Méhek vs. növényvédelem

  • 1401 válasz
  • 564850 megtekintés
Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #1095 Dátum: 2019. Május 10. 16:16 »
MA IS SZÉPEN MÁSZTAK A MÉHEK , NAGYON DÜHÍT A LÁTVÁNY , 16 ÉVE EZT KELL LÁTNOM , SENKIT NEM ÉRDEKEL , CSAK MEGY A MASZATOLÁS , SZOMORÚ MARADT MINDEN A RÉGIBEN !!!!!!!!

*

Apis

  • ***
  • 145
Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #1096 Dátum: 2019. Május 10. 20:11 »
Sajnos amìg a pusztulások, mászkálások nem érik el azt az ingerküszöböt, hogy  tüntessünk  a Parlament előtt,  addig nem fog történni semmi sem . A mászkáló méhek tele vannak gombaölővel, , nozemások. Külföldi kutatások szerint egyes gombaölők felerősìtik a nozema fertőzést ezzel együtt a különböző vìrusfertőzéseket is. Az idén pl nálam háromszorozódott a nozema spòrák száma 20 ról 60- ra a látómezőben a repcevirágzás kezdetétől, ezzel párhuzamosan fokozatosan nőtt a mászkálók száma. A NEBIH nem tesz semmit, adatot gyűjt, altat minket, azt mondja bonyolult a probléma.Egy éve nem tudnak semmit sem mondani a repcén történt mászkálásra, sem a napraforgón történt pusztulásokra.Vagy nem értenek hozzá, vagy nem akarják tudatni velünk az igazságo!. Szerintem, újabb növényvédőszereket, és kombinációit kellene betiltaniuk. De mit várunk attól a szervezettől aki szükségengedélyt kért az EU-tól a neokra?  Olvassátok el a vezetőjük nyilatkozatát a neokról a májusi Méhészetben, felháborìtó!

Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #1097 Dátum: 2019. Május 12. 20:40 »
https://www.facebook.com/100008782597018/videos/2034949353474465/?t=0
A Beporzók Éve 2019 , de nem Magyarországon !!!!!

Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #1098 Dátum: 2019. Május 12. 20:43 »
https://www.youtube.com/watch?v=gWDUdnuUi2s&feature=share
32 éve főállású méhészként azt mondhatom ennyi volt méhész ne álmodozz tovább !!!!!!

*

leo

  • ***
  • 199
Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #1099 Dátum: 2019. Május 12. 22:02 »
Mézengúz! Sajnálom.

Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #1100 Dátum: 2019. Május 13. 06:52 »
Nagyon furcsállom, hogy ismét csak néhányan írtunk a mászkálásról.
Bár a zöldön is olvastam, na meg a Facebookon.
Jó lenne ha minél többen jeleznétek a problémát, mert így megint csak marad a nyüszítés, és senki nem csinál semmit.
Tegnap már jeleztem az OMME-nak a problémát.
Országos jelenségről van szó, de érthetetlen számomra ez a hallgatás, passzivitás.
Lehet csak néhány méhészt érint valóban?
Akinél gond van kérjen hatósági mintavételt, méhpempő, virágpor (méhkenyér) és élő méheket gyűjtsön össze, kb. fél kilót.
Ha ennyit sem tesztek meg, akkor meg minden rendben, nálatok semmi gond.
Nagyernyei Attila

*

Apis

  • ***
  • 145
Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #1101 Dátum: 2019. Május 13. 09:22 »
Nincs ebben semmi furcsa. Akik ezt az előző években megtették és vállalták ezt a procedúrát ( pl mászkálóból oszeszedni darabonként fél kg-ot) , arról számoltak be , hogy nem történt semmi. Ebbe vannak a méhészek már belefásulva ! Ha lenne egy kis reménysugár , vagy bármi pozitív tapasztalat, azzal kapcsolatban, hogy mintájat gyüjtünk és küldünk be akkor ezt jóval többen vállalnák az ezzel kapcsolatos procedúrát. Tud valaki valami hivatalos közleményt azzal kapcsolatban, hogy a NEBIH tavaly nagy dirrel durral kivonult és mintát vett a mászkáló méhekből? Azzal nem megyünk semmire, ha konkrétumok nélkül azt a választ kapjuk, hogy összetett a probléma.

*

neo

  • *****
  • 947
Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #1102 Dátum: 2019. Május 13. 09:54 »
A mászkálásról én annyit tudok írni, hogy nálam életem legsúlyosabb mászkálását tapasztaltam a hét végén. De fél kilónyit nem tudnék összegyűjteni belőlük. A méhek egyébként az akácot járták. Láttam ugyan sárga virágporos méheket, melyek nagy valószínűséggel repcén voltak, de sárga homlokú méhet nemhogy a mászkálók, de a gyűjtők között sem. Amikor a rossz időben méhészkedtem, akkor egyik-másik család igencsak megtámadott. Agyonnyomkodtam azokat, amelyek nem tágítottak tőlem még órák elteltével sem. Kifejezetten büdös, rossz szagot árasztottak ezek a méhek, melyet máskor nem tapasztaltam.

*

wr

  • *****
  • 899
Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #1103 Dátum: 2019. Május 13. 11:27 »
A rossz szagot nem belőlük érzed, hanem a többi teteméből amelyek már bomlásnak indultak a fűben. Sokan azt sem tudják mennyi van náluk, mert végignéznek a füvön, mászkál valamennyi és kész. Csak ha alaposabban végignéznének a lenyírt fű tövében, akkor látnák hogy terítve van a föld hullával, vannak foltok ahol ujjnyi vastagon, csak ez messziről már nem látszik.
Az okot meg leírtuk reggel a méhlegelős topikba, ami szerintem 99,9%-ban helytálló, mást nem tudok elképzelni. Ugyanis akinek olyan helyen vannak a méhei (pl. erdő közepén) ahol nem érnek el tavasszal semmilyen vegyszerezett kultúrát, azok sosem panaszkodnak ilyenkor mászkálásra. Nincs nálam sem, akkor jelenik meg ahogy beindul a repce.

*

neo

  • *****
  • 947
Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #1104 Dátum: 2019. Május 13. 12:15 »
Azért azt nevezem, amikor valaki annyira szakértő, hogy felül tudja azt bírálni, hogy honnan érzem a szagot. A kezemen, amivel agyonnyomtam a méhet. A füvet pedig lenyírom, így látom az egy-két darab hullát is.
Egyébként a fűben rothadó méhek szagát ismerem. Ez nem az a szag.
« Utoljára szerkesztve: 2019. Május 13. 12:20 írta neo »

Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #1105 Dátum: 2019. Május 13. 19:19 »
15 évvel ezelőtt is adtam mintát vizsgálatra , porszívóval gyűjtöttük be a mászkáló méheket , Tóth Péternek is tetszett a találmányom , de azon kívül nem történt semmi !!!!!!

Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #1106 Dátum: 2019. Május 13. 19:43 »
ata67 és nata is leírta, hogy náluk nincs repce, mégis másztak. Nem vitatom, hogy ahol van repce, ott nagyobb eséllyel mászhatnak, de mi az ok az Ő esetükben?

Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #1107 Dátum: 2019. Május 13. 21:40 »
Szervusz én úgy tudom, hogy repcéért még 5-6 km távolságba is elmennek.

*

Attila

  • ****
  • 285
Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #1108 Dátum: 2019. Május 13. 23:16 »
Sziasztok!

Nálam, dél-Borsodban is van mászkálás.
Szépen fejlődtek a családok repce elejéig.
Aztán megjelentek a mászkálók. Valóban, látható, hogy fiatal méhecskék is vannak köztük, 5-20 egyedes csomókban ücsörögnek.

Tapasztalom úgy is, mint wr, tehát pl. ugrál, aztán leesik. Ha kirepülésre alkalmas idő köszönt be, sokan vannak, hiszen jönnek ki, de nem tudnak repülni. Tapasztalom a frissen befiasított kiépített műlépnél a hézagos fiasítást is. Nem tudtam mire vélni...

A családok fejődése sem kielégítő. Néhányuk április közepi állapotban van.

Erdei telephelyen erősebbek. Ott viszont ma reggel sok mászkáló-összecsimpaszkodó látványa fogadott.
Kb. 700-900m-rel odébb lévő repcetábla kinyílt. Pár hektár, felét még tavasszal betárcsázták, vetettek helyébe mást.

Szóval már nézelődök, napraforgóról hova menekíthetem majd a méheket.

Most hétvégén kezdtek nyalakodni az akácon, de még ez ugyancsak az eleje.

Attila


Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #1109 Dátum: 2019. Június 13. 18:59 »
Egy kicsit már megint belemélyedtünk a vegyszerezés témába. Az lenne a kérdésem, ha tudná valaki, hogy az idei napraforgó mivel van csávázva? Talán Lumiposaval? Erre még a mezőgazdászoktól sem kaptam választ.