Gőzölgő

  • 4394 válasz
  • 1662129 megtekintés
*

Vivaldi

  • *****
  • 2049
Re:Gőzölgő
« Válasz #810 Dátum: 2015. Február 04. 22:24 »
Csuja! Neked már üldözési mániád van Fekete Józsival kapcsolatban. És nem csak vele.
El tudom képzelni amikor mész az utcán, és forgatod a fejed, hogy ki mikor támad meg, és azt suttogod, hogy az a gyanús aki nem gyanús.

Re:Gőzölgő
« Válasz #811 Dátum: 2015. Február 05. 18:19 »
Tegnapi szösszenetem inkább olyan „sírva vigad” kategória volt. (Aki rendelkezik méhlegelővel,az szerintem értette a „poént”)
Kicsit olyan ez nekem,mintha  „A tücsök és a hangya” örökbecsű  azzal végződne,hogy kötelezzük a hangyát,hogy gondoskodjon a tücsökről. Van pár ilyen történet kishazánkban is,ne tegyünk már rá még egy lapáttal!
Nagyjából fél évvel ezelőtt értekeztünk már erről a méhlegelő topicban. Ugyanazt nem nagyon szeretem újra és újra leírni. Ezért gondoltam, talán ha kicsit máshogy fogalmazok,akkor célba ér az üzenet. (Tudod,valahol azért bíztam benne,hogy amit akkor leírtam nem volt teljesen hiábavaló. No de így kerek a világ.)
Természetesen tisztában vagyok vele,hogy mások méhei is fogják látogatni a legelőnket (ez akkor is világos volt,amikor munkát és pénzt öltünk bele) Azért én jobban örülnék,ha tudnám,hogy pár hét múlva meg majd a mieink mennek az ő legelőjére. Csak hát tudod az elvek… hogy valaki egyszer majd egy jogszabályra hivatkozzon,hogy amiért én güriztem,az nem is az enyém,hanem mindenkié…hát ez kicsit stresszel. No,de ezzel inkább majd akkor foglalkozok,amikor ténylegesen megvalósul.
Értem én,hogy mivel ez a te szellemi terméked,ezért érzékenyen érint,ha valaki ellenvéleményt fogalmaz meg,de hát ez benne van a pakliban. Cserébe most én is megosztom veled,hogy én hogyan látom pillanatnyilag a helyzetet. Nyugodtan bebizonyíthatod,hogy nincs igazam,észérveket bármikor, bárkitől szívesen fogadok. Gyanítom,hogy nem fog tetszeni,mint ahogy többeknek sem,de ha páran akár egy rövid ideig elgondolkodnak ezen a vonalon,akkor már megérte a monitor előtt eltöltött idő.

Képzeletben osszuk fel az ország területét.
Vannak olyan területek,amik nem méhlegelők,ezek egy része nem is nagyon lehet soha az,egy részük viszont lehetne. Majd a végén erre még visszatérek.

Aztán van a méhlegelő. Ez az én fejemben nem egy homogén valami,ezért mindegyikkel máshogy kell bánni. Én itt 3 csoportot képeztem a keletkezés oka szerint. Biztos van több is,de nekem most ennyi pont elég. (Lennének még a természetvédelmi területek,de ott azért nem ildomos buherálni a növényvilággal.)

1.Van az a méhlegelő,ami azért létezik,mert az adott növény termesztése gazdaságos a tulajdonosnak. Itt a nektár és a virágpor a gazdálkodó számára nagyrészt csak „melléktermék”. Épp ezért ő nem a nektárhozama alapján választja ki a fajtát. Ha azt akarod,hogy ő a jobban mézelő,de számára kisebb hasznot hozó fajtát válassza,akkor itt az érveidet bizony forintokkal is meg kell támogatni.

2.Van olyan legelő,amin azért van mézelő növény,mert a tulajnak valamiért nem éri meg az adott terület művelése és ezek a növények egyszerűen csak odanőttek. Itt megállapodással lehet alakítgatni a „véletlenül” odanőtt növényzetet,mondjuk vetőmaggal. (Persze az felejtős,hogy ezt a gazda finanszírozza,annak illene,akinek ez hasznot hoz.)

3.Van az a terület,aminek a növényzetét célzottan úgy alakították ki,hogy a méheknek változatos,természetes táplálkozási lehetőséget nyújtson. Lehetne az adott területen jövedelmezőbb tevékenységet is folytatni, de ebben az esetben a tulajdonosnak más volt a preferenciarendszere. (Nagyobb hasznosságot tulajdonított annak,hogy ne szatyorból kelljen etetni a méheit feedbeevel,meg egyéb csodacuccokkal)

 Ilyet csinálhat mindenki nyugodtan magának (persze a másik két félét is,de lelkizzünk most kicsit erről a 3.kategóriáról). Ha már pénzt hoznak nekünk ezek az állatok,kinek többet,kinek kevesebbet,akkor úgy lenne kerek a történet,hogy valami olyasmibe is visszaforgatunk,aminek tényleg ők a haszonélvezői. Mert hát azért valljuk be (legalább magunknak),hogy a hipiszupi technológiai fejlesztések nagyrészt arról szólnak,hogy mi emberek minél kevesebb munkával,rövidebb idő alatt egyre több családot tudjunk ellátni. Az új cuccból ők annyit „profitálnak”,hogy esetleg az amúgy is szűkös legelőre bepakolsz melléjük még több családot…

A régi szép időkben sokféle,számukra hasznos növényt találtak a méhek. (No meg lényegesen kevesebb méhcsaláddal tudtak osztozkodni a nyúlóson meg az egyéb nyavalyákon,meg persze a legelőn.) Ebbe az ember elég rendesen belenyúlt,mind növény,mind méhsűrűség oldalon.(Na meg civilizációnk egyéb dicső vívmányaival…) Ez így együtt úgy tűnik, kezd sok lenni a méheknek és a többi élőlénynek is,de maradjunk most a méheknél.
A teljesség igénye nélkül pár tényező:

Ha a mezőgazdaság számunkra kedvezőtlen változásait nézed,keresd a mögöttes okokat is.(Ki kivel kénytelen versenyezni a világpiacon,a versenytárs milyen feltételek között termel…ez is egy hosszú story lenne,de ezt talán majd máskor) Esetleg el tudunk érni kisebb eredményeket,de ezek a dolgok nagyrészt nem Magyarországon, sőt nem is az EU-n múlnak. Kell rajta csiszolgatni,nem is keveset,de ezt csak az érintettekkel közösen lehet megoldani.

Az ember, aki mindenhol ott akar lenni és ami kicsit is kényelmetlen a számára azt eltakarítja…Divat lett az egyenfű (mert az olyan szép), örökzöldek,vagy csak simán térkövezés (kinek van kedve vesződni a lombhullatókkal). Maximum megpróbálhatod csiszolgatni a trendet,kedvet csinálhatsz,felvilágosító kampányolhatsz stb.,de ezen kívül nem sok mindent.

A méhek gazdái is sokfélék, kicsik,nagyok,újbelépők,régi szereplők. Van köztünk mindenféle,ezt nem kell ragozni, gondolom. Egyre többen vagyunk és egyre több méhcsaládot próbálunk bezsúfolni az ország területére,ami ugye nem fog növekedni. Itt tudnánk a legtöbbet tenni,mégis egyre romlik a helyzet. Azt már látjuk,hogy az önkorlátozás nem igazán működik, viszont mindenki olyan döntést szeretne,ami neki passzol. (ez emberileg azért érthető) Minden verzió mellett és ellen is szólnak érvek,nagyrészt egész jók.  Ötletelgetünk,jókat cirkuszolgatunk,de nem igazán jutunk előre. A természet meg közben teszi a dolgát…

Megoldandó feladat:
Van egy fix méretű területünk,amin egyre több állatot el kellene helyeznünk,úgy hogy lehetőleg az állat is életben maradjon és a gazdája se haljon éhen.
Vagy kizárunk pár szereplőt,vagy korlátozzuk az egy szereplő által maximálisan tartható állatok számát,(ez sokaknak nagyon nem tetszene szerintem).Milyen verzió jöhet számításba még?(A területnövelésben ne nagyon gondolkodjunk,mert az nem igazán dobná fel a szomszédos országok hangulatát.)
Én részemről ahhoz a részhez nyúlnék hozzá, ami nem méhlegelő,de akár az is lehetne. Itt jöhetne képbe a gondos állattartó,aki célzottan kialakítja ezeken a területeken a jó legelőt. ;)
Tuti,hogy kihagytam valamit,de szerintem ennyi bőven elég lesz.

„Ha meg tudjuk változtatni önmagunkat,
a tendenciák is megváltoznak a világban.
Ahogy az ember megváltoztatja a saját természetét,
úgy fog irányába megváltozni a világ hozzáállása.
Nem szabad arra várnunk, hogy lássuk, mások mit tesznek.”

*

Vivaldi

  • *****
  • 2049
Re:Gőzölgő
« Válasz #812 Dátum: 2015. Február 05. 18:21 »
Csuját ne vedd komolyan.

Re:Gőzölgő
« Válasz #813 Dátum: 2015. Február 05. 18:52 »
Lindzzy!

Azért ne veszítse kedvét, ha néha egy-egy humortalan, paranoid személybe botlik, inkább fogadja el Eötvös Károly intelmét:
"Vagy boldogtalan, vagy rossz ember az, aki jóízűen nevetni nem tud. Az ilyen embert jól megfigyeljétek. Ha boldogtalan: legyetek részvéttel; ha rossz: fussatok tőle. De ország dolgát, nemzedékek jövendőjét, fiatalok szerencséjét rá ne bízzátok."

Annak azért örülök, hogy vannak még illúziói, s van még egészséges humora is. Mint V. Fable írta: "Azért, mert valaki nem sírja el magát lépten-nyomon, sőt, megpróbálja fonákjáról nézni a dolgokat, még nem lelketlen, szívtelen, cinikus, satöbbi! Sőt, ha néha átmossa magát humorral, még használ is az emberiségnek. Eggyel csökkenti a potenciális ámokfutók számát."


Re:Gőzölgő
« Válasz #814 Dátum: 2015. Február 05. 18:56 »
lindzzy!

Gratula ! Nagyon jól látod a felvetett problémát, és a megoldást én sem látom egyszerűbbnek és mégis megoldhatatlannak.

Üdv: Bercsényi   

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Gőzölgő
« Válasz #815 Dátum: 2015. Február 05. 20:40 »
lindzzy!

Magyarországon van 3 millió hektár értékes méhlegelő. Ezeknek kifejezhetetlenül kicsi része van valamelyik méhész birtokában.
Ehhez képest van cirka 1 millió méhcsalád durván 8000 méhész kezében (a többi vagy csak papíron létezik vagy részese a 8000 méhészetnek). Nehogy már az általad kiemelt kifejezhetetlenül kis hányadnak a speciális tulajdonosi érdeke határozza meg, hogyan is lehetne a 3 millió hektárnyi méhlegelőn az időszakos túlzsúfoltságokat elkerülni.

Fel nem foghatom, miért nem veszed észre, hogy az általam javasolt szabályozás az általad favorizált  speciális helyzetű méhészcsoportnak is segít?

Nyilvánvaló, hogy ha minden önkormányzat területén levő méhlegelő fel van mérve és minden önkormányzat területén az állandó telephelyű méhészek azzal az előjoggal bírnak, hogy csak a többlet legelő kapacitásra jöhet be idegen méhész, akkor megvalósulhat két cél
 - lefékeződik a vándorméhészek letelepedése
 - összefogva elindul a méhlegelő dúsítása, területének növelése.


Következésképpen nincs ellentében a szabályozási javaslatom a te érdekeddel.

Te azt mondod, hogy ha a méhlegelő a földtulajdontól elkülönült joggá válik, akkor megszűnik a földbirtokosoknak a méhlegelő növények vetésére az ambíciójuk.
Ez a méhészeti érdek túldimenzionálásából fakadó és teljesen megalapozatlan vélekedés részedről. Nehogy azt hidd már, hogy az erdőtulajdonosok akár egyetlen csemetét is a méhlegelő haszonért ültetnek. Fahozamot számolnak, legfeljebb némi vadgazdálkodási bevételt, és kész. De ugyanez igaz a gyümölcsösökre a repce, mustár, olajretek, vagy napraforgó vetésére is. Mit gondolsz miért hullanak a méheink ezeken kultúrákon? Miért van az egészből botrány? Hát azért, mert jelenleg még nem értik az értékét sem a méznek, se a méheknek. A kertészeti és szántóföldi növényeket a gazdák nem méhlegelő céllal vetik, sőt figyelembe se veszik a területeik e fajta értékét.
Magyarán a méhlegelő jog törvényesítése nem vesz el semmit a mezőgazdászoktól, tehát ennek bevezetése ellen nem ágálnának semmit. Eddig se fizettek a semmit a beporzásért, ezen túl se fognak.   

Ha lenne törvény által szabályozott méhlegelő jog, akkor lehetne méhlegelő telepítési programot is kiharcolni és akkor nemcsak néhány ezreléke lenne a termőföldeknek elsődlegesen méhlegelő célra hasznosítva.

A vándorlásnak általam javasolt szabályozása esetén, hamar kiderülne, hogy mekkora is ennek a 3 millió hektár méhlegelőnek az eltartó képessége. Valószínűleg csökkenne az országban a méhcsaládok száma, tehát a túlzsúfoltság is megszűnne.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Gőzölgő
« Válasz #816 Dátum: 2015. Február 05. 20:49 »
lindzzy!

Szóval örülnék, ha a hozzászólásomból, nemcsak a nevemet olvasnád el, hanem a tartalmát is. Ha ez utóbbit tetted volna, akkor nem estél volna nekem, mint bolond tehén az anyjának, mert láttad volna, hogy a javaslataim a te érdekedben is szólnak.

UFF!
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

Vivaldi

  • *****
  • 2049
Re:Gőzölgő
« Válasz #817 Dátum: 2015. Február 05. 21:46 »
Téged viszont nagyon komolyan kell venni ha jól értem. Ugye jól értem??  ;D ;D ;D

Hát, hogy is mondjam? Nehéz egy kicsit kifejezni gondolataimat ez ügyben.
 Humor nélkül nem lehet élni. Úgy csak az éhes jeges medve,  a királykobra, és Csuja tud.
Csuja viszont annyira komoly, hogy ezért nem lehet komolyan venni.
Aki saját magát túl komolyan veszi annak nem könnyű az élete, mert előbb utóbb skizonfrén lesz, de legalább is  üldözési mániában szenved.
 Ritka tehetség, az önirónia. A múlt hét végén temettük az egyik méhész kollégámat. A halálos ágyán, még legutoljára is viccelt velem. De ilyennek csak születni lehet. Én őt meg sem közelítem. Soha nem felejtem el mikor kérdeztem tőle már talán két éve is van, hogy hogy van. Erre a válasza az volt, hogy jól, már egymagában is képes berúgni.
Időnként én is becsempészek némi iróniát, de azt nem sokan veszik, valószínű bennem van a hiba.
Azt hiszem, szeretem provokálni az embereket. Vagyis vitára késztetni. Ez hiba.
Én azonban hiszek abban is, hogy mindenkiben van valami jó, és érdekel ki milyen, és ezért szeretek vitatkozni. Azt hiszem minden álszerénység nélkül el kell mondanom, hogy van némi humor érzékem. Tehát  én sem mindig komolyan beszélek, bár van amikor igen.
Mert vannak véresen komoly dolgok, de távolról se minden az.
« Utoljára szerkesztve: 2015. Február 05. 21:52 írta Vivaldi »

Re:Gőzölgő
« Válasz #818 Dátum: 2015. Február 05. 21:55 »
Az jutott eszembe:

A véres csata után a harcmezőn a szanitécek gyűjtik össze a még élő katonákat. Az egyiknek levágva a karja, betörve a feje, és egy dárda áll ki a melléből. Az egyik szanitéc sajnálkozva kérdezi:
-Nagyon fáj, Jóember?
-Neeem  .Csak amikor röhögök....

Re:Gőzölgő
« Válasz #819 Dátum: 2015. Február 05. 21:59 »
Sziasztok!
Na ideemelek egy idézetet.
"Nem az alapján kell egy vitát elrendezni,
hogy kinek van igaza, hanem az alapján,
hogy mi az igazság."

Kicsit csavaros megfogalmazás, de találó.
Nagyernyei Attila

Re:Gőzölgő
« Válasz #820 Dátum: 2015. Február 11. 10:08 »
Csak gőzölgök, csak gőzölgök, nem jön be az OMME honlap.
Mi lehet ennek az oka mostanában ismét egyre sűrűbben.

Üdv. jani bátya

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Gőzölgő
« Válasz #821 Dátum: 2015. Február 11. 15:55 »
QUQURIQ!!!

Biztos a szakember elment sielni, és nem tudja így a pedált tekerni...

A jó indulatú Kiskakas!

*

Kitin

  • *****
  • 934
Re:Gőzölgő
« Válasz #822 Dátum: 2015. Február 13. 11:20 »
Az Omme Oldal sokszor rettenetesen lassú, fele angol- fele Magyar, szótár is elkél hozzá, erre már biztos más is rájött,mert a hirdetések kezelésénél fölül ez a szöveg olvasható:
"A WordPress 4.1 verziója megjelent! Meg kellene mondani a honlap adminisztrátorának... :)  " nem tudom ez mit jelent, csak sejtem.
Hirdetések frissítése csak úgy megy ha a drága időnket rabolva újra le föl pakolgatjuk.
 

Re:Gőzölgő
« Válasz #823 Dátum: 2015. Február 16. 17:30 »
Ennyi. :)
„Ha meg tudjuk változtatni önmagunkat,
a tendenciák is megváltoznak a világban.
Ahogy az ember megváltoztatja a saját természetét,
úgy fog irányába megváltozni a világ hozzáállása.
Nem szabad arra várnunk, hogy lássuk, mások mit tesznek.”

Re:Gőzölgő
« Válasz #824 Dátum: 2015. Február 16. 20:51 »
Ez nagyon jó karikatúra.  :)