol 4500 hektár méhlegelőre sem kívánatos, nem hogy az idegen de még a honi méhész sem, ha nincs a még maroknyinak sem nevezhető 1-2 kiváltságos érdemű méhész között. Magam is egy ilyen terület szélén méhészkedem, illetve a szélétől vagy 2-3 kilométerre. De már ez is nemtetszést váltott ki, a "kiváltságos úr" részéről. Szóval hiába nem jöhetnek idegenek, mi is kivagyunk zárva. Ez ugye, a másik véglet. De gondolom, mindenkinek volna sztorija, egyik és másik oldalról is.   

Re:Gőzölgő
« Válasz #827 Dátum: 2015. Február 21. 17:59 »
Valahogy mindíg előjön a mumus képe.
A közelmúltban még a NP elvesztése mostanra már átváltozott az östermelői adókedvezmény méhészektől való megvonására.
Remélem akik ezt hangoztatták magukra ismernek. Szánalmasak. :'(

Üdv. jani bátya

*

atya

  • *****
  • 1043
Re:Gőzölgő
« Válasz #828 Dátum: 2015. Február 28. 19:28 »
Idézet
Az EB áll mindenek felett, Ők a rend őrei, ezt várja el tőlük a tagság,és ebben mindaddig támogatásunkat élvezik amíg keményen kiállnak a szabályok betartása mellett. Ebben látok egy kis puhaságot, különösen akkor ha a Gödöllői Rendkívüli Küldöttértekezletre gondolok.

Ha azt nézem, hogy országos egyesületünknek nincs közhasznú besorolása, hogy a közgyűlések összehívásában  szabálytalanságok történnek sorozatban,  és még sorolhatnám stb, stb, stb. Akkor ezt igen igen enyhe megfogalmazás az esetek minősítésére.
Ezek fényében meddig kellene támogatásunkról biztosítani az EB-t? Hol voltak ez idő alatt, mit csináltak eddig, miért engedték a dolgokat idáig fajulni??
A sikerhez csak annyi kell, hogy képes legyél az életed a magad módján élni.

Re:Gőzölgő
« Válasz #829 Dátum: 2015. Március 05. 09:35 »
Jani bátya

Teljes mértékben egyetértek, és ha nem ismernek magukra az URAK, az már maga az erkölcsi fertő!

Én is ott voltam ezen az előadáson!

Üdv: Bercsényi

Re:Gőzölgő
« Válasz #830 Dátum: 2015. Március 12. 08:24 »
Ebben az országban, az a marha nagy baj, hogy az éleslátás, és tenni akarás valahogy már nem annyira fontos a "trónralépés" után.
Az OMME-nak, méhész érdekeket kellene képviselni, igazából mikor volt ilyen? Ha nem lenne a támogatás OMME tagi viszonyhoz kötve, lenne OMME ?
Másik, a régi király sem volt jó, az új meg főleg nem. Akkor most vissza a régit? Mi változna? Vagy a népe között járva, látja már a magyar valóságot? Vagy még mindíg a Dick Ruby féle amarikai rémálommal akarja riogatni, a magyar méhészeket?

*

kas62

  • ***
  • 146
Re:Gőzölgő
« Válasz #831 Dátum: 2015. Március 12. 09:30 »
Robotur!

A tagdíjadat,ha befizetted, akkor miről beszélsz ?
Éleslátás-igen.?
Támogatni a rosszat.?
A tagsággal semmi probléma ?

     "éleslátás, és tenni akarás" :)

Re:Gőzölgő
« Válasz #832 Dátum: 2015. Március 12. 10:06 »
Ebben az országban, az a marha nagy baj, hogy az éleslátás, és tenni akarás valahogy már nem annyira fontos a "trónralépés" után.
Az OMME-nak, méhész érdekeket kellene képviselni, igazából mikor volt ilyen? Ha nem lenne a támogatás OMME tagi viszonyhoz kötve, lenne OMME ?
Másik, a régi király sem volt jó, az új meg főleg nem. Akkor most vissza a régit? Mi változna? Vagy a népe között járva, látja már a magyar valóságot? Vagy még mindíg a Dick Ruby féle amarikai rémálommal akarja riogatni, a magyar méhészeket?

Re:Gőzölgő
« Válasz #833 Dátum: 2015. Március 12. 11:03 »
Kas62!
Nem fizettem be a tagdíjat, kb 11 éve!

Re:Gőzölgő
« Válasz #834 Dátum: 2015. Március 12. 11:20 »
Kas62!

Igen, persze hogy van a tagsággal is baj.

A gyűlésekre azzal az ürüggyel lehetet elcsalni őket, ha a támogatáshoz kapcsolódott. Így a "főnök" 4-5 gyűlést tudott összehívni az osztom a papírt emberek! Aztán elnézést, de majd következőleg. 
Akkoriban a cégnél alig maradt szabad időnk, így nagyon bosszantott hogy a kevés szabadidőm ilyenekre ment el. Ahelyett hogy tavaszon, a kaptárak mögött tattam volna a dolgom. Télen, szinte véletlen sem volt taggyűlés. A másik, biztos ismeritek hogy "van mindenkinek véleménye de csak a folyosón" jelenséget. Na az itt is működött. Én szeretek egyébként més méhészekkel beszélgetni. Erre nem igazán volt alkalmas a helyi egyesület. Semmi közös rendezvény ahol kicsit is lehetőség lett volna meg ismerni a többieket. Nem kicsi létszámú egyesületről van szó. Vagy volt szó, állítólag már sokan elpártoltak, máshová. Lényegében a támogatások tartják, egyben úgy ahogy.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Gőzölgő
« Válasz #835 Dátum: 2015. Március 12. 11:31 »
Az amerikai méhészet nem példakép a magyar méhész számára. Nem véletlen, hogy Dick Ruby sem méhészkedik már.

Az OMME-nek több feladata van még a MNNP igazolások kiadásán kívül.
A magyar méhészetnek is több problémája van már, mint volt 2005-ben vagyis a EU csatlakozáskor. 2008-ban kitört egy súlyos gazdasági válság, ami még most is tart. Másfelől a mezőgazdasági növényvédelem környezet és természetkárosító hatása egyre nagyobb és egyre nyilvánvalóbb. Nem lehet sokáig elodázni az integrált növényvédelmet. A méhészek látják legelőbb ennek kárát, de a Mezőgazdasági Kormányzat más vonatkozásban még nem érzékeli a veszélyt. Sőt a méhészek vonatkozásában sem!

Miért?

Mert az OMME vezetése műveletlen és rendkívül ósdi stílusú érdekképviseleti munkát végez. A tömegméz termelése az OMME szent állata. Kézzel lábbal a méztermelés mennyiségének növelését szolgáló célokat támogat. Ez volt a hiba már Bross Péter idejében is az OMME érdekképviseleti munkájának és most is ez a baj. Ezért tudnak lábra kapni a mézhamisítási módszerek, amik szerencsénkre eddig csak a mézüzemek falai között zajlottak. DE! Mára már komoly csábításnak vannak kitéve a nagy és közepes méretű méhészetek is. Cserényi most kezd erről beszélni, amikor már szinte késő. De csak beszél róla, mert cselekvési programja a mostani vezetésnek ennek a helyzetnek a megoldására nincs.

Azt nem tudom, hogy Bross Péter tudna-e új utat mutatni a méhészeknek és az OMME-nak, mert előadásaiból ez nem derül ki, ugyanakkor számos alkalommal és helyen kijelentette, hogy nem is kíván visszatérni az OMME élére. És itt van a bizonytalanság.

A jövő évi választások előtti kép tehát tiszta, komoly változásra, változtatásra van szükség, (és ezzel válaszolok az OMME mostani vezérkara által feszegetett kérdésre, hogy mi a program és ki a vezér?) van egy sokak által elfogadható személyiség Bross Péter, aki és a költőt idézem, mert pontosan jellemzi a helyzetét
Idézet
Monda az Úr Jónásnak: "Kelj fel és menj
Ninivébe, kiálts a Város ellen!
Nagy ott a baj, megáradt a gonoszság:
szennyes habjai szent lábamat mossák."
Szólt, és fölkele Jónás, hogy szaladna,
de nem hová a Mennybéli akarta,
mivel rühellé a prófétaságot,
félt a várostól, sivatagba vágyott,
ahol magány és békesség övezze,
semhogy a feddett népség megkövezze.

Bross Péter hallja a szót, de Ő is látja, hogy az a program, amit képviselt és igaz volt korábban, már eredménytelen lenne. Ugyanakkor Nem bízik abban, hogy Ninivében (OMME-ban és a magyar méhészeti ágazatban) bármi lényeges változást elérhetne, ha újra élére állna a szervezetnek. Merthogy ő is ismeri a bibliai történetet és tudja, hogy Jónás végül elment Ninivébe, sőt hirdette, hogy a gonoszság miatt a város elpusztul, de a Jó Isten kegyes volt és nem Jónás élhette meg Ninive pusztulását. Ő ezt nem akarja átélni.

Akkor tehát mit kell tenni és mi a jó program?

A régi értékeket megtartva új útra kell vinni az OMME és a magyar méhészet szekerét.
1.
Az iparszerű tömegméz termelése mellett több figyelmet kell fordítani a méhlegelőre, a környezetvédelemre, a méhegészségügyre és az egyéb méhészeti termékekre vagyis a kézműves karakterű minőségi termelésre. Ezeknek nincs megteremtve a háttere. Ezen kívül valódi marketingre van szükség, ahogy pl. a borászok teszik.
2.
Az érdekképviselet eddigi módszere rendkívül szegényes az általam felsorolt feladatokhoz képest. Olyan feladatokat kell vállalni, amire eddig nem vállalkozott, olyan érdekképviseleti eszközöket kell alkalmazni, ami eddig eszébe sem jutott.

Mi a feladata az OMME-nak? Kérdezik egyesek
Ez vagy az nem feladata az OMME-nak! - mondják jelenlegi OMME vezetőink.

Az OMME-nak az a feladata, amit vállal. Mit kell vállania? Amit az ágazat igényei megkövetelnek. És csak azt, és semmi többet. Minden más érdekkel, más ágazatok siránkozásával szemben be kell venni a leszarom tablettát. Nincs megalkuvás és nincs szőnyeg alá söprés. Mindig ki kell mondani saját ágazati érdekünket és meg kell követelnünk a helyünket. Szembe kell nézni a veszélyekkel és cselekedni kell. Minden veszélyre kell legyen válaszunk. Az OMME-nak sokkal szélesebb az eszköztára, mint egy állami hivatalnak vagy a kamarának. Az OMME nem hivatal, nem kifizetőhely. Ide a méhészek nem koldulni járnak. Aki mégis koldulni merészel, azt el kell kergetni. De ami jár, az mindenkinek egyenlően jár. Folytassam?

Ki lesz, ki lehet az OMME vezetője? Kérdezi Tomipapa és Szabó Karcsi! Hogyan fog összeállni az ellenzék által javasolt vezérkar?
Kérdezik, de miért?
Mert az OMME mostani vezérkara tudni akarja, hogy kit kell támadni, kinek kell rossz hírét kelteni, lepocskondiázni már a választási kampány előtt. Erre a választ itt a fórumon és személyes beszélgetéseken sem fogják megkapni. A választ az élet maga fogja megadni.
« Utoljára szerkesztve: 2015. Március 12. 11:38 írta Geddekas »
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Gőzölgő
« Válasz #836 Dátum: 2015. Március 12. 14:57 »
A fejekben kellene rendet rakni,mindenkinek a sajátjában.  ;) Ezt senki sem teheti meg helyettünk.(Maximum besegíthet,hogy ne csak nézz,hanem láss is.)
Ha belegondolunk, csupán csak a technológiában van fejlődés,az élő szervezetek  a saját "törvényeik" szerint működnek. A motiváció lényegében ugyanaz,mint mondjuk 1000 éve,csak a módszerek változnak,mivel minden „élő” kénytelen alkalmazkodni az őt körülvevő környezet változásaihoz,ha továbbra is élő akar maradni…
No eddig a lelkizés.
Kicsit leragadtunk ott,hogy ki mit csinált,vagy mit nem csinált a múltban.Tök kényelmes ez,legalább addig sem rontjuk a hangulatunkat a jelen problémáival.
Méhegészségügy: már önmagában a méhsűrűség növekedése is problémás,ezt aki kicsit konyít az élővilághoz levezetheti magának és beláthatja,persze ha akarja. Van még egy aprócska momentum ebben a növekedésben,ami engem aggaszt.
Olvasgatom a facebookos méhészfórumokat és hát néha olyan szintű hiányosságokat vélek felfedezni egyesek ismeretanyagában,ami már nem csak ön-,hanem közveszélyessé teszi őket.Ilyenektől ugye 2 szót nagyon nem szeretnénk hallani.(Szevasz szomszéd!) Az a baj,hogy ezek közül is jó néhány vándorol és egyre többen vannak… Velük nem nagyon találkozhatsz szakmai előadásokon,lehet nem is veszel róluk tudomást.Az első „randi” akkor lesz,amikor majd habzó szájjal beront hozzád,hogy etesd már az éhenkórász méheidet,mert az ő, drága pénzen beetetett családjait rabolják…ha szerencséd van,akkor csak  atkairtásból nyertél egy bónuszkört .
Persze régen is voltak kezdők,csak itt most azt érzem,hogy sok mostani újbelépőnek semmi kapcsolata sincs a helyi méhészekkel.Virtuális közösségekben keresik a megoldást olyan problémákra,amik ha lenne mentoruk,akkor nem is lennének. :-X
A legelő témáról már annyiszor irkáltam,hogy túl sok újat nem tudok már hozzátenni.Esetleg még annyit,hogy éppen a sokat szidott kezdők egy részében látok nagyobb hajlandóságot a hiánypótló beruházásokra.Mert hiány az van.Persze nem repcében,akácban vagy napraforgóban.Dobjunk össze egy listát,hogy kinek mi hiányzik? :-\
„Ha meg tudjuk változtatni önmagunkat,
a tendenciák is megváltoznak a világban.
Ahogy az ember megváltoztatja a saját természetét,
úgy fog irányába megváltozni a világ hozzáállása.
Nem szabad arra várnunk, hogy lássuk, mások mit tesznek.”

Re:Gőzölgő
« Válasz #837 Dátum: 2015. Március 12. 17:16 »
lindzzy!

A jelen problémái, a múltban gyökereznek!
Milyen hiányokról beszélsz?
Sem fiatal, (sajnos) sem kezdő méhész nem vagyok már. Viszont azt tudom, hogy egy kezdőhöz eleve így viszonyulni nem lehet, ahogy az írásodban erre utalsz. "Hogy azt nem szeretném ilyenektől hallani, hogy: Szevasz szomszéd!"
Ugyanis gyakorlatilag semmit nem tehetsz, az ellen hogy ez ne fordulhasson elő. Hacsak fel nem vásárlod, a környék összes telkét, szántóját, és erdejét.
Szóval ha már ott van, akkor jobb a békesség és a rendszeres komunikáció. Lehet hogy nem is olyan elvetemült az az illető. A gyakorlatlanság, nem feltétlen jelent tudatlanságot. A mentorokkal kapcsolatban is szerencsére másképpen tapasztaltuk, inkább az ellenkezőjét. Amikor a fiatal egymás után kérte, akár hármunk véleményét is.
A Facebook meg nem a világ, hogy ott mit írnak nem tudom .. Én csak arra használtam, hogy a régi 30-40 éve nem látott ismerősöket régi barátokat megtaláljam....
Más fórumokon viszont látom, hogy az abszolút tájékozatlanság a még csak elméleti síkon méhészkedést fontolgatóknál van. Minek kellene már, ezen a szinten is mentor?
Azon is nagyon elcsodálkoztam, hogy a virtuális tájékozódási, ismeretszerzési szándékot negatívan ítéled meg.
Holott, ma ez nagyon nagy előnyt jelent. Mert nem azt kell várnom, hogy mikor esik be egy előadó pont abban a témában, ami engem aktuálisan pont érdekel. De némely, rémhíreket terjesztő haknizóra nem is igen vagyok kíváncsi.
A jó kapcsolatokra is szükség van, nem lehettet az még olyan rég amikor kezdőként valakinek az "agyára mehettél" de ennek ellenére segített. Gyorsan eljön majd az is, amikor neked kell türelemmel lenni egy kezdő botladozásait segítve.


Re:Gőzölgő
« Válasz #838 Dátum: 2015. Március 12. 18:47 »
Hiány?Kora tavaszi,napraforgó előtti ill. utáni méhlegelő területe szerintem nem elégíti ki maradéktalanul a jelenleg az országban tartott méhcsaládok szükségleteit.Vagy csak én vagyok túl telhetetlen? :-[
Szerintem néha még most is az agyára megyek,meg még fogok is,de mivel a felesége vagyok,ezért talán elviseli. ;)
Szerintem kicsit félreértetted,amit mondani akartam.Nem úgy általában a kezdőkkel van problémám,annak tartom én még magamat is,de néha tényleg nagyon durva dolgokat olvasok,amik már a meglévő méhcsaládokkal kapcsolatosak...Nem is az internetes tájékozódással van gondom, én is használom.
„Ha meg tudjuk változtatni önmagunkat,
a tendenciák is megváltoznak a világban.
Ahogy az ember megváltoztatja a saját természetét,
úgy fog irányába megváltozni a világ hozzáállása.
Nem szabad arra várnunk, hogy lássuk, mások mit tesznek.”

Re:Gőzölgő
« Válasz #839 Dátum: 2015. Március 12. 19:33 »
Igen, valóban van méhlegelő csökkenés. Részben régi történet, a tarlók azonnali tárcsázása aratás után. Így nincs tarlóvirág. Az erdősávok, közelmúltig tartó felszámolása. A napjaink jelensége viszont a közmunkások, szervezett bozótirtó tevékenysége. A termőföldek iránti megnövekedett kereslet. Minden eddig értéktelennek tartott gyenge termőképességű  földet, termelésbe vagy látszat termelésbe fognak. A kertek gyümölcsösök szintén áldozatul esnek, a szántóföld iránti éhségnek. Negatív hatása van méhészeti szempontból még, a nagy vasúti felújításoknak. Autópályák, és város kerülő autóutak építésének. Mivel ezek mind erdősávok, fák bokrok irtásával kezdődik.