Gőzölgő

  • 4394 válasz
  • 1665853 megtekintés
*

huber

  • ***
  • 144
Re:Gőzölgő
« Válasz #3135 Dátum: 2018. Augusztus 08. 16:51 »
... Hazajött a közeli vándormészész szotyiról, eltelt 1-2 hét és szó szerint néhány hét leforgása alatt kiürültek a kaptáraim, meg az összes röpkörzeten belüli méhészeté is. ....
Esetleg ha gondolkodnál?
Próbáld nyugodtan, nem fáj!!!
Egy állományon belül sem terjed a ceranae ilyen sebességgel, nem egy körzeten belül.
Igyál még egy pohárral és fogd a vánorméhészre!


*

wr

  • *****
  • 901
Re:Gőzölgő
« Válasz #3136 Dátum: 2018. Augusztus 08. 18:21 »
Ha gondolkodáson azt érted amit itt felvázoltál, akkor inkább nem szeretnék gondolkodni.  :D Nem is nagyon kellett, mert önköltségen vittük a mintákat laborba, és ott állapították ezt meg, sem atkafertőzöttséget, sem olyan mérgezésre utaló vegyületet nem találtak ami indokolta volna a veszteséget.
Nem terjed? Te már csak tudod. A környék összes méhészete oda járt rabolni több napon át, mert a tulaj házon kívül volt, lepakolt, és azt sem tudta hogy mit hozott haza.
Innék én, de nem megy mert antialkoholista vagyok, kb. annyira hiányzik az alkoholok összes formája mint a spenót, azaz semennyire. Neked viszont jobb lenne csökkenteni a napi adagot,mert akkor össze tudnál spórolni némi pénzt egy értelmes mikroszkópra. Azzal aztán meg tudnád nézni a spóraszámot repce előtt 3-4 nappal, majd a virágzás közepén, és rácsodálkozhatnál a kettő közti nem kis különbségre. Na meg, talán marhaságokat sem irkálnál hasra ütve.  ;)

Re:Gőzölgő
« Válasz #3137 Dátum: 2018. Augusztus 08. 21:31 »
Kedves WilágRekord!

Te még tényleg nem hallhattál alkoholról sem a csecsen csüngve (bocs, nem bántásként csupán az alliteráció kedvéért említem a Mama emlejét), amikor a jó öreg Huber már több Nosema spórát látott a látótérben, mint amennyit te józanul valaha láthatsz, mert  az Öreg még jócskán Mézengúz előtt kezdte a spóraszámlálást, s azóta is csinálja. Szóval ne légy pimasz, s maradj inkább tényleg józan és ne oktasd te a jó Hubert, mert jobb néha a bölcs hallgatás, mint az ilyen elméncnek szánt riposzt után a pironkodás közepette előadott bocsikérés.

Az tagadhatatlan, hogy az Öreg nem hordta a laborba a mintáit, de feltehetően régen sem a mikroszkópra valót ihatta el, amit szemmel láthatóan az antialkoholista színjózanok egyike-másika még nemigen tudott utána csinálni. A "hasraütve hülyeségeket hebegek-habogok" viszont látom, alkoholfogyasztás nélkül is megy már némely nagyarcúnak... (bocsi, ma úgy tűnik, nem sikerül ellenállnom az alliterálásnak, eszerint úgy vagyok ezzel, mint Vivaldi az ironizálással)

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Gőzölgő
« Válasz #3138 Dátum: 2018. Augusztus 09. 20:34 »
Idézet
A cerana nem a kiváltó ok, hanem már a következménye a rengeteg vegyszernek. Az ilyen családok már nem csak a neoktól néptelenednek hanem már a nozémától is. Ez a másnapi fejfájás az előző napi berúgás okán, kár hogy a méhek ezt nem tudták élvezni.
Egyetértek
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

Vivaldi

  • *****
  • 2049
Re:Gőzölgő
« Válasz #3139 Dátum: 2018. Augusztus 12. 09:08 »
Erdőben tartott, mezőgazdasági művelés nélküli, nem vándoroltatott, évi kétszeri kezelésnél, ami 5 db antiváros füstölés Szeptemberben, és két destruktoros záró kezeléssel, illetve tavaly már 1 apioxos kezeléssel kezelt méheknél is előfordul.
 Tehát, ha valami okozhatja, akkor az amitráz, és az oxál. Mert más nem éri a méheket.
 De, sokkal gyakoribb, mint ahogy azt bárki állítja, csak nem veszik észre. És a terjedéséhez nem kell vegyszer. Sőt, én azt állítom, hogy valamely atka ellen használt készítmény még gátolja is.
Sokkal gyakoribb lenne, ha atka ellen nem kezelnénk a méheket.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Gőzölgő
« Válasz #3140 Dátum: 2018. Augusztus 12. 13:44 »
Erdőben tartott, mezőgazdasági művelés nélküli, nem vándoroltatott, évi kétszeri kezelésnél, ami 5 db antiváros füstölés Szeptemberben, és két destruktoros záró kezeléssel, illetve tavaly már 1 apioxos kezeléssel kezelt méheknél is előfordul.
 Tehát, ha valami okozhatja, akkor az amitráz, és az oxál. Mert más nem éri a méheket.
 De, sokkal gyakoribb, mint ahogy azt bárki állítja, csak nem veszik észre. És a terjedéséhez nem kell vegyszer. Sőt, én azt állítom, hogy valamely atka ellen használt készítmény még gátolja is.
Sokkal gyakoribb lenne, ha atka ellen nem kezelnénk a méheket.

Volt egy viaszhiányos időszak Magyarországon. Talán most is van. De az "ócsó" viaszra mindíg van kereslet.

Egy időben rengeteg piperonil butoxinnal szennyezett viasz került az országba import viasszal. Ez a mérgezett viasz most is itt kering az országunkban. Csak akkor tudod meg, hogy a viaszod ezzel szennyezett-e, ha kérsz erre a molekulára labormérést.

Volt olyan kecskeméti nagy méhész, aki évekig kínlódott, mire rájött,  hogy a viasza ezzel a méreggel szennyezett. lecserélte a viaszkészletét és elmúlt a folyamatos nozémásodás nála.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Gőzölgő
« Válasz #3141 Dátum: 2018. Augusztus 19. 17:38 »
Szerintem több faktor együttes hatása. Ha csak egyet néz az ember, akkor lehet, hogy semmit nem talál.

A laborokban pedig nem lehet bízni, mint a kérdés eldöntőjében. A moszkvai professzor egyik idevágó üzenete ez volt: A laborokkal nem lehet mérni a molekulák összesített hatását. Lehet, hogy egy kicsit átlakult a molekula, és nem is azt mérik, amit kell. A sokféle molekula egyenként szubletális, esetleg a méréshatár alatt is van. Az is lehet, hogy nem az eredeti molekula mérgez, hanem pl. a metabolitja, az aggregátuma, stb.

Szóval azt mondta Mannapov professzor: a tesztelendő anyagot oda kell adni a méheknek és nézni a méhek viselkedését. Van az egyszerű etetéses teszt. Kicsi anyagigénye van, már írtam az új vegyszerek engedélyezése kapcsán, hogy meg kellene bízni pl. a Kátki-t, vagy valamely Egyetemet, hogy végezze el ezeket a vizsgálatokat. 

Szóval az egészet egyben vizsgálni, és nem molekulánként. Ki tudja pl. hogy mi a metabolitja a imidacloprid-nak? Imidacloprid desnitro, imidacloprid olefine, imidacloprid urea, és további öt molekula majd chloronicotinic acid. A talajban részben más molekulákra bomlik, onnan a növények ebben a formában is fel tudják szívni.
Pl.:  imidacloprid nitrosimine.

Kevés módszer van, ami egyszerre több molekulát azonosít. Laboratóriumi úton aznosítani ezeket tehát elég komoly kihívás, komoly kutatási projekt. 

Komoly, hosszú és drága. Sokkal egyszerűbb a biológiai kísérlet.
Einstein tévedett: Ha csak méheink vannak, már akkor leáldozóban az emberiség létjogosultsága!

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Gőzölgő
« Válasz #3142 Dátum: 2018. Augusztus 19. 22:01 »
Idézet
Szerintem több faktor együttes hatása. Ha csak egyet néz az ember, akkor lehet, hogy semmit nem talál.
Ez igaz, de azt hiszem, hogy most is benne van a törzskönyvi dokumentációkban a biológiai teszt. A dózisok beállítása másképp nem is lehetséges. Szerintem máshol van a hiba a mostani vegyszer engedélyeztetési folyamatban. De ezt már nagyon sokféle módon kitárgyaltuk.

Ha nem méhészként, hanem technokrata növényvédős szemellenzővel nézném az engedélyeztetési dokumentációkat, akkor is durván hiányosnak és elavultnak tartanám a neonikotinoidos csávázószerek törzskönyvi dokumentációját. Vagyis ha nem lenne betiltva a szántóföldi használata akkor még lehetne javítani a helyzeten és méhekre kevésbé veszélyessé tenni. De ezt megspórolom és inkább szívesen látom a totális betiltást.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Gőzölgő
« Válasz #3143 Dátum: 2018. Augusztus 19. 22:29 »
Úgy látom erre a fórumra nem nagyon akarja megírni senki a méhpusztulásos történetét. Kitől féltek? Mitől féltek? Az OMME-tól?
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Gőzölgő
« Válasz #3144 Dátum: 2018. Augusztus 20. 01:57 »
Szerintem több faktor együttes hatása. Ha csak egyet néz az ember, akkor lehet, hogy semmit nem talál.

A laborokban pedig nem lehet bízni, mint a kérdés eldöntőjében. A moszkvai professzor egyik idevágó üzenete ez volt: A laborokkal nem lehet mérni a molekulák összesített hatását. Lehet, hogy egy kicsit átlakult a molekula, és nem is azt mérik, amit kell. A sokféle molekula egyenként szubletális, esetleg a méréshatár alatt is van. Az is lehet, hogy nem az eredeti molekula mérgez, hanem pl. a metabolitja, az aggregátuma, stb.

Szóval azt mondta Mannapov professzor: a tesztelendő anyagot oda kell adni a méheknek és nézni a méhek viselkedését. Van az egyszerű etetéses teszt. Kicsi anyagigénye van, már írtam az új vegyszerek engedélyezése kapcsán, hogy meg kellene bízni pl. a Kátki-t, vagy valamely Egyetemet, hogy végezze el ezeket a vizsgálatokat. 

Szóval az egészet egyben vizsgálni, és nem molekulánként. Ki tudja pl. hogy mi a metabolitja a imidacloprid-nak? Imidacloprid desnitro, imidacloprid olefine, imidacloprid urea, és további öt molekula majd chloronicotinic acid. A talajban részben más molekulákra bomlik, onnan a növények ebben a formában is fel tudják szívni.
Pl.:  imidacloprid nitrosimine.

Kevés módszer van, ami egyszerre több molekulát azonosít. Laboratóriumi úton aznosítani ezeket tehát elég komoly kihívás, komoly kutatási projekt. 

Komoly, hosszú és drága. Sokkal egyszerűbb a biológiai kísérlet.

Jani!

Nem köllene játszani az analitikust és a biológust, nem nagyon megy az a Doktor Úrnak!

Ennyi ostobaságot egy helyre leírni, önmagában is alkalmas a nyugalom megzavarására, de ezt Mannapov  professzorral fűszerezni: merénylet. (És akkor Mannapovát még elő sem húzta...)

Az imidakloprid metabolizmusát egyszer már feltettem ide is, aztán le is vettem, mert túlzottan részletes volt annak a méhésznek, aki az olyan hozzászólásokból képes és szeret tájékozódni, mint amilyeneket a Doktor Úr írogat ide. No, nehogy csak a Doktor Úr tudja, milyen metabolitjai vannak az imidaklopridnak, felteszem azt az összefoglalót az imidaklopridról ismét, nehogy csak a Doktor Úr után tudjanak tájékozódni az érdeklődők:

http://www.fao.org/fileadmin/templates/agphome/documents/Pests_Pesticides/JMPR/Evaluation02/IMIDA_EVjjb.pdf

Mint tetszik látni, elég részletes anyag, ráadásul segít az állati, növényi szervezetben és a talajban történő lebomlást is követni. Tanulmányozza Doktor Úr, s azt javallom, azután se tartson belőle előadást, hagyja meg a szakmát azoknak, akik értik a szakmát. Kend majd hozzáteszi az ideológiát, ahhoz ért.

Olyan ökörséget meg ne írjon, hogy " Kevés módszer van, ami egyszerre több molekulát azonosít. Laboratóriumi úton aznosítani ezeket tehát elég komoly kihívás, komoly kutatási projekt."

Hol tanulta a laboratóriumi diagnosztikát? A Lomonoszov Egyetemen is oktatják... Ráadásul feltehetően rosszul értette a jó Mannapovot, mikor az "idevágó üzenetét" fordította, illetve mint inkább valószínű: ferdítette. Kicsit nézzen már utána a kérdésnek, mielőtt szétosztja azt a mérhetetlen tudást, ami a Doktor Úrba szorult.

A növényvédőszerek szermaradványait a laboratóriumok egyszerre sok molekulára nézve vizsgálják először. Ezt nevezik szűrő (screening) vizsgálatoknak. Találat esetén (amennyiben konkrétan keresnek molekulát, molekulákat) célzott (targeted) vizsgálatot végeznek. A főbb metabolitokat is vizsgálják, hogy melyeket, arra nézve határozott protokoll van.

Egy doktori a peszticid analitikáról, ha szeretne képbe kerülni:

http://phd.lib.uni-corvinus.hu/779/1/Polgar_Laszlo.pdf

No, meg még egy tavalyi, hogy a metabolitok problémája is feltisztuljon:

https://szie.hu/file/tti/archivum/Vass_Andrea_ertekezes.pdf

És akkor jöjjön a valóság, ismerje meg egy kicsit közelebbről azokat a laborokat, melyek a mi mintáink vizsgálatát (is) végzik:

http://portal.nebih.gov.hu/-/novenyvedoszer-analitikai-laboratoriumok

Magyarországon a szermaradványokat vizsgáló laboratóriumok az uniós laborok élvonalában vannak, évek óta a Velencei Nébih-labor  Solymosné Majzik Etelka Ph.D. vezetésével az első helyre kvalifikálta magát az uniós akkreditált laborok versenyében:

http://portal.nebih.gov.hu/-/a-magyar-novenyvedoszermaradek-analitikai-laboratoriumok-europa-elvonalaban

https://www.biokontroll.hu/rangos-elismerest-kapott-nebih-ntai-velencei-novenyvedoszer-analitikai-laboratorium/

https://hungalimentaria.hu/Portals/0/doksik/2015%20El%C5%91ad%C3%A1sok/06%20Mehpusztulsa%20okainak%20analitikai%20vizsg%20-%20Szemanne%202015-04-22.pdf

Ami meg a hazai kutatásokat illeti, nyitott kapukat dönget. A NAIK (is) futtatott ilyen jelegű kísérleteket, a hatóanyagok szántóföldi betiltásával a kutatások feltehetően okafogyottá válnak. A 2016-os kutatási beszámoló (minket a 16-17. oldal érdekelhet):

https://www.naik.hu/system/files/uploads/2017-07/naik_szoveges_beszamolo_2016.pdf

Azt gondolom, nem gondolta komolyan, hogy a "KÁTKI" (mostanság HáGK) bármiféle ökotoxikológiai kutatásra képes lenne... Másra se, gondoljon az OMME méhesének sorsára. Azon is elvergődtek egy darabig, mostanában viszont nagy a csönd. Csak nem megint valamelyik elnökségi tag vásárolta ki  a "romokat", mint legutóbb az autócserekor? Az is egy rémálom, amikor a miniszter a körülmények ismerete nélkül megígéri, hogy a Méhészeti Intézetet feltámasztja. Örösit kellene feltámasztani, akkor talán lenne hazai méhészeti kutatás, de érzésem szerint a Tanár Úr inkább visszafordulna, ha látná, mit akarunk eladni a "KÁTKI"-ban méhészeti kutatások címszó alatt...

Ha képbe került, beszéljék meg Bross barátjával, hogy mi legyen a stratégia, mert szemmel látható, hogy olyan inuk szakadtából keresik a megoldást, hogy Geddekas már kifejezetten sumákolást vélelmez, melynek része a Doktor Úr ködösítő szándékkal írt hozzászólása is. Persze biztosan van, akinek éppen erre van szüksége, ám nekem amolyan "Jenősen" mindig egy vicc jut az eszembe erről a "most már útban vagy, hát kitiltatlak" projektről, amit Geddekassal játszanak. A Doktor Úr is bizonyára érti, mint minden, Moszkva emlején nevelkedett ember:

Két rab beszélget a börtönben.

- Te miért kerültél sittre? - kérdi az egyik.
- Izgatásért. Szidtam a rendszert. És te?
- Nyugtatásért. Azt mondtam, úgy sem tart ez már sokáig.

Remélem a Bross-K-RPJ-tandem is a vicc utolsó sorával analóg módon ül a méhészet nyakán...


*

Vivaldi

  • *****
  • 2049
Re:Gőzölgő
« Válasz #3145 Dátum: 2018. Augusztus 20. 22:35 »
Összefoglalom:
A helyzet szar és aggasztó.

Re:Gőzölgő
« Válasz #3146 Dátum: 2018. Augusztus 21. 22:52 »
Gratula Demeter, hozod magad! Egyrészt nem arról beszélsz amiről én. Ez nevezik úgy mellébeszéllsz! Én minden alkalommal neoellenes voltam.

Eddig ezért kaptam a támadást...

Most minek hozod ezeket a tanulmányokat. Nem értetted az általad idézett cikkeket?

Ennyi hülyeséget hogy tudsz kitalálni, súgnak, vagy magadtól?

« Utoljára szerkesztve: 2018. Augusztus 21. 23:14 írta KörmendyRácz »
Einstein tévedett: Ha csak méheink vannak, már akkor leáldozóban az emberiség létjogosultsága!

Re:Gőzölgő
« Válasz #3147 Dátum: 2018. Augusztus 22. 06:40 »
Ezt kérdezi KörmendyRácz:
"Ennyi hülyeséget hogy tudsz kitalálni, súgnak, vagy magadtól?"
Magától.
Ehhez mások nem adják a nevüket.
Nagyernyei Attila

*

Vivaldi

  • *****
  • 2049
Re:Gőzölgő
« Válasz #3148 Dátum: 2018. Augusztus 22. 12:33 »
 Én leírom, hogy tomipapa, hülyeségeket ír, aztán oda írom a cáfolatot, vagy is oda teszem az érveimet.
 Mert ha csak úgy kibuggyan belőletek, hogy amit valaki ír az hülyeség, de megcáfolni nem tudjátok, az nem más, mint bizonyítvány rólatok.

Re:Gőzölgő
« Válasz #3149 Dátum: 2018. Augusztus 22. 13:18 »
Vivaldi!
Meleg van Nógrádban is.
Kiszáradt a tó?
Nagyernyei Attila