Méhek vs. növényvédelem

  • 1401 válasz
  • 563738 megtekintés
*

Apis

  • ***
  • 142
Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #1320 Dátum: 2021. Május 14. 20:27 »
Sajnálom!
Nagyon érzékenyen érint bennünket akik szeretjük a méheink.
Persze a termés kiesések se jönnek jól senkinél sem.
Megtörtént esetet írok le most.
Repcére vándoroltunk ,kétszerre vittük az állományt.
A reggeli szállítmány nyilván betájolt estig ,az esti szállítmány nyilván nem.Este méhkímélő technológiával piretroidot permeteztek.Beszéltünk az agronomussal.Mondta nem lehet baj,8 órás szer,reggelre lebomlik.Igen ám de párás ,szötymörgös lett az éjjel ,nem bomlott le.A reggeli szállítmány korán indult ,mert be volt tájolva ,így 4-5 NB keret gyűjtő méhét vesztett.Az esti rész mire betájolt lebomlott a szer.Ezektől a családoktól a repcén ,az első akácon és a másodikon is kétszer annyit pergettünk mint a károsodott reggeli szállítmánytól.
Ezért is nagyon helytelen az új törvény ,miszerint is nem kell a gazdálkodóknak bejelenteniük a permetezést.
Nekünk méhészeknek esélyünk sincs elvinni esetleg bezárni a méheket.
Azóta ha tudunk a piretroidos kezelésről ,akkor a harmat felszáradásáig bezárjuk a csalàdokat.

Csak úgy zárójelben.
Akár több napot is be lehet zárni a csalàdokat nyáron is ha baj van.Felső szellőzés kell és egy-két óránként be kell önteni fentről a “fejükre”akár 2-5 deciliter vizet is.Szállîtáskor ha nem sikerül időbe lepakolni ,akkor is meg kell önteni Őket.

Csányi Antal

Méhmérgezésnél a méhészt veszteség éri, ezt valakinek ki kell fizetnie. A gazda azt mondja ő nem hibázott, hiszen engedélyezett vegyszerrel, engedélyezet technológiával permetezett. Ilyenkor át kellene szálnia a felelősségnek az engedélyezőre, ő áttolná a felelősséget gyártóra, a gyártónál pénz is van. De az, hogy senki nem fizet az nem kóser. Majd kitömik a zsebünket egy újabb ezressel, de ez nem teríti meg a kárunkat. A NEBIH zöld szám csak feszültséglevezetőnek van, utána egyenkét eltusolják az ügyet, ez megy évek óta. Régen a TSZ- ek fizettek, most senki.

*

Attila

  • ****
  • 285
Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #1321 Dátum: 2021. Május 17. 21:06 »
Nálunk itt dél-Borsodban múlt héten csütörtökön-pénteken jött kiadósabb eső. Előtte nem láttam mászkáló méhet. Utána fetrengtek a kaptárak előtt, négyzetméterenként 100-150db kb.
Megpróbálok keresni olyan helyet, ahol nem érik sem a repcét, sem a napraforgót... tavaly napraforgóvirágzás alatt vitték a szójalisztet, annyira komoly a virágpora.
A méhész szépen fejlesztgeti, gondozza a családokat, aztán taglóznak a kiváló finom szerek.
Éves technológia:
március - fejlesztés
április eleje - gyümölcsvirágzás
április második fele - menekülés repcéről, s reméljük, hogy az akác alvórügyek hajtásai már nem fagynak el
május - várjuk az akácot hideg esőben, etetünk
június - etetünk és fehérjét pótolunk (nincs virágpor), készülünk napraforgóra vagyis mégsem
július - na ezt már ne várjuk meg, hanem húzzunk el megint a vegyszeres mezőkről

Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #1322 Dátum: 2021. Május 17. 22:21 »
Hát!
Voltak már eredményesebb évek mint az utóbbiak.
1990-től kb 2005-ig egész jó terméseink is voltak ,pár rossz mellett.
Régóta mondogatom ,kiabálom -a profik gyűlésén,neten,egyesületi rendezvényeken ,az OMME vezetőinek ,hatósági és földművelésügyi vezetőknek-hogy elsősorban azért nincsenek jó eredményeink azért  kevés országos átlag akácból és repcéből ,Napraforgóból mert a szántóföldi növényekre szórt mérgek miatt vagy elpusztulnak méheink vagy rövidebb életűek lesznek.Kisebb népesség következménye a kisebb hozam.Mint tudjuk a népességgel exponenciálisan arányos a mézhozam.

Másod sorban a klímánk változása rontja a pergetett méz mennyiségét..Hideg tavaszok ,forró nyarak ,hosszú meleg őszök ,meleg telek.Minden változás kedvezőtlen a méheink számára.

A harmad sorban a gazdasági
környezet romlása.!! Hihetetlen mennyivel több bőrt akarnak lehúzni rólunk is,egyre több szabálynak kell megfelelni.
Nem gyenge változás pár év alatt.

Csányi Antal
« Utoljára szerkesztve: 2021. Május 18. 23:35 írta Csányi Antal »

*

leo

  • ***
  • 198
Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #1323 Dátum: 2021. Május 18. 23:39 »
Anti pihenj! Nem fog változni semmi. Mindenki tudja miért. Rohanunk a semmibe.

Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #1324 Dátum: 2021. Május 19. 08:46 »
Azért egy “kicsit” lehetnél konkrétabb is Leo.Mert ez így túl általános.
Veled ellentétben én úgy látom ,hogy van változás.
Persze nem Nekem és az OMME-nak vagy  végképp nem MPME-nek (profi egyesületnek) köszönhetően,ahol évek óta egy állás foglalást nem tudok elérni,bármelyik esze-veszett ,eszetlen dolog ellen sem
Legyen az a neok,vagy nappali permetezés,stb,ami ellen is kértem ,hogy tegyünk lépéseket.Van az egy rendezvénye az egyesületnek ,ahol mindenki lazulni akar ,de még önmagáért sem hajlandó semmit sem tenni SENKI sem.
Mégegyszer leírom ,egy rohadt állásfoglalást nem tudtam elérni semmilyen még a méhészkedésünk gazdaságosságát érintő ügyekben sem ,pedig minden évben megpróbálkoztam az éppen aktuális problémák elleni fellépést kierőszakolni.
Na de minek ?
Amikor az elnök szerint minden rendben van és volt még a neokkal is.Mondta:Ő náluk nincs gond,nem másznak el a méhek.Na tessék,mit lehet erre mondani.Cserényi doki szerint meg.”Mit akarsz Csányi ,szétverni a profit úgy mint az OMME-t”

A jó ,az élet számára kedvező döntések annak köszönhetők ,hogy rájöttek az UNIÓ-s Urak ,ha nem változtatnak és nem teszik zöldebbé a világunk akkor “kampo-basszo” mindenkinek.
Ezért aztán például csak betiltották a négy legveszélyesebb neo-t és klórpirifoszt.

Tehát reménykedem.Mást úgy sem nagyon tehetek.
Támogatom a Greenpeace-t és minden az életet védő ,zölden gondolkodó ,méheket ,beporzókat védő egyesülést ,szervezetet.

Eleget “papoltam” ,megyek eszek egy kis friss jégsalit ,meg finom zöldhagymát amit most szedtem a vegyszermentes kertemből.

Még egy sztori arról ,hogy ezek a saját cuccok milyen finomak.A pesti “aszfaltbetyár” barátom a legjobb példa.Adtam neki egy nagy marék lilahagyma zöldhagymáját.Másnap a következőt írta.
“a hagyma zseniális az egészet megzabáltam”.


Csányi Antal
« Utoljára szerkesztve: 2021. Május 19. 09:17 írta Csányi Antal »

*

buksi

  • ****
  • 310
Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #1325 Dátum: 2021. Május 19. 11:21 »
Látom Anti is ébredezik,van változás,ami nem az OMMÉ nak köszönhető,de Leo meg állapítása ok.

Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #1326 Dátum: 2021. Május 19. 11:55 »
Buksi!
Konkrétum ,konkrétum.
Te se írsz le semmit?

*

buksi

  • ****
  • 310
Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #1327 Dátum: 2021. Május 19. 15:54 »
Anti!
Olvasd csak el,mit írtál!
Valamikor én is eleget"papoltam",de örülök,hogy agilis vagy.

*

P.P.

  • *
  • 22
Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #1328 Dátum: 2021. Május 19. 20:06 »
Leo leírnád miért, mert én pl. nem tudom miért nem lesz változás?Köszi.

*

leo

  • ***
  • 198
Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #1329 Dátum: 2021. Május 19. 23:15 »
Azért nem lesz változás, mert a pénz az úr.
Mindenki azt akarja.
A bió méhészet nem tudom hol van.
Talán a hegyekben. Azokat kell most elfoglalni. A helyiekkel mi lesz, valami lesz.
Mi a bió méhészet? Nem tudom.Én nem használok hordásban semmit.Tavaly 6-7 családom nem bírta ki. Idén hallottam 600-az állománynál nincs probléma.Vajon miért? Nem írom.

*

Attila

  • ****
  • 285
Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #1330 Dátum: 2021. Május 20. 01:08 »
Bioméhészetnek összetett feltétel rendszere van.
Többek között adott távolságnak meg kell lennie nagy forgalmú utaktól, intenzíven művelt mezőgazdasági területektől, atkairtásra is vannak előírások. Belátható, hogy nem egyszerű ezeket elérni.
Persze, lehet a hegyekbe elmenni, de ott meg biztosan nincs dús méhlegelő.
Atkairtást lehet oxálsavval végezni, nyáron rövid fiasításmentes időszakot beiktatni (akár szaporítás részeként) és / vagy szeptember végén kalitkázással atkát (szinte) "nullázni". Így a méhész oldaláról nincsen "méreg" terhelés.
Ez így 4-5 szublimálás max. egy évben.
Errefelé júniusban hordás nincsen. Addig meghordják, amit kell. Jó években, persze. A tavalyi, meg az idei, az felejthető.

Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #1331 Dátum: 2021. Május 20. 06:55 »
Amikor Erdélyben jártunk méhész kiránduláson az ottani előadó elmondta, hogy honnan lehet tudni ki az igazi bio méhész.
Minden tavasszal méheket vesz.
A másik.
Akinél voltunk ő is bio méhésznek vallotta magát.
Csak megjegyezni kívánom, hogy éppen akkor csepegtették az amitráz hatóanyagú szert az egyik melléképületben.
Kérdeztem az egyik "fullajtárját" mi ez?
Bio amitráz, mert sok az atka.
A tartályokban izo szirup...a serkentésre.
Bio?
Már a Holdon sincs.
Én azért bízok az emberek józan ítélő képességében, és abban, hogy legalább az unokáim fogják érzékelni a küzdelmünket.
Nekünk méhészeknek ebben óriási szerepünk van, és méltatlannak tartom, hogy nem a tenyerükön hordoznak a gazdák, és az állam.
Vegyszermentesen is lehet termelni, csak néhány évvel később lesz rá mód, hogy a gazda fényűző terepjárót vásároljon.
Amikor megszületik egy kismalac, borjú azonnal megy az állatorvos oltani.
És mit nyom bele a szerencsétlenbe?
Antibiotikumot, nehogy elkapjon az új jövevény valami kórságot.
Akkor abból, hogy lesz bio táplálék, és mit eszik a borjú, és az anyja?
A nokkkal elszennyezett földekről betakarított terményeket, ami aztán megjelenik az állatok húsában, tejében.
Bio csak a papíron létezik, de el kell kezdeni így gondolkodni, mert baj lesz...vagy már van.
Nagyernyei Attila


*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #1332 Dátum: 2021. Május 20. 09:06 »
Olvasgatom az "okosságaitokat".

Bio mint méhészet szerintem sem létezik!  Mert intenzíven művelt terület mindenhol van.

DE,azért gondolkodjatok már a gazdák eszével is! Ha parlagfű van a területén és nem írtja ki megbüntetik ,ha "gyomos " a területe úgyszintén.

A méhészeknek ez ugyan jó lenne!  De, ha a gazda így hagyja jön a bírság vagy a termés átlaga csökken!

A méhészek nem a saját érdekeiket nézik??, Nekik a vegyszermentes gazdálkodás lenne a "Kánaán".

Ilyen marhaságokat meg kitalálni ,hogy:  "Amikor megszületik egy kismalac, borjú azonnal megy az állatorvos oltani.
És mit nyom bele a szerencsétlenbe?
Antibiotikumot, nehogy elkapjon az új jövevény valami kórságot."

Ezt  a "tudást"is osztották a diplomával?   Mert azt viszont le lehetne írni,ha "megszületik" a méhecske megy a méhész és lefújja őket amitrázzal,vagy kapnak valami más mérget!

A malacok ,borjak esetében ez nem "törvényszerű"!

Mondandómnak a "kompromisszum" lett volna a lényege!  A gazdák,és a méhészek sem "fehér bárányok"!  Ezt hozta a XXI. század! Majd mind a két fél eldönti hogy akar "élni"! Vagy ,hogy"tud"!!

Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #1333 Dátum: 2021. Május 20. 09:52 »
Bezzeg Én 2004 őszén megkongattam a vészharangot , mindenki hülyének nézett !!!  Most repce végén ismét magas a nosema  spóraszám és eltelt 17 év !!!

*

Apis

  • ***
  • 142
Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #1334 Dátum: 2021. Május 20. 12:16 »
Bezzeg Én 2004 őszén megkongattam a vészharangot , mindenki hülyének nézett !!!  Most repce végén ismét magas a nosema  spóraszám és eltelt 17 év !!!                                                                               Ezt én is meg tudom erősíteni! Az agráriumba idén is érkezik több száz mrd Ft támogatás, külföldi kutatások bizonyítják, hogy a növényvédőszerek növelik a spóraszámot. De itthon miért nincs erre pénz? Valaha kaptunk arra ígéreteket, hogy a NÉBIH nyilvánosságra hozza az eredményeket( pár éve naprán nagy gyengülés, repcén mászkálás stb. Na ez a nagy gond, hogy ezeket nem hozzák nyilvánosságra, vagy nem is merik! Túl sok pénzt kellene kifizetni az eredmények nyilvánosságra hozása után a méhészeknek, hiszen ez egy országos jelenség, mérgezés! Na meg az is érdekes téma  h. a napra virágpor mit okoz télen
« Utoljára szerkesztve: 2021. Május 20. 13:33 írta Apis »