Méhek vs. növényvédelem

  • 1401 válasz
  • 563680 megtekintés
*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Méhek vs. növényvédelem
« Dátum: 2013. December 09. 22:32 »
A 3 hét múlva életbe lépő Növényvédelmi Cselekvési Terv-ről nemhogy a gazdáknak, (de az impotens omme vezetésnek sincs fogalma,) de sajnos még nekünk se nagyon.

Ez a mi közös felelősségünk, a témát megtárgyalni a megfelelő időben kihozva belőle amit csak lehet.

Egy érdekvédőnek minden adódó jogszabályváltozást kínálkozó alkalomnak kell tekinteni!!
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #1 Dátum: 2013. December 10. 06:40 »
Tisztelt Geddekas!
Kérlek kerüld a bántó kifejezéseket!
A zárójelbe tett megjegyzésedet visszautasítom!
A szemünknek talán hihetünk?
Üdvözlettel: Nagyernyei Attila

Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #2 Dátum: 2013. December 10. 07:46 »
A növényvédelmi cselekvési terv 2014. január 1-től hatályos, ez egy lehetőség nem is kicsi aki nem vette volna észre. Aki úgy gondolja ez tőlünk független történés vagyis semmi köze a növényvédelemnek a méhészethez az nagyon is téved. 
Egy felelős érdekképviselet ezt nem engedheti meg magának.
Magyarországon nem csak neonikotinoid ügy van, hanem felelőtlen növényvédelmi tevékenység is ami legalább annyira káros. Nálunk konkrétan lehetetlenné teszi a méhészkedést, ha nem vándorolsz el valahová április közepe és május eleje között és errefelé ráadásul repce sem nagyon van...

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #3 Dátum: 2013. December 10. 11:08 »
Erre a 47 oldalas dokumentumra gondolsz? Ebben a felsorolás szerint részt vett az OMME, de való igaz, hogy nem adott kimerítő tájékoztatást és nem adta közre ezt a dokumentumot a honlapján, pedig fontos számunkra.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #4 Dátum: 2013. December 10. 13:16 »
erről van szó

Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #5 Dátum: 2013. December 10. 13:23 »
Volt már valaki köztetek méhmérgezési ügy érintettje?

Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #6 Dátum: 2013. December 10. 20:16 »
Szia Tóth Zoltán! Idén nekem volt,csak nem jelentettem. Amit már utólag nagyon bánok.  Űdv:Antal

*

Kitin

  • *****
  • 934
Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #7 Dátum: 2013. December 11. 00:39 »
Én az idén nem vándoroltam, de ha tavasszal még lesznek méheim azonnal húzom el a csíkot valami sűrű erdő mélyére.
Az valami katasztrófa, hogy mi megy itt. Folyamatos pusztulás volt.

*

atya

  • *****
  • 1043
Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #8 Dátum: 2013. December 11. 07:09 »
Kitin!
Sajnálom, hogy belekerültél a problémába. Mert úgy gondolom, hogy nem te okoztad, okozhattad méheid pusztulását. Nem értem azt a hozzá állást, amit Cserényi  kifejtett a Francia intézetben megtartott konferencián.
Számomra nagyon ellenszenvesen adta elő a dolgokat, mármint a méhészekre nézve.
Szia Tóth Zoltán! Idén nekem volt,csak nem jelentettem. Amit már utólag nagyon bánok.  Űdv:Antal
El sem hiszed mennyien vannak ilyen helyzetben.
Vezetőink helytelen magatartása idézhette elő, hogy a méhész úgy gondolja, bolondot csinál magából, ha közzé teszi problémáját.
Sajnos én sem vagyok különb nálatok. Figyeltem vezetőink megnyilvánulását, és abból az jött le, hogy nem lehet mással probléma, csak a nosemaval, és az atkával.
Voltam egy pár előadáson, ahol azt mondták, hogy ezek valós problémák, de ennek okaik vannak. Az okok között van a "néma gyilkos". Vagyis az ok-okozat fordított. Azért lesznek "betegek", mert legyengülnek a mérgezésektől.
Számomra felfoghatatlan, hogy Csuját a méhészek között nem ismerik el, meg sem akarják hallgatni, viszont az agrárkamarai előadásán, nem érte atrocitás, pedig erről beszélt a gazdáknak. Volt gazda aki szemlesütve hallgatta az előadását.
Vezető méhészek, (Elnökök, klubvezetők) miért nem hívjátok meg Csuját, miért veszitek el az információt méhész társaitoktól??
Nem kell most itt válaszolni, de gondolkozzatok el.
 



« Utoljára szerkesztve: 2013. December 11. 08:43 írta atya »
A sikerhez csak annyi kell, hogy képes legyél az életed a magad módján élni.

Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #9 Dátum: 2013. December 11. 16:12 »
Sziasztok! Sajnos nekem a faluban tőrtént,egy gyűműlcsősben.Valami kontakt szerrel, virágzás alatt.Ne tudjátok hogy zenget az egész udvar,mikor megnéztem a méheket ,és felfedesztem a kárt.20 családból ,10 kaptárban egy marék méhecske volt,a maradék pedig valamivel tőbben voltak.Igy nem tudtam gyűjteni mézet,napraforgon is csak keveset.De azért is feltornáztam 20 erős családra,de majd jővőre! Voltak olyanok akik azt mondták hogy betegek voltak a méheim és ez egy jó kifogás,hogy mitől pusztultak  el .Senkinek nem kivánom ezt de a felyekben is rendet kéne tenni.  Űdv:Antal

*

Kitin

  • *****
  • 934
Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #10 Dátum: 2013. December 11. 23:15 »
Biztos vannak néhányan akik szégyellik, hogy az ő méhesükben probléma van, de szerintem a nagy többség észre sem veszi, hogy zűr van.
Már jó párszor egyik pillanatról a másikra eltűnt a kijáró népességem, hívom az egyik méhészt, hogy nála mi van: valóban nála sem úgy járnak ahogy kéne, biztos nemzedékváltás van.
Átmegyek a másik méhészhez, náála minden rendben... de hol vannak a méhek??? háát most messziről hordanak..
A harmadik meg szidja a gyurgyalagokat.
Én meg csak ülök egy széken a méhesben és nézek magam elé.

*

Kitin

  • *****
  • 934
Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #11 Dátum: 2013. December 11. 23:37 »
Egy alkalommal tudtam, hogy valami permetezgetés volt, hívtam a NÉBIH-et,hogy megint eltűntek a méhek elegem van ebből, mit csináljak, azt mondták, hogy valahogy gyűjtsek mintát élő méheket mászkálókat halottakat és fedett fiast. egész nap gyűjtögettem, másnap hajnalban szedtem élő méheket is és délelőtt 11 körül megkapták a mintát. néhány nap múlva meglett az eredmény atkát nem láttak, mérgezésnek nyomát nem találták, csak közepes és a halott méhekben pedig súlyos nozémát állapítottak meg.
 Az volt a tanács, hogy fertőtlenítsek, rázzam őket műlépre és adjak nekik fumidilt.
Elmentem a patikába, 120 000 ft-ért adtak volna egy fél kiló fumit, ha az összes családot szerettem volna kezelni akkor 2x120 az már 240ezer+ a cukor amivel bekeverem és ráadásul kezdett nyílni a napraforgó és akkor a mézet is el lehetett volna dobni így inkább nem kezeltem.
se gyógyszer se erős családok sem jó méztermés és jó gyenge családokkal vágtam neki a télnek. Mekkora kár ez? És ki fizeti meg nekem főállású méhésznek  és még vajon hányan jártak még így?

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #12 Dátum: 2013. December 12. 00:23 »
A méhek eltűnésének sok oka van, de ha ez virágzás idején és permetezéssel is egybeesik, akkor természetesen keresni kell a mérgezést, mint okot.

Erős nozémafertőzés esetében idült, tehát nem feltétlenül friss a károsító hatás, de ezt vizsgálat nélkül nem lehet tisztázni.

A nozéma betegség oka a fehérjeképződés hiánya. Ez bekövetkezhet éhezés ès mérgezés miatt. Mérgezést sok dolog okozhat, nemcsak az éppen permetező szomszéd.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #13 Dátum: 2013. December 12. 09:57 »
Reggel hívott egy békés megyei méhész. Rokonsága földművesek. Elmondta, hogy két évre előre be van tárolva a csávázott napraforgó vetőmag.

Kérdezte, hogy mit lehet tenni? Mondtam neki, hogy azzal tesz a legnagyobb jót, meggygyőzi Fáskerti urat, vagy ha nem tudja meggyőzni, akkor leváltja.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #14 Dátum: 2013. December 13. 21:13 »
Sziasztok!

Volt már valaki köztetek méhmérgezési ügy érintettje? kérdésemre azért nem túl sokan jeleztek vissza.

Én összességében ennek örülök, de szeretném felhívni a figyelmeteket hogy mindenkivel megtörténhet, hogy méhmérgezési eset elszenvedője lesz.

És a jövőben a betiltott csávázószerek miatt a gazdák valószínűleg esztelen permetezéssel fognak reagálni.

Tehát a jövőben számunkra a  növényvédelmi cselekvési terv vívmányai fogózkodót jelenthetnek.