Méhek vs. növényvédelem

  • 1401 válasz
  • 563830 megtekintés
Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #1200 Dátum: 2020. Május 10. 22:18 »
16 évig nézték hülyének a méhészeket , most már lassan nincs értelme küzdeni már nincs miért a katasztrófa elkerülhetetlen , büszkék lehetnek magukra azok akik ide juttatták az ágazatot !!!!!

Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #1201 Dátum: 2020. Május 13. 16:22 »
Csányi Anti ma hatalmas mászkálás van a méhesemben !!!!!!!!!!!

Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #1202 Dátum: 2020. Május 13. 22:57 »
Kedves Mézengúz!

Ezt írtam a nappal kijuttatható tecnológiáról,a “fényes” napos permetezésről:
“ Eddig nem okoztak kárt (gyorsan le kopogom)talán azért mert nem volt nagy meleg.”

A neok-ról amik valószínűleg a fő károkozók a mászkálàsos pusztulásnál
 Pedig ezt írtam:
“ Talán tényleg a neonikotinoidok pusztítottak.Idén is volt mászkálás a kaptárak előtt de eddig közel sem olyan mértékű,hogy jelentős kárt okozzon.”

Eddig.

Sajnos ma mi is észleltük újra a mászkálást,EDDIG még nem okozott talán jelentős kárt.
Na de!
Ki tudja ezt mérni?
Mi lesz holnap?
Általában egyszerre több helyen dolgozunk és amikor beszélünk egymással telefonon az első kérdés a kollégáktól a következő szokott lenni.
Meg vannak a méhek?
Nem tűntek el?

Sajnos az előző évek “durvák” voltak .Akácra nem nagyon maradt öreg méhünk.

Sajnos ma az egyik telephelyen elég nagy volt a mászás.

Ha akácon másznak,tűnnek el a méhek akkor tényleg a repce virágpor lehet a fő bűnös,és ekkor N.Attilának van igaza.
De!
Nálunk mindig a repce eleje szedte le a méheket.Az akácon lehet azért
nem vettük mi ezt észre.


Csányi Antal





Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #1203 Dátum: 2020. Május 14. 13:59 »
Szerintem idén a repce első 10-12 napján nem mutatkozott a mászkálás , kezdtem is azt hinni megtörténik a csoda 16 év után kimarad !   Sajnos ez csak álom volt mert mégis lett mászkálás és több nagy méhész jelezte annak ellenére , hogy nem nagy a mászkálás mégis visszagyengültek a családok !   Szerintem meg most az történt  , hogy a szubletális hatás  lelassulva érkezett mert vontatott volt a hordás a repcén !    De sajnos egy idő után mégis felhalmozódott az a mennyiségű méreg a kaptárban ami kiváltotta a mászkálást !
« Utoljára szerkesztve: 2020. Május 14. 18:37 írta mézengúz »

Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #1204 Dátum: 2020. Május 14. 22:14 »
Kedves Mézengúz.

Igen,igazad lehet.
Idézlek:
“Szerintem meg most az történt  , hogy a szubletális hatás  lelassulva érkezett mert vontatott volt a hordás a repcén !”

Alapvetően egyetértek Veled!
Éveken keresztül én ordítottam a legjobban,hogy óriási a baj.
“Jába” (ahogy öreg anyám mondta) nyuszítettem állandóan az OMME-ban,NÉBIH-nél,profi egyesületnél,sajtóban többször is miszerint is a szántóföldi növényvédelemnek nevezett rettenetes mérgezéseket nem bírják ki a méheink és többi beporzó sem.
Szerencsére a kutatók bebizonyították sok iszonyatos szer kártételelét így a döntéshozóknak nem igazán maradt más választásuk ezek után és látva a megporzó rovarpopuláció nagy mértékű csökkenését (rovarászok is ordítottak ordítanak eleget:BAJ van)ami eszméletlen természetkárosítás bizonyítéka mint a legveszélyesebb mérgek betiltása.
A három neo,idén a klórpirifosz jövőre a mások kettő neo az acetamiprid klotianidin betiltása mind pozitívak a méhek egészségére.
Az is lehet,hogy a három rettenetes betiltott neo még évekig okoz kárt,mert kutatásokból tudjuk,hogy felhalmozódik a talajban mert sajnos nagyon nehezen bomlik.A kötöttebb talajokból nehezebben fog kiürülni.
Valószínűleg 16 éve ,ahogy Te írod a méheltűnések nagy részéért ezek voltak a felelősek.
Ezt bizonyítja az is,hogy azokban az években amikor korlátlanul lehetett használni iszonyatos nagy veszteségeket szenvedtek el a családjaink.A derogáció a 2018-as szükséghelyzeti engedély évében eszméletlen nagy területen tette tönkre a méhcsaládokat.2016-ban és 2017-ben a napraforgó kukorica időszaka alatt sokkal kisebb volt az elhullás mint 18-ban.
Az idei repce elejei kedvező helyzet miszerint is nem vettünk észre méheink jelentős eltűnését lehet hogy csak a szárazságnak volt köszönhető.Talán segített az is,hogy már nem használják.Nyilván ha nem nem ezekkel csábázott magot vetnek,valamennyit csak csökken a mennyisége a talajban.
Valószínűleg a repce közepén végén megjött esőnek valamint az előző évek felhalmozódott vegyszer terhelésének “köszönhetően” elindult újra a mászás. Ennek ellenére nálunk EZIDÁIG nem okozott akkora kárt mint az előző években.”Hála a búza cipónak”.(Ezt meg a nagybátyám szokta volt mondani.)

Tudom jönnek az újabb szerek!Mégis,ennek ellenére reménykedem.
Talán megjön az emberek esze és kikényszerítik az ökológiai gazdálkodást a mezőgazdasági szereplőktől.Egyszerű a képlet. Nem kell megvennia vegyszeres cuccokat. Valószínűleg csak ez segíthet. Ezért aztán mindenkinek aki látja ezt az óriási bajt tennie kell ellene.
Hiszek abban ha erről beszélek embertársaimnak és erről beszélnek mások is akkor lesz eredménye. Az emberek nem hülyék. Rájönnek arra.hogy rossz útra tévedtünk.

Csányi Antal
« Utoljára szerkesztve: 2020. Május 14. 22:42 írta Csányi Antal »

Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #1205 Dátum: 2020. Május 14. 22:36 »
Én is álmodom egy méh megtartó szebb jövőről , van ahol már létezik tőlem egy " köpésre " Szlovénia ezt megoldotta 2011-től !!!!!   " Jóskát-Pistát-Mariskát " betiltották , de akkor a ciantraniliprol , szulfoxaflor , flupidarifuron megint 15-20 évig okoz kárt a méhészeknek és kezdődik minden előröl !!!! Egyik oldal azt állítja káros  a másik oldal azt nem káros a méhekre a szer !!!!!!

Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #1206 Dátum: 2020. Május 14. 22:55 »
Igen!
Valószínű úgy van ahogy írod.
Jönnek új szerek,lehet jönnek a génmanipulált növények is.
De!
Mindez ez (mai,divatos szóval) az embereken múlik.
A vásárló dönt!
És ott vannak még a “hatalmasságok” is.
Ha őket a döntéshozókat továbbra is megveszik kilóra a méreggyártók,akkor sötét lesz a jövő.

Továbbra is mondom.
Ha nem ökológiai gazdálkodás,akkor minden mérget erőteljes,irányított  szabadföldi kísérlet után engedélyezzenek.
Méhek poszméhek családjai megmutatják okoz-e kárt az vizsgált méreg a hasznos rovarokban.

Csányi Antal

Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #1207 Dátum: 2020. Május 14. 23:24 »
Úgy tudom az engedélyeztetések során csak akut mérgezést nézik , ha ez igaz akkor sok szer    "méh kímélő"  !!!!!!

Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #1208 Dátum: 2020. Május 15. 06:14 »
Hát ez az!
Mindig mondtam, hogy az OMME-ban egy "esemény utáni" tablettáról beszélhetünk csak, egy sima kárfelmérésről.
Amikor megtörténik a baj, mintavétel, per, vagy kölcsönös megegyezésre való törekvés történik.
De mi ebben a monitoring mondja már meg valaki?
A pénz az folyik ezerrel, de eredmény az nuku.
És amikor megjelenik egy "monitoring kiadvány" akkor elnökségi tag, meg OMME szaktanácsadóként vállalja a titulusát,  mindezt természetesen komoly pénzért.
Egy egész stábnak kellene ezzel a komoly témával foglalkoznia, akik legalább a nemzetközi kutatási eredményeket is elismerik, és beépítik a vizsgálatokba.
Ettől jelenleg fényévnyi távolságra vagyunk.
Megy a kőbaltás kárfelmérés, milliókért.
Azért tartunk itt.
Nagyernyei Attila

Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #1209 Dátum: 2020. Július 27. 18:50 »
https://agroforum.hu/agrarhirek/novenyvedelem/sulyos-eredmeny-458-olimpiai-medencenyi-illegalis-novenyvedo-szer/
Tessék, van aki ezt is kétségbe vonta.
Amikor anno Csuja azt állította, hogy betonkeverőben "rácsáváznak"....csak nevetett.
Egyébként ez Szekszárdon hangzott el, és én is hallottam.
Most  OMME elnöknek készül.
Nagyernyei Attila

Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #1210 Dátum: 2020. Július 27. 19:00 »
Imára Uraim!


https://24.hu/belfold/2020/07/27/ujra-engedelyezik-a-legi-szunyogirtast-magyarorszagon/

Lesz nemulass a méheinknek.
Ahol eddig nem ”szedte meg” a napraforgó vagy kukorica majd most elviszi a deltametrin.

Csányi Antal

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #1211 Dátum: 2020. Július 27. 22:18 »
Na ez majd felteszi a koronát az idei szenzációs méhészeti szezonra...
Majd jön este a repülő ( délután 4 órakor verőfényes napsütésben...) 
Hajrá......🤯☠️

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #1212 Dátum: 2020. Július 27. 22:18 »
Újra be lesz terítve az egész ország idegméreggel. Bizonyára volt még sok szer bemutyizva és azt kàr lenne veszni hagyni.......
Szívesen olvasnék néhány cikket arról, hogy az OMME miképp próbál tiltakozni a döntés ellen........
« Utoljára szerkesztve: 2020. Július 27. 22:31 írta Nb18 »

*

ati22

  • **
  • 51
Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #1213 Dátum: 2020. Augusztus 20. 19:49 »
Szúnyog irtásról kaptam értesítést!
Azt írják zárjam be a méheket,Mennyi időre lehet bezárni őket? Úgy hogy ne legyen nyitva még a szellőző sem?

Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #1214 Dátum: 2020. Augusztus 20. 20:12 »
Szellőző benyitása nélkül semeddig!
Este is meleg van, pánikba esik a méhcsalád és lefullad.
Ha tovább kell őket zárva tartanod 1 óránál akkor érdemes egy deci vizet rájuk locsolni.
Egyszer vándorlásnál amikor defektet kaptunk teljesen "felizzottak" a méhcsaládok.
Hála az égnek volt nálunk egy benzincső, és tölcsér.
A menekülőkbe vizet juttattam, semmi bajuk nem lett.
A bezártság óriási stresszt jelent a méheknek, a szellőzést mindenképpen biztosítani kell.
Nagyernyei Attila